IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биодит АД (BDT)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение
    Здравейте, г-н Софрониев,

    Бих искал и аз да Ви задам няколко въпроса.

    1. През последните няколко години персоналът в Биодит непрекъснато намалява и от 21 човека пада до 7 човека. По-конкретно, от 7 човека в сейлс, сега има един човек. Това е тенденцията за няколко години назад, много преди Ковид ситуацията да стане фактор. Въпросите ми са следните:

    1.1. Защо сейлс екипът драстично намалява през годините?

    1.2. Какви резултати очаквате да постигнете с един човек в сейлс, ако IPO-то е неуспешно?

    1.3. Следвайки текущата тенденция, да очакваме ли след още 2-3 години персоналът да намалее до 3-4 човека?

    2. Ако предположим, че 250К лева (колкото е минимумът, за да бъде успешно IPO-то) е сумата, която очертава границата между това Биодит да продължи да гори пари и Биодит да е сред финансово успешните лидери в биометричната индустрия, какво Ви спира Вие лично да подпомогнете развитието на Биодит с още малко пари?

    3. Ако правилно се ориентирам, Биодит е назад с грубо казано 2.75 милиона лева. По груби сметки излиза, че за всеки платен лев акционерен капитал, след увеличението на капитала акционерите ще "получат" по около 80 стотинки, грубо сметнато, от които около 70 стотинки идват от оценката на Вашия патент. Отново казвам, че това са груби, закръглени сметки, по-скоро за ориентир.

    3.1. След колко време очаквате Биодит да е не просто на печалба за съответната година, а заедно с натрупаната печалба за предходните години, Биодит да изчисти изгорените пари и да излезе на нулата?

    3.2. След още колко години, след като изгорените пари вече са изчистени, очаквате натрупаната печалба да надвиши оценката на патента?
    Здравейте!

    Всеки старъп преминава много бързо през различни етапи на развитие, които съответно изискват различен експертен персонал. В началото компанията има нужда само от инжинери развойна дейност, втори етап валидация на продукта, трети етап изграждане на търговски отдел, четвърти надгарждане на организационната структура, чрез акаунт мениджъри, project мениджъри и т.н. За всеки един от тези етапи са необходими различни кадри със различен профил.

    1.1 След инвестицията от NEVEQ, 2017 и 2018 години трябваше да валидираме идеята/продукта и да получим обратна връзка от различни пазари/индустрии. За да направим това участвахме в 14-те най-голeми изложения за security & hospitality ( IFSEC London * 2, Security Essen * 2 , Hostelco Barcelona * 2, HIIP Madrid * 2 etc. ) в Европа. На три от водещите изложения, продуктите на компанията бях номинирани със 1 или 2 награда ( Best product innovative technology, Best product innovation ). Участието ни на всички тези изложения, изискваше да имаме екип, който да участва и представи продуктите на компанията. В различните периоди, това бяха между 5 и 8 човека и се справиха отлично.

    - Биодит досега не е имал Търговски отдел. Дори човека, който споменавате, че сега е sales се занимава с Маркетинга в компанията, а не с продажби. Продажбите до момента са реализирани на база лични контакти и участия в изброените по-горе изложения. По време на участието на Hostelco Barcelona подписахме два договора, за хотели в Ибиза и на участието ни на HIIP Madrid подписахме договор за малък хотел в Мадрид. От участията ни на другите security изложения, имахме интерес за подписване на договори за партньорство със 18 комапнии от 12 държави.

    - останалите намалени позиции са на хора, които бяха наети, за конкретни задачи - специалист сертификация на продукти и ISO, специалист по механика и хардуерен дизаайн, CFO и двама специалисти/инсталатори на решението ни за автомобилна сигурност.

    - след, като съответните задачи бяха изпълнени, постепенно хората отговарящи за тях бяха освободени.

