IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Служебна бележка от ИП

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Според бенчмарк тези лихви попадат в:


    Бихме искали да ви уведомим, че БенчМарк Финанс издава служебни бележки за 2012 г., съгласно чл.45, ал.7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за доходи от източници по чл.35. Служебната бележка може да се получи от офисите на Бенчмарк Финанс, всеки работен ден от 9.00 ч. до 16.45 ч.


    Приложение:
    Чл. 35. (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Облагаемият доход е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година от:
    1. обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер;
    2. парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител;
    3. (доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) лихви, в т. ч. съдържащи се във вноските по лизинг, с изключение на лихвите по чл. 38, ал. 13;
    4. производствени дивиденти от кооперации;
    5. упражняване на права на интелектуална собственост по наследство;
    6. всички други източници, които не са изрично посочени в този закон и не са обложени с окончателни данъци по реда на този закон или с окончателни данъци по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Carl Johnson Разгледай мнение
      Не е задължително. Аз съм в Карол, говорих с тях, че лихвите, които получавам не са облагаеми, защото сметката, по която банката им плаща лихва, съответно те я прехвърлят на клиентите си, не е депозитна сметка. Т.е. лихвите от тази сметка като цяло са необлагаеми.
      Възможно е Бенчмарк да начисляват лихва от някаква депозитна сметка, следователно облагаеми лихви, затова там да дават служебни бележки за изплатения доход.
      Вероятно не става дума за един и същ случай.
      абсолютно вярно е това което си написал

      според закона който влезна в сила от 1-ви януари тази година --->>> данък от 10% се начислява за получени лихви от депозити .......................... лихви се дължат само за депозити, а при лихвите които се получават при разплащателни сметки или при обикновени сметки данък не се дължи

      така или иначе тези пари не се декларират

      закона влезна в сила от тази година и банките ще подават инфо на НАП директно всеки месец, а гражданите и юридическите лица не са длъжни да подават декларации, а още по-малко да плащат десятък

      ========================================


      следващата година аз лично няма да подавам декларация за тези получени суми от ИП през 2012 год. поради това, че това е задължение на банката в която ИП си държат парите да уведомяват НАП

      също така няма да подавам декларация за постъпили пари по банковата ми сметката за това, че получавам лихви по нея ........................... аз депозити не съм правил


      само който получава пари от депозит той заплаща данък, но не е длъжен да подава декларация в НАП

      p.p. ще си позволя да цитирам моята приятелка мисирката

      Първоначално изпратено от meche_cveti93 Разгледай мнение
      какво да помисля..... акциите на БФБ и не само на там от две години официално отпадна срок за сетълментза придобиване и продажба...ако не знаеш не пиши а чети правилници......
      вярно е, че трябва да се четат закони и правилници ...................... останалото са глупости на мисирките
      Last edited by 2012; 20.03.2013, 13:13.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
        Това е явно за бонус програмата на Бенчмарк, където ти начисляват лихва на свободните средства.. Ако и други посредници имат подобна програмата, само тогава...
        Не е задължително. Аз съм в Карол, говорих с тях, че лихвите, които получавам не са облагаеми, защото сметката, по която банката им плаща лихва, съответно те я прехвърлят на клиентите си, не е депозитна сметка. Т.е. лихвите от тази сметка като цяло са необлагаеми.
        Възможно е Бенчмарк да начисляват лихва от някаква депозитна сметка, следователно облагаеми лихви, затова там да дават служебни бележки за изплатения доход.
        Вероятно не става дума за един и същ случай.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от SOFIX Разгледай мнение
          Всеки ИП ли начислява такава лихва? Аз нямам спомен от посредника през който търгувам да си ми казвали подобно нещо. Служебна бележка не съм получил не искам и да получавам
          Това е явно за бонус програмата на Бенчмарк, където ти начисляват лихва на свободните средства.. Ако и други посредници имат подобна програмата, само тогава...

          Коментар


          • Всеки ИП ли начислява такава лихва? Аз нямам спомен от посредника през който търгувам да си ми казвали подобно нещо. Служебна бележка не съм получил не искам и да получавам

            Коментар


            • Първоначално изпратено от sa60o0 Разгледай мнение
              а аз като не попълвам данъчна декларация и нямам търговска дейност не съм много наясно как да ги платя тези пари
              Фокуса е, че сега за едни стинки ще ти се наложи да я попълниш декларацията.

              Коментар


              • предполагам че всички които сме получили дължим по точка 3 пари, значи аз говорих с инвестиционният посредник и ми казаха че това са парите които се начисляват като бонус лихва към свободните парични средства ( Money Plus се казва при Бенч) и върху тези пари дължим 10% от тях към бюджета и това се попълвало и давало с данъчната декларация - това имам като информация
                а аз като не попълвам данъчна декларация и нямам търговска дейност не съм много наясно как да ги платя тези пари
                Не е препоръка за търговия с акции и ЦК !

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
                  ... Аз лично още преди 2 месеца съм си подал данъчната декларация и сега какво да правя..
                  Ами аз като си я подавах изисках от ИП бележка, защото знам, че имам доходи.
                  Ти да би да не си знаел, че имаш облагаем доход? И как търгуваш, като не знаеш кой доход е облагаеми кой не е? Би трябвало да си разписал на сто места, че ти е предоставена "цялата изискана по закон" информация и са ти разкрити всички рискове и прочие важни, но в действителност изпълнявани проформа буквички на закона.

                  Иначе, верно е кофти, като си подал вендъж декларация да подаваш корекция, ама ...

