IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Елана Агрокредит АД (EAC / 0EA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bocman Разгледай мнение
    ДНЕВЕН БЮЛЕТИН НА БФБ
    ЕЛАНА Агрокредит финансира 1 160 дка през юли 2018 г., което е ръст от 24% на годишна база
    Капиталът влезе в оборот
    Мнението не е препоръка за ПП на ЦК!

    Коментар


    • ДНЕВЕН БЮЛЕТИН НА БФБ
      ЕЛАНА Агрокредит финансира 1 160 дка през юли 2018 г., което е ръст от 24% на годишна база

      Коментар


      • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

        Тука, вече мога да се съглася с теб, но все пак имам едно наум, че е възможно да правиш обратното на това дето пишеш във форума
        Хубава логика, прилагана от някои колеги - за голямо мое съжаление, така и си останах човек, който си държи на думата, независимо че професията ми изисква да лъжа красиво. Та доколкото може да се вярва на анонимен (е, почти, аз реално не съм анонимен, а и никога не съм се крил) ник в обществен форум, то мога да ти кажа, че никога не съм писал, че продавам една акция, докато скришом я купувам, и обратното.

        Успех на теб и намали малко ентусиазма - личен съвет, в който не е задължително да се вслушваш
        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

          Петьо, как иначе другите да печелят, ако не са балъчетата като мен - ако ти ядеш, аз стоя гладен и обратното
          Тука, вече мога да се съглася с теб, но все пак имам едно наум, че е възможно да правиш обратното на това дето пишеш във форума

          Коментар


          • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение
            Странно ми е Грую като имаш толкова опит тук, защо толкова левашки грешки правиш. Даже зайците се справят по-добре
            Петьо, как иначе другите да печелят, ако не са балъчетата като мен - ако ти ядеш, аз стоя гладен и обратното
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Странно ми е Грую като имаш толкова опит тук, защо толкова левашки грешки правиш. Даже зайците се справят по-добре

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                ... Всеки сам си решава, много ми е интересно, ако утре се появи цифрата 601 место 701 акционери, какво ще каже ПетьоБ, че той е толкова нахъсан заек, че чак ми напомня мен самия преди 20-на години
                Да, и това го има в зара, както е възможно да пусна тото и да спечеля шестица. Ако числото беше 0, -1, 10000 и т.н. щях да кажа ,че са сбъркали, но сега се съмнявам.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                  И каква стана тя? Продаде Елана за да купиш Адванс. Едната е нагоре, въпреки клетвите по техен адрес по тях седмици наред. Адванс е надолу, въпреки "потенциала" и очаквания ръст в цените (няма как да е безкраен, още не е измислен вечния двигател). Нищо лично, просто това е показателно че на пазара не трябва да се участва с емоции. Ако беше изчакал с продажбата, и с получения дивидент, можеше да си на 0, или дори на печалба... Нищо лично, нито съм адвокат на Елана, нито на Адванса. Имам акции и в двете компании, но не са ми в топ 7-8 дори. Просто смятам че ако не беше разчитал на емоции, щеше да минимализираш загубите до голяма степен... Успех занапред !
                  Манчев, аз рядко имам емоции на какъвто и да е пазар, тръпката е нещо сравнително чуждо за мен - дори когато съм заложил на някакъв мач, почти винаги не го гледам, а заспивам (при това съвсем спокойно) и на сутринта проверявам резултата Та и тук така, макар че се улавям, че съм събрал доста негативна емоция към евереста и подопечните му, а странното е, че познвам част от хората, бачкащи там, и не са лоши момчета...

