Първоначално изпратено от tea_cup
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
ПФ Доверие как управляват парите ни
Collapse
X
-
"Принципният" мениджмънт отвръща на удара....
http://news.bgnes.com/view/1100964
Позиция и право на отговор от ПОК "Доверие" АД
Във връзка с публикувания материал в агенция "БГНЕС" със заглавие "Доверие" се превърнала в спомагателна каса за Прокопиев" в редакцията се получи позицията на Асен Асенов, "директор корпоративни комуникации в ПОК Доверие".
Агенция БГНЕС публикува без редакторска намеса пълния текст на отговора. В нито един момент в разследването ни не се твърди за незаконни финансови транзакции.
Ето и пълният текст:
Във връзка с публикувания материал в агенция "БГНЕС" със заглавие "Доверие" се превърнала в спомагателна каса за Прокопиев" се възползваме от правото си на отговор, съгласно правилата за етична журналистика.
Бихме искали да изразим разочарованието си, че преди публикуване на този материал с невидим за аудиторията източник и автор, не бяхме потърсени за коментар относно съдържанието му, което би дало възможност на читателите на Информационната агенция "БГНС" да преценят самостоятелно дали изложеното в него е истина или не.
Възползвайки се от правото си на отговор заявяваме, че немалка част от представените "факти" не отговарят на действителността и създават невярна и неточна представа за дейността на ПОК "Доверие" АД.
Декларираме, че всички инвестиции със средства на пенсионния фонд са в рамките на закона и сме силно разтревожени, че една уважавана медия може да бъде използвана и волно или неволно да се превърне в част от процедурата по смяна на собствеността в ПОК "Доверие" АД, която всички произнесли се до момента институции определиха като тревожна и непрозрачна.
Апелираме към вашата медия при публикуване на подобни материали да търсите официални източници (сайта на КФН, където към настоящия момент 15.00 ч. 23,07,2013г. няма подобна информация), които застават с имената си зад публикуваните данни и които не са заинтересована страна по предстоящата сделка.
Обръщаме внимание също, че по наша преценка в публикувания материал има данни, които могат да бъдат определени като нарушение на Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти, по който, за разлика от всички останали закони, отговорност носят и медиите когато оповостяват информация, която може да повлияе на цените на акции на публични компании, търгувани на БФБ, независимо дали медиите имат източник и кой е той, се казва в края на отговора. /БГНЕС
http://www3.fsc.bg/ERiK/runner?backI...&docId=3709816
"Принципният" мениджмънт обаче е пропуснал да каже, че единствените, които са заинтересовани са осигурените лица - тези които търпяха сегашния "прозрачен" мениджмънт и тези, които ще търпят бъдещия "прозрачен" мениджмънт.
Коментар
-
Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнениеПо некомпетентна статия отдавна не бях чел.Каката не познава елементарни финансови термини а ги употребява за щяло и нещяло.
http://www.poc-doverie.bg/?cid=5
Веротяно проста проверка в търговския регистър би потвърдил останалата информация - собственост и ФО
Облигациите на Алфа Енерджи са факт - вероятно това със собствеността също е от ТР
Облигациите на Пи Ви инвестментс са факт - там също има така да се каже "непрозрачна" собственост
Факт е, че минаваха репо сделки с Каолин много време - като се знаеше горе долу какви са
Повече или по-малко нещата са имат някаква фактологична достоверност.
Личи, че журналиста не е от най-грамотните финансово - ама има ли такива журналисти?
Въпросите към "принципния" мениджмънт обаче са валидни....
Коментар
-
"Принципни" мениджъри, прозрачност и олигархия
http://afera.bg/mishena/47001.html
СКАНДАЛНО! ПЕНСИОННО-ОСИГУРИТЕЛНАТА КОМПАНИЯ „ДОВЕРИЕ” СЕ Е ПРЕВЪРНАЛА В СПОМАГАТЕЛНА КАСА НА ИВО ПРОКОПИЕВ!
Пенсионно -осигурителна компания “Доверие” е превърнала бизнеса си в спомагателна каса за Иво Прокопиев. В последните 3 години задлъжнелият олигарх е успял да усвои чрез обръча от свои фирми близо 100 млн. лв. от парите, предвидени за втора пенсия на осигуряващите се, сочи разследване на Агенция БГНЕС.
Средствата Прокопиев е получил с различни инвестиционни трикове – емитиране на огромни емисии облигации, последвани от прехвърляне на задължения в кухи компании, залагане на акции срещу финансиране (репо сделка) и др. Само неколкократните намеси на Комисията за финансов надзор засега успява да стопира пълното източване в “Доверие”.
