IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Градус АД (GR6)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Интересни факти за компанията от друг сайт:

    Георги Бабев: Надяваме се на одобрен проспект до края на месеца

    Градус не е само производител на пиле месо, както е позната компанията на повечето хора. Ние сме огромен производител на разплодни яйца, които се продават на други производители на пилешко месо. Това е сегмент, които е високо маржов, заяви Георги Бабев, член на Съвета на директорите на Градус по време на пазар Капиталови пазари на деветото издание на финансовия и икономически форум „Шумът на парите“.
    Градус е на второ място в Европа по производство на разплодни яйца. За 2017 г. сме произвели над 120 млн. оплодени яйца, като над 80% са за износ. Другите 20% са за зареждане за вътрешна употреба на групата, посочи още Бабев.

    За 2017 г. компанията има 44% брутен марж на печалба на този продукт. Такива показатели са рядкост в хранително-вкусовата промишленост. Инвестициите от първичното публично предлагане (IPO) на компанията ще бъдат насочени основно точно към този сегмент - разширяване на капацитета на разплодните яйца, защото имаме изключително търсене. Продукцията е продадена за 2 г. напред и не можем да задоволяваме поръчките, уточни още той.

    Причината за това е, че за разлика от всички други производители на разплодни яйца в Европа, ние гарантираме процент на на люпимост на яйцата - над 84%. Средният процент на люпимост обикновено е 70-75%. Затова ние имаме изключително търсене и дори продаваме с премия над пазарните нива, каза още Бабев. С инвестициите се надяваме да увеличим капацитета с между 20 и 30%.

    Градус е вертикално интегрирана компания с изцяло затворен цикъл. Всяка кокошка има фертилност, която в началото на живота й се повишава, после достига пик и след това спада. Тъй като имаме и двете направления – разплодните яйца и месото, ние продаваме само пика на плодивитост на самите яйца. Така вдигаме процента на люпимост и постигаме с около 10% по-висока люпимост от конкуренцията, допълни Бабев.

    Другото направление за инвестиции е новата ни линия продукти от свинско месо, най-вече колбаси, която е от година и половина на пазара.

    Преди две години открихме нов завод за колбаси, като до момента сме инвестирали над 20 млн. лв. в него. Бранда "Аз Ям" се прие изключително добре, като за 2017 г. сме продали 1 400 тона колбаси, уточни членът на Съвета на директорите на Градус.

    Предстои пускането на по-високо маржови продукти. Заводът е натоварен на 35% от капацитета си. Не изключваме също придобивания с цел разширяване на продуктовата гама и достигане на различни ценови класове в този сегмент. Целим се главно в марки и рецепти за придобиване с цел да натоварим мощностите и обхващане на цялата продуктова гама., допълни Бабев.

    Планираме до 3 г. да продаваме месечно по над 600 тона, уточни още той.

    Градус изпрати най-добрата си година. Компанията отчете 250 млн. лв. приходи за 2017 г. и нетна печалба 40 млн. лв. Всичко това бе продиктувано главно от увеличението на продажбите и нормализация на цените на крайните ни продукти, които малко или много бяха подтиснати от санкциите срещу Русия.

    Русия ограничи вноса, което доведе до това, че предлагането в Европа бе по-голямо от търсенето, което подтисна цените надолу. Ние не изнасяме за Русия, но това ни се отрази косвено.

    През 2017 г. всичко се възстанови, но мога да кажа, че цените все още са под историческите средни нива. Ръстът за напред ще бъде продиктуван главно от от инвестициите, които ще направим с увеличението на капитала, което предстои.

    Ще инвестираме и традиционно в месото. Планираме да засилим износа, да навлезем на пазарите на хотели и ресторанти. От инвестията в разплодните яйца се очаква това да доведе до увеличаване на брутната печалба с около 11 млн. лв. на година. Пълното натоварване на мощностите при новата линия колбаси свинско месо, което очакваме да стане в близките 3-4 години, пък очакваме да доведе до ръст на печалбата с около 7 млн. лв., заяви Бабев.

    Проспектът за първичното публично предлагане бе върнат от Комисията за финансова надзор (КФН). Корекциите не са съществени и в четвъртък коригираният вариант бе внесен отново в КФН, където тече 10-дневен срок за финално одобрение. Надяваме се до края на месеца да имаме одобрен проспект, завърши той”

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

      ти пък изкара ме био-манияк верно гледам да подбирам, но не се вживявам просто защото няма такива чисти храни с нормално качество и на нормални места. правя каквото мога по отношение на пилешкото съм 'хард', защото знам с кво ги зобят животинките.

