IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Първият индексен фонд в БГ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • А че ще има разминавания с индекса - това е неизбежно за всеки индексен фонд, който купува директно акции, а не деривати върху индекса
    Ще има разминаване поне по 2 причини:

    1. Разходите за управлението, емитирането и обратното изкупуване;

    2. Правилата за преоценка на активите на фонда не могат да бъдат същите като тези на индекса поради нормативната уредба.

    Идеята е добра иначе. На добър час )
    Не става само с COBOS, трябва и акъл!

    Коментар


    • Браво, все по-голямо разнообразие на фондове. Статус тръгнаха с регионалния си фонд, сега и Алфа за недвижими имоти и индексен. Скоро и тук ще изобилие на пазара - от пиле мляко....

      Коментар


      • аз не съм специалист, но доколкото съм чувал от колеги от финансовия бранш, идеята на новия фонд е не да имат еднакъв брой акции от всички дружества, а по-скоро да влагат еднакви суми във всяка позиция. А че ще има разминавания с индекса - това е неизбежно за всеки индексен фонд, който купува директно акции, а не деривати върху индекса

        Коментар


        • Няма никякъв проблем да се следва 100% доходността на индекса, след като теглата на цените не се променят. Просто купуват равен брой акции от всяко дружество и забравят. Само трябва да следят сплитове, дивиденти и т.н.

          Според мене не е особено умно да се прави индексен фонд, който да следва индекс без някакво претегляне на цените (било по капитализация или free float). Влиянието на дадена акция ще зависи единствено от абсолютната и стойност, която е нещо съвсем произволно.

          Коментар


          • Дериват върху сегашните борсови индекси едва ли ще има скоро тъй като по различни обективни и субективни причини и двата индекса са крайно неподходящи за тази цел. SOFIX като пазарно претеглен, се движи от цените на 2 акции, които лесно могат да се манипулират и е спорно доколко е представителен за БГ пазара. БГ40 пък има друг проблем - равнопретеглен е и дори сделка с една акция по някоя позаиция има същото влияние както със 100 хил. по друга. Освен това за нашия слаболиквиден пазар е малко трудно да поддържаш достатъчен обем акции по 40 позиции, за да можеш да си позволиш да издадеш деривати - с част от тези позиции няма и по една сделка на ден

            Коментар


            • Браво. Може да се спори дали точно индекса на "Дневник", а също и дали ще успяват да поддържат точно същия портфейл съвпадащ по време 1 към 1 със състава на индекса. Но като цяло, браво.

              Следващата стъпка би била БФБ или някой посредник да пуснат дериват върху някой индекс, с който да търгуваме директно индекса.

              Коментар


              • Първият индексен фонд в БГ

                Хайде да ни е честит и първия индексен фонд

                "Алфа асет мениджмънт" прави първият индексен взаимен фонд в България
                За база ще се използва "Дневник 15" Георги БИСЕРИНСКИ | 18 юни, 17:57


                Управляващото дружество "Алфа асет мениджмънт" подготвя първия в България индексен договорен фонд, съобщиха от компанията. Новата колективна инвестиционна схема се нарича "Алфа индекс топ 15".

                Петър Василев, портфолио мениджър на управляващото дружество, заяви, че инвестиционният портфейл на "Алфа индекс топ 15" ще се стреми да копира структурата на представения преди няколко месеца индекс "Дневник 15". В този индекс влизат 15-те най-големи и най-ликвидни компании на българския капиталов пазар. Общата капитализация на дружества в индекса е 5.44 млрд. лева, което е повече от половината от тази на всички компании на Българската фондова борса.

                Според Василев портфейлът на индексният фонд ще представлява копие на индекса и няма да се променя при каквито и да било изменения в пазарните условия. Така движението на цените на дяловете на фонда ще следва движението на индекса и доходността му ще е приблизително равна на средната пазарна доходност. Отказът от активно управление на портфейла ще доведе до значително по-ниски разходи за управление на фонда. Проспектът за първично публично предлагане на дялове на новият фонд е внесен в Комисията за финансов надзор на 14 юни, като очакванията са той да започне дейност до два месеца.

                Индексът "Дневник 15" се изчислява от 1 януари 2006 г. при начална стойност 100 пункта. Компаниите, включени в индекса, са класирани по три критерия - , пазарна капитализация, среднодневен оборот в левове за периода юли - декември 2005 г. и брой на сесиите за юли - декември 2005 г. при които оборотът на съответната емисия надхвърля 50% от среднодневния й оборот.

                "Дневник 15" е непретеглен през пазарната капитализация на акциите за разлика от SOFIX. Ценните книжа на всички включени компании тежат еднакво. Това не е типично за повечето индекси на чуждестранните борси, но е възприето, тъй като много от дружествата на БФБ са със сравнително малък free float. Участието им с показателя пазарна капитализация в изчисленията би изкривило картината за това, което в действителност се е случило на пазара. Освен това възприетата методика не допуска индексът да се манипулира, което би се отразило негативно върху настоящата стойност на индексният фонд.

                Първата селекция на компаниите, включени в индекса, е направена на база на борсовата информация от 1 юли до 31 декември 2005 г. На всеки шест месеца по същата методика ще се прави нова селекция на компаниите в индекса, като първото ребалансиране ще е на 1 август тази година на база данните от януари до края на юни. Имената на компаниите, които ще влязат в индекса, и на тези, които ще излязат, ще се оповестяват месец преди промяната.

                Сега в България няма индексни фондове, въпреки че този тип колективни схеми се появяват на фондовите пазари в началото на XX век. Тяхната поява се базира на теорията за ефективния пазар, според която в дългосрочен период никой не може да "бие" пазарната доходност. Тази теория се доказва и от множество изследвания, сравняващи ръста на някой от широките пазарни индекси - S&P 500 в САЩ или FTSE 1000 във Великобритания и средния ръст на активно управляваните инвестиционни фондове. Резултатите показват, че в дългосрочен период (15-20 години) ръстът на индексите изпреварва значително ръста на активно управляваните портфейли.
              Working...
              X