If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Tova mi e omr"znamo da go slusham. Katev go e puskal na pazara pone niakolko p"ti
Коментар
debt trader
за дълга + others
nesto novo da ste chuli za uvelichavane obema na sastestvuvastata
emisia ?
Коментар
гръмчо
сайт за общините в България
За всички, които се интересуват, един интересен сайт - общините в България!
Някъде там е напълно вълзожно да има и публична информация за някой от местните бюджети. http://www.bulgaria.domino.bg/
Коментар
Smislov
за дълга + others
Емитирането на общински облигации наистина е рисковано начинание преди да се реши генерално въпроса с местното самоуправление.
Доколкото ми е известно, в България на практика не може да се говори за местно самоуправление. Общинските администрации не са готови, а централната власт не им разрешава.
Проблемите са и законодателни и практически.
Например, някой да е виждал или чувал за публично оповестен бюджет на община? Къде се публикуват решенията на общинските администрации? Как се определя размера на субсидиите за общините и инвестиционните им програми?
И най-важно - при сегашната система и условия - възможностите на общините да генерират собствени приходи са нищожни. По Конституция те нямат право да определят размера на местните данъци.
Струва ми се, че освен София, само общините като Севлиево са достатъчно богати да емитират General Bond. При сегашната уредба е много спорно дали една община може да емитира revenue bond.
Не е уредена несъстоятелността на общините.
Коментар
Стоян
за дълга + others
Емитирането на облигации от общините,на този етап, ми се струва рисковано занимание, макар че много е хубаво да имаш финансова автономия и да се дават все повече права на общините.
Проблема обаче е че в тези общини работят едни чичковци, едни политикани, които нямат и хабер как се управляват дългове. И докато се озърнем цял куп общини ще влезнат в дълговото блато. И познайте кой ще трябва да ги вади после - българския народ пак ще трябва да плати сметката.
G-n Oresharski, kak gledate na namerenijata na obshtinite da se finansirat s obligacii? Spored Vas, obshtini kato Pazardgik shte imat li resurs za pogasjavane na zadagenijata po tezi obligacii?
Dalga na Iraq kam BG ne e ot vchera i izglegda che shte trjabva da go zabravim. Loshoto e che ne moge da zabravim i zadalgenijata si, a samo vzemanijata.
Коментар
Пламен Орешарски
за дълга + others
Здравейте пак,
Частният негарантиран външен дълг е около 1млрд. USD, другото е фантазии.
Вземанията ни от Ирак са малко над 1 млрд. USD, върху които се начисляват едни лихви, които за такъв тип дългове са практически несъбираеми. Всъщност трудно събираеми са и главниците, защото доминира политическият аспект на тези кредити. Ето защо решението на проблема също трябва да бъде политическо. Вярвате ли в подобно решение...? Иначе, може би някога и да успеем да съберем нещо от тези пари...
По другата тема – мисля, че дискусията около юпитата е изцяло ирационална. Преди няколко месеца разказах по ТВ популярния управленски анекдот за трите плика. В този аспект, юпитата са във втория плик /при това изобилие от министри-великани от типа на г-н Абрашев може да се окаже, че брокерите въобще не са в пликовете/. Истинския проблем обаче е в третия. Мисля дори, че става въпрос за още по-голям проблем...
Infor,
икономиката си има някакви принципи и те си деистват, вьпросьт е доколко ги разбираме и доколко се опитваме да им пречим, което е фатално, ако го правим.