    1.2 Не разглеждаме хипотеза в която IPO-to да е неуспешно. В предишните постове обясних, че през последните 12 месеца, компанията подписа договори за дистрибуция със няколко водещи компании в БГ ( мобилни оператори, security компании и инсталатори ). Ще може да се запознаете в детайли, по време на презентацията ни

    1.3 Предполагам, че това е просто шега

    2. Както е видно от документите ни, значителните разходи са намалени със 70% и в следващите 9-12м Биодит, ще престане да гори пари. Когато имаш технологична и по-специално инжинерингова компания, въпроса не е дали мога да я подкрепя с още 250к ( направих го от Март до сега, спарвка Док за допускане ), а да осигуриш гарантирано дългосрочно финансиране. В БГ имаме ангелско финансиране, seed stage, Seria A, но когато дойде момента компаниите да бъдат подкрепени за растеж и експанзия на чужди пазари, парите просто ги няма.

    И апела ми, към всички участници в темата е да не да правим аналогии със няколко US unicors и как се случват нещата по филмите или в дебелите книги. В БГ действителноста е друга и трябва да се адаптираме да работим според нея. А тя е, че нямаме 30-40 годишен опит в стартъп развитието, нямаме стотиците милиарди под формата на Angels & VC investing, нямаме техните networks, нямаме за партньор/и ex Apple, Facebook или Google, нямаме дори единно говорящ пазар в Европа. Следователно, но можем да очакваме да имаме техните резултати и да ги даваме за пример, какво и как са постигнали, а ние в БГ за нищо не ставаме.

    Само за сравнение, когато края на 2016 година получихме 1,5 млн финансиране от NEVEQ по същото време щатски стартъп получи милиони за разработка на mobille key app , за достъп до хотелски стаи. По технично подготвените знаят, че такава разработка отнема 4-6м и символична инвестиция за заплати на 2-3 разработчици. 12м по-късно, същата компания получи финансиране 80млн от венчър структурата на хотелска верига. Като изключим инвестираната сума ( която е по-голяма от всички направени инвестиции от VC funds в БГ за последните 10 години ), инвестицията беше придружена и от договор за оборудване на 30к стаи.

    3.1 Очакванията ни са, че 2024 година ( заложено в плана ни ) печалбите, ще покрият натрупаната загуба

    3.2 Трудно ми е да правя толкова точни прогнози. Все пак говорим за период от 4-5 години, а всички виждаме в какъв свят живеем последните 10 месеца и ще живеем от тук нататък и колко осезаемо се променя бизнеса.
    Бизнесът ни е такъв, че дори само с подписването на един договор със по-голяма хотелска верига, печалбата ще надвиши оценката на Патента.

    Надяавам се, че като изключим лиричното отклонеие ( което не беше свързано с Вашите въпроси, а по-скоро със всички участници във темата ) отговорих на поставените въпроси.

    Поздрави,





    Коментар


    • Първоначално изпратено от Julian Sofroniev Разгледай мнение
      Здравейте!

      Виждам, че темата за дивидента продължава да бъде "гореща" във форума, вече 10-15 години.

      Не смятам да влизам във спора, защото мисля, и двете "страни" са прави. На пазарите, за последните 20 години, могат да се намерят безброй примери за висока възвращаемост на инвестиите в компании разпределящи висок дивидент и такива с висока възвращаемост на база 10-15 гошишен растеж на комапнията. Всичко е строго индивидуално, за всяка компания и зависи от етапа на развитие на компанията, нормата на печалба, плановете за бъдещо развитие и т.н

      Тъй като за част от участниците тук е важно да знаят, какво предвиждам аз в частност за Биодит, моето виждане по въпроса е следното.

      В следващите 2-3 години, главният ни фокус, ще бъде да работим здраво и постигнем растеж 50%-100% на годишна база ( това сме заложили и като план ). Когато компанията постигне регулярен растеж на приходи/печалба и не може да расте със 100% годишно, не само е разбираемо, а и задължително да започне да споделя част от печалбата с акционерите.

      Тъй като виждам, че има притеснения ( разбираемо след, като сме в БГ ) от това, че печалбите могат да се насочват само, към Мениджмънта на компанията, Тук е много важно да отбележа, че както аз така и Мениджмънта ( борда ) на компанията, НЕ ПОЛУЧАВАМЕ възнаграждение, за работата си.

      Възнаграждения, ще се получават само след постигане на конкретни резултати и то не под формата на месечни заплащания или бонуси, а под формата на опции.

      Биодит НЕ Е И НЯМА ДА БЪДЕ сложната пост-приватизационна корпоративна структура с безброй "мениджъри", директори и всякакви тем подобни подставени лица, чрез които се източват печалбите под формата на космически месечни възнаграждения или годишни бонуси!


