IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Енергийна борса. Ще го бъде ли това чудо?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
    Аз не плюя аз казвам фактите.Понеже явно се обиждаш след като плащам данъци и то не малки да попитам.Оня дето обра Врачанската банка и стреля по полицаи в Света Троица що не го хванете?Той не пътува с автомобил.Той се укрива.И въобще вие можете ли да заловите някой дето не си е на адреса на личната карта.Засега залавяте само тия дето доброволно се предават.И стрелеца не е глупав не ще да оди у Гърция щото там не си поплюват.Това нашето не е полиция това са социални грижи.
    Ще го хванем. Ти, през това време, гледай доматите и давай по малко акъл на полицията
    Има стари трейдъри има и смели трейдъри, но старите и смели трейдъри са само няколко

    Коментар


    • Първоначално изпратено от andi Разгледай мнение
      а твоя манталитет,какъв е
      ти плюеш по полицията и се правиш на капацитет по всичко.и ти ще плащаш за (лошата) полиция.независимо дали ти харесва.
      на въпроса ти в политика, ще отговоря тук,защото тук си капацитет.цигането е минало 400 км понеже ,никой няма право да спира автомобил, без явно нарушение.ако ти работят светлините имаш колан и не мънкаш по телефона, имаш права да обикаляш покрай някой патрул и да им ЦЪФТИШ ,като млада булка.никой няма да те закачи.НЯМА ПРАВО да те спира или не знаеш.да не си на село.
      Аз не плюя аз казвам фактите.Понеже явно се обиждаш след като плащам данъци и то не малки да попитам.Оня дето обра Врачанската банка и стреля по полицаи в Света Троица що не го хванете?Той не пътува с автомобил.Той се укрива.И въобще вие можете ли да заловите някой дето не си е на адреса на личната карта.Засега залавяте само тия дето доброволно се предават.И стрелеца не е глупав не ще да оди у Гърция щото там не си поплюват.Това нашето не е полиция това са социални грижи.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
        Тогава ВиЯ електроразпределителите и доставчиците, що не пуснете още 10 разпределители по вашта мрежа за да се повишат цените в крайна сметка.
        Наивниците може да са всякакви, но Наивник никак не е глупав. Ти от феодализЪма бате Питър си скочил директно в ТКЗС-то, а Наивник все пак е чел и Адам Смит и невидимата ръка на пазара.......
        Лордов аз от текезето скочих във феодализЪмЪ.Ти в кой свят живееш че не ми е ясно.Доставчиците отдавна са пуснати.Дори и ти мое си купиш ток от тях ама нема ти хареса цената на свободния пазар

        Коментар


        • Първоначално изпратено от andi Разгледай мнение
          а твоя манталитет,какъв е
          ти плюеш по полицията и се правиш на капацитет по всичко.и ти ще плащаш за (лошата) полиция.независимо дали ти харесва.
          на въпроса ти в политика, ще отговоря тук,защото тук си капацитет.цигането е минало 400 км понеже ,никой няма право да спира автомобил, без явно нарушение.ако ти работят светлините имаш колан и не мънкаш по телефона, имаш права да обикаляш покрай някой патрул и да им ЦЪФТИШ ,като млада булка.никой няма да те закачи.НЯМА ПРАВО да те спира или не знаеш.да не си на село.
          Така е , но Бате Пешо не му се плаща за ООР и това е.
          Не знам дали той или тя /Кока/ написа, че видите ли какво били дрямали докато отишъл Аладин отишъл в гръцко. Ами нали първо трябва да се установи самоличността на извършителя за да се знае кой се дири. Или трябваше на стадиона да съберем всички бежанци и наред с шмайзера, а.....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
            Е как няма да продължава нали манталитета на повечето българи е като на Наивника.Този манталитет е свикнал да харчи за ядене пиене цигари парцалки почивки в Гърция и после няма пари за лошото енерго и парно.Сега ще ги видиш софиянци по Коледа и Нова година каква атака ще направят в Гърция и после олеле няма пари за тока и парното.За съжаление не са безплатни.Срив няма да има ще има 30 стотинки киловата
            а твоя манталитет,какъв е
            ти плюеш по полицията и се правиш на капацитет по всичко.и ти ще плащаш за (лошата) полиция.независимо дали ти харесва.
            на въпроса ти в политика, ще отговоря тук,защото тук си капацитет.цигането е минало 400 км понеже ,никой няма право да спира автомобил, без явно нарушение.ако ти работят светлините имаш колан и не мънкаш по телефона, имаш права да обикаляш покрай някой патрул и да им ЦЪФТИШ ,като млада булка.никой няма да те закачи.НЯМА ПРАВО да те спира или не знаеш.да не си на село.
            Има стари трейдъри има и смели трейдъри, но старите и смели трейдъри са само няколко

