IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спящите акции от Масовата Приватизация

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение

    Следващият термин, с който ни сюрпризираха, след Масовата - беше Касова приватизация...
    +1
    Касовата приватизация беше черешката на тортата - то не бяха РМД-та, преговори с потенциални купувачи, и още, и още....
    Между другото, предприятията и %-тите, предложени за масова приватизация си бяха баберек в голямата си част. Имаше може би не повече от пет големи и важни предприятия (от 1050), в които над 50% от капитала беше за масова на първия етап. За втория не вярвам да бяха повече.
    Апетитните дялове и предприятия останаха за касова. Агенция, министерства, общини продаваха яко после. ЦМП май се вля в АП.
    С две думи, отчете се неква дейност за пред обществото, но тлъстите месца се продадоха под масата.
    Last edited by Kildirim_Bei; 18.06.2020, 15:56.
    Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
    ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение

      Може и да си прав....
      Тези търгове бяха продължение на масовата приватизация - времето бе друго, законите се промениха,, но като цяло идеята бе същата - държавата да се раздели с активите си...
      Поздрави
      Следващият термин, с който ни сюрпризираха, след Масовата - беше Касова приватизация...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение

        Чичо, прав си в това, което казваш, но все пак в интерес на истината, цпт-тата не бяха част от масовата приватизация. Да, бяха приватизационни сделки, но не по смисъла на масовата приватизация. Поздрави
        Може и да си прав....
        Тези търгове бяха продължение на масовата приватизация - времето бе друго, законите се промениха,, но като цяло идеята бе същата - държавата да се раздели с активите си...
        Поздрави

        Коментар



        • 1. Акциите с реквизити ( клончета, орнаменти, колелца и флинтифлюшки ги имам от времето преди 1995г..... Тогава с едни такива, дето се удряше печат на гърба и се вземаха кинтите в брой, си избих загубите от 3 други ....После купих за по 3 лв ( кога долара стана 200 лв 10 листа на ЛЕКС - ей тъй за кеф и за да ги слагам в рамка такива артии...или за тапети)
          2. Временните удостоверения от ЦМП са ясни - пише си Временни удостоверения издадени от Центр, депозитар... Там процедурата е ясна - минаваш през ИП , той ти проверява тези вр. удостоверения в ЦД и след това ги търгува със заявка на борсата....
          3. Наличните акции се предават лично от ЦМП - 4 етаж на спечелилия търга - там се разписваш на гърба на наличните акции - предал Агенция за приватизация - Джирант и получил чичо - Джиратал.....
          За да ги продадеш трябва да сключиш договор и да се впишат в книгата на акционерите ( съвестните мажоритари искат нотариално сключен договор, за да нямат ядове с мошенници..)

          Какво пак не ти е ясно и търсиш ТЗ...?

          Аз бях до тук..Кой разбра, разбрал.....Криси вече не е пияна ...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение


            Тъй, тъй.....
            Само дето аз съм купил на тези търгове 6-7 дружества с налични акции, продал съм 4 от тях по процедурата с директно пазарене и вписане в книгата с акционерите ( като договора на единия МАЖО - да е жив и здрав и хилядее е 5-6 страници ), а другите с нормален нотариален договор и джиро.......и става въпрос за доста пари, даже бих рекъл много...

            Нооо, с разбирачи не мога да споря...И не искам...Даже бих писал - прав си...( само и само мир да има, международно разбирателство и ако може да съм по - далеч от арогантността и просторията - това не включва участниците в темата...)
            Чичо, прав си в това, което казваш, но все пак в интерес на истината, цпт-тата не бяха част от масовата приватизация. Да, бяха приватизационни сделки, но не по смисъла на масовата приватизация. Поздрави

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение


              Тъй, тъй.....
              Само дето аз съм купил на тези търгове 6-7 дружества с налични акции, продал съм 4 от тях по процедурата с директно пазарене и вписане в книгата с акционерите ( като договора на единия МАЖО - да е жив и здрав и хилядее е 5-6 страници ), а другите с нормален нотариален договор и джиро.......и става въпрос за доста пари, даже бих рекъл много...

              Нооо, с разбирачи не мога да споря...И не искам...Даже бих писал - прав си...( само и само мир да има, международно разбирателство и ако може да съм по - далеч от арогантността и просторията - това не включва участниците в темата...)

              Един уточняващ въпрос, Чичо:

              Акциите, които визираш - имат ли всички реквизити, които са фиксирани в Търговския закон?

              И втори въпрос: въпросните акции - в Монетния двор ли са отпечатани, с реквизитите за защита?

              Ако отговориш положително, това са наистина емитирани акции, но ако отговорът ти е отрицателен - това са Временни удостоверения (заместващи акциите)...

              Може да не отговаряш тук, но ако твърдиш, че са акции - бих повярвал само, ако ги видя в действителност. Не проявявам интерес, само давам инфото, за да допълним липсващото...

              Поздрави!

              ​​​​​

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                Така е ! Имаше няколко търга, но акциите от масовата приватизация са безналични, независимо колко търга е имало !