Очевидно скандалните експозиции на пенсионната компания към фирми на Прокопиев са причината за коментарите, включително и на президента Росен Плевнелиев, около сделката по смяната на мажоритарния собственик в “Доверие”.
След като Vienna Insurance Group (VIG) обяви, че се е договорила да продаде дела си в дружеството на United Capital plc се появиха медийни публикации в опит да се провали сделката.
Според експерти, щедрото финансиране през “Доверие” и отчасти “Алианц” е един от малкото останали варианти на Прокопиев да крепи разпадащата се от теглото на огромни дългове глинена империя. Заради своята свръхзадлъжнялост основната компания на Прокопиев “Алфа финанс холдинг” няма никакви шансове за кредитно финансиране през банки. За това и в последните години, използвайки влиянието си в “Доверие” и “Алианц”, той посегна към осигуровките за втора пенсия във фондовете на двете компании. По този начин формално в отчетите на “Алфа финанс холдинг” се понижава задлъжнялостта. Тя е изнасяна към компании, които не са пряка нейна собственост и за това не е консолидирана от финансовия холдинг. Тези периферни дружества обаче са използвани като канал през, който да се изсмукват нарастващите активи на пенсионните фондове.
Използвайки финансиране през “Доверие” освен всичко друго Прокопиев е и в тотален конфликт на интереси, защото той е и акционер в пенсионната компания. Справка в акционерната книга на ПОК “Доверие” от Централен депозитар показва, че сред собствениците е и дружеството “Грийн Ейкърс”. При това то е вторият по големина акционер след мажоритарния собственик TBHI (част от Vienna Insurance Group). Зад дружеството “Грий Ейкърс” стои “АМ Рисърч”, което пък е еднолична собственост на “Алфа финанс холдинг”. Това означава, че “Доверие” на практика са финансирали щедро своя собственик. Всичките притежавани акциите в пенсионната компания пък са заложени от “Грийн Ейкърс” срещу кредит, показва справка в Регистъра на особените залози към ЦД. Най-вероятно това е направено с цел този ценен актив – акциите в “Доверие” да бъде усвоен от друго дружество тъй като “Грийн Ейкърс” е свръхзадлъжняло.
Справка в Търговския регистър показва, че одиторите на компанията от “Захаринова и партнърс” са обърнали внимание в годишния отчет за 2012 г., че в “Грийн Ейкърс” има превишение на текущите пасиви над текущите активи в размера на над 20 млн.лв. Отрицателният собствен капитал на компанията пък достига 6 млн. лв. Казано на нормален език това е технически фалит.
За да не лъсват още от пръв поглед схемите по които се възползва от пенсионните пари, Прокопиев използва стандартното за него прикритие под формата на офшорки. Най-грубата далавера става с облигациите на “Алфа енерджи холдинг”. Дружеството, което е еднолична собственост на контролираното от Прокопиев “Соларпро холдинг” издава през декември 2009 г. емисия облигации за 6.2 млн. евро. Тя е пласирана в условията на частно предлагане, но това не е попречило на фондовете на “Доверие” и “Алианц” да я изкупят. Групата на “Доверие” придобива общо 28% от емисията, а “Алианц” записва други 32%. Всичко би било просто една инвестиция на фондовете, ако не бяха последвали серия смущаващи събития. Първо “Алфа енерджи холдинг” не листва емисията за търговия на борсата, както предвижда първоначалният проспект при издаването на дълга. Така книжата на пенсионните фондове остават без котировки за оценка на емисията, без реална цена и с не много възможности да се отърват от нея. Проблемите по дълга обаче продължават. “Алфа енерджи холдинг” пропуска да плати на кредиторите си амортизационно плащане в края на декември 2012 г. Причината остава неясна, но това явно не е притеснило пенсионните фондове, които се съгласяват със скандално предложение на емитента.
Според одобрено на общо събрание на облигационерите решение, пенсионните фондове на “Доверие” и “Алианц” се съгласяват да се смени емитентът и “Алфа енерджи” заменя “Алфа енерджи холдинг”. Освен това собственик но новото дружества става кухата офшорка “Грийн бърд инвестмънт”. Неин управител е живеещият в Монако никому неизвестен Марсел Ян Вилий Деркс, а компанията собственик на “Грийн бърд инвестмънт” се оказва дружество, обявено в процедура по несъстоятелност. Така отговорни за плащането на дълга, в който са инвестирали “Доверие” и “Алианц”, стават чужди дружества с неясни капитали, без никакви активи, а някой от тях и фалирали. За това и през април 2013 г. от КФН реагират, разписвайки задължителна инвестиционна препоръка към “Доверие” и “Алианц” да продадат облигациите. И докато от “Алианц” изпълняват разпоредбите на КФН, мениджмънтът на “Доверие”, който преди дни се оплака от липсата на прозрачност при продажбата на ПОК, отказва да изпълни предписанието на КФН. Така облигациите, парите от които е придобило дружество на Прокопиев, а задълженията по тях са прехвърлени на фалирала компания, остават във фондовете на “Доверие”.
