IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо куца фондовия пазар

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Защо куца фондовия пазар

    Много странно - и на мен ми се въртят в главата подобни неща от около година насам. Номерът е да се избегнат високите разходи, които би имал всеки поотделно, влагайки 200, 300 или 1000 лв в портфейл, който трябва и да се диверсифицира. Ако управлението му е активно и се правят спекулации, разходите изяждат печалбата, че може и на минус да излезе. Да не говорим, че пакет от 10 акции например не е атрактивен и не може да постигне същата цена като пакета от 100 акции.

    Коментар


    • Защо куца фондовия пазар

      Ясно е, че отчасти вижданията ни са различни, което е много добре. Някой беше казал, че когато всички мислят еднакво, тогава никой всъщност не мисли! Добре, да оставим за малко темата с акциите и облигациите! Искам да ви попитам за мнението ви относно следното: Смятате ли, че един от катализаторите на фондовия пазар могат да бъдат някакви форми на сдружаване на потенциални инвеститори физ. лица? Имам придвид нещо като инвестиционни фондове /ама не като ПФ, а по-малки като начало/, сдружения между няколко ФЛ, нещо като инвестиционни кооперации /малко соц. звучи, но.../ и др.?

      Коментар


      • Защо куца фондовия пазар

        Хей, не подценявайте корпоративните облигации! Емисии от тях могат да бъдат стъпка към възвръщане на доверието към капиталовия пазар. Гено, за кои книжа смяташ, че по-лесно ще отпаднат ограниченията - за акциите или за облигациите? Пак ти казвам: за банката облигациите са не лоша алтернатива на кредитирането, а акциите какво са? Смятам, че корпоративните облигации имат бъдеще, както и акциите. Двата инструмента ще привлекат различни категории инвеститори. Освен това предимствата и на двата вида КЦК могат да се съчетаят в разни хибридни инструменти, напр. конвертируеми облигации. Но да не се отплесваме в далечното бъдеще - най реалистични перспективи за IPO имат корпоративните облигации и акциите. Когато в началото говорех за първичен пазар, имах предвид и двата вида КЦК.

        Коментар


        • Защо куца фондовия пазар

          Наблюдател, прав си за облигациите. Аз също не смятам, че те изобщо са някакво бъдеше за фондовия пазар. Не отричам, че и ИП станаха доста "мързеливи" заради реститутските книжа. И все пак съм уверен, че се търсят кандидати за IPO.
          Гого, под ограничения за банките нямах предвид тези определени нормативно. Става въпрос за вътрешни разпоредби и строги норми за рисковите експозиции /КЦК - акции най-вече/. Попитай някой дилър на банка и ще разбереш какви купчини с ограничения имат. Да знаеш случайно някой фонд да се е възползвал от правото си да инвестира в акции? И банките и пенс. фондове имат много средства за инвестиране, но ако покупката на ДЦК или облигации /примерът е твой/ е начин да се оживи борсата, то защо ни е тогава тя? Мисля, че книжата, които би трябвало да дават тласък на търговията са акциите, а не корпоративните облигации или аналотичните държавни книжа.

          Коментар


          • Защо куца фондовия пазар

            Гено, Наблюдател е прав. Част от моята теза от началото е, че проблемът не е липса на пари, а липса на качествени продукти. А относно банките и пенсионните фондове - не си прав. Изискванията за провизиране на рисковите експозиции при банките са много по-леки за облигациите, отколкото за кредитите. И тъй като купуването на облигации е вид кредитиране, за една банка е по-изгодно да финансира даден проект чрез инвестиране в облигации, отколкото чрез пряк заем. Да не говорим, че облигациите имат ликвидност на вторичния пазар, за която заемът може само да си помечтае. Ако банките могат да печелят от разликата между лихвите по депозитите и лихвите по ДЦК, колко повече биха спечелили от лихвите по корпоративни облигации. Колкото до пенсионните фондове - изискванията са прилично либерални. Ограниченията са да инвестират определен процент портфейла си в ДЦК (не помня точно колко, но не беше повече от 50%), и да не инвестират повече от 5% от средствата в една позиция корпоративни ценни книжа (КЦК). Дори може да се получи разрешение от ДАОН и ДКЦК, за инвестиране в до 10% (!!!) от портфейла в една позиция КЦК. И пак повтарям има фондове, които управляват 20 до 40 милиона!!! Ти представяш ли си ако 1/4 от тези средства се появи на борсата какво ще стане с оборота? Аз мисля, че системата ще почне да пуши. А и това са данни отпреди НОИ да започне да разпределя средствата от задължителното допълнително (или как се казваше там) осигуряване, които според стратегията за пенсионното осигуряване всяка година ще нарастват.

            Коментар


            • Защо куца фондовия пазар

              Да Гено не е работа на ИП да инвестират, но те имат една много важна задача да пускат емисии на пазара. Сега всички за се втурнали да пускат облизации, защото се вързаха на съмнителни ескпертни мнения, че това е бъдещо на кап. ни пазар.
              Определено се подценява, че в България има подходящи частни компании за публично предлагане, на до сега да си чувал някой да работи в тази посока.
              Мнение на специалисти от вън, е че ИП в България няма, защото нищо не правят за развитието на пазара, веднага се застраховам, че това мнение произлиза и от факта, че тези чужди експерти въпреки много услия ,на местна почва, не са постигнали нищо.
              Колко години слушаме, че БГ има супер потенциал за кап. пазар и нищо, така че явно доста хора имат вина за това
              А парите не са проблем, проблемът е че няма качествена стока!

