IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ребалансиране на SOFIX

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Овчарчето Калитко Разгледай мнение

    За пореден път се вижда, колко вредни са тези правила за индекса Софикс. Изваждат дружество с подобряващи се резултати - IHLBL.
    Елементарно е, че в представителния индекс трябва да са най - добрите дружества, за да може да расте трайно и да се привличат нови инвеститори.
    При старите правила за Софикс щяха да отпадат само фалиращите дружества и такива с лоши резултати, защото имаше железен критерий - изискване за пазарна капитализация над 40 милиона.
    +
    Добре Дошъл Калитко!!
    Отдавна не беше идвал
    Напълно си прав за тези 40 мил. Подкрепям идеята да се осъвременят пак критериите. Нормално е - с времето да се повдига летвата, а и математиката показав че поне 30 мил трябва да се актуализира критерия, (капитализацията на флоута), като необходимо условие да се стабилизира малко състоянието на индекса и да няма излишни водовъртежи с 2-3 дружества коити да се веят като чирози срещу вероятността да им се случи "влез-излез" поне по веднъж годишно))
    Не е препоръка за търговията, но би било далновидно от бфб да обмислят и тази възможност

    Коментар


    • За пореден път се вижда, колко вредни са тези правила за индекса Софикс. Изваждат дружество с подобряващи се резултати - IHLBL.
      Елементарно е, че в представителния индекс трябва да са най - добрите дружества, за да може да расте трайно и да се привличат нови инвеститори.
      При старите правила за Софикс щяха да отпадат само фалиращите дружества и такива с лоши резултати, защото имаше железен критерий - изискване за пазарна капитализация над 40 милиона.
      Това е лично мнение и не е препоръка за покупка или продажба на акции

      Коментар


      • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение

        Точни ли са им сметките? само Холдинг България си бяха под въпрос но малкото сделки натежаха
        Да, правилни са

        Коментар


        • Точни ли са им сметките? само Холдинг България си бяха под въпрос но малкото сделки натежаха

          Коментар


          • Първоначално изпратено от BSE
            На база на информацията по-горе се изключват следните емисии от базата на SOFIX:

            4ID Индустриален Холдинг България АД-София
            5DOV Доверие Обединен Холдинг АД-София

            и се добавят следните емисии акции:

            5MH М+С хидравлик АД-Казанлък
            0EA Елана Агрокредит АД-София
            Мненията ми не са препоръка за търговия.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

              Нещата СА прости, като почти всяко едно решение - има отлична теория за това, която много хора по света използват, нарича се Бръснач на Окам и предполагам, че си запознат с нея. Така че трябва просто желание и такова има, като ти си го обяснил отлично - някои хора търгуват с вътрешно инфо, като например любимата ми евана, където се избиха да купуват пакети на 1,15-1,18 на спадащ пазар и нулеви шансове на суфлекс с недостигащи им около 200 акционери, при положение че преди 3 месеца можеха да си закупят колкото пожелаят количество на 1,10 (че даже и останаха неизползвани права). Простичко е, стига да имаш необходимото вътрешно инфо - е, за такива неща в нормалните страни техните кафенета праскат жестоки глоби и му викат пазарна манипулация, но тук стадото блее и се кефи, пък после искало ред, законност и справедливост, от което остана сал едно лудо яне, дето сега е солташак на тиквоний - да се изразя и аз като инта53

              П.С. Звездите ми го говорят, че евана няма да влезе сега, но това са си само мои предположения, неподкрепени с абсолютно никакво инфо или калкулации. Не е препоръкъ!
              Според мен всички решения се свеждат до две елементарни неща, но задължително заедно - умения и желание, и да, обикновено простите решения са най-добрите. Но, тъй като ми се е случвало да съм в ситуация разни хора, дето идея си нямат за цялостната картина, да ми обясняват, как по-добре е можело да си свърша работата, избягвам да поучавам.

              Аз в малко по-различен контекст споменах вътрешната информация. При Елана, във връзка с плановете им да влязат в Софикс, дали е имало търговия с такава, не мога да знам. Очевидно са се предприели преднамерени действия за влизането в индекса, но също не мога твърдя, че има нещо неправомерно - на мен ми се струва, че всичко е законно и според правилата. Просто са такива правилата. Дали е морално, не знам.