Какво точно плащане ще има по тях и дали изобщо ще има такова ще покаже времето. Засега в актива си фондовете имат само едни хартии(облигациите) с неясна стойност. Това обаче не пречи на портфолио мениджърите да оценяват скандалната си инвестиция по номинал, без да са предвидили каквато и да е обезценка.
Но схемите с участието на офшорки не свършват тук. И друга компания с официално неясна собственост, зад която обаче се крие Прокопиев, се е радвала на щедростта на “Доверие”. “Пи Ви инвестмънтс”, която е управлявана от дясната ръка на Прокопиев Десислава Недкова и номинално е собственост на “Алтернатив инвестмънтс” (от своя страна притежание на кипърска офшорка) пласира през май 2012 г. две емисии корпоративни облигации, с които финансира изграждането на ВЕИ паркове.
Първата е на стойност 32.3 млн. лв. и е за изграждането на фотоволтаичната централа “Добрич”, собственост на дъщерното му дружество “Компания за енергетика и развитие” ЕООД. Втората емисия е за 11.5 млн. лв. и е пласирана за построяването на друг фотоволтаик – “Перун” с проектна мощност от 4.92 MWp. Централата е собственост на друго притежавано на 100% от “Пи Ви инвестмънтс” дружество – “Грийн енерджи парк”. Подобно на “Алфа енерджи холдинг” дълговите книжа са продадени в условията на частно предлагане. И изненада? Не, и те са изкупени са от “Доверие” и “Алианц”.
Участието в частно пласиране е доста рискова операция, присъща на инвестиционни поделения на банки, частни фондове или в най-лошия случай взаимни фондове с високорисков профил. Много често частното пласиране се прилага и когато дългът е записван от близки компании от една икономическа структура. Практиката изобщо не е присъща за пенсионни фондове, дори за по-либерални като допълнителните доброволни. Случаят е още по-странен, защото дейно участие в изкупуване на емисията имат универсални и професионални фондове на двете пенсионни дружества.
И тук според условията на емисията, тя е трябвало да се листне на борсата, а при липса на допускане до регулиран пазар в срок от 6 месеца от издаването й, облигационерите могат да поискат изплащане и емитентът е длъжен да го направи. Пенсионните компании обаче великодушно пропускат тази възможност да си поискат парите. А срокът за такова искане е изтекъл безвъзвратно в средата на декември 2012 г.
Още по-скандална става схемата, когато към нея се добавят и серия репо сделки между пенсионните фондове и “Алфа финанс холдинг” с акции на “Каолин”. На 29 октомври трите пенсионни фонда са отворили репо сделка за близо 6 млн. лв. с акции на “Каолин” посредник по които е бил “Булброкърс”. Макар че информацията кой е заложил книжата да не е свободно достъпна, според 2 независими наши източника става дума за “Алфа финанс холдинг”.
Заради влошеното състояние на “Каолин” обаче КФН прави препоръка на фондовете на “Доверие” да затворят репото поради основателни съмнения че цената на акциите ще пада. И макар намесата на надзора да е оспорвана и от “Доверие” и от “Алфа финанс холдинг” фоктите доказват, че от КФН са имали основание за налагането на ПАМ.
Защото в средата на април 2013 г. са падежирали репо сделки на “Булброкърс” с акции на “Каолин” към фондовете на “Алианц”. И въпреки изтичането на срока те не са затворени, което е ясен сигнал за липсата на средства в посредника да го направи. Намесата на КФН и тук успява да извади пенсионните от мъртвата хватка на сгромолясващата и все по-куха откъм активи империя на Прокопиев.
Изненадваща щедрост на пенсионните фондове води обаче води до необяснимото от инвестиционна гледна точка “пристрастяването” към компании от групата на Прокопиев. Засега намесата на КФН успява да блокира или поне минимизира щетите от потенциалните загуби основно в “Доверие”.
АГЕНЦИЯ БГНЕС
Коментар
-
Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнениеИ?!.... Хубаво де... Ама май не е бил толкова прост камиларина, щом като е разпродал на високото и е купил на ниското обратно?
