IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биодит АД (BDT)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Julian Sofroniev Разгледай мнение

    Съгласен със, за спекулантите, но нека първо равием и направим компанията печеливша, след това да постигнем добра ликвидност на пазара и след това, ще има време за спекулантите.......

    По втория въпрос:
    - още не съм, а и не ми е детската мечта
    - както е видно в детайли от Документа за допускане, освен участието ми в изкупуването на акции от NEVEQ, през последните две години съм инвестирал лични средства в размер над 500к лева
    - да, ако се наложи, бих могъл да подкрепям компанията и в бъдеще
    - също така може да се види, че имам други компании, които развиват успешен бизнес и генерират печалби през последните 15 години
    - те са източникът ми на доходи и поради тази причина НЕ получавам възнаграждение от Биодит

    Предполагам, че някои от участниците във форума, ще бъдат критични към това, че като основател на компанията инвестирам такива лични средства, но аз Вървам, че Биометричната идентификация и свързаните с нея решения, ще бъдат новото нормално в света след 5-7 години и искам да взема малка част от това.

    Пред възможността да инвестирам в NIO или Xpeng, предпочитам да го направя в собствена ми компания, в която освен, че ми доставя огромно удоволствие това което правим, се надявам да постигна същите нива на възвращаемост в следващите 5-7 години.

    Поздрави,
    Ако може пак да попитам
    1. Възнамеравате ли да практикувате редовно дивидентна политика ? - Т. Е споменахте около 1/3 от печалбата, но дали ще е редовна? Имам в предвид че ако печалбите нараснат дали наистина ще споделяте част от печалбите с всички а не само с мениджмънта.
    2. Смятате ли да увеличавате допълнително капитала в последствие ?

    Поздрави.
    Last edited by MrSi; 25.12.2020, 22:52.
    Мнението ми не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Julian Sofroniev Разгледай мнение

      Съгласен със, за спекулантите, но нека първо равием и направим компанията печеливша, след това да постигнем добра ликвидност на пазара и след това, ще има време за спекулантите.......

      По втория въпрос:
      - още не съм, а и не ми е детската мечта
      - както е видно в детайли от Документа за допускане, освен участието ми в изкупуването на акции от NEVEQ, през последните две години съм инвестирал лични средства в размер над 500к лева
      - да, ако се наложи, бих могъл да подкрепям компанията и в бъдеще
      - също така може да се види, че имам други компании, които развиват успешен бизнес и генерират печалби през последните 15 години
      - те са източникът ми на доходи и поради тази причина НЕ получавам възнаграждение от Биодит

      Предполагам, че някои от участниците във форума, ще бъдат критични към това, че като основател на компанията инвестирам такива лични средства, но аз Вървам, че Биометричната идентификация и свързаните с нея решения, ще бъдат новото нормално в света след 5-7 години и искам да взема малка част от това.

      Пред възможността да инвестирам в NIO или Xpeng, предпочитам да го направя в собствена ми компания, в която освен, че ми доставя огромно удоволствие това което правим, се надявам да постигна същите нива на възвращаемост в следващите 5-7 години.

      Поздрави,
      кои са другите ви компании, в кой сектор са по колко приходи и печалба правят?
      важно е за оценката , колко добър предприемач сте

      Поздрави

      Коментар


      • Зорът е голям

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

          няма нищо по хубаво за спекулантите от това някой фонд да прови продажби на пожар, заради крайния си срок. Като купят на безценица хосле ще падне як трейд.

          по вторият абзац
          Искам и аз да имам странични пари да изкупувам дялове докато фирмата ми е старт ъп и не е на печалба. Вие милиардер ли сте? Можете ли да наливате в дружеството още дълго време? Знам въпросът е много личен, но се набива в очи. Примерно Агрия като искаше да увеличи капитала си и основните щяри да запишат яко, логично ги питахме откъде пари, като не плащат дивидент....
          Съгласен със, за спекулантите, но нека първо равием и направим компанията печеливша, след това да постигнем добра ликвидност на пазара и след това, ще има време за спекулантите.......

