IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спестявания какво да ги правя ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Ricognito Разгледай мнение
    Доларът пак падна. Мисля да купя малко, че септември като нищо ФЕД да вдигне лихвите.
    и паунда пада, и от тях купи малко
    препоръка е

    Коментар


    • Доларът пак падна. Мисля да купя малко, че септември като нищо ФЕД да вдигне лихвите.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Roanoke Разгледай мнение
        Вероятно питаш за Бондора. Не използвам портфолио мениджъра. Подбирам заеми само ръчно от вторичния пазар с кредитен рейтинг най-малко Д, да не са под 30 годишни заемополучателите и да имат имущество. Портфолиото ми е 90% естонски и 10% финладски. В испански не инвестирам, понеже е голям процента на дефолт, а процедурата със съдебен изпълнител е тромава като в БГ. В момента около 20% от първоначалния ми капитал е в дефолт заеми, но recovery-то е задоволително

        Балтийските платформи са с висока доходност, а процедурите при дефолт са бързи и ефективни.
        В момента фаворит от платформите ми е Туино - добра доходност и бърза ликвидност. Имат много грузински 1-месечни заеми с "бай бак" и 12% годишна лихва.

        Ей от тоя сайт съм учил А-Бе-то в п2п: http://www.p2p-banking.com/
        Здравей преглеждам Туино и обърнах вниамние на грузинските 1 месечни с бай бак опцията виждам обаче че всички са със статус или Extended или Delayed. Към момента имаш ли опит с тях? И още нещо каква е причината да избираш само заеми от вторичния пазар? Реално там изкупуваш част от заема от друг инвеститор който се отказва от инвестицията си нали така?
        Last edited by ivoonedqlkov; 06.08.2016, 11:25.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Бедният landlord Разгледай мнение
          "Щo ce oтнacя дo ГΠP пpи двaтa видa пoгacитeлни плaнoвe, нaшитe нaблюдeния пoĸaзвaт, чe cъщecтвeнa paзлиĸa в пoĸaзaтeля нямa. Paзбиpa ce мoжe дa имa oтĸлoнeния в пoлзa нa eдиния или дpyгия пoгacитeлeн плaн, нo тe нямa дa ca гoлeми."

          http://www.moitepari.bg/Spravochnik/...e5f5e641ea898/

          Прав си лорде, ГПР-то е същото. Формулата е извратена
          Само дето сумата, платена на края на периода се различава съществено, особено при по-дълъг срок на кредита.
          Единствената ми препоръка: Консумирайте алкохолни напитки в умерени количества

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pumpkin Разгледай мнение
            ГРП-то се различава СЪЩЕСТВЕНО
            "Щo ce oтнacя дo ГΠP пpи двaтa видa пoгacитeлни плaнoвe, нaшитe нaблюдeния пoĸaзвaт, чe cъщecтвeнa paзлиĸa в пoĸaзaтeля нямa. Paзбиpa ce мoжe дa имa oтĸлoнeния в пoлзa нa eдиния или дpyгия пoгacитeлeн плaн, нo тe нямa дa ca гoлeми."

            http://www.moitepari.bg/Spravochnik/...e5f5e641ea898/

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Бедният landlord Разгледай мнение
              ГПР-то по двата вида кредита, понякога несъществено се различава, но аз не съм коментирал това, а че първоначално при този с намаляващи съм платил по големи вноски. Затова написах, че повече такива кредити няма да тегля. Защо изопачаваш всичко което съм написал?
              ГРП-то се различава СЪЩЕСТВЕНО
              Единствената ми препоръка: Консумирайте алкохолни напитки в умерени количества

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pumpkin Разгледай мнение
                Лъжеш ! Обясняваше на всички, че никога повече няма да теглиш кредит с намаляващи вноски. Кредита на равни вноски бил по-изгоден. Като си отворил темата за Петрол, що не седна да прочетеш какво съм писал по въпроса - акциите ги взех когат Василев каза, че ще увеличава капитала и ги продадох веднага след като затвориха банката с почти 10ст. печалба. Купени на 3.55, продадени на 3.63



