IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Елана Агрокредит АД (EAC / 0EA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • 15% - аз се бях замислил преди 2-3 седмици и за тази цена сега, даже. Но сърце трепна и натисна buy бутона по други позиции и кеша се изпари. Ако ме питаш към днешна дата дали бих си купил - не, но аз съм доста спекулативен и рядко държа дивидентни акции за дълъг период. И все пак хвърлям поглед насам и кой знае....

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

      А колко ще струва това право? Ето тук е разковничето и оттам тръгна целият диалог. А дивидента защо го смяташ все едно ще го получа утре? Нищо не очаквам за акцията и е редно това да се изкара от формулата - утре може да стъпи голям и да стане балон, а може и да стане краш навсякъде и доходност от 4-5% да се окаже нищожна. Точно това се мъча да игнорирам в уравнението.
      П.П. Наистина последно, че стана дълго - ти към днешна дата колко би платил за едно право? Наистина те моля за откровен отговор!
      Ясно че може всичко да се случи, това е повече хипотетично говорене нашето. А дивидента никъде не казвам че ще е утре, а казвам че ще е след половин година. Правото е големия въпрос колко ще струва. Но ти каза няколко пъти - 1.30 на акция след година, имайки предвид след увеличението, това значи 20 ст на право.
      Примера дето разгледах е при тези допускания, които няма да кажа че са нереалистични. Времето ще покаже.
      А според мен цената сега се определя от купувачите, които си купуват половината от търсеното от тях количество (другата половина на увеличението) и от продавачите, които махат половината акции, за да могат да запишат новите на по-ниска цена (ако са си на таргет теглата в портфейла).

      Лека нощ и успешна 2018 от мен!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Иво Орозов Разгледай мнение
        Според изказванията за вдигането на капитала - ще се случи след раздаване на дивидента, като щели да избързат с одита и гласуването. Пиша малко по спомен. Т.е. напълно е реалистично в рамките на 5 месеца да се проведе най-малко общо събрание за приемане на отчет и раздаване на дивидент. Което значи до 6м дивидента да е платен, ако имат желание, или най-малкото акцията да се търгува вече без дивидент за 2017-та. Или с други думи след 6м разполагаш с акция за продажба със стойност(не цена) от 1.1(емисионна) + 5/12 от натрупания дивидент за 2018 + правото + получен или очакван дивидент около 10ст. Почти със сигурно печалбата за 01-05.18 да е на по-висока стойност спрямо 2017 за същия период. Вече каква цена залагаш за право, е въпрос на лични очаквания. Аз залагам на над 7-9ст при разпродажби и до около 15-17 при търсене. Естествено при разпродажби на акциите - тез красиви сметки се изпаряват. Но Батя е хоптимист за пазара, а Киро обича дивиденти, та може да се окажат и песимистични
        Ти би ли купил права за по 9 стотинки както е в песимистичните ти очаквания?
        Пътека се прави камък по камък!

        Коментар


        • Според изказванията за вдигането на капитала - ще се случи след раздаване на дивидента, като щели да избързат с одита и гласуването. Пиша малко по спомен. Т.е. напълно е реалистично в рамките на 5 месеца да се проведе най-малко общо събрание за приемане на отчет и раздаване на дивидент. Което значи до 6м дивидента да е платен, ако имат желание, или най-малкото акцията да се търгува вече без дивидент за 2017-та. Или с други думи след 6м разполагаш с акция за продажба със стойност(не цена) от 1.1(емисионна) + 5/12 от натрупания дивидент за 2018 + правото + получен или очакван дивидент около 10ст. Почти със сигурно печалбата за 01-05.18 да е на по-висока стойност спрямо 2017 за същия период. Вече каква цена залагаш за право, е въпрос на лични очаквания. Аз залагам на над 7-9ст при разпродажби и до около 15-17 при търсене. Естествено при разпродажби на акциите - тез красиви сметки се изпаряват. Но Батя е хоптимист за пазара, а Киро обича дивиденти, та може да се окажат и песимистични

          Коментар


          • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

            Аз лично очаквам и дивидента и увеличението да са по-скоро след 6 отколкото 12 месеца. Времето ще покаже. Относно въпроса ти, твърде го опростяваш, няма такъв избор. И ако очакваш акцията без право да е 1.30, значи очакваш правото да е 20ст.
            А ако купиш сега на 1.35, след 6 месеца ще получиш 10 ст дивидент и ще получиш право за участие в увеличението, което или можеш да продадеш или да запишеш акции на 1.10 и да продадеш на пазарните тогава (както си писал) 1.30. Така че определено избора не е дали 1.35 сега или 1.30 догодина.
            А колко ще струва това право? Ето тук е разковничето и оттам тръгна целият диалог. А дивидента защо го смяташ все едно ще го получа утре? Нищо не очаквам за акцията и е редно това да се изкара от формулата - утре може да стъпи голям и да стане балон, а може и да стане краш навсякъде и доходност от 4-5% да се окаже нищожна. Точно това се мъча да игнорирам в уравнението.
            П.П. Наистина последно, че стана дълго - ти към днешна дата колко би платил за едно право? Наистина те моля за откровен отговор!
            Last edited by 15%; 19.12.2017, 00:10.
            Пътека се прави камък по камък!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