          По втория въпрос:
          - още не съм, а и не ми е детската мечта
          - както е видно в детайли от Документа за допускане, освен участието ми в изкупуването на акции от NEVEQ, през последните две години съм инвестирал лични средства в размер над 500к лева
          - да, ако се наложи, бих могъл да подкрепям компанията и в бъдеще
          - също така може да се види, че имам други компании, които развиват успешен бизнес и генерират печалби през последните 15 години
          - те са източникът ми на доходи и поради тази причина НЕ получавам възнаграждение от Биодит

          Предполагам, че някои от участниците във форума, ще бъдат критични към това, че като основател на компанията инвестирам такива лични средства, но аз Вървам, че Биометричната идентификация и свързаните с нея решения, ще бъдат новото нормално в света след 5-7 години и искам да взема малка част от това.

          Пред възможността да инвестирам в NIO или Xpeng, предпочитам да го направя в собствена ми компания, в която освен, че ми доставя огромно удоволствие това което правим, се надявам да постигна същите нива на възвращаемост в следващите 5-7 години.

          Поздрави,

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
            Честита Коледа!

            Имам интерес да участвам с малко, но това не значи, че не виждам рисковете за нас инвеститорите. Скромното ми мнение, е че тук (Биодит) трябва да се действа много концентрирано и бързо, за да има внедрени системи, които освен приходи (извън фондово финансиране,заеми и борсово финансиране) ще дадат тласък на развитието на екосистемата. Това, че NEVEQ гледат към изхода (прочетох го по-долу, не съм се интересувал дали е така) е и хубаво и лошо и за мен от критична важност е компанията да докаже, че може да достави, внедри и подържа добър продукт, който да започне да и 'води' клиенти.

            Локдаун кризата трябва да се използва като възможност решение да бъде внедрено, инсталирано и 'подкарано' на спокойствие в хотели , в които иначе всичко ще се случва 'на мускули' и с огромен стрес и бързане със съпътстващите рискове. Сезонните хотели са едно, но логистично близките градски хотели в които може да се работи без големи разходи за командировъчни - обикновено са целогодишно пълни, НО сега корона кризата ги прави полупразни (някои напълно), което дава мегдан за спокойна работа по монтажи и внедряване (включително чистене на бъгове и сервизиране) в обекти, в които иначе малка компания с малко персонал не може да подкара решението при желаните от клиента параметри. Добрите градски хотели (доказани във времето) няма да са толкова заплашени от фалити и смяна на собственика, което би попречило на дъглосрочната работа като доставчик на услуга.


            Както беше писал колега по-надолу конкуренцията не спи, а добър сайт, много презентации - освен плюс в набирането на капитал и евентуални бъдещи клиенти са и 'отвори очички' за конкурентни компании с по-мощна структура и достъп до пазари, които да се 'сетят', че в нещо подобно има хляб и да се нароят подобни решения. За пример - платформи за краудфъндинг като kickstarter и indiegogo освен, че помагат на малки компании и хора да реализират проектите са и огромен инкубатор за идеи за китайските братя и не само и съм бил свидетел как уау неща от кикстартер за нула време се превръщат в разни посредствени и евтини продукти в алибаба и алиекспрес, но това размива първоначалната идея и потенциалния и пазар. Там говорим за месеци. Тук за години + доста финансиране и голяма оценка на база полезен модел и тн... Та затова казавам, че според мен единствения пазарен механизъм компанията да 'избухне' е да има повече внедрени и работещи решения, които да успеят да докарат приходи, които да покриват разходите отчасти, а после изцяло. Тогава вече цената на полезния модел и потенциала на пазарния дял ще даде големите оценки.


            Поздрави и успех!
            Здравейте!

