IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Къси продажби на БФБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от RAFAL Разгледай мнение

    За да търгуваш на късо,най-напред трябва да имаш отделен договор с ИП за тази цел. Тогава в платформата ти се появява модула за къси поръчки. Четеш си внимателно условията на договора и ако те устройват, и ако има условия за отделни позиции - играеш. Добра възможност, но с много рискове, особено в български условия.
    Бях питал Елана преди време и казаха, че има наредба, но реално никой не прави. Сега виждам, че реално може да се прави при Карол, но дали се прави? Някой правил ли е някога къса продажба на БФБ?
    Keep going ...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

      Кои са позициите, които мога да продавам късо? Всеки посредник предлага различни, които има в портфейла си ли? Ще ги виждам в модула за къси?
      Не са ли само тези ,чийто списък борсата публикува всеки ден:
      07-09-2017 - Инструменти, отговарящи на изискванията на чл. 8, ал. 1, т. 1 от Наредба № 16 на КФН

      Във връзка с разпоредбата на чл. 8, ал. 1, т. 1 от Наредба № 16 на КФН, на сесията, която ще се проведе на 08.09.2017 следните емисии финансови инструменти могат да служат за обезпечение при извършване на маржин покупки и къси продажби:
      Код Име Среднодневен обем Бр. дни Ср.брoй сделки Free float
      SKK Сирма Груп Холдинг АД-София 52807.45 20 19.60 24.86
      5DOV Доверие Обединен Холдинг АД-София 5085.50 18 16.65 51.56
      3JR Софарма АД-София 27484.95 20 44.40 15.12
      6A6 Адванс Терафонд АДСИЦ-София 25126.70 20 15.55 46.89
      6C4 Химимпорт АД-София 46536.80 20 58.50 23. тези ,чийто списък борсата публикува всеки ден

      Коментар


      • Първоначално изпратено от RAFAL Разгледай мнение

        За да търгуваш на късо,най-напред трябва да имаш отделен договор с ИП за тази цел. Тогава в платформата ти се появява модула за къси поръчки. Четеш си внимателно условията на договора и ако те устройват, и ако има условия за отделни позиции - играеш. Добра възможност, но с много рискове, особено в български условия.
        Кои са позициите, които мога да продавам късо? Всеки посредник предлага различни, които има в портфейла си ли? Ще ги виждам в модула за къси?
        Мненията ми не са препоръка за търговия.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

          pipbel, (или някой друг с опит в късите) ти реално имаш ли сделки с къси продажби на БФБ? През кой посредник? Можеш ли да дадеш малко повече информация, как се осъществяват къси на БФБ в действителност? През платформата за електронна търговия или с отделна поръчка и договор? С всички емисии ли могат да се осъществяват къси продажби? На сайта си Карол са го написали малко двусмислено - може и от там да съм се подвел, че само обявените от борсата могат. Също пишат, че модулът за къси е част от Карол Брокер, но при мен няма такова нещо, а също не виждам и в платформата на Елана. Ще съм благодарен, ако някой даде инфо от първа ръка - мога да звъня и на посредниците, но първо предпочитам инфо от някой колега с реален опит.
          За да търгуваш на късо,най-напред трябва да имаш отделен договор с ИП за тази цел. Тогава в платформата ти се появява модула за къси поръчки. Четеш си внимателно условията на договора и ако те устройват, и ако има условия за отделни позиции - играеш. Добра възможност, но с много рискове, особено в български условия.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

            pipbel, (или някой друг с опит в късите) ти реално имаш ли сделки с къси продажби на БФБ?
            Тц, сори, не мога да съм ти от помощ.
            Не че евентуално не ми влиза в плановете, ма ранко ми е още за вкуса. Поне още 25-30-35 % + да видя от няколко картона де съм набелязал и ще видим....

            Коментар


            • Първоначално изпратено от RAFAL Разгледай мнение

              Като цитираш Карол Брокер, имаш ли договор с ИП Карол за сделки на късо и маржин ?
              Не.
              Мненията ми не са препоръка за търговия.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                pipbel, (или някой друг с опит в късите) ти реално имаш ли сделки с къси продажби на БФБ? През кой посредник? Можеш ли да дадеш малко повече информация, как се осъществяват къси на БФБ в действителност? През платформата за електронна търговия или с отделна поръчка и договор? С всички емисии ли могат да се осъществяват къси продажби? На сайта си Карол са го написали малко двусмислено - може и от там да съм се подвел, че само обявените от борсата могат. Също пишат, че модулът за къси е част от Карол Брокер, но при мен няма такова нещо, а също не виждам и в платформата на Елана. Ще съм благодарен, ако някой даде инфо от първа ръка - мога да звъня и на посредниците, но първо предпочитам инфо от някой колега с реален опит.
                Като цитираш Карол Брокер, имаш ли договор с ИП Карол за сделки на късо и маржин ?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                  Нещо май си се пообъркал.
                  От тези изброените трябва да имаш поне 1 за обезпечение като шортиш нещо друго. Бтв кеша също се приема.
                  pipbel, (или някой друг с опит в късите) ти реално имаш ли сделки с къси продажби на БФБ? През кой посредник? Можеш ли да дадеш малко повече информация, как се осъществяват къси на БФБ в действителност? През платформата за електронна търговия или с отделна поръчка и договор? С всички емисии ли могат да се осъществяват къси продажби? На сайта си Карол са го написали малко двусмислено - може и от там да съм се подвел, че само обявените от борсата могат. Също пишат, че модулът за къси е част от Карол Брокер, но при мен няма такова нещо, а също не виждам и в платформата на Елана. Ще съм благодарен, ако някой даде инфо от първа ръка - мога да звъня и на посредниците, но първо предпочитам инфо от някой колега с реален опит.

