Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Компенсаторките от лихвоточки
Collapse
X
-
v-k Duma- Петър Мутафчиев:
Няма да продаваме БМФ на всяка цена
Стратегията за приватизация на параходството предвижда да бъдат предложени 70%, в момента дружеството има 71 кораба
Министърът на транспорта Петър Мутафчиев обяви вчера, че ще се търси начин за повишаване на заплащането на работещите в БМФ
Стратегията за приватизацията на Параходство "Български морски флот" (БМФ) е необходима, за да се запази състоянието на дружеството, което в момента е на печалба. Това заяви министърът на транспорта Петър Мутафчиев вчера по време на обсъждане на стратегията. Нашата цел не е приватизация на всяка цена, а процедура, която ще гарантира запазване на предмета на дейността на дружеството, осигуряване на гаранции за развитието му в конкурентна среда, постигане на оптимален баланс между цената на продажбата и бъдещите инвестиции, увеличаване на общия тонаж на корабите, каза Мутафчиев. Той добави още, че ще се търси и повишаване на заплащането на работещите в дружеството и запазване на седалището му. Изпълнителният директор на БМФ кап. Христо Донев съобщи, че за 2006 г. печалбата на параходството е малко повече от 22,3 млн. лева. В момента дружеството притежава 71 кораба.
Стратегията предвижда 70% от БМФ да бъдат предложени за приватизация. Този дял представлява 7 631 460 броя акции. Останалите 30% в пакет от от 3 270 626 броя акции ще бъде предложен за закупуване на купувача в срок между 5 и 6 години след приватизацията на дружеството. Разбираемо е защо дружеството не се продава на борсата, заяви присъстващият на представянето президент на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Според него е добре, че не бе избрана приватизация чрез БФБ-София, както се предвиждаше по-рано, защото тя не поражда сигурност.
Цената на акция от остатъчния пакет ще бъде не по-ниска от цената на акция в мажоритарния пакет. Ако мажоритарният купувач не изпълни заложените в договора условия, държавата може да не му предложи да купи останалите 30%. Плащането трябва да се извърши в лева или в евро, като единствено 10% от него може да не е в парични средства.
До конкурса ще се допускат инвеститори, които осъществяват дейност в областта на морските превози. Те трябва да имат солидни банкови гаранции, за да могат да поддържат флота в добро състояние. Купувачът трябва да бъде стратегически инвеститор - юридическо лице или консорциум или да е наел товарни кораби с общ тонаж не по-малък от 1 милион и 300 хиляди тона за всяка от трите последни години. Вчера стана известно още, че БМФ вече има договор за кредит с "Nordbank" на стойност 69 млн. долара за рефинансиране на покупка на три кораба, които в момента се строят в корабостроителница Булярд и ще бъдат готови през тази година, като ще бъдат закупени и още няколко кораба втора ръка.
21.02.2007
Коментар
-
v-k Sega-
ИКОНОМИКА
--------------------------------------------------------------------------------
БМФ ще се продава цяла година
Ралица Христова
Процедурата по продажбата на Български морски флот (БМФ) ще трае 10-12 месеца. Това се разбра вчера от изказване на шефа на Агенцията за приватизация (АП) Тодор Николов. Представената вчера публично стратегия ще бъде внесена още тази седмица в парламента.
За продажбата на 70% от БМФ е избрана най-дългата възможна процедура - публично оповестен конкурс на два етапа. Според специално направените поправки в Закона за приватизация останалите 30% ще могат да бъдат придобити от същия купувач до 6 г. Условието е цената им да не е по-ниска от тази на мажоритарния.
До конкурса ще бъдат допускани компании чартьори, т.е. наематели на кораби, които после ги преотдават. Условието към тях е да са договорили товари за поне 1.3 млн. тона за всяка от последните три години. Допускат се и консорциуми между стратегически инвеститор, чартьор и корабен мениджър, като последните двама трябва да притежават поне 70% от капитала на консорциума.
По този начин в приватизацията на БМФ се ограничава участието на корабособственици, което бе остро критикувано преди време от бившия министър на транспорта Николай Василев и моряшките синдикати.
Коментар
-
Булгартабак ще продава основните си дружества
http://www.investor.bg/?id=46724
Ха да видим дали ще има някакво раздвижване и по този въпрос... :-)
Коментар
-
БМФ може да бъде изтъргувана перз 2008 година
Тодор Николов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация, пред в. "БАНКЕРЪ"
Г-н Николов, постигна ли Агенцията за приватизация приоритетите и целите си през 2006 година?
- Да, смятаме, че Агенцията за приватизация успя да осъществи приоритетите и целите си за миналата година. Общият размер на приходите за 2006-а е 659.5 млн. лв., с което изпълнихме и ангажимента си по приходната част в бюджета. В този обем - 617.760 млн. лв., са парични средства, а 41.8 млн. лв. - непарични платежни инструменти. В приходите влизат и сумите от доверителни сметки по сделки от предишни години. Постигнатият ефект от сделките през 2006 г. е 625.574 млн. лв., които включват договорените плащания, инвестициите и поетите задължения. В тях договорените плащания възлизат на 544.531 млн. лева.
Какво не успя да направи АП през 2006 година?
- Не успяхме да осъществим достатъчен брой сделки с миноритарни пакети. От предложените над 100 пакета продадохме само една трета. Затова през 2007 г. тези пакети трябва да бъдат по-атрактивни за инвеститорите. Ще предложим те да се продават чрез компенсаторни инструменти. Така ще подпомогнем и разрешаването на проблема с пласмента на непаричните платежни средства. Не успяхме да приключим и сделката за ТЕЦ "Бобов дол", но по нея ще продължим да работим и през 2007 година. Беше отложен и проектът за раздържавяване на "Топлофикация - Перник", докато не приключи инвестиционният проект, финансиран от Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие за подмяна на основното оборудване с ново, за да се изпълнят нормите на националното и европейското законодателство за опазване на околната среда.