      Мисля, че с написаното, темата за дивидентати вече е изяснена.

      Поздрави,

      На тази подчертаната блестна захапвам, ще ми стигне за над година две напред да я препрочитам и предъвквам, носейки премереният ми риск/портфейл!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

        Аз пък си помислих, че сте започнали разработките в некой гараж.

        Все пак успех.
        Успех и от мен.
        Има много балъци които са спастрили по некой леф и се чудят де да го изхарчат.
        Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Julian Sofroniev Разгледай мнение

          Здравйте!

          Изгледжа, ще е по-лесно за всички участници във форума, да синтезирам 10-на страници от Документа за допускане в няколко точки:

          - Сериен предприемач съм от 1995 година
          - от 2003 до 2007 бях Директор "Автомобилно застраховане и брокерски бизнес в "Армеец" - реализиран ръст за периода 750% ( справка КФН )
          - Две от компаниите са в сферата на Застрахователните услуги ( 10+ млн премиен приход )
          - Две са в сферата на Afiinity services ( Extended waqrranty & Accidental damage )

          Годишна печалба в размер 700к-1млн лева

          Поздрави,
          Аз пък си помислих, че сте започнали разработките в некой гараж.

          Все пак успех.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
            Да се включа и аз. Споделям мнението на дддд-то. И още оня ден писах че компанията е идеална за рискови инвеститори.

            Участваш с малка сума и чакаш 10 години. Може да преразгледаш мнението си след/през 3-5 години.

            Тук не се търси дивидент, а растеж. Дали ще стане - никой не знае. Просто залагаш на растеж и чакаш с надеждата да ти се умножи многократно инвестицията. Колко многократно - поне повече от 3 пъти. А защо не и 10-кратно.


            В тоя ред на мисли малко практически въпроси:

            1. Къде им е проспекта с условията на IPO-то?
            2. И как се участва в ИПО на БФБ - щото до сега не съм участвал. Или този въпрос трябва да го отправя към посредника си?


            п.п. не е препоръка за нищо.
            Здравей. Аз не споделям мнението на 4Д , защото при тази ниска ликвидност на БФБ няма на кой да продадеш. Какво като компанията расте? Има компании на p/b 0.2 и p/e 2.5 но като няма дивидент аз от къде да знам че действително печелят и че имат реални приходи , а не само счетоводни?
            Last edited by MrSi; 26.12.2020, 13:39.
            Мнението ми не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

            Коментар


            • Здравейте!

              Виждам, че темата за дивидента продължава да бъде "гореща" във форума, вече 10-15 години.

              Не смятам да влизам във спора, защото мисля, и двете "страни" са прави. На пазарите, за последните 20 години, могат да се намерят безброй примери за висока възвращаемост на инвестиите в компании разпределящи висок дивидент и такива с висока възвращаемост на база 10-15 гошишен растеж на комапнията. Всичко е строго индивидуално, за всяка компания и зависи от етапа на развитие на компанията, нормата на печалба, плановете за бъдещо развитие и т.н

              Тъй като за част от участниците тук е важно да знаят, какво предвиждам аз в частност за Биодит, моето виждане по въпроса е следното.

              В следващите 2-3 години, главният ни фокус, ще бъде да работим здраво и постигнем растеж 50%-100% на годишна база ( това сме заложили и като план ). Когато компанията постигне регулярен растеж на приходи/печалба и не може да расте със 100% годишно, не само е разбираемо, а и задължително да започне да споделя част от печалбата с акционерите.

              Тъй като виждам, че има притеснения ( разбираемо след, като сме в БГ ) от това, че печалбите могат да се насочват само, към Мениджмънта на компанията, Тук е много важно да отбележа, че както аз така и Мениджмънта ( борда ) на компанията, НЕ ПОЛУЧАВАМЕ възнаграждение, за работата си.

              Възнаграждения, ще се получават само след постигане на конкретни резултати и то не под формата на месечни заплащания или бонуси, а под формата на опции.

              Биодит НЕ Е И НЯМА ДА БЪДЕ сложната пост-приватизационна корпоративна структура с безброй "мениджъри", директори и всякакви тем подобни подставени лица, чрез които се източват печалбите под формата на космически месечни възнаграждения или годишни бонуси!