              Единственото нещо, с което съм съгласен от този пост е точка 1. Според мен нито правото ще е 20 стотинки /а и не е редно, нито нормално/, нито дивидента ще бъде платен след 6 месеца, нито увеличението ще се случи след 6 месеца.
              П.П. Аз пак да попитам - според теб горе-долу има логика да платя днес 1,35 и 1,30 след година?
              Аз лично очаквам и дивидента и увеличението да са по-скоро след 6 отколкото 12 месеца. Времето ще покаже. Относно въпроса ти, твърде го опростяваш, няма такъв избор. И ако очакваш акцията без право да е 1.30, значи очакваш правото да е 20ст.
              А ако купиш сега на 1.35, след 6 месеца ще получиш 10 ст дивидент и ще получиш право за участие в увеличението, което или можеш да продадеш или да запишеш акции на 1.10 и да продадеш на пазарните тогава (както си писал) 1.30. Така че определено избора не е дали 1.35 сега или 1.30 догодина.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

                Написах едно обяснение, после реших да обясня по друг начин за да е по-ясно какво имам предвид.

                Първо - за другите не знам какво мислят, аз ще отговоря за себе си - нищо не предлагам-нито да купуваш, нито да продаваш. Възможно е да е едно и също за теб ако твоята изисквана норма на възвръщаемост е 37%, за мен този % е доста височък! Това са моите изчисления при следните опростяващи сметките допускания:
                1. Текуща цена 1.35
                2. Дивидент в размер на 0.10 лв след 6 месеца
                3. Увеличение на капитала след 6 месеца
                4. Цена на едно право 20 ст.

                Сметките са за периода от следващите 6 месеца. Това обсъждахме и затова стъпвам на тези допускания, иначе е ясно 2,3,4 могат да бъдат съвсем различни.

                Защо 37% годишна доходност?
                Пример

                P0 = -135.00лв (Купуваш сега 100 акции на 1.35лв)
                P0.5 = 130.00+10.00+20.00=160.00лв (ако приемаш че правата след 6 месеца са 0.20лв, значи акциите тогава ще са 1.30лв нали така?, значи продаваш 100 акции (без права) по 1.30=130лв, 0.10 лв дивидент на акция или получаваш 100*0.10=10лв и продаваш 100 права по 0.20=20лв)
                Тогава за 6месеца има възвръщаемост 18.5% или 37% за година.
                Изводът според мен: Ако двата избора са ти безразлични при тези допускания, значи изискваната ти норма на възвръщамост е 37%.

                Разбира се ако след 6месеца правата са 10 ст, а акцията 1.20 сметките ще са съвсем други.
                Единственото нещо, с което съм съгласен от този пост е точка 1. Според мен нито правото ще е 20 стотинки /а и не е редно, нито нормално/, нито дивидента ще бъде платен след 6 месеца, нито увеличението ще се случи след 6 месеца.
                П.П. Аз пак да попитам - според теб горе-долу еднакво ли е да платя днес 1,35 и 1,30 /1,1 плюс 20 ст. право/ след година? И това норма от 37% ли е?
                П.П. 2 - Говорим едно и също. Ако някой бе платил 20 стотинки за право, бих купи доста на 1,35, но ти искаш ли такива права и би ли платил толкова за тях? Всеки тук казва, че ще запише 100%, но това няма как да се случи просто. Защо ли, еми защото самите емитенти не биха заложили такава цена ако е възможно.
                Last edited by 15%; 18.12.2017, 23:58.
                Пътека се прави камък по камък!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                  Явно ми е трудно изразяването, но ще опитам пак. Значи аз не притежавам акции оттук, но харесвам компанията и искам да се включа и вие предлагате да купя сега нужното ми количество на 1,35 /по време на предишният ни разговор бе на 1,36/. Това за мен е едно и също с това, че плащам след година 1,10 /цената на увеличението/ плюс 20 стотинки право. Дотук съгласни ли сте?
                  Написах едно обяснение, после реших да обясня по друг начин за да е по-ясно какво имам предвид.

