IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Драмата с табаците

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Драмата с табаците

    От в. "Капитал"

    След три неуспешни опита на две различни правителства за продажба на „Булгартабак“ като цяло и на части четвърти опит би имал съмнителен успех. Според Мартин Димитров от Института за пазарна икономика следващ опит за приватизация на холдинга би бил направо наивен. „Политическият фактор ДПС се оказа много силен при провала на сегашната процедура. Фактически ДПС винаги досега е имало последователна политика против раздържавяването на „Булгартабак“ - променяли са се само мотивите. Ако има нова приватизационна процедура до изборите, е по-вероятно тя да пропадне. До изборите може да се организира само един начин за раздържавяване - през фондовата борса. Това ще гарантира бързина, прозрачност (тоест елиминиране на политическите влияния) и постигане на пазарни цени на акциите“, твърди Мартин Димитров. Според него има голяма вероятност ДПС да запази влиянието си в земеделското министерство и при следващото правителство и именно затова предпочита „Булгартабак“ да остане държавен. На приблизително същата позиция е и Лъчезар Богданов от „Индъстри Уоч“. „Ясно е, че до изборите сделка няма да има. Ако пък БСП спечели тези избори и открие нова процедура за приватизация, към инвеститорите ще се поставят такива условия, че те просто няма да подадат оферти“, твърди Богданов. Според него вероятен сценарий за бъдещето на „Булгартабак“ е „постепенна ликвидация отвътре“ - не толкова лош вариант, защото ще доведе до чиста продажба на активи от холдинга, която може да се окаже по-печеливша.

    Коментар


    • Драмата с табаците

      Сега очакваме и бързо обявяване на нова процедура за приватизацията на СОФБТ и БЛБТ през борсата.

      Коментар


      • Драмата с табаците

        СОФ БТ и БЛБТ продължават да произвеждат папироси, хората продължават да си пушат, имат добри печалби, ще си раздадат стабилен дивидент , както си е по закон а всеки политик може да си говори каквото си иска наволя. Техните ежби и борба за власт не могат да ни окажат някакво влияние. Пушачите са абссолютно сигурен пазар ГОСПОДА, за който ще има голяма конкуренция веъпреки вашите манипулации за апокалипсис на тютюневото производство в БГ.

        Коментар


        • Драмата с табаците

          Тютюневи гиганти в САЩ спечелиха дело за $280 млрд. срещу държавата
          05.02.2005 11:11



          Вашингтон загуби делото за 280 млрд. долара, което беше завел срещу големите тютюнопроизводители в страната заради неправомерно натрупани печалби, съобщи Ройтерс. В резултат акциите на гигантите в сектора скочиха по време на щатската търговия в петък.



          Решението в полза на тютюневите компании е взето от трима съдии от апелативния съд в Колумбия с два гласа “за” и един “против”. Така на практика се отменя решението от първа инстанция от месец май миналата година. Според специалисти правителството вече може да бъде принудено да търси извънсъдебно споразумение.



          Освен паричната глоба Вашингтон искаше да наложи на тютюневите компании и по-строги правила при рекламирането и продажбата на продуктите им.



          Преследването срещу цигарените производители бе започнато още през 1999 г. от администрацията на Бил Клинтън. Сред компаниите, които бяха подведени под съдебна отговорност, са Altria Group и подразделението й Philip Morris; Lorillard Tobacco, част от Loews; Liggett, филиал на Vector, R.J. Reynolds Tobacco и American Tobacco Investments – част от British American Tobacco.



          По време на борсовата търговия в петък акциите на Altria Group се повишиха с 5,11% до 67 долара за брой, като най-високата цена достигна 68,50 долара, което е рекордно ниво за последните десет години.



          Основното обвинение на щатското правителство срещу компаниите беше, че от 50 години заблуждават обществото относно вредата от тютюнопушенето. Според производителите в сектора обаче те не носят отговорност, тъй като коренно са променили търговските си практики след подписано споразумение по този въпрос през 1998 г.



          Двамата съдии, които са се произнесли в полза на тютюневите компании, са назначени от Роналд Рейгън. Гласът “против” е на съдия, назначен от Бил Клинтън.

          Коментар


          • Драмата с табаците

            Без бандерол, Хининът. Официално швейцарско менте.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Драмата с табаците

              Проф. Ханке: Интересите ви за тютюна са от света на мечтите
              Професор Стив Ханке, бивш икономически съветник на президента Петър Стоянов, пред радио "Нова Европа"

              Трябваше ли да бъде финализирана сделката с БАТ за Булгартабак холдинг?
              По принцип, смятам, че щеше да бъде разумно Булгартабак да се приватизира още преди много години. Няколко пъти усилията завършиха с провал. Изходът от тази процедура бе разочароващ, но някак си предвидим.