                  П.С. Акции в Атерата към настоящия момент нямам (направих бърза врътка, доволен съм чакам ги под 2, ако слязат), имам само Хим (за ташак, едната партида ще си я държа, другата ще я продам в края на годината) и Чез разпределение - то е купено на 260 кинта и не съм съжалил и за секунда, като продължавам да си допълвам и чакам и надолу - толкова силна е увереността ми в подценеността и профит от поне 20% в рамките на година там. Всеки сам си решава, много ми е интересно, ако утре се появи цифрата 601 место 701 акционери, какво ще каже ПетьоБ, че той е толкова нахъсан заек, че чак ми напомня мен самия преди 20-на години

                  Успех, дано продадеш навреме!
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение

                    Не е препоръка но вече ти казах че до края на годината най вероятно ще мине 1,25 лв/бр.
                    Искаш ли бас на 100 кинта, че няма да мине 1,25? Може и на бутилка хубаво уиски Просто обичам да стоя зад думите си
                    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                    Коментар


                    • Груйче, тази акция продължава да е мъгла за тебе, макар че е една от най-предвидимите на борсата. ЦД как ще сбъркат така бройката, да не ги броят със сметало там? Като се замислиш - ще си отговориш на всички въпроси дето те мъчат тук от месеци ..

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                        Брей, брей, ти да видиш - дали е грешка на Централния депозитар, или е станало нещо, но от вчера до днес акционерите тук чудодейно са нараснали с 98 Направо станаха факири от "любимата" ми Евана! Естествено, напълно възможно е да е техническа грешка на Депозитаря, но инфото от 21.08 показва 701 акционера, а това от 20.08 - 603 - магьосницииииии

                        Иначе минимален ръст на лизингите спрямо същото време миналата година, обаче цената повече от удивително расте - идея нямам защо. Единственото, което би оправдало ръст в цената към настоящия момент, е перЕспектива за Суфлекс и Никиту, което, може би, финансовите магьосници от Евана са направили???? Още половин такъв ден и ето ти ги лелеяните 750 бройки. Много интересно, много, но остава възможността да е и техническа грешка на Депозитаря, но тогава какво би оправдало ръста в цената, при това с обеми, като преди 4-5 месеца можеше да си купиш почти безкрайно много акции на 1,10, а днес ги купуваш на 1,16 - гледаме мача, освен ако някой не е направил врътката със съдията - зад всеки ръст или спад в нищото на дадена акция почти винаги има някой, който разполага с вътрешно инфо...

                        Не е препоръкъ
                        И каква стана тя? Продаде Елана за да купиш Адванс. Едната е нагоре, въпреки клетвите по техен адрес по тях седмици наред. Адванс е надолу, въпреки "потенциала" и очаквания ръст в цените (няма как да е безкраен, още не е измислен вечния двигател). Нищо лично, просто това е показателно че на пазара не трябва да се участва с емоции. Ако беше изчакал с продажбата, и с получения дивидент, можеше да си на 0, или дори на печалба... Нищо лично, нито съм адвокат на Елана, нито на Адванса. Имам акции и в двете компании, но не са ми в топ 7-8 дори. Просто смятам че ако не беше разчитал на емоции, щеше да минимализираш загубите до голяма степен... Успех занапред !

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                          Брей, брей, ти да видиш - дали е грешка на Централния депозитар, или е станало нещо, но от вчера до днес акционерите тук чудодейно са нараснали с 98 Направо станаха факири от "любимата" ми Евана! Естествено, напълно възможно е да е техническа грешка на Депозитаря, но инфото от 21.08 показва 701 акционера, а това от 20.08 - 603 - магьосницииииии

                          Иначе минимален ръст на лизингите спрямо същото време миналата година, обаче цената повече от удивително расте - идея нямам защо. Единственото, което би оправдало ръст в цената към настоящия момент, е перЕспектива за Суфлекс и Никиту, което, може би, финансовите магьосници от Евана са направили???? Още половин такъв ден и ето ти ги лелеяните 750 бройки. Много интересно, много, но остава възможността да е и техническа грешка на Депозитаря, но тогава какво би оправдало ръста в цената, при това с обеми, като преди 4-5 месеца можеше да си купиш почти безкрайно много акции на 1,10, а днес ги купуваш на 1,16 - гледаме мача, освен ако някой не е направил врътката със съдията - зад всеки ръст или спад в нищото на дадена акция почти винаги има някой, който разполага с вътрешно инфо...

                          Не е препоръкъ
                          Не е препоръка но вече ти казах че до края на годината най вероятно ще мине 1,25 лв/бр.