            Коментар


            • Първоначално изпратено от prodigal Разгледай мнение
              Хубаво, ама докато това не можеш да го постнеш на български, то е доста далеч от реално отражение на пазара
              Проди, просто му дадох линк да види как е по другите държави.
              Тук например се нароиха достаечици - сигурно са повече от десет вече...
              Цените са различни при всички, и това което правят за да им станеш клиент, е една месечна сметка безплатно...Ся, понеже нама договор и са много, държат цената по-ниска от конед.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
                Наивник, прочети тук
                Линкче

                Ако не ти се чете цялото, което не е чак толкоз много, обърни внимание на това подзаглавие:
                Bid-based, security-constrained, economic dispatch with nodal prices
                Хубаво, ама докато това не можеш да го постнеш на български, то е доста далеч от реално отражение на пазара

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                  Marketa никъде не съм писал за косинус фи на фотоволтаик.Писах че фотоволтаиците не произвеждат реактивна енергия.Над двайсет години работя в този сектор и съм се нагледал на всичко.Най са ми смешни наивниците дето си мислят че пазаря ще понижи цените....
                  Пазарът може и да не снижи самите цени но, поне да представи известни възможности за оптимизация на едни или други параметри, от което да се възползват подготвените. Неподготвените, както винаги, духат супата.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                    Marketa никъде не съм писал за косинус фи на фотоволтаик.Писах че фотоволтаиците не произвеждат реактивна енергия.Над двайсет години работя в този сектор и съм се нагледал на всичко.Най са ми смешни наивниците дето си мислят че пазаря ще понижи цените....
                    Тогава ВиЯ електроразпределителите и доставчиците, що не пуснете още 10 разпределители по вашта мрежа за да се повишат цените в крайна сметка.
                    Наивниците може да са всякакви, но Наивник никак не е глупав. Ти от феодализЪма бате Питър си скочил директно в ТКЗС-то, а Наивник все пак е чел и Адам Смит и невидимата ръка на пазара.......

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от market Разгледай мнение
                      Колеги, мисля че всеки в нещо е прав. Колегата Пешо е прав, за цената защото при отворен пазар /борсата/, нормално цените се догонват в различните региони. Не е прав за cosφ на соларите, инверторите се настройват на различен и го държат фиксиран. Поне за SMA е така.
                      При сегашната форма на търговия енергията доста поевтинява. Например ЧЕЗ Електро продава на промишлени обекти с мерене на Ниско Напрежение /след трансформатора/ на една тарифа енергия по 128,34 лв./ МВтч /за 1000 КВтч. /. За обекти с мерене на Средно напрежение /преди трансформатора/ по 112,65 лв. /МВтч. И в двете цени е вкарана надбавката "Задължение към общетвото" - аналог на трите надбавки "Зелена енергия", "Високо ефективно комбинирано производство", "Несъбираеми разходи на НЕК" , която е 16,37 лв. /МВтч. За същите обекти на Свободният пазар има енергия по Дългосрочни Договори при Лицензираните търговци в диапазона 73-78 лв./МВтч. Ако се добави и "Задължение към обществото" , цената става 89,37 -94,37. Всеки може да сметне в Проценти между 128,34 и 94,37 колко е разликата. Не говоря за Енерго Про където цената на енергия Ниско напрежение на една тарифа е 142,16 лв./МВтч. Борсата ще помогне на търговците да балансират покупките си , гонейки по ниска средна цена на купената енергия, а конкуренцията ще натиска продажната цена, мисля.
                      Marketa никъде не съм писал за косинус фи на фотоволтаик.Писах че фотоволтаиците не произвеждат реактивна енергия.Над двайсет години работя в този сектор и съм се нагледал на всичко.Най са ми смешни наивниците дето си мислят че пазаря ще понижи цените....

