IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от inteIIect Разгледай мнение
    Средното ROA за банковата система е 1,34% за 2022 или над два пъти по-високо от това на ПИБ. Да вземем средното, като по-представително, а не на ДСК, което е тройно. Излиза, че ако някой ги купи и ги приведе в рамките на средната рентабилност на активите, ще изкарва по 80 млн. лв. годишно само от добавената възвръщаемост или 160 млн. лв. годишно общо. Така погледнато, да се чуди човек как не са ги глътнали още. Ясно е, че сметката далеч не е толкова проста. И пак стигаме до проклетото качество на активите.
    Миналата година на една среща с миноритарните акционери казаха, че планират в рамките на около 3 години да сведат дела на нередовните експозиции до средния размер на банковата система. Това освен по-високи стандарти в кредитирането се постига и с ударно провизиране - 2021 са начислили 122 мио. провизии, а 2023 - 135 мио. За сравнение провизиите в цялата ни банкова система са за около 500 мио 2022 г. Прочистването на баланса е необходимо условие за евентуална продажба на банката и тази политика ще прави банката все по-атрактивна цел според мен.

    Коментар


    • Средното ROA за банковата система е 1,34% за 2022 или над два пъти по-високо от това на ПИБ. Да вземем средното, като по-представително, а не на ДСК, което е тройно. Излиза, че ако някой ги купи и ги приведе в рамките на средната рентабилност на активите, ще изкарва по 80 млн. лв. годишно само от добавената възвръщаемост или 160 млн. лв. годишно общо. Така погледнато, да се чуди човек как не са ги глътнали още. Ясно е, че сметката далеч не е толкова проста. И пак стигаме до проклетото качество на активите.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

        Всеки може да е. Банката е просто инвестиционен посредник. И аз мога да си открия сметка при тях и да купувам акции на БФБ.. просто няма да ми изнасят условията.. банките са голямо дърво като ИП.
        А дали самата Банка ДСК купува за собствена сметка... силно се съмнявам. Ако ще купуват ще е нещо на едро.. 5..10..50+%, а не да цъкат на дребно. Но виж някое шефче там, което има инфо и няколко свободни милиончета, може да е решил да ги удвои, утрои Много се надявам това да е случая, защото... ми се ядат дренки
        има някакъв шанс да се готви поглъщане/сливане на банки и тогава цената става поне двойна ... ех и аз се размечтах, така че си преместих ордерите нагоре

        П.С. държавата би благословила такава сделка за да си върне "инвестицията"
        Last edited by petyob; 03.02.2023, 14:32.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Zdravko74 Разгледай мнение

          Адаш лека поправка, никой голям не купува акции на Градус, а върви обратно изкупуване там на до 3% от капитала.
          Мерси за корекцията. Вече не я следя компанията и обратното изкупуване съм го изтървал.

          Но въпреки това, логиката за големите ордъри е валидна.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Здравко Разгледай мнение

            Дадох лайк на коментара, но с едно наум...

            2005 г., като започвах на БФБ, един стар брокер ми каза: Не се лъжи по бидовете и асковете. С времето всичко пада и тогава остава само стойността на акцията. В тоя ред на мисли - до скоро няйой голям купуваше стотици хиляди акции на Градус на 1.50, но вече реално сделките стават на 1.44. скоро и по-надоле...

            Имам акции на ПИБ и съм оптимист за позицията!

            Мнението ми не е преопъка за инвестиционни решения!
            Адаш лека поправка, никой голям не купува акции на Градус, а върви обратно изкупуване там на до 3% от капитала.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
              Мисля, че е време да минем на следващото ниво, вече има други купувачи над бида на ДСК...
              Дадох лайк на коментара, но с едно наум...

              2005 г., като започвах на БФБ, един стар брокер ми каза: Не се лъжи по бидовете и асковете. С времето всичко пада и тогава остава само стойността на акцията. В тоя ред на мисли - до скоро няйой голям купуваше стотици хиляди акции на Градус на 1.50, но вече реално сделките стават на 1.44. скоро и по-надоле...

              Имам акции на ПИБ и съм оптимист за позицията!

              Мнението ми не е преопъка за инвестиционни решения!