            По същество със съгласен със всичко в разсъжденията Ви. Пред всяка стартираща компания има множвство рискове да се провали.
            Вярвам, че при нас този риск е минимален и причините са следните:

            - основните продуктови линия са вече готови и валидирани на пазара
            - значителните инвестиции в развойна дейност са направени последните 4 години ( основната причина за високи разходи и съответно негативен финансов резултат )
            - резултата за 2020 година показва значителното подобрение на финансовия резултат ( 70% ), поради намалените инвестиции в развойна дейност и възнаграждения на персонала
            - както написах и по-долу, NEVEQ излизат частично поради технически причини, а именно всички инвестииц в компаниите, трябва да бъдат затворени до края на 2021 година. Само за информация, NEVEQ има още два пълни exita през последните 5 месеца
            - съгласен съм, че локдауна предоставя възможностти. И ние се опитваме да се възползваме максимално от тях. В примера с хотелите, преоборудването се случва планирано и много рядко инцидентно. Това е част от цялостната реновация на хотела. Разбира се сега, когато заетоста е на 10% би било много по-лесно да се извърши преоборудване, но нека бъдем обективни, към ситуацията.
            Дали ако ние бяхме управител на хотел и незнаехме още колко месеци/сезона няма да работим или дали в следващите 1-2 години, ще имаме заетост 10%-20% бихме се ангажирали дългосрочно със договор за плащане. Въпреки това, в момента всеки втори хотел ( имаме десетки запитвания ) обмисля да подмени остарелите си системи с онлайн решения
            - точно за да избегнем, риска от бърз копи-пейс, не разработваме индивидуални продукти, а цялостни крайни решения

            В България само са 20 месеца след старта на продажбите ни, имаме внедрени решения в над 30 компании ( над 100 обекта ), пазарен дял от 5% от всички производствени предприятия с над 200 души персонал, пазарен дял от 65% от продадените биометрични устройства и над 30 000 души ежедневно използващи нашите системи, когато отиват на работа. Някои от тези компании са сред топ 20-те компании по приходи в България.
            При 35% от клиентите ни имамме up sale.


            Работим точно в посока да внедрим максимално повече системи, които да генерират достатъчно приходи за покриване на разходите. След направените реорганизации в началото на 2020 година и изпълнение на заложеният план за 2021 година, компанията ще излезе на положителен финансов резултат.

            В заключение искам да споделя, че Биодит не е 15-20 годишна mature компания и нещата/резултатите, няма да се случат от днес.
            Успешно изминахме пътя на разработка на продукта и от тук нататък, основният ни фокус е продажби и налагане на решенията ни масово на пазара.

            Ако се справим отлично и в тази посока, резултатите ще бъдат изненадващи за всички и то в много положителна посока!

            Поздрави,

            Коментар


            • Първоначално изпратено от malkia Muk Разгледай мнение

              Ухаа, евалата. Лашна се успешно в две листвания на технологични компании и си повярва, че всичко което хвърчи се яде.
              Яде се, спокойно. Ама ядливите не бяха на beam пазар.
              Язе мисля да ви изчакам и да ви видя първата година, докъде ще го устискате.
              Проблема е че не се включих в ИПО-то на двете компании., а в последствие , но може би си прав . Ето защо обмислям съвсем малък вход ( 5 - 6 % от портфейла ) за да продължа да се интересувам от бизнеса пък после ще допълвам или продам ако се наложи. Благодаря за съвета.
              Поздрави.
              Мнението ми не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

              Коментар


              • Първоначално изпратено от MrSi Разгледай мнение

                Здравейте. В някои от постовете по-долу споменахте че има Европейско изискване което ще принуди предприятията да отчитат дигитално работното време на служителите. Тук слагам и хотелите, нали така? Вероятно така или иначе ще се наложи да се дигитализират и може да бъде предложено цялостно решение в едно както за служителите, така и за клиентите. Имам в предвид че ако бизнеса се развива 1 мил. Няма да са достатъчни. Обмисляте ли по-нататък отново увеличение на капитала след като дружеството вече е публично?
                Смятате ли да развивате редовна дивидентна политика? Все пак на BEAM пазара вероятно ще сме дребни инвеститори + договорни фондове (така си мисля аз). Ако има последващи увеличения на капитала и участвам след 5-а година при продажба вероятно ще се начислява ДДС. При дългосрочните които не желаят да продават дивидентна би бил добър стимул да държат .