              Мисля, че с написаното, темата за дивидентати вече е изяснена.

              Поздрави,
              Last edited by Julian Sofroniev; 26.12.2020, 11:55.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Julian Sofroniev Разгледай мнение

                Здравйте!

                Изгледжа, ще е по-лесно за всички участници във форума, да синтезирам 10-на страници от Документа за допускане в няколко точки:

                - Сериен предприемач съм от 1995 година
                - от 2003 до 2007 бях Директор "Автомобилно застраховане и брокерски бизнес в "Армеец" - реализиран ръст за периода 750% ( справка КФН )
                - Две от компаниите са в сферата на Застрахователните услуги ( 10+ млн премиен приход )
                - Две са в сферата на Afiinity services ( Extended waqrranty & Accidental damage )

                Годишна печалба в размер 700к-1млн лева

                Поздрави,
                Браво! Дай боже всекиму!

                Коментар


                • Да се включа и аз. Споделям мнението на дддд-то. И още оня ден писах че компанията е идеална за рискови инвеститори.

                  Участваш с малка сума и чакаш 10 години. Може да преразгледаш мнението си след/през 3-5 години.

                  Тук не се търси дивидент, а растеж. Дали ще стане - никой не знае. Просто залагаш на растеж и чакаш с надеждата да ти се умножи многократно инвестицията. Колко многократно - поне повече от 3 пъти. А защо не и 10-кратно.


                  В тоя ред на мисли малко практически въпроси:

                  1. Къде им е проспекта с условията на IPO-то?
                  2. И как се участва в ИПО на БФБ - щото до сега не съм участвал. Или този въпрос трябва да го отправя към посредника си?


                  п.п. не е препоръка за нищо.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                    кои са другите ви компании, в кой сектор са по колко приходи и печалба правят?
                    важно е за оценката , колко добър предприемач сте

                    Поздрави
                    Здравйте!

                    Изгледжа, ще е по-лесно за всички участници във форума, да синтезирам 10-на страници от Документа за допускане в няколко точки:

                    - Сериен предприемач съм от 1995 година
                    - от 2003 до 2007 бях Директор "Автомобилно застраховане и брокерски бизнес в "Армеец" - реализиран ръст за периода 750% ( справка КФН )
                    - Две от компаниите са в сферата на Застрахователните услуги ( 10+ млн премиен приход )
                    - Две са в сферата на Afiinity services ( Extended waqrranty & Accidental damage )

                    Годишна печалба в размер 700к-1млн лева

                    Поздрави,

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                      Букета ще е пълен когато навлезе новото поколение бакшиши...


                      Весели празници, прецакано,
                      Тях ги чакаме от 2007 ама все не идват и не идват ......
                      Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение
                        Здравейте, г-н Софрониев,

                        Бих искал и аз да Ви задам няколко въпроса.

                        1. През последните няколко години персоналът в Биодит непрекъснато намалява и от 21 човека пада до 7 човека. По-конкретно, от 7 човека в сейлс, сега има един човек. Това е тенденцията за няколко години назад, много преди Ковид ситуацията да стане фактор. Въпросите ми са следните:

                        1.1. Защо сейлс екипът драстично намалява през годините?

                        1.2. Какви резултати очаквате да постигнете с един човек в сейлс, ако IPO-то е неуспешно?

                        1.3. Следвайки текущата тенденция, да очакваме ли след още 2-3 години персоналът да намалее до 3-4 човека?

                        2. Ако предположим, че 250К лева (колкото е минимумът, за да бъде успешно IPO-то) е сумата, която очертава границата между това Биодит да продължи да гори пари и Биодит да е сред финансово успешните лидери в биометричната индустрия, какво Ви спира Вие лично да подпомогнете развитието на Биодит с още малко пари?

                        3. Ако правилно се ориентирам, Биодит е назад с грубо казано 2.75 милиона лева. По груби сметки излиза, че за всеки платен лев акционерен капитал, след увеличението на капитала акционерите ще "получат" по около 80 стотинки, грубо сметнато, от които около 70 стотинки идват от оценката на Вашия патент. Отново казвам, че това са груби, закръглени сметки, по-скоро за ориентир.

