IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шелли груп АД (A4L)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ако на някого компанията му е надценена, може да не си купува, а да изчака да спадне. Въпроса е кой ще каже на тези в Германия да не купуват компания, която има ръст в приходите над 50%. За разлика от нас обаче те са наясно, че за да постигаш по-добри и по-добри резултати ти трябват качествени хора, с които да го постигнеш. Ръста в разходите за персонал започна в третото тримесечие на миналата година, тогава започна и наваксването в изоставенето от целта за годината, в крайна сметка целта бе преизпълнена. За момента целта оправдава средствата! Както един колега писа...


    Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

    ... съгласен съм с това мнение.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение

      Дълбок поклон към твойте финансови умения но с цялото ми уважение твоята ела. Дава между30%_50% отклонение...справка агрия ме убеждаваше цяла година как печалба над 100 мил лева а то се оказа греда прогноза но за агрия друг път ще ти бая истини!

      та за алтерко:
      ти ме прати при брайт кеп да търся финансиране за един от мойте три не борсови старт ъпа...та снощи имаше ивент на лаунчхъб бяха и илевън и всички... та брайткеп мацката при която ти ме прати са набрал ли 60 мил евро да инвестират ...тя ми обясни сега инвестираме на 5 пъти оборота а преди войната и инфлацията преди година инвестирахме на 10 пъти оборота... понеже за тях това е изгодно и смислено... хората имат 8екзита в Америка и жената е доста в час за което ти благодаря... та не знам моят мажоритар инстинктивно реагира и каза нямаме зор и без туй растем ще си чакаме 10 пъти оборота... та същата работа е с оценката на алтерко 10 пъти оборота е 55 лв на акция а 5 пъти е 27.5лв и понеже за мажоритарен дял винаги цената е по висока баден са ти дали нещо реалистично за момента34 лв... винаги се опитвам да слушам хората които реално действат и инвестират ане елките. Които седят в офиси и вкъщи ...за това на терен с доказателства...същото е и при агрия но за там друг път ще ти бая...реални неща

      Относно прогнозата ми за Агрия за печалба 100 млн лв беше след излизането на отчета за 3Q22, където печалбата бе 82 млн. лв. След това цените на земеделските стоки паднаха с над 25% и затова Агрия приключи годината на +78 млн. лв. Отклонението е 22% и е нормално когато се правят прогнози.

      Относно Алтерко се стремя да излагам факти и обосновка, не давам прогнози. Харесвам компанията и вярвам, че има потенциал. Имам акции.

      Проблемът е, че една шепа хора , които сте силно заинтересовани акциите да растат звъните наляво-надясно, често пъти на хора без финансова грамотност и откровено ги лъжете и примамвате с обещания за големи печалби. Цялата схема започна да наподобява пирамида в която отчаяно търсите нови инвеститори да вдигат цената. Само репата по тази позиция са над 500 000 акции или над 10 млн.лв., мога да изброя поименно повечето от хората които сте зад тях.

      Понеже имам опит в сключването на M&A сделки ти казвам, че никой не определя цена на придобивка на база REVENUE/SALES. Но понеже това расте в компанията ти продължаваш да повтаряш това.

      Нека бъдем реалисти и да оценяваме нещата според данните които имаме, а не да летим в облаците. Този натиск към мажоритаря за по-висока борсова цена не е от полза за никой. В последния отчет има отложени плащания на възнаграждения през 2022г /1.8 млн. лв/ за тази , защото иначе щеше да има спад на печалбата за годината... по-скоро трябва да има натиск към мажоритаря и мениджмънта да действат по-професионално и да не раздуват разходите с тези темпове!
      Last edited by the prophet; 02.03.2023, 10:53.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение
        Скот,23 ми трябва ,без срокове кога
        Ако искаш директно да ти продам на тая цена,да не се занимаваме
        Имахме една закачка със Скота тук септември ... миналата седмица продадох ~50% от позицията си с ~30% профит
        Както са казали едни по-умни от мен ,лош профит НЯМА
        На седмична база не ми харесва...изнасилват нещата и вероятно ще видим корекция някаква
        Пък и аз съм си спекулант пчеличка.Кацам от цвят на цвят и бягам ,тук там и в някое лай**,но няма как
        Last edited by petrg5s; 02.03.2023, 12:08.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение
          Компанията се справя добре. Продажбите вървят нагоре +57% , но разходите растат с още по-бързи темпове и резултатът е спад на нетния маржин от 27% през 2021г на 18.6% през 2022г. Печалбата расте с едва 10% както и EBITDA в рекордна година на инфлация +20%.

          Мениджмънтът ще трябва да отговаря на много въпроси на следващото ОС като например:

          1. Защо разходите за персонал се вдигат от 7,6 на 16,4 млн /14,6 + 1,8 дължими в края на периода/ или 115%. Колко човека има наети през 2022 и колко е реалния ръст на заплатите?
          2. Административните разходи общо скачат от 12 на 20 млн. или 67%.
          3. Появяват се отписани вземания 1,2 млн и др.