              Аз мисля, че ще влязат в Софикс, но в случая не мисля, че само защото смятам имам предимство. Затова нямам и не бих купувал акции само за да фронтрънвам ЕТФ-а, защото се чувствам като да играя с обърнати карти. Та те имат офиси на един адрес. Ако са искали, отдавна са уточнили параметрите на пакета, в което също не мога да твърдя, че има нещо нередно. Но пък, ако харесвах акцията по принцип, не бих имал твоите задръжки и бих купувал - не виждам особена драма, свързана с начина, по който направиха увеличението.
              Last edited by margen; 04.09.2018, 11:03.
              Мненията ми не са препоръка за търговия.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение
                Проблем е...някакъв. Определено би било по-прозрачно, ако резултатът се обявяваше веднага след края на последната търговска сесия. Така всички пазарни участници биха имали равен старт. Сега шепа инвеститори, които изчисляват, и разни други с вътрешна информация имат определено предимство и прозорец около една седмица да търгуват на база на информация, която не е достъпна за всички. Но пък данните за изчисляване на индекса са публични и достъпни за всички, така че можем да приемем, че има равнопоставеност. А и от друга страна, вероятно не е практически възможно да се обявят резултатите веднага, тъй като трябва да се удовлетвори някаква административна процедура. Отстрани нещата винаги изглеждат прости...
                Нещата СА прости, като почти всяко едно решение - има отлична теория за това, която много хора по света използват, нарича се Бръснач на Окам и предполагам, че си запознат с нея. Така че трябва просто желание и такова има, като ти си го обяснил отлично - някои хора търгуват с вътрешно инфо, като например любимата ми евана, където се избиха да купуват пакети на 1,15-1,18 на спадащ пазар и нулеви шансове на суфлекс с недостигащи им около 200 акционери, при положение че преди 3 месеца можеха да си закупят колкото пожелаят количество на 1,10 (че даже и останаха неизползвани права). Простичко е, стига да имаш необходимото вътрешно инфо - е, за такива неща в нормалните страни техните кафенета праскат жестоки глоби и му викат пазарна манипулация, но тук стадото блее и се кефи, пък после искало ред, законност и справедливост, от което остана сал едно лудо яне, дето сега е солташак на тиквоний - да се изразя и аз като инта53

                П.С. Звездите ми го говорят, че евана няма да влезе сега, но това са си само мои предположения, неподкрепени с абсолютно никакво инфо или калкулации. Не е препоръкъ!
                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                Коментар


                • Проблем е...някакъв. Определено би било по-прозрачно, ако резултатът се обявяваше веднага след края на последната търговска сесия. Така всички пазарни участници биха имали равен старт. Сега шепа инвеститори, които изчисляват, и разни други с вътрешна информация имат определено предимство и прозорец около една седмица да търгуват на база на информация, която не е достъпна за всички. Но пък данните за изчисляване на индекса са публични и достъпни за всички, така че можем да приемем, че има равнопоставеност. А и от друга страна, вероятно не е практически възможно да се обявят резултатите веднага, тъй като трябва да се удовлетвори някаква административна процедура. Отстрани нещата винаги изглеждат прости...
                  Мненията ми не са препоръка за търговия.

                  Коментар


                  • Здравейте мерси и на двамата. Преди обявяваха първо едното, после и другото. Ако не се лъжа последният път излязоха с двете новини наведнъж. Отделен въпрос е защо трябва да минава тази седмица време до оповестяването на нещо, което даденият алгоритъм им е изкарал още в петък в 17.01 ч.
                    Това да ни е проблема на пазара де, увлякох се

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                      Хората са си го написали, вече е минало даже - * Следващото заседание на Комисията по индексите, на което ще се определят фрий-флоут коефициенти, ще се проведе на 03.09.2018 год., а определените коефициенти ще влязат в сила, считано от 25.09.2018 год

                      Въпросът е защо се бавят от вземането на решение до оповестяването му.
                      Да, забравих, че 24.09. е почивен ден и първата търговска сесия след третия петък е 25.09. Писано е по долу, но това също - комисията по индексите определя фри флоутовете и прави предложението, но решението за промяна на индекса се взема на заседание на съвета на директорите на борсата.
                      Мненията ми не са препоръка за търговия.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                        Хората са си го написали, вече е минало даже - * Следващото заседание на Комисията по индексите, на което ще се определят фрий-флоут коефициенти, ще се проведе на 03.09.2018 год., а определените коефициенти ще влязат в сила, считано от 25.09.2018 год

                        Въпросът е защо се бавят от вземането на решение до оповестяването му.
                        това не е онова

                        коефициентите на фрий флоут са друго и се правят 4 пъти в годината

                        ребалансирането го правят 2 пъти и е по друго време, обикновено към 7-10-то число се събира Съвета на директорите, а не Комисията по индексите

                        Сега като се замисля, вероятно днес Комисията по индексите се е събрала и вече е решила всичко, но има процедура да се обяви след като СД го реши, а той ще се събере в близките дни (вероятно неприсъствено).