                  Коментар


                  • Въпроса е защо да се декларира след като е подадено инфо от ИП до НАП.
                    На база на това нещо излиза задължение, плащаш си го и приключваш. Да не говорим, че както банките ги удържат, така следва и ВСЕКИ даващ лихва под някаква форма, щом е облагаема от закона, то първоизточника да ги удържа. Не да се занимавам сега с декларации за 5 лв. примерно...По същия начин е и работата с декларирането на доходи от БФБ. Има ЦД, има БФБ, има ИП, в мига щом решат, че не ми е редовна работата - да си намерят инфото служебно, а не да го споделям с всяка последна брънка в НАП.


                    Това е бележката, издавана от ИП:
                    http://nap.bg/document?id=3296
                    Влизаме в трета точка.


                    служебни бележки за 2012 г., съгласно чл.45, ал.7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за доходи от източници по чл.35.

                    Приложение:
                    Чл. 35. (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Облагаемият доход е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година от:
                    1. обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер;
                    2. парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител;
                    3. (доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) лихви, в т. ч. съдържащи се във вноските по лизинг, с изключение на лихвите по чл. 38, ал. 13;
                    4. производствени дивиденти от кооперации;
                    5. упражняване на права на интелектуална собственост по наследство;
                    6. всички други източници, които не са изрично посочени в този закон и не са обложени с окончателни данъци по реда на този закон или с окончателни данъци по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
                    Last edited by Jekata; 20.03.2013, 11:38.

                    Коментар


                    • Посредника е Бенчмарк.... Предполагам, че всички клиенти ще получат такава бележка. На 100% сигурен, че ще трябва да си коригирам декларацията... Бесен съм просто...
                      Мнението не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.

                      Коментар


                      • Аз не съм получил ... още.
                        Все пак, въпросът ти е добър повод да се говори с ИП и да се изясни, какъв е точният вид на дохода, който е отразен в тази СБ.
                        Някои ИП дават лихва върху върху свободни средства по портфейла. Добре е да има пълна яснота, че тази лихва не е банкова лихва (независимо, че парите стоят по подсметка на твое име в конкретна банка), а е лихва, която ти дава конкретният посредник на база на договореност между вас.
                        От където и да го погледнеш, това си е облагаем доход, за голямо съжаление.
                        Това поне е моето субективно тълкувание.

                        Доколкото законът задължава банките да играят ролята на нещо като фискален агент по отношение на доходите от лихви върху депозити, те имат съответното правно основание и задължение да извършват това облагане и да декларират. Това, от своя страна, сваля задължението на съответното задължено лице да декларира сам на отделно основание.
                        Обаче, аз лично не знам някъде да има законова постановка, две страни свободно да се договарят, че по повод на някакви техни стопански договори, едната начислява в полза на другата лихва върху остатъци по сметки и да има освен това задължение да обложи и да декларира.
                        Някак странно би било.

                        Поради тази причини, колкото и да е неприятно, ако случаят е такъв, и независимо, че е възможно да става дума за начислени много дребни суми, препоръчително е, колега, да пуснеш една допълнителна коригираща декларация.
                        Имаш перфектно основание за да го направиш.
                        Пък и никой няма да те пита после.
                        Само лошо, че се "цапа" досието.

                        Възниква въпрос, дали си ползвал намаление върху дължимата сума данък. Нормално е да си ползвал, след като си подал толкова рано. В хипотезата за подаване на коригираща, не съм сигурен за третирането на това ползвано намаление.
                        Предлагам ти, чрез коригиращата декларация да се самообложиш без съответното намаление.

                        Хубав повод да се иска от ИП да дават тези бележки още януари.

                        Интересно е да споделяш за развитието.
                        Успех!

                        Коментар


                        • Цирк...пращат една бележка, с която трябва да пуснеш декларация. Дали си пуснал вече или само заради това ще трябва да пускаш - никой не го е еня. Защо не ги удържат авансово като банките? След като подават инфо към НАП, то да ги удържат.
                          Отделно да ги преобразуват към определена бонусна програма, с която да ти приспадат сумата от комисионите.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
                            Така, предполагам, че повечето от Вас са получили вече служебните си бележки от Инвестиционите си посредници.... Сега това нещо трябва ли да се прилага към данъчната декларация на физически лица или не трябва... Аз лично още преди 2 месеца съм си подал данъчната декларация и сега какво да правя....

                            Нали уж данък върху лихвите щеше да се декларира само от банките и посредниците.. Баси държавата... Бесен съм
                            явно посредника те е прецакал, като ти е пратил тази бележка сега. ако той ти е начислявал некви лихви върух паричните салда - трбява да се декларира.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
                              Така, предполагам, че повечето от Вас са получили вече служебните си бележки от Инвестиционите си посредници.... Сега това нещо трябва ли да се прилага към данъчната декларация на физически лица или не трябва... Аз лично още преди 2 месеца съм си подал данъчната декларация и сега какво да правя....

                              Нали уж данък върху лихвите щеше да се декларира само от банките и посредниците.. Баси държавата... Бесен съм
                              Данък върху лихвите ти се удържа от тази година,така че чак догодина ще трябва да го мислиш...
                              Банките си декларират данъците,които удържат върху лихви от депозити и ти нямаш ангажимент за това!
                              Only God Can Judge me...

                              Коментар


                              • Служебна бележка от ИП

                                Така, предполагам, че повечето от Вас са получили вече служебните си бележки от Инвестиционите си посредници.... Сега това нещо трябва ли да се прилага към данъчната декларация на физически лица или не трябва... Аз лично още преди 2 месеца съм си подал данъчната декларация и сега какво да правя....

                                Нали уж данък върху лихвите щеше да се декларира само от банките и посредниците.. Баси държавата... Бесен съм
                                Мнението не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.
                              Working...
                              X