                Ликвидност се иска за обем. Него ликвидност не му трябва.
                ГПР-то по двата вида кредита, понякога несъществено се различава, но аз не съм коментирал това, а че първоначално при този с намаляващи съм платил по големи вноски. Затова написах, че повече такива кредити няма да тегля. Защо изопачаваш всичко което съм написал?
                Last edited by Бедният landlord; 17.07.2016, 14:22.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Бедният landlord Разгледай мнение
                  За равните вноски нищо не съм писал, писал съм за лихвите които съм платил за 1/3 от периода на кредит с намаляващи вноски. А като стана въпрос за писане, пиши по темата, спазвай правилата на сайта. Примерно можеш да разкажеш как спестяванията обърна в акции на Петрол и колко спечели след големия срут там.
                  Лъжеш ! Обясняваше на всички, че никога повече няма да теглиш кредит с намаляващи вноски. Кредита на равни вноски бил по-изгоден. Като си отворил темата за Петрол, що не седна да прочетеш какво съм писал по въпроса - акциите ги взех когат Василев каза, че ще увеличава капитала и ги продадох веднага след като затвориха банката с почти 10ст. печалба. Купени на 3.55, продадени на 3.63

                  Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение
                  Аз тук особена ликвидност не виждам, че да имаш избор Каквото изобщо можеш да теглиш, губи лихвите. Май си си го начукал сам...
                  Ликвидност се иска за обем. Него ликвидност не му трябва.
                  Единствената ми препоръка: Консумирайте алкохолни напитки в умерени количества

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Бедният landlord Разгледай мнение
                    Да ти кажа, много често се замислям по въпроса. Само, че имам дораров депозит на стойност 95% от оставащата ми главница по кредита. На 3% лихва. Отделно имам спестовна детска застраховка, по която съм събрал 80% от оставащата ми главница по кредита, която не искам да развалям до пълнолетието на детето. Имам и друг спестовен влог в чужда банка, която не е от прерогативите на БНБ в размер на 50% от оставащата ми главница по кредита. Отделно имам злато и сребро -физическо на стойност 50% от оставащата ми главница по кредита, които не искам да ликвидирам. Отделно имам акции на БФБ, на стойноскт около 90% от оставащата ми главница по кредита, които също не искам да ликвидирам. Отделно имам непублични акции , които ми са ми донесли дивидент до момента около 30% от главницата по оставащия ми кредит, които също не искам да ликвидирам, а цената на акцията в момента се движи на цена , колкото 50% от главницата по оставащия ми кредит. Имам спестявания по ВСК, които се равняват на 70% от оставащата ми главница по същия посочен кредит, които също не желая да ликвидирам. Кредитът е в момента на чиста надбавка с нулев лихвен процент ОЛП. Защо да го погасявам?

                    Аз тук особена ликвидност не виждам, че да имаш избор Каквото изобщо можеш да теглиш, губи лихвите. Май си си го начукал сам...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pumpkin Разгледай мнение
                      Писал си глупости!

                      КАКВО БЕШЕ ПИСАЛ ЗА РАВНИТЕ И НАМАЛЯВАЩИТЕ ВНОСКИ?

                      Теб като работник на голям оранжев камион можеш се надява само на кредит от златния жабок примерно.
                      За равните вноски нищо не съм писал, писал съм за лихвите които съм платил за 1/3 от периода на кредит с намаляващи вноски. А като стана въпрос за писане, пиши по темата, спазвай правилата на сайта. Примерно можеш да разкажеш как спестяванията обърна в акции на Петрол и колко спечели след големия срут там.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Бедният landlord Разгледай мнение
                        Личи си, че не четеш добре и не разбираш елементарно писмо. Пишех за ипотечен кредит, в който бях съдлъжник. Това, че човек не разбира написано ми е достатъчно какъв световно конкурентен продукт изхожда.
                        Писал си глупости!