              Коментар


              • Защо куца фондовия пазар

                Гого, позволявам си да коментирам отговора ти на т.4
                Колкото и да е омръзнала на всички ни темата за бедността, тя наистина е една от основните причини да нямаме дълго време развитие в сферата на капиталовите пазари.
                Първо, именно обикновените граждани са тези, които НЯМАТ коли за по 150 000 дм.
                Второ, точно онези, които имат такива коли не са хората дето правят пазар. Не може да не се съгласиш с мен, че тази богата прослойка /според някои проучвания между 0,5% и 1,0% от населението/ има съвсем различно бизнес и социално поведение. Повечето от тях са български бизнесмени, които, честно или не, са натрупали богатство от определена бизнес активност; преживявали са измами от страна на бизнес партньори; те самите може би са правили такива; треперили са от мутри; плащали са на чиновници; живели са в България и определено нямат вяра на някакво си нещо "капиталов пазар". Освен това, стремежът им да увеличават богатството си едва в много редки случаи ще ги подтикне да изберат фондовата борса като начин вместо нова инвестиция в техния бизнес. И с право.
                Трето, обикновените граждани, които един ден имат излишък от парични средства ще бъдат изправени пред същата дилема както и богатите бизнесмени - как да умножат тези останали им пари? Но на тях ще им липсва алтернативата "реинвестиране на печалбата" в бизнеса по простата причина, че те нямат такъв, а и едва ли имат възможност да започнат. И една много голяма част от тях ще предпочетат да инвестират в ценни книжа.
                Четвърто, не е работа на ИП да инвестират. А когато го правят те трябва да се съобразяват с НКАЛИП, т.е. трябва да бъдат капиталово адекватни, което най-общо означава, че най-много 10% от капитала им може да бъде инвестиран в ценни книжа.
                Пето, банките, а предполагам и пенс. фондове имат много строги норми по отношение на риска. Чувал съм, че дилърите на банки у нас се борят със зъби и нокти за доходност от 5-6% годишно от нискорискови ЦК.

                И още нещо - пазар с патриотизъм не се гради. Никой няма да рискува парите си, ако няма увереността, че законите го защитават от мародерството на мажоритарния собственик, и в същото време не му изпращат данъчен инспектор и разни други пари-искатели.
                Поздрави!

                Коментар


                • Защо куца фондовия пазар

                  По т. 1 и т.2: Често се гордеем какава образована нация сме и как българите успяват на Запад и стават велики. Като се махне комплексарския елемент на това схващане, все пак има тук-там някой с манталитет, различен от ЕТ. Фактът че тук доста хора дискутираме най-различни теми около капиталовия пазар, означава, че има такива хора.
                  По т. 3: Доверие се печели и гради с активни действия, а не с оплакване на липсата на капиталов пазар и чакане някой да дойде да ни го направи и ние хоп! - да цъфнем на него и да почнем да търгуваме. Ако самите участници на пазара не се напънем да си извоюваме авторитета, няма кой да ни го подари.
                  По т. 4: Омръзна ми да слушам тази песен. Имам няколко аргумента против нея:
                  а) Бедността си е бедност, факт е, че освен бедния трудов народ, има и хора с коли за по 150 000 DM. Един с такава кола може да си позволи и да инвестира, ако има в какво. Точно тези са най-заинтересовани парите им да се въртят, за да се запазят и да носят печалба.
                  б) Има финансови институции, които по закон са длъжни да инвестират в ценни книжа - застрахователи, пенсионни фондове, банки, че дори и самите инвестиционни посредници (около 70 на брой). Сметни 70 посредника с по 90 000 лв мин. капитал (нека половината да се инвестира) + 8 пенсионни фонда, 2-3 от които са с над 20 000 000 лв управлявани активи + 30-тина банки с по 10 000 000 лв мин. капитал (нека 1/4 или 1/5 от него да е в ценни книжа, а да не говорим за привлечените им средства). Получената сума може да те ориентира за един потенциал, който в момента не се използва, а средствата се инвестират предимно в ДЦК. И тук не ми излизай с номера за доверието, защото не става дума за електорат, а за средства, управлявани от финансови специалисти, някои от които - добри. Тук по-скоро изниква въпросът за качеството на ценните книжа, който разгледах в моя пример за мениджъра на добре развиващата се фирма, който има нужда от компетентен и най-вече мотивиран и активен консултант, за да може да получи средства за проекта си срещу един качествен финансов продукт, който да става за инвестиране.
                  в) относно общата маса на спестяванията - моля те, изразявай се в цифри, или не я използвай като аргумент.
                  По т.5: тези неща влияят на всеки бизнес, не само на финансовия. Нека да използваме малкото възможности, които имаме, а после да искаме още. Данъчната политика е кофти за всички отрасли, но нали вече гледат промените в ЗОДФЛ и ЗКПО за нулевата ставка за приходи от публични емисии ЦК. И как смяташ, че ще привлечем чужди инвеститори, ако не можем да привлечем нашите?