                  Първоначално изпратено от сайта на Карол
                  http://www.karollbroker.bg/bg/kasi-prodazhbi


                  Къси продажби

                  Късите продажби на БФБ са продажби на взети на заем ценни книжа или други финансови инструменти, срещу обезпечение от парични средства и/или финансови инструменти. Най-често подобни позиции се заема когато очакваме спад в цената на даден инструмент.
                  • Предимства:
                  1. Възможност за печалби при низходящ тренд;
                  2. Възможност за хеджиране и управление на риска;
                  3. По-голяма гъвкавост при взимането на инвестиционни решения;
                  • Особености, в зависимост от регулациите:
                  На регулирани пазари
                  • Българска Фондова Борса - София АД (БФБ)

                  Взетите на заем ценни книжа, с които могат да се осъществяват продажби, са дефинирани в чл. 8 на Наредба 16 на КФН. Списъкът с емисиите, отговарящи на тези изисквания, се публикува на дневна база от Българска Фондова Борса - София АД;

                  Късите продажби на БФБ, както и администрирането на предоставеното обезпечение, се осъществяват посредством специално разработен клиентски модул в платформата за търговия с акции на БФБ - Karoll Broker.

                  Платформата Karoll Broker позволява автоматизирано управление на използваните за продажба заемни ценни книжа, гъвкав размер и период на използване последните, както и улеснени процедури по получаването на заемните ценни книжа.

                  Модулът в платформата за къси продажби е достъпен от Меню Търговия на платформата Карол Брокер, подменюта Къси/Маржин депозити и Къси/Маржин уведомления.
                  Last edited by margen; 07.09.2017, 15:08.
                  Мненията ми не са препоръка за търговия.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                    Нещо май си се пообъркал.
                    От тези изброените трябва да имаш поне 1 за обезпечение като шортиш нещо друго. Бтв кеша също се приема.
                    Хм, прав си сигурно. Аз дори нямам договор за марджин и къси с посредника и си мислих, че само с тези емисии могат да се сключват договори за къси продажби.

                    ....

                    Изчетох по диагонал наредбата и да, така е. Не, че ми станаха много ясни нещата от практическа гледна точка..., но поне поизправихме едно явно неразбиране от моя страна.
                    Last edited by margen; 17.08.2017, 14:33.
                    Мненията ми не са препоръка за търговия.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                      В момента само тези отговарят на условията. Ти, коя би шортил?
                      Нещо май си се пообъркал.
                      От тези изброените трябва да имаш поне 1 за обезпечение като шортиш нещо друго. Бтв кеша също се приема.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                        Mдаа, трудно върви тая темичка, няма и на пръстите на 1 ръка свестни такива компании да ги изсмучеш, вече...
                        По забавна би била обратната тема - за надценени такива подходящи за шортене скоро. Ма това си е тема табу на бфб....
                        В момента само тези отговарят на условията. Ти, коя би шортил?

                        Първоначално изпратено от BSE
                        16-08-2017 - Инструменти, отговарящи на изискванията на чл. 8, ал. 1, т. 1 от Наредба № 16 на КФН

                        Във връзка с разпоредбата на чл. 8, ал. 1, т. 1 от Наредба № 16 на КФН, на сесията, която ще се проведе на 17.08.2017 следните емисии финансови инструменти могат да служат за обезпечение при извършване на маржин покупки и къси продажби:
                        Код Име Среднодневен обем Бр. дни Ср.брoй сделки Free float
                        SKK Сирма Груп Холдинг АД-София 41977.15 20 21.50 24.81
                        4CF ТБ Централна кооперативна банка АД-София 37055.05 18 17.80 17.16
                        5DOV Доверие Обединен Холдинг АД-София 9095.30 20 23.15 51.58
                        6A6 Адванс Терафонд АДСИЦ-София 38649.35 20 22.35 46.89
                        6C4 Химимпорт АД-София 62529.30 20 46.80 23.75
                        Мненията ми не са препоръка за търговия.

                        Коментар


                        • Къси продажби на БФБ

                          Тема за късите продажби на БФБ - механизъм, сделки, проблеми
                          Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.
                        Working...
                        X