If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
По принцип го харесвам кадийката, но тук не съм много съгласен. Да приемем неговата версия, че държавата иска да купи 51 процента на 2,20 да речем. Ако сложи бид на 2,20 или дори 2,5 лв. ще може ли да купи 51 процента от акциите?
Един слух и едно изказване и няколко медии в хор и на лефче ще се купят ....
To проблема е, че на държавата не и е работа да си купува банка (или бензиностанции, но това е друга тема).
Фрости, изброените "минуси" на банковия съюз, всъщност пазят потребителите. Сега Груеца ще ме нападне, че съм родоотстъпник, но някакси имам по-голямо доверие на ЕЦБ при осъществяването на надзор, отколкото на БНБ. Историята го е доказала.
По принцип го харесвам кадийката, но тук не съм много съгласен. Да приемем неговата версия, че държавата иска да купи 51 процента на 2,20 да речем. Ако сложи бид на 2,20 или дори 2,5 лв. ще може ли да купи 51 процента от акциите?
Държавата в лицето на ББР плати пари като за 52% от акциите на ПИБ. Вместо това получи 26%, като около 7% формално и поради изисквания на ЕЦБ прекара временна през чешки милиардер.
Държавата загуби 70 млн.лв. и възможността да е мажоритарен собственик.
Държавата извърши престъпление. И за да се спаси от прокурори в бъдеще, го облече в Решение на МС.
Всичко това под благия поглед на ЕС и ЕЦБ, които прекрасно знаят какво става, но йезуитски мълчат. Оставят ни да врим в собствената си корупция, стига да не създаваме проблеми за тях.
В такъв Евросъюз и в такава държава живеем.
Затова са протестите.
Когато им наредят КЗК действа бързо! "КЗК разреши на ББР да придобие 18.3% дял в ПИБ
Увеличението беше подадено за вписване в ТР вчера.Това ли са чакали?И какво щеше да стане,ако не им бяха разрешили?А какво чакат,че не обявяват материалите от ОСА?
Що се сривате бе сривлювци.. нали уж ЕРМ сме вече, манната небесна...
Че то ермът + банковия съюз си е набутвация голяма - от сега нататък всички българи ще бъдат ударени сериозно по джоба с нов данък "банкова стабилност", а парите от този данък ще отиват за спасяването на закъсалите банки на Италия, Испания, Португалия и още...
По-хитрите, находчиви и предприемчиви страни от Западна Европа избегнаха този "капан за наивници", не се ловят като последните балъци на празни залъгалки за някакво си избушено евро, а си гледат техните интереси и си слагат националният просперитет на първо място...
"...национални такси за банков надзор
Такива в момента българските кредитни институции не плащат, но неистовото желание на българските политици да вкарат на всяка цена България в двегодишния валутно обменен механизъм - ERM ІІ, ще им докара до главата и този разход. Разход, който банките от своя страна ще прехвърлят на клиентите си. Впрочем като стана дума за разходи - поне в момента се оказва, че напънът за влизането ни в ERM ІІ и свързаното с това участие в Европейския банков съюз вече започва да се очертава като доста скъпо удоволствие: плаща се за надзор, правят се преводи в Европейския фонд за преструктуриране на банки, извършва се преглед на качеството на активите...
Всички тези административни, експертни, и финансови усилия биха си заслужавали, ако от тях автоматично следва приемането на България в еврозоната. Само че накрая може да се окаже, че страната ни ще бъде включена в Европейския банков съюз, но няма да бъде приета в еврозоната, примерно защото не изпълнява един от фундаменталните критерии за това - за размера на инфлацията. А стане ли това, наистина ще попаднем в капан - да правим годишно значителни разходи, свързани с банковия съюз, без да имаме реална полза от участието си в него.
И тогава особено актуално ще звучат заключенията на подуправителя на Централната банка на Чехия Моимир Хампл, които цитирахме наскоро. В свое изказване преди две седмици по повод на съгласието на българското правителство да обвърже влизането на страната ни в ERM ІІ с участието й в Европейския банков съюз чешкият банкер заяви:
"Изводът от българския опит е, че човек трудно би могъл да си представи как правителство с нормална доза достойнство би си помислило дори да поеме пътя към еврото. Цената и досега бе висока, но от това лято тя е направо забранителна."
Комисията за защита на конкуренцията разреши на Българската банка за развитие да придобие 18.3% дял в Първа инвестиционна банка.
ПИБ предприе увеличение на капитала си чрез капиталова емисия в размер до 200 000 000 лева, представляваща емисионната стойност на 40 000 000 новоемитирани акции, с емисионна стойност от 5 лева всяка. За участие в процедурата ББР е получила предварително одобрение от БНБ.
ББР придобива права, даващи възможност да се запишат акции, съставляващи 18,35% от уставния капитал на ПИБ след увеличението на капитала. За завършването на сделката правителството увеличи капитала на държавната банка със 140 млн. лева.
„Първа Инвестиционна Банка“ АД е под съвместния контрол на двамата основни акционери Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, всеки от които досега притежаваше по 42,5% от капитала. Независимо, че планираното увеличение на капитала на ПИБ ще доведе до промяна в акционерната структура и съответно в притежавания от тях акционерен дял ще намалее до по 31,35% от акционерния капитал, това няма да се отрази на вида контрол, осъществяван към момента, казва КЗК.
Не се предвиждат изменения в Устава на ПИБ, отнасящи се до начина на вземане на решения от управителните органи на дружеството и начина на управление Двамата основни акционери заедно ще имат възможност да налагат вето върху решения, които са съществени за конкурентното поведение на предприятието.
"В случаи, при които не е представен целия акционерен капитал, лицата Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, с оглед притежаваното от тях акционерно участие, биха могли дори самостоятелно да приемат съответните решения. Предвид дългогодишните и трайни икономически интереси на двете физически лица, може да се приеме, че същите и занапред ще продължат да следват единна политика относно търговското поведение на ПИБ", пише още в решението на антимонополната комисия.
Близо 7.9% от новия капитал на ПИБ е собственост на Valea Foundation на чешкия милиардер Карел Комарек."
Комисията за защита на конкуренцията разреши на Българската банка за развитие да придобие 18.3% дял в Първа инвестиционна банка. ПИБ предприе увеличение на капитала си чрез капитало...
Коментар