              Коментар


              • Мисля, че е време да минем на следващото ниво, вече има други купувачи над бида на ДСК...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

                  Просто купувачът, видим като ДСК(кой може да е освен лично банката?), има намерения да купи големи количества, най-веороятно, и сега е сменил тактиката, седи и купува на 2.36, ако не изкупи достатъчно и му се изчерпа търпението ще тръгне нагоре. Според мен ще мине над 2.50
                  Всеки може да е. Банката е просто инвестиционен посредник. И аз мога да си открия сметка при тях и да купувам акции на БФБ.. просто няма да ми изнасят условията.. банките са голямо дърво като ИП.
                  А дали самата Банка ДСК купува за собствена сметка... силно се съмнявам. Ако ще купуват ще е нещо на едро.. 5..10..50+%, а не да цъкат на дребно. Но виж някое шефче там, което има инфо и няколко свободни милиончета, може да е решил да ги удвои, утрои Много се надявам това да е случая, защото... ми се ядат дренки

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                    Точно!
                    Само бих перифразирал - Информация или просто надъхвация
                    Всички се надяваме да е първото, че мин. година гледахме второто и като мина, бързо се върнахме в изходна позиция
                    Просто купувачът, видим като ДСК(кой може да е освен лично банката?), има намерения да купи големи количества, най-веороятно, и сега е сменил тактиката, седи и купува на 2.36, ако не изкупи достатъчно и му се изчерпа търпението ще тръгне нагоре. Според мен ще мине над 2.50
                    Last edited by petyob; 02.02.2023, 13:29.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от wild at heart Разгледай мнение

                      Купувачът със сигурност има положителни очаквания - и аз когато купувах ПИБ, имах идея защо го правя. Въпросът е на какво са базирани очакванията - информация или оптимизъм.
                      Точно!
                      Само бих перифразирал - Информация или просто надъхвация
                      Всички се надяваме да е първото, че мин. година гледахме второто и като мина, бързо се върнахме в изходна позиция

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                        Супер табличка - ти ли я прави, че си е доста труд? Слагам лайк веднага
                        Да, но не е чак толкова труд.

                        Ето ги и данните за 2021 за сравнение. ДСК и Уникредит си разменят водещото място на база активи, но са много близки. ДСК си остава банката с най-висока печалба. ОББ, обаче, ще ги изпревари по активи, ако се добавят и активите на Кей Би Си (Райфайзен преди). ПИБ добавя 1,5 млрд. към активите, но влошава малко показателите си.

                        Last edited by inteIIect; 01.02.2023, 12:10.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от inteIIect Разгледай мнение
                          Факт е, че ДСК могат да ги купят с едногодишната си печалба. Факт е също, че са с доста по-ниска възвръщаемост на собствения капитал и активите от останалите големи банки.

                          Данните са за цялата 2022, сортирани по размера на активите.

                          Супер табличка - ти ли я прави, че си е доста труд? Слагам лайк веднага
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Факт е, че ДСК могат да ги купят с едногодишната си печалба. Факт е също, че са с доста по-ниска възвръщаемост на собствения капитал и активите от останалите големи банки.

                            Данните са за цялата 2022, сортирани по размера на активите.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от sinbad Разгледай мнение
                              Банките с рекордна печалба от 2.1 млрд. лв. при свръхниски лихви

                              https://www.mediapool.bg/bankite-s-r...ews344430.html
                              и защо да не помечтаем? INTA казва DSK, DSK и пак DSK- купува, а защо и да не я пожелае!?
                              Това са прости разсъждения и мечти на "гладен" човек, а не покана за инвестиционни ходове!
                              От твоите уста - в божиите уши

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от wild at heart Разгледай мнение

                                Купувачът със сигурност има положителни очаквания - и аз когато купувах ПИБ, имах идея защо го правя. Въпросът е на какво са базирани очакванията - информация или оптимизъм.
                                Банките с рекордна печалба от 2.1 млрд. лв. при свръхниски лихви

                                https://www.mediapool.bg/bankite-s-r...ews344430.html
                                и защо да не помечтаем? INTA казва DSK, DSK и пак DSK- купува, а защо и да не я пожелае!?
                                Това са прости разсъждения и мечти на "гладен" човек, а не покана за инвестиционни ходове!

                                Коментар

                                Working...
                                X