              Ако този изход е бил предвидим, тогава какво може да предвидим за бъдещето?
              За Булгартабак казвам, че изходът е бил предвидим, защото, ако се върнем дори толкова назад, към 1914 година, германо-американскияj тютюнев консорциум, който е бил създаден специално, за да работи в българския тютюнев сектор, ще видите, че тази сделка се е натъкнала на проблеми през юли 1914 г., тъй като американските експерти са приели проектоспоразумението, а българският премиер го е подписал.
              На 14 юли 1914 българските представители са отишли до Берлин, за да подпишат окончателния документ и, разбира се, в последната минута българите са настоявали за всякакви промени в споразумението и сделката е пропаднала.
              Проблемите с българската тютюнева индустрия са стара история. И разбира се, смятам, че българските интереси, които са свързани с тютюна, живеят в някакъв свят на мечтите.
              Когато дойде 2007 година, ще има различни промени, свързани с правилата на ЕС, които, така или иначе, почти няма да бъдат подвластни на българите.
              Затова е жалко, че сега не бяха продадени активите на тютюневия холдинг, тъй като, както си спомняте, през 2003 година цената, която беше предложена в проваленя опит да се приватизира тази дейност, беше много по-ниска, отколкото цената, за която се твърди, че е била обсъждана този път.
              Моето усещане е, че цената на активите на тютюневия холдинг вероятно ще се понижава с течение на времето, и с приближаването на 2007 година може да се срине драстично.

              Какъв е урокът тогава?
              Урокът е, че ако искаш да направиш нещо ефикасно и чисто в България, що се отнася до тютюневия сектор, политиците трябва да стоят настрана, защото те имат склонност да правят грешните неща.

              Но това ще се случи ли някога?
              Смятам, че ще има значително деполитизиране на тютюневата индустрия след 2007 година, защото правилата на ЕС изискват отварянето й до по-голяма степен към външна конкуренция.
              Не казвам, че политиката ще бъде отстранена от тютюневия сектор, но правилата на играта определно ще се променят.
              Моето предположение е, че местната българска политика ще има по-малко влияние, отколкото в миналото.

              Най-общо казано, какви са последствията за икономиката като цяло от събитията около приватизацията на Булгартабак холдинг?
              Не бих преувеличил ефекта върху икономиката като цяло. Смятам, че до известна степен и в момента този въпрос е като буря в чаша вода, голям проблем, но той ще отмине.
              Проблемът е, че ще има малък остатъчен ефект върху икономиката, тъй като епизодът с провалената приватизация потвърждава това, което много хора мислят за корупцията в България, твърде голяма намеса на политиката, недобро прилагане на закона - не добри договори, не добри права върху собствеността.
              Доколкото в чужбина има такива възприятия, случилото се ги потвърждава, и в крайна сметка потенциално ще има леко негативен ефект върху икономиката като цяло.

              Към края на мандата на това правителството, смятате ли, че то изпълни очакванията за смела и смислена икономическа политика?
              Не смятам. Преди няколко години в София представих икономически манифест за реформи в България. Смятам, че правителството направи много малко по тези пунктове за реформа, които конкретно формулирах в речта си.
              Вероятно едно от наследствата на това правителство е, че то намали размера на държавния дълг и това може би е едно от най-добрите неща, които направи, едно от по-добрите му постижения.
              Но трябва да знаете, че правителството не се възползва от факта, че световните финансови пазари създадоха попътен вятър за страните с нововъзникващи пазари. Последните няколко години бе времето, когато трябваше да се осъществи огромен напредък, тъй като глобалната икономическа среда бе много благоприятна.
              Донякъде България се възползва, тъй като бе повишен кредитният рейтинг, лихвите паднаха. Това основно се дължи на валутния борд, а не толкова на усилията на правителството. Това правителство дори не е въвело валутния борд.
              Това, което искам да кажа е, че средата бе много благоприятна да се направят много положителни неща и бързи реформи, а България не се възползва от това.
              За сравнение, напоследък се проявява голям интерес към Словакия или пък към Литва. Литва има валутен борд, като България.
              Там обаче драстично бяха намалени правителствените разходи и бюджетът бе поставен под контрол. В резултат на това Литва отбелязва много бърз растеж.

