Първоначално изпратено от prascho
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Капман Макс (C8A1 / DFCAPMX)
Collapse
X
-
AfterDark
-
Alan Greenspan написа :
Не притежавам акции от фондовете на Капман, но почвам да се кефя как защитават доходността си
и подкрепиха позициите си и обърнаха нещата срещу Елана. Нямам нищо общо с Капман , следя ги покрай БСТР и ФИБ. Утре ще е интересен ден.
Коментар
-
Първоначално изпратено от съни(тя)Grahammm, Helpppp )))
Нали си говориш с Уорън, питай моля те какво стана с неговата ....Оздравителна програма))нали имаше някакви проблеми там с тяхната си Комисия , май 2005-та беше....нещо с AIG и Бъркшир Хатауей....Питай го, моля те, че тук да не откриваме топлата вода...че и на дневничето да помогнем)))Life won't wait for you.
Коментар
-
Grahammm, Helpppp )))
Нали си говориш с Уорън, питай моля те какво стана с неговата ....Оздравителна програма))нали имаше някакви проблеми там с тяхната си Комисия , май 2005-та беше....нещо с AIG и Бъркшир Хатауей....Питай го, моля те, че тук да не откриваме топлата вода...че и на дневничето да помогнем)))
Коментар
-
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=394808
Фондове в рискована борба за доходност
Ръстът на цените на акциите на борсата през последните месеци извади близо десет взаимни фонда извън законовите ограничения
за инвестиции в една компания . Въпреки че в повечето случаи управляващите дружества бързо са върнали договорните си схеми в рамките на закона, има фондове, при които привеждането на портфейлите им в регулативните ограничения е отнело повече време. Сред мерките за намаляване на риска от срив на пазара, предложени от Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници миналата седмица, е и задължението фондове, които изпълняват такава програма, да обявяват в рекламните си материали наличието й.
Ако бъде записано регулативно, бихме го правили, но не сме склонни да се саморегулираме и така да ощетяваме инвеститорите си, каза Николай Ялъмов, изпълнителен директор на финансова група "Капман". Двата фонда на групата, които управляват около 110 млн. лв., имат по една приключила процедура. Към средата на октомври дружеството е подало нови мерки за активите на "Капман капитал" пред Комисията за финансов надзор за одобрение. По думите на Ялъмов законът в момента е достатъчно рестриктивен, за да се ограничават още самите фондове, при условие че регулациите на европейския пазар са по-либерални.
"Безспорно това дали даден фонд изпълнява такава програма е информация, която всеки инвеститор трябва да знае, преди да вземе решение", смята Петър Василев, портфолио мениджър в "Алфа асет мениджмънт". "Самият факт, че се налагат подобни мерки, означава, че преди това са били нарушени някои от ограниченията, заложени в нормативната уредба (най-често по отношение на големи позиции), а това няма как да не означава, че съответната колективна инвестиционна схема е поела по-висок риск", допълни той. "Трябва да се прави и разграничение дали излизането от ограниченията е било по-скоро инцидентно и предизвикано от външни фактори, или е своего рода стратегия", поясни още Василев.
Броят на фондовете, задължени да изпълняват такива мерки, се дължи най-вече на поскъпването на определени компании на борсата. Нормално е при бурен ръст на пазара тежестта на някои акции в портфейлите на взаимните схеми да се увеличава рязко, особено при по-бавно нарастване на влизащите средства във фонда. Според участници на пазара обаче някои взаимни фондове специално инвестират в нисколиквидни компании и изкуствено поддържат висока цената им, така че да могат да реализират високи доходности и да привлекат повече клиенти. "За съжаление в родните условия понякога нарушаването на лимитите е съвсем целенасочено и се използва като форма на нелоялна конкуренция. Според мен, когато на даден фонд са му нужни 6 месеца или дори повече, за да се вмести в лимитите, става дума или за лошо управление на риска и инвестиране в неликвидни позиции, или за съвсем целенасочени действия с цел показване на по-висока доходност от конкуренцията", обясни Петър Василев.
Проблемът при нисколиквидните компании е, че ако един фонд реши да инвестира в тях и след това те поскъпнат значително, неминуемо може да се стигне до момент, когато делът им от общите активи на фонда да са над допустимите. "Ние автоматично излизаме от лимитите, ако това стане", поясни Ялъмов, като добави, че затова е нужно да се прецизира и какво точно значи нисколиквидна компания. Прецизиране на определението поиска и Северин Въртигов, портфолио мениджър в "Бенчмарк асет мениджмънт". Управляваният от него фонд "Бенчмарк фонд 3" е имал оздравителна програма заради регулативни промени, но според Въртигов индустрията цели прозрачност и затова би трябвало и тези мерки да се обявяват на инвеститорите.
--------------------
Според закона взаимните фондове не могат да инвестират повече от 5 на сто от активите си в ценни книжа или в инструменти на паричния пазар, издадени от един емитент. Дружествата могат да инвестират до 10 на сто от активите си в ценни книжа или в инструменти на паричния пазар, издадени от един емитент, при условие че общата стойност на тези инвестиции не надвишава 40 на сто от активите му.
Ако тези ограничения бъдат преминати, договорните схеми трябва да представят пред финансовия надзор начина, по който в рамките на 6 месеца ще влязат отново в законовите граници. Това всъщност са мерките за привеждането на портфейлите в норма с лимитите на закона.
---------------
През 2007 г. привеждат в норма активите си:
Капман макс Капман асет мениджмънт - 19.01.2007 г. - Приключена
Капман капитал Капман асет мениджмънт - 26.06.2007 г. - Приключена
Капман капитал Капман асет мениджмънт - 18.10.2007 г. - подадено писмо с мерки, чака одобрение
Европа Болкан кепитъл мениджмънт - КФН е одобрила мерки на 9 февруари и на 5 октомври 2007 г.
Юг маркет максимум - Юг маркет фонд мениджмънт - КФН е одобрила мерките на 20 юли 2007 г.
ЦКБ Лидер и ЦКБ Актив ЦКБ асет мениджмънт - Септември 2007 г. - Продължава
Златен лев - Златен лев асет мениджмънт - КФН е одобрила мерки на 22.01. и 11.09.2007 г.
Стандарт инвестмънт балансиран фонд и Стандарт инвестмънт високодоходен фонд Стандарт асет мениджмънт - април 2007 г. юни 2007 г. - приключена
Бенчмарк фонд - 3 Бенчмарк асет мениджмънт - март 2007 юни 2007 г. - приключена
КД Акции България КД Инвестмънтс - 20.09.2007 г. 2.11.2007 г. - изпратено уведомление до КФН за привеждане на активите в норма
Източник: КФН и управляващите дружества
Коментар
Коментар