Taka i ne moga da nameria vreme naposledak da komentiram zadalbocheno izkazvaneto na Krasi Katev za upravlenieto na dalga. Spodeliam mnenieto na Plamen Oresharski, che ima stranni momenti, no bih kazal che pone chovekat se opitva da govori sas sredno srochna perspektiva, koeto oceniavam kato napredak. Dali e viarno ili ne, shte komentiram skoro, sega iskam da vi zadam vapros po povod downgarding-a na Bulgaria ot strana na Lehman. Kakvo spored vas shte se sluchi ako izgoniat ot praviteltvoto: taka narechenite "jupita" ili "velikdenci" ili pak se zapochne uporito da se govori za tova? Ot gledna tochka na dalga razbira se! Kak shte reagirat brokerite? Da ne zabraviame za vrazkite na posochenite gospoda v tezi sredi. Dostatacho e da poznavash 3-4 Emerging market strategists da im podhvarlish, che neshtata ne varviat dobre i gledai kakvo shte stane s nashite Brady"s. Dali niakoi ne se izkushava da go pravi, za da (iz)kupi evtin dalga ili neshtata naistina tragvat na zle. Neka ne se sheguvame s dalgovite pazari. Doverie trudno se gradi ama mnogo lesno se rushi.
Коментар
Infor
за дълга + others
георги
ти наистина ли мислиш, че икономиката е толкова прост механизъм идва инфлацията и възсановява равновесието...дори твойте приятелчета либералите не смеят да пишат такива неща публично
Да предположим, че имаме намаление на чуждите инвестиции по някаква причина. Съответно положителното салдо по капиталовата /финансовата/ сметка намалява и не може да покрие отрицателното салдо по текущата сметка на платежния баланс. Съответно от страната излизат повече пари отколкото влизат. Това съвсем естествено задейства механизъм на намаление на паричното предлагане и увеличение на лихвените проценти в страната, които се отразяват на инфлацията и ценовото равнище и възстановяват равновесието по платежния баланс. В момента, в който правителството се намеси, този механизъм не се задейства и дисбалансът в платежния баланс остава и се разширява. Съответно идва момент, в който все пак нещата трябва да си дойдат на мястото. Колкото повече се отлага този момент чрез намесата на правителството, толкова по-голям еднократе шок ще трябва да се преживее след отлагането. Шокът може да се изразява голяма контракция на БВП като в Аржентина, коята да доведе на власт антиреформаторско правителство. Затова е важно тези, които твърдят, че правят реформи, да мислят какво правят, за да не се разочароват хората от самите реформи, а не само от конкретните реформатори.
Алекси, според теб не е ли изкривявяне на пазара промяната на количеството???
Не говоря за пазара по принцип. Говоря за пазара на ДЦК в момента на разширяване на емисията.
Освен това исках да обясня, че не съм съгласна, че държавният бюджет е този, който трябва да се грижи за напомпването или изсмукването на ликвидност в системата. Пък и може ли някой да ми обясни толкова ли е прегряла българската икономика, че се налага да се изтегля ликвидност от нея?????
Коментар
no sense
за дълга + others
Алекси, дребните буквички допускат промяна в предварително обявения календар на емисиите. Такава практика с the small print клаузи е разпространена и на запад.
Съвсем друг обаче е проблемът с неочаквано променян обем на дадена емисия, и то след аукциона. Това е скандално.
Коментар
Алекси Адонов
за дълга + others
Красимира, напълно съм съгласен с теб, че възможността за промяна в количеството на емитираните ДЦК трябва да е добре регулирана и публично обявена. До колкото знам има някакви дребни буквички регулиращи този процес, но при всички случаи щеше да е добре предварително да се обяви скъсването с дългогодишните традиции в тази сфера.
Не съм съгласен обаче с теб, че политиката на МФ е изкривяване на пазара. По гъвкавато събразяване с пазарната конюктура при всички случаи е доста по пазарно пазарно от колкото емитирането по точно обявен календар без съобразяване с пазарните условия.
Г-н Орешарски, как стои въпросът с иракския дълг от два милиарда долара към България? Има ли някаква възможност някога да си вземем тези пари и какво беше направено по ваше време по този въпрос? Начисляваме ли някаква лихва по този дълг?
Коментар
imported_Мариян Йорданов
за дълга + others
какъв е размера на частният външен дълг. В статистиката на БНБ е записано 1 млрд., а съм чувал цифри от 7 млрд. долара. (въпреки че тази втората сума е смешна на фона на фирмите ни)
Коментар