                Тъй, тъй.....
                Само дето аз съм купил на тези търгове 6-7 дружества с налични акции, продал съм 4 от тях по процедурата с директно пазарене и вписане в книгата с акционерите ( като договора на единия МАЖО - да е жив и здрав и хилядее е 5-6 страници ), а другите с нормален нотариален договор и джиро.......и става въпрос за доста пари, даже бих рекъл много...

                Нооо, с разбирачи не мога да споря...И не искам...Даже бих писал - прав си...( само и само мир да има, международно разбирателство и ако може да съм по - далеч от арогантността и просторията - това не включва участниците в темата...)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Николай Митанкин Разгледай мнение

                  Дружествата от групата на Стара планина холд АД прилагат общия давностен срок - 5 години, независимо от едно решение на ВКС, което постановява, че давностният срок за дължими от търговско дружество дивиденти е 3 години, като е приел, че дивидентът е периодично плащане. Ние считаме, че 5-годишният срок е в интерес на акционерите.

                  Не съм запознат дали има практика давностен срок да се определя в устава, тъй като това би било в противоречие с чл. 113 от ЗЗД, в който пише, че съглашението, с което се скъсяват или удължават установените (със закона) давностни срокове е недействително.

                  Плащанията на дивиденти в дружествата от нашата група за съответната финансовата година обикновено започват на 10 юли следващата година, при което последната възможна дата, за да бъде поискан и получен натрупаният дивидент, е до 9 юли на петата година. Непотърсените суми се отнасят към резервите на дружеството. Тук действа една разпоредба на ЗКПО, която задължава дружеството да отчете непотърсените дивиденти като приход и да обложи сумата (отново, за трети път). Върху тази сума веднъж е платен корпоративен данък. Втори път е платен данък върху дивидента на физическите лица и в този случай следва трето облагане, отново с корпоративен данък. Данъкът върху дивидента на физически лица е 5% и той се внася в хазната от платеца, независимо дали сумата е платена. Така се получава недопустим комулативен ефект на данъчно облагане.

                  Резервите също са собственост на акционерите, но не поименна. След натрупване на резервите в достатъчен обем и при спазване на законовите изисквания, ние имаме практика да увеличаваме капитала със собствени средства. Такова действие се е случило вече 8 пъти в историята на дружествата от групата на Стара планина холд АД.

                  Нашите предприятия прилагат и форма на дистанционно плащане на дивиденти по лична банкова сметка на заявителя, при което разходите по банковия превод са за наша сметка. Възможността за дистанционно изплащане на дивиденти не е предвидена в нормативен акт, а е решение на дружеството. Затова в предоставената възможност има две ограничения – тя може да се ползва веднъж на 5 години, а сметката трябва да бъде в банка в България.

                  Натрупаният дивидент за последните 5 финансови години (2014-2018) на Българска роза АД е в размер на 0.314 на акция. Началната дата на плащане на дивидента за 2014 година е била 10.09.2015, което определя давностният срок на 09.09.2020 г. Акционерът следва да направи едно заявление, в което да посочи личната си банкова сметка и да приложи удостоверение от банката за неговата лична сметка. Връзката с колежката Панка Шаламанова: http://bulgarianrose.bg/content/cont...y/147/lang/22/

                  Успех!
                  Супер! Благодаря за подробната консултация (вкл. и от името на заинтересувания колега)!

                  Само можем да мечтаем и останалите холдинги и дружества да имат толкова заинтересуван висш служител като вас! Едва ли има друг ДВИ, който да следи дискусиите в нета и се включва за разрешаване на проблеми на инвеститорите...

                  Това си е и най-добрата, работеща реклама!

                  Супер сте, г-н Митанкин - както вие, така и екипа на холдинга, който представлявате!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение


                    Аз също благодаря за информацията от извора.

                    Колегата, който зададе тук въпроса си не използва термина "увеличение на капитала със собствени средства". Това е ясно.

                    От името на същият колега, ако е възможно - отговорете и на въпроса му за давностните срокове, които дружеството е фиксирало в Устава си - относно начисленият дивидент.

                    Сигурен съм, че можете да го ориентирате - към днешна дата - колко години назад има право на дивидент и къде да си го получи: на каса в дружеството, или изплащате дивидента в избрана от д-вото банка?

                    Благодаря за коректността ви! Малко са подобни дружества в България! Поздрави на екипа ви!
                    Дружествата от групата на Стара планина холд АД прилагат общия давностен срок - 5 години, независимо от едно решение на ВКС, което постановява, че давностният срок за дължими от търговско дружество дивиденти е 3 години, като е приел, че дивидентът е периодично плащане. Ние считаме, че 5-годишният срок е в интерес на акционерите.

                    Не съм запознат дали има практика давностен срок да се определя в устава, тъй като това би било в противоречие с чл. 113 от ЗЗД, в който пише, че съглашението, с което се скъсяват или удължават установените (със закона) давностни срокове е недействително.