                        3.1. След колко време очаквате Биодит да е не просто на печалба за съответната година, а заедно с натрупаната печалба за предходните години, Биодит да изчисти изгорените пари и да излезе на нулата?

                        3.2. След още колко години, след като изгорените пари вече са изчистени, очаквате натрупаната печалба да надвиши оценката на патента?
                        отлични въпроси ! очакваме г-н ЮЛИАН ЕМИЛОВ СОФРОНИЕВ

                        Коментар


                        • Никаква институция Преци не е станал 4Д..А може да е станал институция на нещо свързано със заблудата и лъжата..Как ще пише тук да хвали компании без дивидент, а няма да купува ..Как ще сравнява Гугъл, Фейсбук и Амазон с милиардите им клиенти с компаниите на БФБ, чак е смешно.. То от такива институции вече 12години чакаме оживление и все няма.. И акъл раздава за неща, които нито изпълнява нито осъзнава.. Успех на компанията Биодит АД на БФБ, но не се подвеждате по съветите на големите разбирачи тук.. Няма някой да не харесва дивидентите..
                          Браво на Иван Давидов за хубавите въпроси..
                          Last edited by Kiro; 26.12.2020, 09:21.

                          Коментар


                          • Здравейте, г-н Софрониев,

                            Бих искал и аз да Ви задам няколко въпроса.

                            1. През последните няколко години персоналът в Биодит непрекъснато намалява и от 21 човека пада до 7 човека. По-конкретно, от 7 човека в сейлс, сега има един човек. Това е тенденцията за няколко години назад, много преди Ковид ситуацията да стане фактор. Въпросите ми са следните:

                            1.1. Защо сейлс екипът драстично намалява през годините?

                            1.2. Какви резултати очаквате да постигнете с един човек в сейлс, ако IPO-то е неуспешно?

                            1.3. Следвайки текущата тенденция, да очакваме ли след още 2-3 години персоналът да намалее до 3-4 човека?

                            2. Ако предположим, че 250К лева (колкото е минимумът, за да бъде успешно IPO-то) е сумата, която очертава границата между това Биодит да продължи да гори пари и Биодит да е сред финансово успешните лидери в биометричната индустрия, какво Ви спира Вие лично да подпомогнете развитието на Биодит с още малко пари?

                            3. Ако правилно се ориентирам, Биодит е назад с грубо казано 2.75 милиона лева. По груби сметки излиза, че за всеки платен лев акционерен капитал, след увеличението на капитала акционерите ще "получат" по около 80 стотинки, грубо сметнато, от които около 70 стотинки идват от оценката на Вашия патент. Отново казвам, че това са груби, закръглени сметки, по-скоро за ориентир.

                            3.1. След колко време очаквате Биодит да е не просто на печалба за съответната година, а заедно с натрупаната печалба за предходните години, Биодит да изчисти изгорените пари и да излезе на нулата?

                            3.2. След още колко години, след като изгорените пари вече са изчистени, очаквате натрупаната печалба да надвиши оценката на патента?
                            Last edited by Иван Давидов; 26.12.2020, 09:07.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от MrSi Разгледай мнение

                              Да. И друг път съм слушал такива сложни неща . С тях спокойно може да обучавате студенти които след време да губят парите на пенсионерите в някой пенсионен фонд. Само дето от най - дивидентите компании на БФБ сън изкарал достатъчно % доходност за последните 5 години , вместо да наливаш в компании които не плащат дивидент - ШИТОВЕ ги наричам тези които не разпределят печалбите с всички а само с онези които те решат
                              ​​​​​
                              Не си наясно с материатя.Тотална каша е при теб и Киро.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                                Кире, от последното число махаш първата цифра и каквото сабя покаже при мен Но без препоръка, разбира се, защото може да не ми допада и момента на покупката, и да предпочета включване на по-късен етап след листването
                                ps А Скоти го знаем още когато искаше да презапише градус. Пазарът харесва смелите, няма да ги върне
                                Пич,
                                намери. Ми телефона от някой от форумците,които ме познават още ти разкажа от. Първо лице какво се случи с градус и защо не се презаписа...историята е доста интересна и доста политическа...до последният момент не беше ясно какво ще се случи..имах готовност да скоча с 200к и накрая записах 500лв за да ме броят и мен в бройката участници...луд филм беше!

                                Коментар

                                Working...
                                X