Първоначално изпратено от Fiscalist
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Сирма Груп Холдинг АД (SGH / SKK )
Collapse
X
-
FYI:
Набраните от борсата средства Сирма Груп ще инвестира в бизнес и технологично развитие
06 Март 2015 15:50
По повод обявеното намерение на „Сирма Груп Холдинг" АД (Сирма) да пласира акции на борсата, потърсихме за повече подробности изпълнителният директор на холдинга Цветан Алексиев*.
Кои бяха основните аргументи да планирате първично публично предлагане (IPO) и последващото листване на БФБ-София?
Няколко са аргументите при решението ни да направим първично публично предлагане. На първо място това е бъдещето на компанията - ние искаме да инвестираме в развитието ни, в създаването на нови технологии и продукти. За инвестициите е нужен ресурс, за който смятаме че е естествено да бъде набран чрез инвеститори, които ще вярват в бъдещето на компанията.
Защо Българска фондова борса - това решение беше по-трудното. Бих казал, че дори има момент на лоялност и патриотизъм - ние работим за развитие на Сирма и българската технологична индустрия и смятаме, че с нашия успех ние ще допринесем и за развитието на българския капиталов пазар и следователно българската икономика.
Защо такава компания като Вашата не е предприела по-рано стъпка да стане публична?
Структурата на собственост на една компания е фундаментален, много сложен и важен за развитието й въпрос. И той има два аспекта. Първо, структурата на собственост на една компания е резултат от нейната стратегия за развитие, не самоцел. В този смисъл има както голeми технологични публични компании, така и такива които все още са частни. Много бизнес фактори влияят на едно такова решение.
Второ, ако погледнем публичните компании, това са организации с амбиция за интензивно бъдещо развитие. Досега Сирма Груп имаше прекрасната възможност, поради добрите си бизнес резултати, да реинвестира в своето развитие, но смятам, че вече достигнахме мащаб и планове за бъдещето, които изискват и друг подход към управлението на собствеността и финансите на компанията.
Какъв трябва да е обемът продадени акции, за да оцените емисията си за успешна?
Съгласно решението на Общото събрание на акционерите на Сирма Груп Холдинг АД от декември 2014 г. минималния брой акции, които трябва да бъдат записани и платени, за да се счита емисията за успешна е 8 милиона нови акции. Ние ще се радваме ако български и чуждестранни инвеститори проявят интерес към една българска технологична компания с добра дългогодишна репутация и българския капиталов пазар, и вярваме че това количество е напълно постижимо.
Къде ще инвестирате набраните средства от IPO-то?
Бизнес и технологично развитие. Ние ще инвестираме в доразработка на обещаващи продукти и технологии, но и в разширяване на географското ни пазарно присъствие в целия свят. За нас това IPO е първата стъпка на Сирма от голям регионален доставчик към глобална ИТ компания - имаме вече нужния опит от 23 години работа с партньори на външни пазари и за нас настъпи моментът да засилим собствените си позиции там.
Как ще се отрази листването на Сирма Груп на БФБ върху персонала на компанията?
Вярвам, че позитивно по две основни причини: От една страна нашите служителите ще имат повече увереност и устрем в работата си, защото ще са част от компания с много ясна и публична визия за представянето си и своята стратегия за развитие. От друга страна развитието на холдинга ще предложи много големи възможности за планиране на тяхното кариерно развитие в Сирма.
Какви са вашите предимства пред конкурентите ви и как мотивирате служителите си да останат във вашата компания?
Бих казал, че в Сирма имаме една силна характеристика и може би разлика в сравнение с класическите софтуерни компании - не само много силни технологични екипи в различни бизнес вертикали, но и много опитен и сработен бизнес ръководен екип с визия за бъдещето.
В допълнение, ние оперираме на различни по структурата си пазари чрез широк набор от продукти и услуги както за бизнес, така и за крайни потребители, които ни позволяват едно малко по-гладко развитие на бизнеса. Бих казал, че в по-малка част от някои от другите софтуерни компании, ние сме подвластни на цикличност в индустриите или икономиката.
*Цветан Борисов Алексиев започва работа в Сирма като софтуерен инженер през 1993 г. Преминава през различни позиции в компанията - ръководител на екип, мениджър проекти, ръководител на отдел.
От 2002 г. е изпълнителен директор на Сирма Груп Холдинг АД. Той отговаря за цялостното управление на холдинговата структура и бизнес развитието на най-голямата компания в групата - Сирма Солюшънс АД.
Цветан Алексиев е завършил магистърска степен по "Компютърни системи" в Техническия университет в София.