                        КАКВО БЕШЕ ПИСАЛ ЗА РАВНИТЕ И НАМАЛЯВАЩИТЕ ВНОСКИ?

                        Теб като работник на голям оранжев камион можеш се надява само на кредит от златния жабок примерно.
                        Единствената ми препоръка: Консумирайте алкохолни напитки в умерени количества

                        Коментар


                        • За облигациите по принцип

                          Първоначално изпратено от Бедният landlord Разгледай мнение
                          ***
                          Ти беше ме питал нещо
                          и сега ще се опитам да ти отговоря частично на въпроса, доколкото мога.

                          Държавните ценни книжа (облигациите и всички останали дългови инструментии с различен матуритет, емитирани от името и за сметка на различните държави по белия свят), дори и тези с рейтинг ААА (by Standard & Poor's or by Fitch Ratings) или Aaa (by Moody's), в настоящия момент представляват рисков актив. Така си мисля аз лично.

                          Противно на всички писания в икономическата литература доскоро, в момента практически не съществува никакъв реален т.нар. "безрисков актив". За безрискови активи досега се смятаха държавните ценни книжа на водещи икономики като тези на САЩ, Германия, Великобритания и няколко други държави.
                          Оттук следва, че мнозинството от известните до момента модели, които служат за управление на портфейли и риск-мениджмънт, могат да сработят неправилно. Това е така, защото една от променливите в моделите е стойността на доходността по т.нар. "безрисков актив". Когато са създавани моделите се е смятало, че тя ще да е по-голяма или равна на 0 (словом: нула)...винаги.
                          ...демек, когато тя стане отрицателна, са възможни грешки в резултатите, които, след много сложни сметки, тези модели биха генерирали. А на базата на тези резултати се вземат различни решения за инвестиции и управление на риска.
                          Eдна потенциална грешка от такъв характер може да бъде "безценна"...
                          тоест, няма да има цена, на която да може да бъде платена

                          За справка:
                          За първи път Германия издаде 10-годишни облигации с отрицателна лихва
                          Доходността по германските ДЦК падна до -0,05%

                          http://www.investor.bg/evropa/334/a/...-lihva-220725/

                          ЕЦБ ще подкрепи германските ДЦК след най-голямото разпродаване за тази година?
                          Доходността по 10-годишните ДЦК се вдигна с 20 базисни пункта, или 0,2 процентни пункта, тази седмица до 0,006% в петък

                          http://www.investor.bg/evropa/334/a/...godina-220950/

                          Това значи, че облигациите на водещите икономики са с нисък купон (лихва, демек) и се продават на цена малко под или малко над номинал.

                          Ако утре ненадейно светът се осефери и икономиките тръгнат да работят нормално, инфлацията и лихвите ще се повишат, цените на тези облигации биха паднали, а хората и институциите, инвестирали в тях, биха претърпели огромни загуби - на хартия или реални такива, ако се наложи да продават по една или друга причина.
                          Балансите на много ключови финансови институции, като пенсионни фондове, инвестиционни фондове, хедж-фондове, банки, застрахователи, презастрахователи, и др., биха могли направо да "изгърмят", т.е. активите им биха намалели значително, а оттам и цената на акциите, дълговите и всякакви останали финансови инструменти, които са емитирали. Ако това стане, би се започнала една верижна реакция на разпродажби по борсите и направо всичко би се размазало...
                          както преди 9 години.

                          Това, естествено, е само един хипотетичен вариант...
                          Но всички сте чели или поне чували за "Черният лебед"....
                          ( https://en.wikipedia.org/wiki/Black_swan_theory )