                          Коментар


                          • Брей, брей, ти да видиш - дали е грешка на Централния депозитар, или е станало нещо, но от вчера до днес акционерите тук чудодейно са нараснали с 98 Направо станаха факири от "любимата" ми Евана! Естествено, напълно възможно е да е техническа грешка на Депозитаря, но инфото от 21.08 показва 701 акционера, а това от 20.08 - 603 - магьосницииииии

                            Иначе минимален ръст на лизингите спрямо същото време миналата година, обаче цената повече от удивително расте - идея нямам защо. Единственото, което би оправдало ръст в цената към настоящия момент, е перЕспектива за Суфлекс и Никиту, което, може би, финансовите магьосници от Евана са направили???? Още половин такъв ден и ето ти ги лелеяните 750 бройки. Много интересно, много, но остава възможността да е и техническа грешка на Депозитаря, но тогава какво би оправдало ръста в цената, при това с обеми, като преди 4-5 месеца можеше да си купиш почти безкрайно много акции на 1,10, а днес ги купуваш на 1,16 - гледаме мача, освен ако някой не е направил врътката със съдията - зад всеки ръст или спад в нищото на дадена акция почти винаги има някой, който разполага с вътрешно инфо...

                            Не е препоръкъ
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Въпрос към директора за връзки с инвеститорите:
                              Предвид успешното набиране на капитал и факта че явно няма да можете да инвестирате в средносрочен план парите до желаните нива на ливеридж, обмисляте ли същия бизнес модел в страни съседни нам:
                              Сърбия
                              Македония
                              Румъния
                              .........

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение

                                Напълно споделям притесненията ти
                                Кешът е твърде много. Можеше да направят като Софарма имоти, увеличение всяка година и готово (може би при СФИ е гърба на Софарма,докато Елана няма такъв гръб, което ги оправдава да си вържат сметките за 3 г. напред)

                                Моите сметки са,че кеша е реално 15,6 млн. лв., защото са договорили да предплатят 3 млн. лв. към ЕВБР на 15 юли
                                Също през октомври ще платят 2 млн. лв. по облигациите, значи падат на 13,6 млн. лв.
                                Пишеш за минус 3,5%, но лихвата им е 2,75% и по двата кредита - ЕВБР и Сосиете Женерал
                                Пишеш, че ще получат 8-9 млн. лв. погашения по лизингите, но май не е така, ще получат 3,6 млн. лв. (10% от портфейла им, който е 36 млн. лв.), но може и да е така, защото който плаща-та вноска му е не 10%, а може и 20% от остатъка...

                                но с това ще се качат на 17 млн. лв. кеш. Ако за H2 отдадат нови 6 млн. лв., ще паднат на 11 млн. лв.

                                Сега, според мен, трябва да си изкупуват облигациите на пазар и така да си намалят задълженията по облигациите. Мисля, че лесно ще стане.

                                Тези разходи за лихви от 493 хил. лв. за H1 са потенциал през 2018 г. само оттук да има 15-30% ръст на печалбата

                                Нe е лесно
                                и аз съм в подобна ситуация да оптимизирам и не е лесно

                                Поздрави
                                Здравей oslo !

                                Ценя високо експертизата ти (сигурно и винаги ще помня момента с идентифицирането на счетоводителките и намирането на грешките им ! ), но с някои неща не съм съгласен.

                                "Кешът е твърде много. Можеше да направят като Софарма имоти, увеличение всяка година и готово (може би при СФИ е гърба на Софарма,докато Елана няма такъв гръб, което ги оправдава да си вържат сметките за 3 г. напред)"
                                Тук сме на едно мнение. Дори за мен (а смятам за всички инвеститори), "Елана агрокредит" трябва много по-лесно да боравят с финансовия инженеринг и увеличенията на капитала в частност в сравненеи със СФИ и групата "Софарма".... Ако не друго, ЕА са част от групата на "Елана холдинг" - а ако финансова къща няма експертизата да планира и прогнозира паричните потоци, то кой ? А увеличенията на капитала трябва да са детска игра за тях и сигурно имат ресурса (човешки и финансов) да правят увеличение дори на 3 месеца (естествено преекспонирам нещата, 3 месеца е несериозно... но веднъж годишно си е повече от ОК. Да не говорим, че дори това можеше да не се наложи, защото при ливъридж концепцията на компанията, едно увеличение от 6-8 млн.лв. щеше да осигури работа за 2 години напред.