                  Коментар


                  • Защо куца фондовия пазар

                    Гого много хубави разсъждения до тук, ама...!?
                    1. Капиталов пазар се прави с капиталисти.
                    2. Капиталов пазар се прави от хора, имащи корпоративно мислене, а не с мислена на едноличен търговец.
                    3. Успешно първично предлагане (а и успешен капиталов пазар) може да имаш, когато имаш едно Необходимо, но не Достатъчно условие, а именно - ДОВЕРИЕ в капиталовия пазар като цяло(тук няма да коментирам).
                    4. Достатъчното условие на т.3 от този постинг е, че трябва да имаш наличие на ИЗЛИШЪЦИ от паричен ресур след покриването на всички необходими издръжкина за живот на всеки един отделен гражданин (потенциален инвститор), за да може той да се изправи пред дилемата: ХАРЧЕНЕ(консумиране на блага днес да кажем - luxury goods)СРЕЩУ СПЕСТЯВАНЕ(отказ от консумиране на блага днес и инвестиции за повишаване на богатството). Да си припомним, ч е инвестициите в една икономика са приблизително равни на общата маса на спестяванията (другите няколко фактора в нормалната икономика са приблизително равни на нула) на населението и стопанските единици. Инвестиции като икономисаш от кисело мляко и хляб (или банички) не се прави.
                    5. При абсолютна заинтерисованост на Държавата в качеството си на върховен регулатор и т.н. и т.н., да не се отегчаваме с повече подробности (данъчна политика, привличане на чуждестранни инвестиции).

                    Ха, сега друже ми кажи ти на мене, коя от тези основни предпоставки ги имаш тука, у нас, че нещо не се сещам?

                    Коментар


                    • Защо куца фондовия пазар

                      Ами как няма да куца, като има само един крак. Фондовият пазар, като всички финансови пазари, трябва да има два крака - първичен пазар и вторичен пазар. Някой може ли да ми каже къде е първичния пазар, че не мога да го намеря? Смея да твърдя, че първичният пазар е десния крак на капиталовия пазар, защото с него се прави първата крачка. Какъв пазар имаме ние? Въртим едни акции - оборот да става. Това са едни акции, издадени някога, далеч назад в миналото - в края на 20-ти век, с преобразуването на държавните предприятия в търговски дружества. Част от тези акции бяха продадени чрез приватизация на едни собственици, и оттогава насам не правят нищо друго, освен да си сменят собственика. Единствените наченки на първично предлагане са няколкото емисии корпоративни облигации и няколкото увеличения на капитала, обикновено съпроводени със скандали. Широко използваното понятие "капиталов пазар", под което в 99% от случаите се има придвид борсата, аз го разбирам като пазар на капитали. А ние имаме само пазар на отдавна издадени акции. Предназначението на акциите не е ли като се емитират да се събере капитал, който да се вложи в някакъв проект, и да донесе печалба както на собствениците си, така и на тези, които го управляват (мениджърите на дружествата). Това разбирам аз под пазар на капитали. А какво имаме ние - през 1970 г. държавата създала СП Мишмашпроектинженеринг, в структурата на ДСО Ала-бала, с капитал Х лева. През 1993 то било преобразувано в Мишмашпроектинженеринг ЕАД. През 1996 г. 75% от капитала му били пуснати на масова приватизация и 51% били купени от 2 фонда. През 1997 г. акциите били качени на борсата с борсов код MIMASH. През 1999 г. държавата чрез инвестиционен посредник продала на борсата остатъчния си пакет от 15%, който станал собственост на фондовете, сега - холдинги. Останалите 10% били раздадени при преференциални условия на работниците и служителите на предприятието. Някой забелязва ли някъде елемент на първично предлагане? Защото аз не виждам нищо друго освен смяна на собственост. Това също е хубаво, но не достатъчно - това е само единия крак. За да има втори крак, трябва да се направи следното: някой, който управлява добре една компания, било то Мишмашпроектинженеринг АД или друга (най добре даже да не е от приватизираните, а да си е ново, частно дружество) и постига добри резултати, да реши да разшири дейността й и да седне да мисли откъде да вземе пари. Тогава банката ще му предложи инвестиционен кредит със 150% обезпечение и лихва ОЛП+14. Може и някоя чужда компания да поиска да инвестира в дружеството, но ще трябва да придобие 51% от капитала. И много е важно тогава някой да се сети да предложи на въпросния мениджър да пусне една емисия ценни книжа, с което ще набере необходимите средства при по-изгодни условия и без да губи контрола върху дружеството. Вярно, че процедурите по одобряването на проспекта и т. н. са бавни и че има предварителни разходи, но ако си тръгнал да реализираш една сериозна инвестиционна програма, едва ли ще бързаш да я започнеш още вчера и едва ли обикалянето с проекта по банките ще ти гарантира по-бърз резултат.
                    Working...
                    X