                ПС : Смятам да участвам на ИПО - то.
                Поздрави.
                Ухаа, евалата. Лашна се успешно в две листвания на технологични компании и си повярва, че всичко което хвърчи се яде.
                Яде се, спокойно. Ама ядливите не бяха на beam пазар.
                Язе мисля да ви изчакам и да ви видя първата година, докъде ще го устискате.
                търся преподавателка, за уроци по пиано, математика, масаж и испански

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Julian Sofroniev Разгледай мнение

                  Здравейте!

                  В отговор на въпрос в предишния ми пост, пропуснах да споделя, че нямаме хотели, които да са спряли да плащат месечния си абонамент.
                  В началото на летния сезон, имахме забавяне в плащанията със 45-60 дни. По време на сезона, тези плащания бяха наваксани.
                  Към настоящият момент имаме забавено плащане от един от Испанските хотели в размер на 4 000лева.
                  Както знаем, в Испания туристическия сектор беше най-засегнатия в Европа ( над 80% от хотелите не работят ) и поради това от комапнията поискаха отлагане на забавените плащания.

                  Поздрави,
                  Здравейте. В някои от постовете по-долу споменахте че има Европейско изискване което ще принуди предприятията да отчитат дигитално работното време на служителите. Тук слагам и хотелите, нали така? Вероятно така или иначе ще се наложи да се дигитализират и може да бъде предложено цялостно решение в едно както за служителите, така и за клиентите. Имам в предвид че ако бизнеса се развива 1 мил. Няма да са достатъчни. Обмисляте ли по-нататък отново увеличение на капитала след като дружеството вече е публично?
                  Смятате ли да развивате редовна дивидентна политика? Все пак на BEAM пазара вероятно ще сме дребни инвеститори + договорни фондове (така си мисля аз). Ако има последващи увеличения на капитала и участвам след 5-а година при продажба вероятно ще се начислява ДДС. При дългосрочните които не желаят да продават дивидентна би бил добър стимул да държат .

                  ПС : Смятам да участвам на ИПО - то.
                  Поздрави.
                  Last edited by MrSi; 25.12.2020, 14:44.
                  Мнението ми не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

                  Коментар


                  • Честита Коледа на всички!!! Много здраве и късмет.
                    По темата:
                    Нов съм в тази област, но от компаниите, които следя, това е първата за която виждам, някой на високо да представя информация и да дава разяснения по различни теми. Дори и да предположим, че е бот, пак е ...интересно и различно
                    Last edited by earth1225; 25.12.2020, 12:41.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Julian Sofroniev Разгледай мнение
                      , няма как NEVEQ да изпълнят това условие, защото ще нарушът Устава на фонда.
                      Те имаха значителен дял в компанията и евентуалното "emergency" разпродаване на акции ( 25,7% ) месец преди да трябва да излязат напълно, би повлияло много негативно на цената.

                      ......

                      Както е видно от коригирания Документ за допускане, за да затвърдя моята дългосрочна ангажираност към компанията, участвах съвместно със HR capital в изкупуването на 18,7% от акциите на NEVEQ.
                      няма нищо по хубаво за спекулантите от това някой фонд да прови продажби на пожар, заради крайния си срок. Като купят на безценица хосле ще падне як трейд.

                      по вторият абзац
                      Искам и аз да имам странични пари да изкупувам дялове докато фирмата ми е старт ъп и не е на печалба. Вие милиардер ли сте? Можете ли да наливате в дружеството още дълго време? Знам въпросът е много личен, но се набива в очи. Примерно Агрия като искаше да увеличи капитала си и основните щяри да запишат яко, логично ги питахме откъде пари, като не плащат дивидент....