                  Първо - за другите не знам какво мислят, аз ще отговоря за себе си - нищо не предлагам-нито да купуваш, нито да продаваш. Възможно е да е едно и също за теб ако твоята изисквана норма на възвръщаемост е 37%, за мен този % е доста височък! Това са моите изчисления при следните опростяващи сметките допускания:
                  1. Текуща цена 1.35
                  2. Дивидент в размер на 0.10 лв след 6 месеца
                  3. Увеличение на капитала след 6 месеца
                  4. Цена на едно право 20 ст.

                  Сметките са за периода от следващите 6 месеца. Това обсъждахме и затова стъпвам на тези допускания, иначе е ясно 2,3,4 могат да бъдат съвсем различни.

                  Защо 37% годишна доходност?
                  Пример

                  P0 = -135.00лв (Купуваш сега 100 акции на 1.35лв)
                  P0.5 = 130.00+10.00+20.00=160.00лв (ако приемаш че правата след 6 месеца са 0.20лв, значи акциите тогава ще са 1.30лв нали така?, значи продаваш 100 акции (без права) по 1.30=130лв, 0.10 лв дивидент на акция или получаваш 100*0.10=10лв и продаваш 100 права по 0.20=20лв)
                  Тогава за 6месеца има възвръщаемост 18.5% или 37% за година.
                  Изводът според мен: Ако двата избора са ти безразлични при тези допускания, значи изискваната ти норма на възвръщамост е 37%.

                  Разбира се ако след 6месеца правата са 10 ст, а акцията 1.20 сметките ще са съвсем други.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                    не се абстрахирам защото 1,1 плюс 0,2 не прави 1,35-6. Просто си давам малка премия за парите 4-5 стотинки на 1,35
                    Аз така го разбирам .....изпуска се предстоящият дивидент. БСЕ трейдъра обясни как ще е ако купиш сега на 1.35,гледам че минават някакви обеми тук и си мисля че изглежда и други мислят така.Ниската емисионна цена на фона на предстоящият дивидент е така преценена че хем да защити настоящите акционери(да спечелят от дивидент) и същевременно да запишат изцяло увеличението
                    Last edited by спекуланта; 18.12.2017, 22:58.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                      Абсолютно съгласен,абстрахаираш се от предстоящият дивиденти(за сметка на това можеш да инвестираш и спечелиш от друго до тогава) залагаш 20 ст . цена на право което може да е по-малко но и повече според ситуацията на пазара и каквото сабя покаже......
                      не се абстрахирам защото 1,1 плюс 0,2 не прави 1,35-6. Просто си давам малка премия за парите 4-5 стотинки на 1,35
                      Пътека се прави камък по камък!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                        Явно ми е трудно изразяването, но ще опитам пак. Значи аз не притежавам акции оттук, но харесвам компанията и искам да се включа и вие предлагате да купя сега нужното ми количество на 1,35 /по време на предишният ни разговор бе на 1,36/. Това за мен е едно и също с това, че плащам след година 1,10 /цената на увеличението/ плюс 20 стотинки право. Дотук съгласни ли сте?
                        Абсолютно съгласен,абстрахаираш се от предстоящият дивиденти(за сметка на това можеш да инвестираш и спечелиш от друго до тогава) залагаш 20 ст . цена на право което може да е по-малко но и повече според ситуацията на пазара и каквото сабя покаже......

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
                          А в сметките си допускате ли че цената акциите преди дивидент може да качи още и ако както и се очаква се запишат всички права,то цената на едно право да възлезе и търгува над 20ст.Лично аз с удоволствие ще удвоя позицията си на 1.10
                          Явно ми е трудно изразяването, но ще опитам пак. Значи аз не притежавам акции оттук, но харесвам компанията и искам да се включа и вие предлагате да купя сега нужното ми количество на 1,35 /по време на предишният ни разговор бе на 1,36/. Това за мен е едно и също с това, че плащам след година 1,10 /цената на увеличението/ плюс 20 стотинки право. Дотук съгласни ли сте?
                          Пътека се прави камък по камък!

                          Коментар


                          • Благодаря за информацията.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение
                              А на една сегашна акция, колко права се полагат. И ако не записвам акции, кой определя продажната цена на правото ако изрично не го упомена аз?
                              На 1 акция по 1 право за записване на 1 нова акция на цена 1.10лв. Ако не си продадеш сам правата те отиват на служебен аукцион и ако там някой ги купи след това ти се превежда сума на базата на цената на аукциона.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение
                                А на една сегашна акция, колко права се полагат. И ако не записвам акции, кой определя продажната цена на правото ако изрично не го упомена аз?
                                Пазара определя цената на правото,иначе на една акция имаш едно право

                                Коментар

                                Working...
                                X