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                        В общи линии, действително аз исках да говорим за нещо непознато за мен - самата борса. Нямам идея как работи такова нещо, а повервайте ми търгувал съм от ракети до минети, като се почне от Борсата в Слатина, та като се стигне до борси по всички земни кълбета.
                        Аз исках да си говорим само и единствено за самата борса. И ако има някой опит - да сподели.
                        Разговорът обаче тръгна в друга посока
                        Наивник, прочети тук
                        Линкче

                        Ако не ти се чете цялото, което не е чак толкоз много, обърни внимание на това подзаглавие:
                        Bid-based, security-constrained, economic dispatch with nodal prices

                        Коментар


                        • Чак с м**ети не съм търгувал - на мен, кой знай защо, винаги ми ги доставят безплатно по екстра качество - а за другото, нямам голям опит. Обаче, се вижда светлина в края на тунела.


                          ...Тю-тю-ю-ю-ююююю !!!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от market Разгледай мнение
                            Колеги, мисля че всеки в нещо е прав. Колегата Пешо е прав, за цената защото при отворен пазар /борсата/, нормално цените се догонват в различните региони. Не е прав за cosφ на соларите, инверторите се настройват на различен и го държат фиксиран. Поне за SMA е така.
                            При сегашната форма на търговия енергията доста поевтинява. Например ЧЕЗ Електро продава на промишлени обекти с мерене на Ниско Напрежение /след трансформатора/ на една тарифа енергия по 128,34 лв./ МВтч /за 1000 КВтч. /. За обекти с мерене на Средно напрежение /преди трансформатора/ по 112,65 лв. /МВтч. И в двете цени е вкарана надбавката "Задължение към общетвото" - аналог на трите надбавки "Зелена енергия", "Високо ефективно комбинирано производство", "Несъбираеми разходи на НЕК" , която е 16,37 лв. /МВтч. За същите обекти на Свободният пазар има енергия по Дългосрочни Договори при Лицензираните търговци в диапазона 73-78 лв./МВтч. Ако се добави и "Задължение към обществото" , цената става 89,37 -94,37. Всеки може да сметне в Проценти между 128,34 и 94,37 колко е разликата. Не говоря за Енерго Про където цената на енергия Ниско напрежение на една тарифа е 142,16 лв./МВтч. Борсата ще помогне на търговците да балансират покупките си , гонейки по ниска средна цена на купената енергия, а конкуренцията ще натиска продажната цена, мисля.
                            В общи линии, действително аз исках да говорим за нещо непознато за мен - самата борса. Нямам идея как работи такова нещо, а повервайте ми търгувал съм от ракети до минети, като се почне от Борсата в Слатина, та като се стигне до борси по всички земни кълбета.
                            Аз исках да си говорим само и единствено за самата борса. И ако има някой опит - да сподели.
                            Разговорът обаче тръгна в друга посока