Въпросите зададе Здравко ВасилевМненията ми не са препоръки или съвети за търговия или каквото и да е друго.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнениеЗдравейте
Компанията изглежда интересна на фона на окаяният ни капиталов пазар, но на мен ми липсва рентабилност на активите.
Или още по точно липсва ми ефективност на активите.
Рентабилността на продажбите да кажем, че е ок (макар че и тук може да е по-добре според мен). Но ефективността на активите е доста ниска (дори и след като изключим репутацията).
Да видим за 2014 ще излезе ли нещо.
Коментар
-
Здравейте
Компанията изглежда интересна на фона на окаяният ни капиталов пазар, но на мен ми липсва рентабилност на активите.
Или още по точно липсва ми ефективност на активите.
Рентабилността на продажбите да кажем, че е ок (макар че и тук може да е по-добре според мен). Но ефективността на активите е доста ниска (дори и след като изключим репутацията).
Да видим за 2014 ще излезе ли нещо.Veni, Vidi, Vici
Коментар
-
Погледнато така:
Срещу сума от грубо 19 до 26 млн. лв. се предлага примерно 1/4 от собствеността в компанията.
Което указва, че собствениците оценяват (слагайки един понятен бонус) цялата компания на цена от около 80 до около 100 млн. лв. след ипо.
Много или малко - това са относителни категории.
Дори да приемем твърденията на Черкезов (за струващ милиарди бизнес) за някаква специфична форма на екзотика, аз признавам, че съм леко изненадан за виждането на самите собственици. Изненадата е в обратна посока - мислех, че те (вкичко, което са направили до сега) струва повече.
Чудя се, възможно ли е да се получи надеждна и достоверна информация за това, дали собствениците имат/нямат някакъвпаралелен бизнес, формално и капиталово несвързан със Сирма?
На мен субективно тази емисионна стойност, която е много близо до номиналната ми говори, че през годините капиталът на компанията е преживял нещо. Поради някакъв личен опит (вероятно и обремененост), опасявам се, че за мен субективно е напълно нереалистично да ме убедят, че предлаганата емисионна е справедлива. Пък и колчев ми е в повече
Което не значи нищо и мнението ми не е препоръка за нищо.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ivandavidov Разгледай мнениеДокато излезе проспектът, можем само да гадаем защо Сирма реши точно сега да излиза на борсата. Ето как виждам аз нещата:
Първи вариант - готвят се за стратегическа продажба и търсят борсова оценка. Малко вероятно, но не и невъзможно.
Втори вариант - искат да направят финансова еквилибристика в стил Дир.БГ. Увеличават капитала, след което го гласуват като дивидент и мажоритарните собственици усвояват напълно законно 10-15 милиона лева.
Трети вариант - Нищо чудно инвеститори от чужбина да проявят интерес към IPO-то, тъй като България е не просто добро място за разработка на софтуер, а кажи-речи най-добрата дестинация за IT outsourcing въобще и то в световен мащаб! Сирма ще спечелят много от публичността и нищо чудно по този начин да намерят сериозни чуждестранни клиенти!
Ето един материал по въпроса, който излезе преди по-малко от две седмици и който много добре обяснява защо България е предпочитана IT outsourcing дестинация за много фирми:
http://www.outsourcing-destinations....E_FINAL_51.pdf
Една от най-интересните части е статистиката за заплатите на страница 33. Мит е, че България е евтина IT дестинация. От много години заплатите ни са изравнени с тези на колегите ни от Източна Европа, а в някои отделни случаи даже ги надминаваме. А по показаел cost of living българските IT специалисти живеят по-добре (т.е. с едни и същи пари могат да купят повече продукти и услуги) от IT специалистите в Западна Европа. Всичко това, разбира се, в рамките на статистиката. Винаги има отклонения, но статистиката е вярна и в България заплатите на IT специалистите са на европейско ниво.
Изниква въпросът защо при положение, че не сме никак евтини като IT специалисти, чуждестранните фирми напират да отвярят офиси у нас. Отговорът е, че все още сме малко по-евтини (но съвсем малко и не това е основният фактор) и освен това съотношението вложени пари към краен резултат при нас е много по-добро от това на другите "горещи" IT outsourcing дестинации като Полша, например.
При положение, че само за последната една година три IT гиганта отвориха офиси в българия (EPAM, Luxoft и SoftServe), а една от тези фирми искаше направо да купи друга голяма българска компания за разработка на софтуер (не е Сирма, друга фирма е), то излизането на Сирма на борсата точно сега е оправдано. А дали борсовата цена на новите акции ще е оправдана - това е друг въпрос!