                        Ето едно за фри-флотовете на въпросната комисия, което НЕ Е търсеното. Чакаме нещо от СД

                        04-06-2018 - Индекси на БФБ-София

                        На проведено заседание на Комисията по индексите към БФБ-София АД на 04.06.2018г. са взети следните решения:

                        V. Във връзка с т. 8 от Приложение №3 (Методология за изчисляване на BG REIT) към Правилата за изчисляване на индекси на Българска Фондова Борса, Комисията по индексите взе решение следните коефициенти за фрий-флоут да бъдат валидни за следващия тримесечен период:

                        Борсов код Емисия Фрий-флоут коефициент
                        RPR Рой Пропърти Фънд АДСИЦ-София 0.4988
                        5BU Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ-София 0.8686
                        6A6 Адванс Терафонд АДСИЦ-София 0.5868
                        5BD Булленд инвестмънтс АДСИЦ-София 0.5690
                        5CK ЦКБ Риъл Истейт Фонд АДСИЦ-София 0.5872
                        6SB Супер Боровец Пропърти Фонд АДСИЦ-Варна 0.5602
                        5H4 Болкан енд Сий Пропъртис АДСИЦ-Варна 0.4147

                        VI. Във връзка с т.9 от Приложение №3 (Методология за изчисляване на BGREIT) към Правилата за изчисляване на индекси на Българска Фондова Борса, Комисията по индексите взе решение тегловите коефициенти да се определят на база на структурата на индекса към 15.06.2018г.

                        VII. Във връзка с т. 15 от Правилата за изчисляване на индекс с добро корпоративно управление CGIX, Комисията по индексите взе решение следните коефициенти за фрий-флоут да бъдат валидни за следващия тримесечен период:

                        Борсов код Емисия Фрий-флоут коефициент
                        A72 Агрия Груп Холдинг АД-Варна 0.1796
                        BSO Българска фондова борса-София АД 0.4995
                        4CF ТБ Централна кооперативна банка АД-София 0.2483
                        4ID Индустриален Холдинг България АД-София 0.4503
                        5SR Стара планина Холд АД-София 0.5859
                        3JR Софарма АД-София 0.4165
                        5MB Монбат АД-София 0.1768

                        • Данните за фрий-флоут за емисиите от BGREIT са медианната стойност за периода 2 март 2018г - 1 юни 2018г.
                        • Данните за фрий-флоут за емисиите от CGIX са към 01.06.2018г.
                        • Новите коефициенти за фрий-флоут ще влязат в сила, считано от 18.06.2018г.
                        • Новите теглови коефициенти влизат в сила, считано от 18.06.2018г.

                        VIII. Следващото заседание на Комисията по индексите, на което ще се определят теглови и фрий-флоут коефициенти, ще се проведе на 03.09.2018г, като те ще влязат в сила, считано от 25.09.2018г.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                          Хората са си го написали, вече е минало даже - * Следващото заседание на Комисията по индексите, на което ще се определят фрий-флоут коефициенти, ще се проведе на 03.09.2018 год., а определените коефициенти ще влязат в сила, считано от 25.09.2018 год

                          Въпросът е защо се бавят от вземането на решение до оповестяването му.

                          Абе те що не броят.... до ТРЕТИЯ П....

                          Коментар


                          • Хората са си го написали, вече е минало даже - * Следващото заседание на Комисията по индексите, на което ще се определят фрий-флоут коефициенти, ще се проведе на 03.09.2018 год., а определените коефициенти ще влязат в сила, считано от 25.09.2018 год

                            Въпросът е защо се бавят от вземането на решение до оповестяването му.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение

                              Инта има си правилници ,където е казано кога влизат промените .
                              "Решенията влизат в сила, считано от първата търговска сесия след третия петък на месеца,....."
                              Така,че се довери на знаещите колеги.

                              Еее колко съм далече от истината!... и честито за обраните аплаузи

                              Коментар


                              • В правилника не е упомената точна дата и е право на БФб да избере кога ще ни кажат.
                                Едва ли ще се различава от предните ребалансирания.

                                Коментар

                                Working...
                                X