                            Коментар


                            • Колеги, мисля че всеки в нещо е прав. Колегата Пешо е прав, за цената защото при отворен пазар /борсата/, нормално цените се догонват в различните региони. Не е прав за cosφ на соларите, инверторите се настройват на различен и го държат фиксиран. Поне за SMA е така.
                              При сегашната форма на търговия енергията доста поевтинява. Например ЧЕЗ Електро продава на промишлени обекти с мерене на Ниско Напрежение /след трансформатора/ на една тарифа енергия по 128,34 лв./ МВтч /за 1000 КВтч. /. За обекти с мерене на Средно напрежение /преди трансформатора/ по 112,65 лв. /МВтч. И в двете цени е вкарана надбавката "Задължение към общетвото" - аналог на трите надбавки "Зелена енергия", "Високо ефективно комбинирано производство", "Несъбираеми разходи на НЕК" , която е 16,37 лв. /МВтч. За същите обекти на Свободният пазар има енергия по Дългосрочни Договори при Лицензираните търговци в диапазона 73-78 лв./МВтч. Ако се добави и "Задължение към обществото" , цената става 89,37 -94,37. Всеки може да сметне в Проценти между 128,34 и 94,37 колко е разликата. Не говоря за Енерго Про където цената на енергия Ниско напрежение на една тарифа е 142,16 лв./МВтч. Борсата ще помогне на търговците да балансират покупките си , гонейки по ниска средна цена на купената енергия, а конкуренцията ще натиска продажната цена, мисля.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                                Моля те намери сили в теб и спри простотията щото нямам нерви да я чета.Та казваш си завършил ЕЦМС в Г.Оряховица?????Там да си чувал термина сечение на проводник?Да са ви обяснявали какви са номиналните напрежения на генераторите на мрежите?Ти изобщо си някаква ама много куха лейка с големи претенции.Потребителите не са електроинженери и не ги вълнува колко трансформации има и през какви мрежи минава тока.А Наивника да си изчисли загубите е голяма смешка ама мноооооооогооо голяма.И какво става да речем ако трансформатор или електропровод по твойта верига вземе че изключи?Да не говорим че загубите са променлива величина и зависят от няколко фактора които Наивника не мое да контролира нито пък има кой да му каже.Представям си как смята загуби и всеки потребител има връзка с ЦДУ за получава непрекъснато променящите се необходими му данни.Моля ти се бе човек спри се.Ти явно си от рабфаковците известни като танкисти които бяха пращани да учат в СССР.Тези дето са ти дали диплома иди ги гръмни.
                                Петъре, Петъре, много те гони кучето.
                                Що не мирясаш, а? Не съм правил пълен разчет, нито опис на постоянните, нито на променливите във въпросния модел. Знам и какво е сечение на проводниците, и как се отразява както то, така и прехвърлянето от един тр-р на друг. Знам, че загубите са променлива величина, функция от потребявана МОЩНОСТ , време, дължина, сечение на проводниците, температура /т.к. R зависи и от нея/, и още доста работи. Не съм имал идея, нито цел, да изброявам всичко тук, нито пък, си го поставям за в близко бъдеще. Знам, още, че не всеки ще може ЛИЧНО да си сметне загубите, ако предпочете да "купува от определен източник" в мрежа със стотици източници и милиони потребители. Очите на обикновен /че и на "необикновен", като теб/ човек, нормално, ще се разбягат и ще получи световъртеж пред N-мерните матрици, които се получават.
                                За целта, си има компютри, нали? И излиза, че не е технически невъзможно група от заинтересовани лица /юридически/, напр. асоциация на /бъдещи?/ доставчици НН и СрН, да се събере, да плати на 10-20 истински експерта в сферата /преподаватели във ВУЗ, диспечери и т.н./, както и да ангажира за известно време вниманието на всякакви кадастри, регистри и т.н. и да създаде прилична, ОТ ГЛЕДНА ТОЧККА НА ТОЧНОСТТА , система за локация и служебно разпределяне на параметрите по участъци /може и на стъпки от по 10-20 км/ и т.н.
                                Отделно, че, да се изчисляват загубите /чети внимателно ВНИ-МА-ТЕЛ-НО ! / , за целите на търговското ценообразуване, ще се приема като меродавно САМО ОФИЦИАЛНО, ИЗВЪРШЕНО В ТЕХНИЯ ОФИС, С НАЦИОНАЛНО ВЕРИФИЦИРАН МОДЕЛ, ОТ ТЕХНИТЕ ЕКСПЕРТИ/ и, с уговорена точност на изчислението, напр. 2-5% . При определена стъпка, може, например, да се знае, до подстанция Х-Y-Z, от къде с какъв процент загуби "идва токът" при изчислителната мощност на далекопроводите, нали така?
                                Оттам, ще има и прозрачност на цените, и яснота, как си плащаш и при кого отиват твоите пари.
                                Ревеш, сякаш ти бъркат в за*ника с боксова ръкавица. Види се, натрупал си критична маса от компетентност, която те превръща в дърт реакционер.
                                Бъди човек, Пенсионирай се. Оттегли се от активна дейност, не пречи на хората, които още не са се спекли. Влез в "съвета на старейшините" - при нужда, пак ще се допитат до теб.
                                За тяхно и за твое добро ти го казвам.
                                Last edited by Pyramid; 07.11.2013, 16:04.

                                Коментар

                                Working...
                                X