За мен е лоша комбинацията с елана.!!!
Не знам защо на елана се дават такова доверие. имаме контрапримерите за българска роза севтополис, където попариха, да не кажа брутално изгориха най-верните и надеждни стари акционери там, да не говоря, за надутото Ipo на енемона, което пробутаха (сега са тръгнали към чистите...), да не говорим за това как ги напъдиха от заговяването в тяхното собствено дъщерно еларг !!! сега са на път да се оризелят с арома и т.н. Не трябваше от сирма да правят Ipo с такива тарикати, това навява на старите "кримки", "кучета" и подобни присъствия на бфб , че може да има някаква уловка на въдичката, някакъв капан за инвеститора ....
Много важно за мен лично е за какво са предвидени тези капитали, които искат да набират. какво ще правят с парите.
Никой не задава този въпрос !!!
Чудя се и за какво са я прибрали тази Безухановата ?! За какво им е изобщо?? Контакти, влияние, пласмент, за какво...Last edited by precakanoto; 21.02.2015, 12:19.Не е препоръка... !!!
"Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany
Коментар
-
ivandavidov
Докато излезе проспектът, можем само да гадаем защо Сирма реши точно сега да излиза на борсата. Ето как виждам аз нещата:
Първи вариант - готвят се за стратегическа продажба и търсят борсова оценка. Малко вероятно, но не и невъзможно.
Втори вариант - искат да направят финансова еквилибристика в стил Дир.БГ. Увеличават капитала, след което го гласуват като дивидент и мажоритарните собственици усвояват напълно законно 10-15 милиона лева.
Трети вариант - Нищо чудно инвеститори от чужбина да проявят интерес към IPO-то, тъй като България е не просто добро място за разработка на софтуер, а кажи-речи най-добрата дестинация за IT outsourcing въобще и то в световен мащаб! Сирма ще спечелят много от публичността и нищо чудно по този начин да намерят сериозни чуждестранни клиенти!
Ето един материал по въпроса, който излезе преди по-малко от две седмици и който много добре обяснява защо България е предпочитана IT outsourcing дестинация за много фирми:
http://www.outsourcing-destinations....E_FINAL_51.pdf
Една от най-интересните части е статистиката за заплатите на страница 33. Мит е, че България е евтина IT дестинация. От много години заплатите ни са изравнени с тези на колегите ни от Източна Европа, а в някои отделни случаи даже ги надминаваме. А по показаел cost of living българските IT специалисти живеят по-добре (т.е. с едни и същи пари могат да купят повече продукти и услуги) от IT специалистите в Западна Европа. Всичко това, разбира се, в рамките на статистиката. Винаги има отклонения, но статистиката е вярна и в България заплатите на IT специалистите са на европейско ниво.
Изниква въпросът защо при положение, че не сме никак евтини като IT специалисти, чуждестранните фирми напират да отвярят офиси у нас. Отговорът е, че все още сме малко по-евтини (но съвсем малко и не това е основният фактор) и освен това съотношението вложени пари към краен резултат при нас е много по-добро от това на другите "горещи" IT outsourcing дестинации като Полша, например.
При положение, че само за последната една година три IT гиганта отвориха офиси в българия (EPAM, Luxoft и SoftServe), а една от тези фирми искаше направо да купи друга голяма българска компания за разработка на софтуер (не е Сирма, друга фирма е), то излизането на Сирма на борсата точно сега е оправдано. А дали борсовата цена на новите акции ще е оправдана - това е друг въпрос!Last edited by ivandavidov; 21.02.2015, 01:51.
Коментар
-
Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнениеГугъл?
Коментар
-
Първоначално изпратено от Черкезов Разгледай мнениеЗа какво им е да ходят на борсата, тези хора не си знаят парите?
По моя информация от кухнята, състоянието на съдружниците се равнява на няколко милиарда евро.
Познавам един съдружник в тяхна дъщерна фирма който е милионер с 3% дял в една от многото им фирми.
Коментар
-
За какво им е да ходят на борсата, тези хора не си знаят парите?
По моя информация от кухнята, състоянието на съдружниците се равнява на няколко милиарда евро.
Познавам един съдружник в тяхна дъщерна фирма който е милионер с 3% дял в една от многото им фирми.Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Longin Разгледай мнениеSoftware & Programming Industry Valuation: P/Sales, P/BV, P/CF...
... и P/E естествено което е най-маловажният коеф. в тоя сектор
More on Software & Programming Industry Valuation
ти излиза точно P/E
http://csimarket.com/Industry/indust...hp?pe&ind=1011destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby
Коментар
Коментар