          Въобще ефективноста на мениджмънта е поставена под въпрос. Общата тенденция в IT компании по света и у нас е намаляване на разходите за труд, но тук не е така.

          Показателите при сегашните стойност са:

          P/E = 23
          P/B = 5.2
          P/S = 4.3
          EV/EBITDA = 18

          Личното ми мнение, е че компанията е надценена при сегашната цена от 22 лв/акция.
          Очаквам с голямо любопитство анализа на германските колеги и как стигат до справедлива цена от 34 лв/акция.
          Дълбок поклон към твойте финансови умения но с цялото ми уважение твоята ела. Дава между30%_50% отклонение...справка агрия ме убеждаваше цяла година как печалба над 100 мил лева а то се оказа греда прогноза но за агрия друг път ще ти бая истини!

          та за алтерко:
          ти ме прати при брайт кеп да търся финансиране за един от мойте три не борсови старт ъпа...та снощи имаше ивент на лаунчхъб бяха и илевън и всички... та брайткеп мацката при която ти ме прати са набрал ли 60 мил евро да инвестират ...тя ми обясни сега инвестираме на 5 пъти оборота а преди войната и инфлацията преди година инвестирахме на 10 пъти оборота... понеже за тях това е изгодно и смислено... хората имат 8екзита в Америка и жената е доста в час за което ти благодаря... та не знам моят мажоритар инстинктивно реагира и каза нямаме зор и без туй растем ще си чакаме 10 пъти оборота... та същата работа е с оценката на алтерко 10 пъти оборота е 55 лв на акция а 5 пъти е 27.5лв и понеже за мажоритарен дял винаги цената е по висока баден са ти дали нещо реалистично за момента34 лв... винаги се опитвам да слушам хората които реално действат и инвестират ане елките. Които седят в офиси и вкъщи ...за това на терен с доказателства...същото е и при агрия но за там друг път ще ти бая...реални неща


          Коментар


          • Компанията се справя добре. Продажбите вървят нагоре +57% , но разходите растат с още по-бързи темпове и резултатът е спад на нетния маржин от 27% през 2021г на 18.6% през 2022г. Печалбата расте с едва 10% както и EBITDA в рекордна година на инфлация +20%.

            Мениджмънтът ще трябва да отговаря на много въпроси на следващото ОС като например:

            1. Защо разходите за персонал се вдигат от 7,6 на 16,4 млн /14,6 + 1,8 дължими в края на периода/ или 115%. Колко човека има наети през 2022 и колко е реалния ръст на заплатите?
            2. Административните разходи общо скачат от 12 на 20 млн. или 67%.
            3. Появяват се отписани вземания 1,2 млн и др.

            Въобще ефективноста на мениджмънта е поставена под въпрос. Общата тенденция в IT компании по света и у нас е намаляване на разходите за труд, но тук не е така.

            Показателите при сегашните стойност са:

            P/E = 23
            P/B = 5.2
            P/S = 4.3
            EV/EBITDA = 18

            Личното ми мнение, е че компанията е надценена при сегашната цена от 22 лв/акция.
            Очаквам с голямо любопитство анализа на германските колеги и как стигат до справедлива цена от 34 лв/акция.

            Коментар


            • никакви коментари за отчета? Викачите се покриха ... щяла да бъде много растяща, но това се отнасяло за разходите...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение
                ... прочети кои са собствениците на тази банка ще ти стане любопитно... а цената за консултанският договор Волфганг е намалил на половина и е скромна петцифрена сума в евро...така е не дойде на събранието и си ден информиран... интересно как професионалистите от тази най именита банка оборват твоята теза изцяло и си слагат името под анализа и го разпращат на множеството си клиенти... не е препоръка...( просто съждения на един аграр от Плевен/Бяла Слатина)
                Скоти, не се подценявай...знам, че си стар финансист

                Проблемът е, че когато човек има дадена позиция е заслепен и не може да прави реална преценка.

                Нека видим рипорта с препоръката от 34 лв и тогава ще можем да коментираме конкретния анализ, защото няма значение собственоста на този никому неизвестен инвестиционен шоп. Погледнах цифрите за 1H22 видях приходи от 85 млн.евро , -37% спрямо година назад и не се впечатлих от профезионализма им за мащабите на Германия.

                https://www.baaderbank.de/Investor-R...Financials-130

                Коментар


                • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение

                  може ли да погледнем анализа на BaaderBank някъде ?
                  Любопитно ми е как стигат до price target: 34.20 лв/акция = 615 млн. лв. или P/E 30 . Да не би Алтерко да са сключили договор с Тесла ?!?!
                  Прогнозирам рязък скок на маркетинг и консултантските разходи това тримесечие
                  ... прочети кои са собствениците на тази банка ще ти стане любопитно... а цената за консултанският договор Волфганг е намалил на половина и е скромна петцифрена сума в евро...така е не дойде на събранието и си ден информиран... интересно как професионалистите от тази най именита банка оборват твоята теза изцяло и си слагат името под анализа и го разпращат на множеството си клиенти... не е препоръка...( просто съждения на един аграр от Плевен/Бяла Слатина)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение

                    може ли да погледнем анализа на BaaderBank някъде ?
                    Любопитно ми е как стигат до price target: 34.20 лв/акция = 615 млн. лв. или P/E 30 . Да не би Алтерко да са сключили договор с Тесла ?!?!
                    Прогнозирам рязък скок на маркетинг и консултантските разходи това тримесечие
                    Не четат Груйката в оригинал, затова се объркват хората

                    Коментар




                    • може ли да погледнем анализа на BaaderBank някъде ?
                      Любопитно ми е как стигат до price target: 34.20 лв/акция = 615 млн. лв. или P/E 30 . Да не би Алтерко да са сключили договор с Тесла ?!?!
                      Прогнозирам рязък скок на маркетинг и консултантските разходи това тримесечие

                      Коментар


                      • никой не споменава новото листване на Елмарк Инвест. Изглеждат ми като сериозен конкурент на Алтерко и Биодит.

                        https://www.bse-sofia.bg/bg/exchange...&to=2023-02-22

                        Коментар


                        • Анализаторите на Baader Bank са започнали наблюдението си върху акцията на Allterco с препоръка за покупка.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от I4S Разгледай мнение

                            Ти сериозно ли вярваш на тази „история“, че очакваш и някой друг да повярва ?. Случва се, естествено, и е напълно възможно да дойде някоя дефектна бройка още от завода, но всичките да дойдат дефектни, че да ги върне и после пак да й изпратят отново всичките дефектни…! Твоята приятелка явно е с по-особено чувство за хумор.
                            Ти пипал ли си Shelly, ей така, да се докоснеш до продукта, да усетиш лично, какво е качеството на изработката, как е направено упътването, опаковката? Ако не си - пробвай. Тогава вече може и да имаш обосновано мнение, не разчитай за това на "приятелки". Те са за други работи
                            Абе хора, не се ли радвате, че България най-после има фирма/продукт, който е световно разпознаваем в IoT/Smart Home средите? Алтерко успяха да изградят Shelly като бранд и продължават да пускат нови продукти. Не се оказаха еднодневка. Имаме си продукт на световно ниво, колкото и нескромно да звучи. Сещате ли се за друга наша наложена по света марка? Щото аз в момента не мога...
                            В тази връзка, влизал ли си в Youtube да гледаш ревюта? Стотици са, на всякакви езици – гледал съм how-to-do и впечатления от Shelly на хора от Австралия, Германия, Щатите, Швеция, Норвегия, Южна Америка. Не съм попадал до момента на оплаквания от качеството, дори напротив.
                            По-долу Груев беше писал, че се произвеждат в Китай. И какво лошо има в това – целия свят го прави. По-евтино е, и ако искаш големи печалби, това е начина (поне за момента). И айфон се произвежда там – това прави ли го китайска пръчка? И не – Shelly не са ребрандирани продукти. Нямат аналог, с такъв малък форм-фактор, с такова ниво на интеграция, без нужда от хъб и т.н. Можеш да потърсиш, ако наистина те интересува.

                            Имам акции. Още, когато бяха малко над 2 лева Не съм спирал да допълвам, и ще продължа да го правя, когато имам възможност..

                            Успех на всички, които виждат потенциал тук.

                            За тези пък, които не виждат – лошо няма, успех с техните фаворити.

                            Живи и здрави!
                            Радвам се, разбира се, но и с тревога гледам как печалбата се сви до 988 х. лв. Затова, моля Ван Бастен, ако има време и желание да ми звънне или пише на Вайбър, защото виждам, че е от малкото които могат да четат отчети. 0887703722.

                            Коментар


                            • Открийте пред Коледните прилики и разлики в настоящето, но се въздържайте от решения по "дорисуване" по чертичките,
                              поне до преминаването над "черно-зелените черти"

                              https://postimg.cc/2bq3sXJ8

                              https://www.infostock.bg/infostock/control/graphics/A4L

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от I4S Разгледай мнение
                                Абе хора, не се ли радвате, че България най-после има фирма/продукт, който е световно разпознаваем в IoT/Smart Home средите? Алтерко успяха да изградят Shelly като бранд и продължават да пускат нови продукти. Не се оказаха еднодневка. Имаме си продукт на световно ниво, колкото и нескромно да звучи. Сещате ли се за друга наша наложена по света марка? Щото аз в момента не мога...
                                Как да се радват когато шитните които държат, потъват ли потъват и ще им се пукнат сърчицата от злоба

                                Коментар

                                Working...
                                X