                    Плащанията на дивиденти в дружествата от нашата група за съответната финансовата година обикновено започват на 10 юли следващата година, при което последната възможна дата, за да бъде поискан и получен натрупаният дивидент, е до 9 юли на петата година. Непотърсените суми се отнасят към резервите на дружеството. Тук действа една разпоредба на ЗКПО, която задължава дружеството да отчете непотърсените дивиденти като приход и да обложи сумата (отново, за трети път). Върху тази сума веднъж е платен корпоративен данък. Втори път е платен данък върху дивидента на физическите лица и в този случай следва трето облагане, отново с корпоративен данък. Данъкът върху дивидента на физически лица е 5% и той се внася в хазната от платеца, независимо дали сумата е платена. Така се получава недопустим комулативен ефект на данъчно облагане.

                    Резервите също са собственост на акционерите, но не поименна. След натрупване на резервите в достатъчен обем и при спазване на законовите изисквания, ние имаме практика да увеличаваме капитала със собствени средства. Такова действие се е случило вече 8 пъти в историята на дружествата от групата на Стара планина холд АД.

                    Нашите предприятия прилагат и форма на дистанционно плащане на дивиденти по лична банкова сметка на заявителя, при което разходите по банковия превод са за наша сметка. Възможността за дистанционно изплащане на дивиденти не е предвидена в нормативен акт, а е решение на дружеството. Затова в предоставената възможност има две ограничения – тя може да се ползва веднъж на 5 години, а сметката трябва да бъде в банка в България.

                    Натрупаният дивидент за последните 5 финансови години (2014-2018) на Българска роза АД е в размер на 0.314 на акция. Началната дата на плащане на дивидента за 2014 година е била 10.09.2015, което определя давностният срок на 09.09.2020 г. Акционерът следва да направи едно заявление, в което да посочи личната си банкова сметка и да приложи удостоверение от банката за неговата лична сметка. Връзката с колежката Панка Шаламанова: http://bulgarianrose.bg/content/cont...y/147/lang/22/

                    Успех!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение

                      Спри се вече, темата се изясни.
                      пак леко сееш заблуди, безналичните акции също могат да бъдат винкулирани.

                      При новата подтема, която отваряш, ще кажа следното:

                      Сигурно е така, само че не виждам да споменаваш условията за това.

                      Е, до тук ли си?
                      ​​​​​​​

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение

                        Ако акциите са налични, търгуват се съгласно Устава на конкретното Търговско дружество.

                        Уставът не може да противоречи на Търговския закон!

                        ............

                        И сега отиваме към един ТИПИЧЕН пример:

                        АКО в Устава, например акциите са фиксирани като винкулирани и акционер реши да прехвърли собствеността им (да ги продаде) - точно в Устава се казва, че тия акции се предлагат ПЪРВО (по определени условия) на останалите акционери в д-вото! В Устава се посочват и подробностите при предлагане акциите, вън от д-вото...

                        Така е с наличните акции (поименни или на приносител).

                        Спри се вече, темата се изясни.
                        ​​​​​​​пак леко сееш заблуди, безналичните акции също могат да бъдат винкулирани.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение

                          Само символично питам - ами ако акциите са налични...?
                          Ако акциите са налични, търгуват се съгласно Устава на конкретното Търговско дружество.

                          Уставът не може да противоречи на Търговския закон!

                          ............

                          И сега отиваме към един ТИПИЧЕН пример:

                          АКО в Устава, например акциите са фиксирани като винкулирани и акционер реши да прехвърли собствеността им (да ги продаде) - точно в Устава се казва, че тия акции се предлагат ПЪРВО (по определени условия) на останалите акционери в д-вото! В Устава се посочват и подробностите при предлагане акциите, вън от д-вото...

                          Така е с наличните акции (поименни или на приносител).

                          ​​​​​​​

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Николай Митанкин Разгледай мнение

                            При увеличение на капитала със собствени средства няма записване на акции. То се е случило. 12х20=240.

                            Аз също благодаря за информацията от извора.

                            Колегата, който зададе тук въпроса си не използва термина "увеличение на капитала със собствени средства". Това е ясно.

                            От името на същият колега, ако е възможно - отговорете и на въпроса му за давностните срокове, които дружеството е фиксирало в Устава си - относно начисленият дивидент.

                            Сигурен съм, че можете да го ориентирате - към днешна дата - колко години назад има право на дивидент и къде да си го получи: на каса в дружеството, или изплащате дивидента в избрана от д-вото банка?

                            Благодаря за коректността ви! Малко са подобни дружества в България! Поздрави на екипа ви!

                            ​​​​​​​

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от распутин Разгледай мнение

                              Не разбрах, ти го тълкуваш така, въпреки тяхното условие да съм се бил записал и да им представя старите акции ?
                              Няма такова условие. Прочетете отново текста на решението. ВСЕКИ получава за една акция още 19.
                              Можете да ми се обадите, ако желаете. Успех!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от распутин Разгледай мнение

                                Не разбрах, ти го тълкуваш така, въпреки тяхното условие да съм се бил записал и да им представя старите акции ?
                                Това, което ти казва г-н Митанкин е факт. Той е дви на дружеството. Имаш вече 240 акции, безплатно добавени към оригиналните. Не слушай безименници, бондове и здравковци. Те те подвеждат, не от лошо, от простотия.

                                Коментар

                                Working...
                                X