IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Спящият бик Разгледай мнение

    Кире, мернах някъде, че вчера си продал? Е, прецакал си се и е малко късно да те "светвам", но таргетът е вече 8,00 и нагоре. При положение, че мажоритарният пакет остана у старите собственици, какво печелят новите, а? Аз не съм чул някой да дава пари ей така, без интерес, т.е. без лихва... Очаквам тази лихва да е минимум 3,00 лв. Т.е. "разговорът" от първия епизод е бил долу-горе такъв: 8 е хубаво число, но на това число ние няма да влизаме, а ще излезем, защото ще купим на пет, а после вие ще докарате цената до 8, за да си заслужите подкрепата. Иначе, нали виждате - Баневи, Стайкови, Божкови, Бобокови...
    Явно това че имаш те кара да говориш бабини деветини...и кой точно ще извади на 8лв 320млн та да отърве държавата и данъкоплатците от набутвацията ? То и на 5лв няма кой. И на 4 дори.
    За подчертаното - постоянно имаш примери пред очите си, това че се правиш че не ги виждаш си е твой проблем. Най вече с чужди пари, щото с тях помен се прави лесно, освен в тоя случай с държавата и ПФ постоянно го правят. Интереса се нарича корупция, комисионни и др, както искаш го наречи.
    Държавата имаше и време и безброй лостове да направи нещата като хората, ти сам го казваш в последното изречение, а и да използва БНБ за случая. Но явно НЕ е искала. Мотивите - всеки ще си прецени сам какви са....

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Спящият бик Разгледай мнение

      1. На пазара се предлагаха акции на 2,50, но недостатъчно количество, за да се попълни капитала до исканото ниво.
      2. Мажовците казаха - щом ви е толкова важно да влизате в ЕРМ-2 - цената е 5.00! На нас не ни е притрябвал европейски банков контрол, даже сме си по-добре без него.
      3. От икономическия министър разбрах, че държавата е участвала, но и частни инвеститори е имало, "пък после ние ще помагаме"...
      4. По време на предишната криза САЩ влязоха в собствеността на доста частни институции и така ги подкрепиха. По-късно обаче, когато акциите се възстановиха и отидоха отгоре, държавата продаде и реализира печалба за данъкоплатците. Може и при нас да се получи така?! Дано!
      Ще коментирам само т. 2 - а бре вие на маймуни ни направихте ...кво искал мажо
      Икономическия министър казал "пък после ние ще помагаме". И като е такъв мераклия да си ипотекира къщата и да купи от увеличението ...
      Всъщност не е лоша идеята - ще пиша SMS на Баце
      Казваш , че мажо е началник на ББ и черешко ...???
      Как съм чувал, че се прави :
      1. Избира се консултант за емисията
      2. Определят цена "каквато им хареса" ...ама знаят, че нещата трябва да се случат и на пазарен принцип някой да им купи книжата
      Щото ако не се намери мераклия идва т.3
      3. При липса на мераклии и явна капиталова дупка държавата казва каква ще е цената - може и 1 евро ...ама не за акция а за цялата банка
      справка в линка
      https://www.reuters.com/article/us-p...-idUSKBN18Y0IU
      За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

      Коментар


      • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение
        Колегата не е точен - от купуване от пазара не може да се попълни капитала, парите не влизат в дружеството. Всичките тези хора дето до скоро разправяха, че пазар на БФБ няма, нямаме реална борса, вчера обърнаха палачинката и ревнаха как се купува над реалната. Мисля, че 5лв. е около реалната и нищо чудно, ако борсата ни се пооправи, да видим тази цена. И държавата може да излезе на печалба. След като е попълнен капитала може да се разпределят и дивиденти, съответно това ще качи цената още ...
        Прав си, признавам!

        Коментар


        • Тези пари отиват за покриване на загуби от лоши кредити, да се върне на 8 лв., се съмнявам, то има дупка след 5-6 години на икономически ръст, та сега ли ще скача. Банката има шанс само за ритейл и МСП пазарен дял, но сега държавата не знам изобщо някаква дума ще има ли за стратегията.

          Дано ги спрат от ЕК, трябва да кажат кой ги съветва, че това е реалната цена, анализ, нещо?

          Коментар


          • Ако банката беше много хубава и привлекателна, щеше да има опашка от чужди инвеститори за купуване на акциите..А то за ТРЕТИ ПЪТ ДЪРЖАВАТА ГИ СПАСИ С НАШИТЕ ПАРИ..Забавлявате ме как се надявате Черешата да Ви вдигне акциите на 8 лева.. За мен акцията е спекулативна и пак мога да купя, когато падне на 2 лева.. Реалната цена е пазарната, а не тази, която Вие си фантазирате..

            Коментар


            • Колегата не е точен - от купуване от пазара не може да се попълни капитала, парите не влизат в дружеството. Всичките тези хора дето до скоро разправяха, че пазар на БФБ няма, нямаме реална борса, вчера обърнаха палачинката и ревнаха как се купува над реалната. Мисля, че 5лв. е около реалната и нищо чудно, ако борсата ни се пооправи, да видим тази цена. И държавата може да излезе на печалба. След като е попълнен капитала може да се разпределят и дивиденти, съответно това ще качи цената още ...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                Спящия, държавата е най- лошият собственик..Ти може всичко да си очакваш, даже да сравняваш и ББ с Обама и ТРЪМП, НО ТОВА ГОВОРИ САМО ЗА АКЪЛА ТИ.. Аз си кеширах с печалба, а ти чакай Черешата да ти вдигне акциите..Всеки ден има възможности и парите ще се вкарат пак за нова врътка, а ти чакай да станем САЩ..
                Държавата не е собственик в случая, а акционер със значително участие, демек донор. Не съм чел устава на ПИБ ама надали ще има кой знае какво влияние. За парлама може да сложат някой в Борда примерно....