                                "Моите сметки са,че кеша е реално 15,6 млн. лв., защото са договорили да предплатят 3 млн. лв. към ЕВБР на 15 юли
                                Също през октомври ще платят 2 млн. лв. по облигациите, значи падат на 13,6 млн. лв.
                                "
                                И тук съм съгласен. Абсолютно си прав.

                                "Пишеш за минус 3,5%, но лихвата им е 2,75% и по двата кредита - ЕВБР и Сосиете Женерал"
                                И тук по-скоро се съгласявам. Общо взето тези 3.5 % си ги водя усреднена цена на ресурса. Сега като паднаха по-скъпите траншове, вероятно е по-ниска, но не е и 2.75.... Облигацията е на 3.2 %, отделно все пак кредитите имат и разни такси управление и т.н.... Така че дори да не е 3.5, цената поне е над 3 % със сигурност.... Но не съм искал да се хващам толкова в конкретния процент, по-скоро илюстрирарах проблема, е не точната му величина.

                                "Пишеш, че ще получат 8-9 млн. лв. погашения по лизингите, но май не е така, ще получат 3,6 млн. лв. (10% от портфейла им, който е 36 млн. лв.), но може и да е така, защото който плаща-та вноска му е не 10%, а може и 20% от остатъка..."
                                Може с повечето твои констатации да съм съгласен, но пък като същественост точно с тази важната не съм !
                                Погледни в някой от бюлетините - за 2017 г. погашенията са малко над 7 млн.лв. ! Не съм правил някакви точни калкулации, но предвид увеличения брутен размер на портфейла, очаквам и че и погашенията ще са повече от миналогодишните.... Дали ще са 8 млн. или малко повече/малко по-малко, не се наемам да прогнозирам с точност, но със сигурност са доста над 3.5 млн. !!!



                                "...но с това ще се качат на 17 млн. лв. кеш. Ако за H2 отдадат нови 6 млн. лв., ще паднат на 11 млн. лв."
                                Дори при положение, че си прав в първата част от анализа, че има погасен кредит през Юли, реално аз пък съм прав за очакваните погашения през Септември. Така че кеша стана по-скоро 22 млн.лв., и дори да дадат по 1 млн.лв. месечно, пак в края на годината отиваме на 16 млн.лв. кеш (а това си е доста близо до увеличението на капитала...)

                                Да не говорим че тези 1 млн.лв. месечно засега са по-скоро пожелателни, защото са почти двойно на това дето се отчете през последното тримесечие (както казах по 0,6 млн.лв.)..... Дано станат, ама....


                                "Сега, според мен, трябва да си изкупуват облигациите на пазар и така да си намалят задълженията по облигациите. Мисля, че лесно ще стане."
                                Тук естествено на 100 % съм съгласен с теб, че това е добър и задължителен ход !!!
                                ...НОООО съм говот да се обзаложа, че няма да го направят.... пак може би от мързел.... въпреки че отново се сещам, че са част от финансов холдинг и този род операции трябва да могат на сън да ги правят, но пак казвам - не вярвам да го направят.....

                                "Тези разходи за лихви от 493 хил. лв. за H1 са потенциал през 2018 г. само оттук да има 15-30% ръст на печалбата"
                                Тук не разбрах какво точно имаш предвид - вероятно, че са с потенциал за спад през H2 ?
                                Това е факт, но от друга страна общо за H1'2017 са били 417 хил.лв., т.е. дори при известен спад през второто полугодие на 2018, предполагам на Annual base няма да спаднат толкова спрямо 2017-а.... По-осезаемо може да се усети вече през 2019, което означава да го усетим в дивидентите чак през 2020-а.....


                                "Нe е лесно"
                                Ами вече не е лесно наистина.... НО можеше да бъде !!! Просто трябваше да сменят едно число в проспекта и вместо 19 млн.лв, да бяха направили увеличението на 6-7 (макс 8-9) млн.лв..... и всичко щеше да е перфектно - и за тях и за акционерите !

                                Но......

                                Коментар

                                Working...
                                X