              Какво имаха Словакия и Литва, което ни липсваше на нас?
              Те имаха много активни ръководства, които провеждаха реформите, както и добри правителствени екипи, които прилагаха дадените обещания. Тогава идват и резултатите.
              В Литва имаха добри идеи - решиха да намалят правителствените разходи, да консолидират бюджета в рамките на валутния борд и знаеха, че ако направят това, ще постигнат бърз растеж.
              Те имаха правилни идеи и ги осъществиха.
              В Словакия бяха извършени много реформи - в дерегулацията, данъчната система, осигурителната система. Така постигнаха много добри резултати - спряха низходящия ход на икономиката и направиха така, че тя да постига бърз растеж.

              До изборите остават само няколко месеца. Какви предизвикателства в икономическа перспектива се очертават пред партиите, които ще се явят на изборите и ще се борят за гласовете на избирателите?
              Смятам, че трябва да имат визия. Тази, която бих препоръчал, разбира се, е манифестът ми за икономически реформи отпреди няколко години, за който ви казах.
              Партиите трябва да имат мащабна и ясна визия къде ще отведат страната. Аз не съм убеден, че има партия, която представя ясна картина за това какво иска да направи.
              Дори преди няколко седмици чухте лидера на социалистическата партия, който намекна, че може би трябва да се промени курса лев-евро. Това, дори като изказване, е много опасно. Това може да създаде финансова паника. То е безотговорно.
              Лоша идея, която се промъкна в голяма и важна партия в България. Това не е първият път, когато социалистическата партия в България има лоша идея, но тази потенциално е катастрофална идея, тъй като единственият стълб и стабилизираща сила в България в действителност е валутният борд.

              Тогава какво остава на избирателите. За какви икономически възможности могат те да гласуват?
              Не мисля, че политическите партии са изразили ясно визията си какво точно искат да направят. Чухме само общи идеи и от време на време хрумвания, като опасната идея за промяна на фиксирания курс.
              Нека да го кажа така - все още е малко рано. Жалко, че партиите не са поставили картите си на масата. Те трябва да направят това и тогава мога да кажа дали картите им са добри или лоши.
              В момента обаче те играят местни политически игрички, заиграват се.
              Вероятно всички те обещават много повече отколкото биха били в състояние да изпълнят.

              Коментар


              • Драмата с табаците

                Всеки ......................... бе глобен с "данък ДПС" заради провала с "Булгартабак"
                http://www.mediapool.bg/site/bulgari...030205bg.shtml

                Коментар


                • Драмата с табаците

                  Императоре с бандерол ли е този пакет ЛМ?

                  Коментар


                  • Драмата с табаците

                    BLABT

                    Коментар


                    • Драмата с табаците

                      Драма ли е драмата? Кое е това българско предприятие за което
                      1. П/Е

                      Коментар


                      • Драмата с табаците

                        Има, ама аз пуша LM.
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • BTH

                          Добре, че има много пушачи.

                          Коментар


                          • BTH

                            Mnogo interesno, namerili sa kogo da pitat na tema investicii i akcii. Goliam maitap-pisateli i hudoznici.
                            “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

                            Коментар


                            • Драмата с табаците

                              Добре стана - след седмица ще имат шанс и неамбициозните да имат акции от БТХ,

                              Коментар


                              • Драмата с табаците

                                Кой и защо провали сделката за "Булгартабак"?
                                (МОНИТОР) - 2005/2/3
                                --------------------------------------------------------------------------------

                                Мултинационалният концерн "Бритиш америкън тобако" обяви във вторник, че се оттегля от приватизацията на "Булгартабак". Вторият в света производител на цигари мотивира отказа си с "влошаващата се политическа обстановка" в България. Решението на инвеститора бе взето дни след като ДПС се противопостави на сделката заради липсата на прозрачност, а БСП призова за ограничаване на приватизационните и концесионни сделки до изборите.
                                Това стана повод за атаки и взаимни обвинения от страна на правителството и на опозицията. Вицепремиерът Лидия Шулева дори предупреди, че провалът на сделката е заплаха за подписването на присъединителния договор с ЕС. От трибуната на парламента тя обвини шестте парламентарни групи за оттеглянето концерна. Опозицията пък отвърна, че НДСВ поставя лобистките интереси над националните.
                                "Монитор" попита интелектуалци и граждани кой, според тях, провали сделката за "Булгартабак" и защо.


                                Христо Калчев, писател:
                                Това и децата го знаят. Естествено Ахмед Доган и аверите му, които ползват методи, типични за ислямския фундаментализъм. Те имат интерес да държат населението гладно, бедно и невежо, за да гласува за тях.


                                --------------------------------------------------------------------------------

                                Пламен Орешарски, икономист:
                                Според мен чисто политически събития не могат да играят решаваща роля за бизнесинтереса. Ето защо истинският мотив на БАТ едва ли е влошената политическа обстановка. По-вероятно в преговорите да не се е стигнало до еднозначни договорености между компанията и правителството. За обществеността обаче част от причините остават скрити. По принцип, според мен, проблемът не е в цената * правителството трябваше отдавна да помисли за бранша и за преструктурирането му. В този вид "Булгартабак" трудно може да бъде приватизиран. Не мисля, че оттеглянето на БАТ е нещо катастрофално, макар да е лош сигнал към инвеститорската общност.