                Коментар


                • Спящия, държавата е най- лошият собственик..Ти може всичко да си очакваш, даже да сравняваш и ББ с Обама и ТРЪМП, НО ТОВА ГОВОРИ САМО ЗА АКЪЛА ТИ.. Аз си кеширах с печалба, а ти чакай Черешата да ти вдигне акциите..Всеки ден има възможности и парите ще се вкарат пак за нова врътка, а ти чакай да станем САЩ..

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                    Хааа..Хааа..И с какво друго ще ни сравниш със САЩ..Да не вземем да ги надминем по икономика или фондов пазар..Може ли да сравниш икономиките на БГ и САЩ и Борсите им..
                    Купуването на държавен дял след двете спасения на банката от държавата, е безсмислено харчене на Наши пари за олигарси..
                    Кире, мернах някъде, че вчера си продал? Е, прецакал си се и е малко късно да те "светвам", но таргетът е вече 8,00 и нагоре. При положение, че мажоритарният пакет остана у старите собственици, какво печелят новите, а? Аз не съм чул някой да дава пари ей така, без интерес, т.е. без лихва... Очаквам тази лихва да е минимум 3,00 лв. Т.е. "разговорът" от първия епизод е бил долу-горе такъв: 8 е хубаво число, но на това число ние няма да влизаме, а ще излезем, защото ще купим на пет, а после вие ще докарате цената до 8, за да си заслужите подкрепата. Иначе, нали виждате - Баневи, Стайкови, Божкови, Бобокови...

                    Коментар


                    • Хааа..Хааа..И с какво друго ще ни сравниш със САЩ..Да не вземем да ги надминем по икономика или фондов пазар..Може ли да сравниш икономиките на БГ и САЩ и Борсите им..
                      Купуването на държавен дял след двете спасения на банката от държавата, е безсмислено харчене на Наши пари за олигарси..

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение
                        Някой ще обясни ли, защо изобщо увеличението е на 5 лв. и как така държавата ще влезе на цена над пазара? Аз ли не разбирам нищо или Брюксел ще ги разниюят за тази малоумна постъпка?
                        1. На пазара се предлагаха акции на 2,50, но недостатъчно количество, за да се попълни капитала до исканото ниво.
                        2. Мажовците казаха - щом ви е толкова важно да влизате в ЕРМ-2 - цената е 5.00! На нас не ни е притрябвал европейски банков контрол, даже сме си по-добре без него.
                        3. От икономическия министър разбрах, че държавата е участвала, но и частни инвеститори е имало, "пък после ние ще помагаме"...
                        4. По време на предишната криза САЩ влязоха в собствеността на доста частни институции и така ги подкрепиха. По-късно обаче, когато акциите се възстановиха и отидоха отгоре, държавата продаде и реализира печалба за данъкоплатците. Може и при нас да се получи така?! Дано!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение
                          Някой ще обясни ли, защо изобщо увеличението е на 5 лв. и как така държавата ще влезе на цена над пазара? Аз ли не разбирам нищо или Брюксел ще ги разниюят за тази малоумна постъпка?
                          Бърта ги е схванал нещата, "държавата" попиля 200млн ваши пари за да си опази цицката и през следващия мандат. Нищо не е, за тая година 5млрд фира безотчетно - и още не е до средата даже. Мащабите наистина са чутовни, не може да се отрече...

                          Коментар


                          • Глупости. То решението да ни пуснат е вече взето, само се правят на принципни с банките. Ние имаме по-добри показатели от сума страни дето вече са у еврозоната. Пука им на тях че тук се покрадвало. Требе си доста наивен да си мислиш че там не се краде. Просто там се краде по-изтънчено, а тук грубо, по барба ганювски.

                            Коментар


                            • Според мен държавата правилно се задейства в случая, защото приоритетът еврозона е ключов. Важният въпрос обаче е как ще бъде защитен интересът на данъкоплатеца. В САЩ и западна Европа при подобни сделки от голямо обществено значение се подписват много сериозни споразумения с акционерите, съдържащи условия и гаранции за адекватно управление, с цел повишаване стойността на компанията в рамките на няколко години и последващ exit от инвестицията с печалба. Дали ще има политическа воля да последваме тази добра практика и в България? Банката е с много добри пазарни позиции и ако не се източва от мажоритарите и от близки до властта от тук нататък, може да генерира добри печалби и да повиши стойността си значително. Необходима е прозрачност в управлението - на БФБ имаме много добри примери в това отношение - BREF. Ясна и последователна дивидентна политика от тук нататък също би била от голяма полза за акционерите и данъкоплатците.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ДесеткиЛевове Разгледай мнение

                                А и да приемем че "реалната" цена на фибата е 2.5лв, в случая държавата плаща 100мил рекет за да влезе в еврозоната, което, както и да го смятаме, е нищожна цена за постигането на въпросната цел.
                                Само че има една "маловажна" подробност - никой от финансовите министри на еврозоната няма намерение да пуска Мухобойко с крадливата му корумпирана партия + ортаците му Дебелянчо и Хидроинженера в европейския "клуб на богатите".
                                Въобще не ми е ясно, защо Мухобойко се напъва да влиза там, където никой не го ще...
                                ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                                Коментар

                                Working...
                                X