                      Коментар


                      • Честита Коледа!

                        Имам интерес да участвам с малко, но това не значи, че не виждам рисковете за нас инвеститорите. Скромното ми мнение, е че тук (Биодит) трябва да се действа много концентрирано и бързо, за да има внедрени системи, които освен приходи (извън фондово финансиране,заеми и борсово финансиране) ще дадат тласък на развитието на екосистемата. Това, че NEVEQ гледат към изхода (прочетох го по-долу, не съм се интересувал дали е така) е и хубаво и лошо и за мен от критична важност е компанията да докаже, че може да достави, внедри и подържа добър продукт, който да започне да и 'води' клиенти.

                        Локдаун кризата трябва да се използва като възможност решение да бъде внедрено, инсталирано и 'подкарано' на спокойствие в хотели , в които иначе всичко ще се случва 'на мускули' и с огромен стрес и бързане със съпътстващите рискове. Сезонните хотели са едно, но логистично близките градски хотели в които може да се работи без големи разходи за командировъчни - обикновено са целогодишно пълни, НО сега корона кризата ги прави полупразни (някои напълно), което дава мегдан за спокойна работа по монтажи и внедряване (включително чистене на бъгове и сервизиране) в обекти, в които иначе малка компания с малко персонал не може да подкара решението при желаните от клиента параметри. Добрите градски хотели (доказани във времето) няма да са толкова заплашени от фалити и смяна на собственика, което би попречило на дъглосрочната работа като доставчик на услуга.


                        Както беше писал колега по-надолу конкуренцията не спи, а добър сайт, много презентации - освен плюс в набирането на капитал и евентуални бъдещи клиенти са и 'отвори очички' за конкурентни компании с по-мощна структура и достъп до пазари, които да се 'сетят', че в нещо подобно има хляб и да се нароят подобни решения. За пример - платформи за краудфъндинг като kickstarter и indiegogo освен, че помагат на малки компании и хора да реализират проектите са и огромен инкубатор за идеи за китайските братя и не само и съм бил свидетел как уау неща от кикстартер за нула време се превръщат в разни посредствени и евтини продукти в алибаба и алиекспрес, но това размива първоначалната идея и потенциалния и пазар. Там говорим за месеци. Тук за години + доста финансиране и голяма оценка на база полезен модел и тн... Та затова казавам, че според мен единствения пазарен механизъм компанията да 'избухне' е да има повече внедрени и работещи решения, които да успеят да докарат приходи, които да покриват разходите отчасти, а после изцяло. Тогава вече цената на полезния модел и потенциала на пазарния дял ще даде големите оценки.


                        Поздрави и успех!
                        Last edited by bertram; 25.12.2020, 11:51.
                        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Иван Петкандраганов Разгледай мнение
                          Е щото е поддръжка, де.

                          Например предполагам че не са изключили противопожарната система и не са свалили охраната на зданието?
                          Здравейте!

                          В отговор на въпрос в предишния ми пост, пропуснах да споделя, че нямаме хотели, които да са спряли да плащат месечния си абонамент.
                          В началото на летния сезон, имахме забавяне в плащанията със 45-60 дни. По време на сезона, тези плащания бяха наваксани.
                          Към настоящият момент имаме забавено плащане от един от Испанските хотели в размер на 4 000лева.
                          Както знаем, в Испания туристическия сектор беше най-засегнатия в Европа ( над 80% от хотелите не работят ) и поради това от комапнията поискаха отлагане на забавените плащания.

                          Поздрави,

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от galaxy Разгледай мнение
                            Здравейте,

                            Много ми харесва компанията и обмислям да участвам в ИПО. Единственият червен флаг за мен е, че доказан фонд от ранга на NEVEQ излиза от компанията Ви. Това наистина ме тревожи, как бихте го обяснили?