                                --------------------------------------------------------------------------------


                                Михаил Мирчев, социолог:
                                На първо място, алчността на правителството. Макар скандалът с БТК да ги уличи, че са продали компанията и съответно държавните интереси на 3-4 пъти по ниска цена, както показа фондовата борса, не можаха да устоят на изкушението да повторят същата процедура. Второ, ДПС, което от 2 г. крепи властта на НДСВ. В този случай те обаче не можеха да направят компромис, тъй като сделката заплашваше тютюнопроизводството като цяло, което означава огромната маса на техния електорат. Ако той беше загубил поминъка си, както щеше да стане, тези хора ще обвинят ДПС и естествено партията ще загуби избирателите си.

                                --------------------------------------------------------------------------------


                                Георги Липовански, художник:
                                Конкретно за "Булгартабак" трудно мога да изразя някакво конкретно мнение. Що се отнася до това как се приватизира у нас, нещата са повече от ясни: тези хора дойдоха преди 4 г. на власт, за да дооберат до влизането ни в ЕС това, което беше останало. Това бе целта.

                                --------------------------------------------------------------------------------


                                Дончо Цончев, писател
                                Мога да отговоря кратко * всичките са виновни за този провал. И най-вече спокойствието, с което правят тези сделки. Не само това правителство, но и предишните. Имам предвид тази безнаказаност, с която се действа. Явна е разликата в цените със съседните страни, и за децата е ясно какви интереси играят тук. Но този път все пак ми мирише на съпротива. Казвам го в най-добрия смисъл. Крайно време беше, редно е да има контрол. Самозабравиха се.

                                --------------------------------------------------------------------------------

                                Лили Маринкова, журналист
                                Истината няма голям шанс да излезе наяве. По-скоро всички, посветени в нея, имат интерес от изкривяването є. Сега се търси изкупителна жертва в лицето на г-жа Шулева. Въобще не предполагам, че тя е действала непредпазливо с коалиционния партньор ДПС * заради тази сделка вече бе сменен вицепремиерът Николай Василев * по-скоро ДПС се измъкна в последния момент. Може би е удобно г-жа Шулева да бъде жертвана. Но обективно скандалът сваля маските. И какво виждаме? Страх. Всички са изплашени от приближаващите избори. Царят също е без маска: Доган му е взел страха. Къде му е куражът? Нали властта не го интересуваше? За политическите партии в парламента остава осветлението на гледката * цирк без пари, минус 200 милиона евро.

                                --------------------------------------------------------------------------------


                                Иван Гранитски, издател
                                Сделката бе провалена от безотговорни елементи в царското правителство * или по-скоро отговорни към лични, групови и корпоративни интереси. Слава богу, че харизването на "Булгартабак" за жалките 200 млн. евро бе провалено. Това бе предателство спрямо националните интереси.

                                --------------------------------------------------------------------------------

                                Найден Андреев, композитор:
                                Какво значи провал? Слава богу, че това национално предателство беше осуетено. Като се запознах с текстовете, предхождащи сделката, се ужасих. Ами това е било подготвено обричане на големи човешки общности на гладна смърт. Кървав подарък! Навремето е имало договор с "Филип Морис" за производството в същите тези фабрики на цигари за износ за световния пазар, сега какво пречеше те да бъдат предложени на достойна цена? Бил долнокачествен тютюнът, отглеждан от българските турци. Защо тогава да не бъдат подпомогнати и да им се даде възможност да гледат по-добри сортове?


                                Гражданите
                                Емилия Радославова, 47 г.
                                Сделката се провали от ДПС. По този начин те си защитават хората. Лидия Шулева също нещо е объркала, защото се криеше два пъти от депутатите. От НДСВ не є дадоха възможност да отговаря пред парламента. Ясно е, че нещо се случи, няма да разберем точно сега какво е ставало.
                                Никола Шентов, 20 г.
                                Нямам мнение по въпроса. Ние с колегите само пишем, не четем. Творчески личности сме.
                                Димитър Динев, 26 г.
                                Сделката за "Булгартабак" я развалиха единствено различните лични и партийни интереси. Лидия Шулева не отстъпи, ДПС и те си стояха на позицията и така доникъде не се стигна. Доган се бори за места и в следващия парламент * нали все говорейки за тютюна баламосва турците.

                                Коментар

                                Working...
                                X