Какво предстои на Агенцията за приватизация през 2007 година?
- Първо - приключване на сделките, в които е "избран купувач" - в областта на енергетиката и по-точно за топлофикационните дружества във Варна, Пловдив, Сливен и Русе. След това ще започнем и процедурата за приватизацията на "Топлофикация - Шумен". Най-голямата сделка, която ще бъде приоритет за нас през 2007 г. е за "Параходство Български морски флот". Не мога да кажа все още дали ще успеем да приключим още тази година. За да съм реалист, ще кажа, че по-скоро очаквам към края й процедурата да бъде в напреднала фаза. Предстои и приватизацията на "ВМЗ Сопот" и на "Кинтекс". За тях обаче първо трябва да бъдат разработени съответните приватизационни стратегии. Планираните приходи през 2007 г. са 500 млн. лв., като в тях не са включени средствата от евентуалната продажба на "БМФ, но са заложени приходите от приключването на сделката за "ТЕЦ Бобов Дол". Приоритетни за агенцията ще бъдат и раздържавяването на "Топлофикация София" и на "БФБ-София".
Може ли да се очаква, че приходите от приватизация ще надхвърлят 1 млрд. лв., ако сделката за БМФ се осъществи през 2007 година?
- Ако сделката не приключи през 2007 г., това ще се отрази зле върху изпълнението на плана на АП. Ако пък бъде финализирана, ще има прекалено голямо преизпълнение. По-реалистично е продажбата на параходството да приключи в началото на 2008 година. Ако направим паралел с продажбата на "България Ер" (като процедура и нормативна подготовката е аналогична с тази на БМФ), за нея бяха необходими около девет месеца, включително и времето за одобрение на стратегията за приватизация от Министерския съвет и от Народното събрание. Затова очакваме, че продажбата на параходството ще бъде по-продължителна, тъй като дружеството е по-голямо от авиопревозвача и с по-сложен и комплексен предмет на дейност.
Предвиждате ли и други процедури за приватизация съвместно с борсата освен традиционните централизирани публични търгове?
- Засега не могат да се прилагат други процедури зарази съществуващата нормативна база. Защото това ще означава да се извърши промяна в правилника на БФБ - София. Но само заради няколко сделки определено не си заслужава такова усилие. Имахме една идея през 2006 г. обособени части да се продават чрез борсата вместо чрез търгове от агенцията, но тя не се реализира, тъй като борсата се занимава основно с акции, а не с активи. Тази година възнамеряваме да предложим продажба през борсата, освен на миноритарните и на няколко мажоритарни пакети.
Обсъждани ли са варианти за раздържавяване на фондовата борса?
- Позицията на Агенцията за приватизация винаги е била, че това е правилният подход и че е настъпил моментът, в който "БФБ-София" трябва да намери сериозен партньор за бъдещото си развитие. Готови сме да реализираме тази сделка, защото в "БФБ-София" има преобладаващо държавно участие, и може да се приложи Законът за приватизация и следприватизационен контрол. При тази процедура по-особеното ще бъдат критериите за потенциалните инвеститори. Ще бъдат допуснати само стратегически инвеститори - борси или борсови обединения, които имат този предмет на дейност и отговарят на критериите, които ще бъдат уточнени съвместно с Министерството на финансите и борсата. Агенцията за приватизация ще гарантира, че в процедурата ще участват приемливи и надеждни инвеститори, които могат да осигурят много по-добро развитие на "БФБ-София" и интегрирането й към друг подобен пазар.
Разговора води Ясер Ел Амин
Коментар
-
Първоначално изпратено от netware5Само не можах да разбера каква връзка има тая статия с компенсаторките от лихвоточки. Тяхното издаване е приключило отдавна (на 29.02.2000 г.) и оттогава не се издават. Мисля, че статията трябва да се постне в друга тема, например "Харе компенсаторки ъп-ъп"Socialism -- You Make It, They Take It.
Коментар
-
Само не можах да разбера каква връзка има тая статия с компенсаторките от лихвоточки. Тяхното издаване е приключило отдавна (на 29.02.2000 г.) и оттогава не се издават. Мисля, че статията трябва да се постне в друга тема, например "Харе компенсаторки ъп-ъп"He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.
Коментар
-
Ако някой има достъп до в. Труд нека пусне цялата статия тук. Предполагам, че ще е интересна за мнозина.
От 1 януари край на компенсаторките
Емилия МИЛЧЕВА
От 1 януари 2007-а се спира издаването на всякакъв вид компенсаторни инструменти. Един месец - до 1 февруари, е преходният период, в който областните управи, земеделските служби и министерствата да приключат започнатите преписки.
Това предвижда законопроект, който следващия четвъртък правителството се кани да обсъжда. Промяната в Закона за сделките с компенсаторни инструменти е подготвена от Министерството на финансите и съгласувана с Министерството на икономиката и енергетиката. Така от момента на членството ни в ЕС ще се прекрати издаването на поименни компенсационни бонове (за земи) и компенсаторни записи.Socialism -- You Make It, They Take It.
Коментар
-
Новости за лихвоточките?
Имам известен брой лихвоточки и се чудя какво да ги правя.
В момента купувам жилище и имам възможност да си подам документите за компенсация срещу 4 ст. на точка.
От друга страна пък - чуха се в началото на годината, че ще има някакви промени и е възможно да ги преобразуват в ДЦК, но до момента няма нищо.
Та искам да питам, дали някой от вас знае дали има или ще има някакво раздвижване? Или да си подавам документите за компенсация?
Коментар
Коментар