                            Поздрави,
                            Здравейте!

                            Само за пояснение, NEVEQ излиза частично от компанията. Причината е единствено техническа и няма отношение, към бизнеса.
                            След продажбата на част от акциите, фонда остава със 7% дял в компанията.

                            NEVEQ инвестира в компанията в края на 2016 години и BIODIT беше последната инвестиция на фонда. Всички знаем, че всеки рисков фонд има 8-10 годишен хоризонт. Срокът, във който NEVEQ трябва да са излезли от всичките си инвестиции и да дистрибутират обратно срадствата на инвеститорите си е в края на 2021 година.
                            Както е видно от Документа ни за допускане, взехме решение, аз и NEVEQ да не продаваме акции за период от 24м след листването на борсата. Тъй като ситуацията с Ковид19 отложи листването с 11м, няма как NEVEQ да изпълнят това условие, защото ще нарушът Устава на фонда.
                            Те имаха значителен дял в компанията и евентуалното "emergency" разпродаване на акции ( 25,7% ) месец преди да трябва да излязат напълно, би повлияло много негативно на цената.

                            Това е и причината да обсъдим с тях привличането на стратегически инвеститор в компанията, който да изкупи част от техните акции.
                            HR capital е точно такъв инвеститор. Партньорите в него имат значителни инвестиции в хотелския сектор, медии и много други.

                            Както е видно от коригирания Документ за допускане, за да затвърдя моята дългосрочна ангажираност към компанията, участвах съвместно със HR capital в изкупуването на 18,7% от акциите на NEVEQ.

                            Поздрави,

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                              Част от хотелите по Черноморието изобщо не отвориха. И като не отварят защо да плащат поддръжка.
                              Е щото е поддръжка, де.

                              Например предполагам че не са изключили противопожарната система и не са свалили охраната на зданието?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                                Благодаря много
                                зачудих се още 2 неща
                                Първото, след като имате договори за 5 г., колко са сигурните приходи за следващите 5 години (или то е на база на посетител, а не на стая и ще зависи от посетителите)?
                                Как имате спад за 2020 г., след като абонаментите трябва да са бетон, фиксирани за 5 г. напред или зависи от "чекираните", тоест броя гости на хотела?

                                Поздрави
                                Здравейте!

                                Договорите са за период от 5+5 години и имат клауза, че хотела е длъжен да плати всичките 60 месечни вноски. Тъй като, в бизнеса винаги има непредвидени ситуации, като фалит или форс мажор, оценяваме приходите да бъдат реализирани на 95%. Съгласно договора, хотела придобива собственост едва след, като плати 60-та вноска. В случай на неплащане преди този срок, ние взимаме обратно системата.
                                Таксата е фиксирана и се плаща на стая/нощ. Броя посетители няма отношение.

                                Приходите от абонаментни такси на хотеслкото ни решение, представляват 45% от общите приходи. Останала част се реализира от продажби на системи за контрол на достъп, решението ни за Smart homes ( Easy Lock ) и софтуерни лицензи.
                                Два проекта ( водеща компания в ритейл сектор и едно от най-големите производствени предприятия ), които стартирахме в началото на 2020 год бяха частично отложени за 2021 год. Реализацията по тях е съответно на 45% и 20%. Отложените приходи по тях са причината за спада в приходите зая 2020 год.
                                Само за информация, ако нямаше lockdawn, всички започнати проекти, щаха да бъдат реализирани по план ( горните два + три хотела на морето ) и приходите за 2020 год щаха да бъдат 150%-180% ръст спрямо 2019 год.

                                След, като видяхме, как целият свят и бизнеса се промениха само за един месец, за да минимилизираме за в бъдеще подобни флуктуации, променихме бизнес моделите за продажба и на други наши решения от еднократно плащане, към абонамент. Така, за в бъдеще процентното съотношение на приходите, ще расте в частта абонаментни такси.

                                Поздрави,


                                Коментар

                                Working...
                                X