      иначе набиваме всичко с изключение на разни маргарини, народни и тн гадости.
      Бъзикам се Просто беше много категоричен, та затова реших да вкарам малко ирония
      Иначе и аз избягвам пилешкото, но не съм краен - и кафеце ям, когато ми се дояде.
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

        Берти, в много сериозна грешка си - че го ядеш, ядеш го, само дето не знаеш и си мислиш, че ядеш био. И децата ти в ултра-мега-гига първокласното училище за хиперсмарт гайс и те го ядат Та в този ред на мисли не следва да си пас!

        Иначе аз не съм решил - има време, ще реша. Тези пичове са спонсори на футболното първенство, ерго, приятвли на властта - всеки сам да си решава, аз вероятно ще се включа
        ти пък изкара ме био-манияк верно гледам да подбирам, но не се вживявам просто защото няма такива чисти храни с нормално качество и на нормални места. правя каквото мога по отношение на пилешкото съм 'хард', защото знам с кво ги зобят животинките.

        иначе набиваме всичко с изключение на разни маргарини, народни и тн гадости.
        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

        Коментар


        • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
          не купувам това, което не ям ... в този ред на мисли съм пас
          Берти, в много сериозна грешка си - че го ядеш, ядеш го, само дето не знаеш и си мислиш, че ядеш био. И децата ти в ултра-мега-гига първокласното училище за хиперсмарт гайс и те го ядат Та в този ред на мисли не следва да си пас!

          Иначе аз не съм решил - има време, ще реша. Тези пичове са спонсори на футболното първенство, ерго, приятвли на властта - всеки сам да си решава, аз вероятно ще се включа
          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение
            И все пак 27 години история и 99,8% разпознаваемост не са за подценяване...
            То и OHL имат 100 годишна история в момента имат повече кеш от борсовата си капитализация ,но корупция и липса на доверие даже се чака дивидент от 1 до 3 евро но в момента са в лапите на късите та това е борсата
            Last edited by lobos; 21.05.2018, 20:35.

            Коментар


            • не купувам това, което не ям ... в този ред на мисли съм пас
              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • И все пак 27 години история и 99,8% разпознаваемост не са за подценяване...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                  Днес за първи път прочетох повече за това IPO и останах със смесени чувства - от една страна съм тотално впечатлен от успеха на тези хора /втори в Европа!!!/, но от друга българското в мен взе да се обажда. В подобен бизнес и с такива мащаби да правиш подобен марж на печалбата ми се струва меко казано напудрено до крайност. От 246 млн. продажби да вадиш 40 млн. печалба?!?! Пусто доверие значи как куца в нашата страна, иначе с кеф бих си дал огромна част от стотинчиците на тях!
                  От изказванията дотук май всички сме със смесени чувства ,но все ми се струва че "алчността" във всеки в крайна сметка ще надделее ........изразът е "прекалено е хубаво за да е истина"....

                  Коментар


                  • Днес за първи път прочетох повече за това IPO и останах със смесени чувства - от една страна съм тотално впечатлен от успеха на тези хора /втори в Европа!!!/, но от друга българското в мен взе да се обажда. В подобен бизнес и с такива мащаби да правиш подобен марж на печалбата ми се струва меко казано напудрено до крайност. От 246 млн. продажби да вадиш 40 млн. печалба?!?! Пусто доверие значи как куца в нашата страна, иначе с кеф бих си дал огромна част от стотинчиците на тях!
                    Пътека се прави камък по камък!

                    Коментар


                    • Има различни варианти, още не са обявили, доколкото знам.

                      Коментар


                      • Колеги, как точно става участието в ИПО-то. Досега не съм участвал, и смятам да го направя чрез платформата на Елана. Някой ще може ли да ми обясни как точно става, че да съм подготвен. Доколкото разбрах самото публично предлагане ще се случи в средата на другия месец.

                        Коментар


                        • https://www.investor.bg/novini-i-ana...en-ceh-261469/

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dici Разгледай мнение
                            Това изречение много ми харесва, това е истината

                            .... а Българска фондова борса (БФБ) заслужава играч като нас“ ....
                            Търкулнало се гърнето и си намерило похлупак

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от dici Разгледай мнение
                              Това изречение много ми харесва, това е истината

                              .... а Българска фондова борса (БФБ) заслужава играч като нас“ ....
                              Нали... ))))))))))))

                              Бройлери..., които не могат да летят....?!?

                              Коментар


                              • Това изречение много ми харесва, това е истината

                                .... а Българска фондова борса (БФБ) заслужава играч като нас“ ....

                                Коментар

                                Working...
                                X