                          P.S. Сравнителна таблица на кредитните рейтинги на S&P и Moody's:
                          =======================================
                          * Investment Grade *
                          ------------------------------------------------------------------------------
                          AAA -----------------> Aaa (highest rating: gilt-edged)
                          AA -----------------> Aa (high quality: strong capacity to service debt)
                          A -----------------> A (strong capacity to service debt but susceptible to adverse changes in economic conditions)
                          BBB -----------------> Baa (adequate security but unreliable over time; has speculative characteristics)
                          =======================================
                          * Non-investment Grade *
                          -------------------------------------------------------------------------------
                          BB -----------------> Ba (speculative: uncertain future)
                          B -----------------> B (speculative: no desirable investment)
                          CCC -----------------> Caa (speculative: poor standing)
                          CC -----------------> Ca (highly speculative: poor prospects)
                          C -----------------> C (highly speculative:no interest paid)
                          --------------------------------------------------------------------------------
                          D (in default)
                          --------------------------------------------------------------------------------

                          1) Рейтингите на S&P могат да бъдат модифицирани с "+/-", а тези на Moody's - с 1, 2 или 3.
                          2) Облигациите с рейтинги от секцията * Non-investment Grade * са по-известни на публиката като junk-bonds.


                          DISCLAIMER NOTICE/ВАЖНА ЗАБЕЛЕЖКА:
                          Изразеното мнение е лично, не касае никой друг освен мен, както и не касае никой индивид от рода Homo Sapiens, който в настоящият момент диша и се радва (или не се радва) на белия свят, включително, но не само, и всички индивиди от споменатият по-горе род и вид, които ще се родят и живеят в продължение на следващите 20 /двадесет/ години, считано от настоящият ден, дата и час.
                          Изразеното мнение по никакъв начин не представлява консултация или съвет за инвестиция в каквото и да било, а още по-конкретно от споменатия до момента отказ от даване на каквито и да било непоискани консултации и съвети, не представлява консултация или съвет за инвестиция в какъвто/каквито и да било финансов/и инструмент/и или подобно на инвестиция във финансов/и инструмент/и даване на излишни (или не чак толкова) парични средства, представляващи различни и неограничени по размер суми в български лева и/или във всякакви, известни до момента, чуждестранни валути, кинти, мангизи или каквото и да било подобно на тях нещо, приличащо на парични знаци, които са в брой, кеш и на ръка, или се намират по банкова/и сметка/и в която и да е банкова или небанкова финансова институция където и да било по белия свят, включително, но не само, и суми в брой или по сметка във всякакви финансови институции, находящи се на всички известни до настоящият момент космически тела от Слънчевата система, както и суми в брой или по сметка във всички финансови институции, находящи се на космически тела, отдалечени на разстояние до 1'000'000 /един милион/ светлинни години от Слънчевата система.
                          Last edited by Kildirim_Bei; 17.07.2016, 11:11.
                          Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                          ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pumpkin Разгледай мнение
                            Той се кълнеше преди няколко седмици, че преди години е имал един кредит, който е изплатил и никога повече кредит.
                            Помниш ли бисерите за анюитетните и намаляващите вноски?
                            Личи си, че не четеш добре и не разбираш елементарно писмо. Пишех за ипотечен кредит, в който бях съдлъжник. Това, че човек не разбира написано ми е достатъчно какъв световно конкурентен продукт изхожда.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                              по-добре си погаси кредита.тоя фонд с облигациите повече от 3% не носи
                              Той се кълнеше преди няколко седмици, че преди години е имал един кредит, който е изплатил и никога повече кредит.
                              Помниш ли бисерите за анюитетните и намаляващите вноски?
                              Единствената ми препоръка: Консумирайте алкохолни напитки в умерени количества

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Бедният landlord Разгледай мнение
                                Не е БОР, а е ОЛП, но както и да е, не ми е скъп, равнява ми се на 12-13% от месечния доход само от текущ. Доходът от наеми не влиза в сметката. Не бих набил цели пари да го погася, бих предпочел да инвестирам отново на БФБ , щото утре може и да изригнат цените. Парите от депозити ги държа като защита, ако скокне лихвата по кредита, веднага ще погася огромна част от главницата. Не се отнася до доларовия депозит обаче. Той както казва Мито, е вносно, което не трябва да се пипа.
                                ами какво значение има колко ти е процент от дохода кредита.ама на 7-8% ГПР си е скъп

                                Коментар

                                Working...
                                X