Заарата - не уврътай. Мисълта ми беше, че човекът знае колко пари има в УПФ, ДПФ, човекозастраховка - защото - много или малко - има нещо. Но в НОИ никой няма да му каже какво има - просто защото има НУЛА лева и НУЛА стинки.Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
-
Първоначално изпратено от Martingale Разгледай мнениеДа правят квото си искат. Нас само може да ни заинтересува само какво става с булстрад, който е тук на борсата и цената му е много ниска.
Коментар
-
Първоначално изпратено от equal Разгледай мнениеКазваш - сериозни хора
http://www.reuters.com/article/2013/...0FN3MQ20130717
Дано не е този, че поразително прилича на героите от ранния "преход".
Човекът взе парите и каза "Ша видим"
http://my.mail.ru/mail/mastyugin-sergei/
П.С. Не е този, този е украинец.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Martingale Разгледай мнениетва кинтите за пенся да са у някой Мастюгин си привилегия
Ма нормално си е де, воним си здраво на мърша
Коментар
-
Първоначално изпратено от Martingale Разгледай мнениетва кинтите за пенся да са у някой Мастюгин си привилегия
United Capital has no stock market listing and no website. The company is listed in registers of British businesses but only has an mailing address in Essex, eastern England, and no phone number.
Дано не е този, че поразително прилича на героите от ранния "преход".
Човекът взе парите и каза "Ша видим"
http://my.mail.ru/mail/mastyugin-sergei/
П.С. Не е този, този е украинец.|^^^^^пиво^^^^\\|""\\_,_
|___________||__|___|)
(@)(@)""*|(@)(@)**(@)
Коментар
-
Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнениеот представянето разбрахме, че не се знае кои са, а и не искат да кажат
да се замислят осигуряващите се там
Коментар
-
Вижте кои са United Capital
http://profit.bg/news/Vizhte-koi-sa-...id-109730.html
17 юли 2013 | 17:23
United Capital PLC е холдингово дружество, занимаващо се с финансови услуги, ситуирано във Великобритания и е с широк спектър от международни интереси. Активите на дружеството включват участие в застрахователни компании, фондове за недвижими имоти, банки и индустриални активи в няколко държави, информират от компанията за Profit.bg
United Capital PLC управлява активи за повече от 2 милиарда евро. Компанията като бизнес модел е с висока степен на диверсификация и е регистрирана съгласно законодателството на Великобритания за управление на активи. Към настоящия момент е в процедура за публично предлагане на акции без обвързване с офшорни капитали.
Международният състав на United Capital PLC включва борд на директорите в широк спектър от физически лица от САЩ и Австрия, като е показателен утвърденият председател на Борда на директорите в лицето на госпожа Дебора Стърман, която е инициатор на първият колективен иск срещу банки в Швейцария на стойност 1.25 млрд. долара.
Водила е колективни дела срещу Deutsche Telekom за укриване и манипулиране на информация при сделката за придобиване на американската Voicestream.
Един от основните инвеститори в компанията е Сергей Мастюгин – член на надзорния съвет на ИнвестБанк Русия. В своята оперативна дейност компанията е получила и одобрение от регулаторен орган в страна от ЕС като основен акционер в застрахователна компания. Дружеството е официално съинвеститор с националната агенция за инвестиции в гр.Виена, Австрия в проектна стойност 300 милиона евро, официално представен и пред австрийските медии.
United Capital PLC разбира, че една глобална стратегия е от основно значение за всяко успешно иституционално развитие и осигурява сигурна основа за предоставянето на бъдещи инвестиции и финансови услуги. United Capital PLC е в процедура на придобиване на две банкови институции на територията на Европейския съюз и САЩ.
Съгласно подписания договор за конфиденциалност основната информация по изпълнение на сделката с ПОК „Доверие” ще бъде предоставен на регулаторните органи в Република България.
United Capital PLC се дистанцира официално от всички лица, които се упоменават в българските медии и не представляват акционерите на дружеството.
Капиталът по сделката се осигурява изцяло чрез нейните акционери, съгласно изискванията на регулаторните органи във Великобритания и България.
Съгласно клаузите за конфиденциалност в договора и считано от днес 17 юли 2013 година Ви уведомяваме за нотариалното вписване съгласно законодателството на Р Австрия и официалното предоставяне от страна на Vienna Insurance Group на документална информация за бъдещото реализиране на дялово инвестиране в ПОК „Доверие”.
Основната информация по изпълнение на договорните отношения и съгласно процедурите в българското законодателство ще бъде предоставена на компетентните институции в Р България.
United Capital PLC очаква допълнително обединяване на финансовото си присъствие в България, за да осигури на българските граждани висок стандарт и гарантирано професионално управление на средствата по индивидуалните партиди.
След приключване на процедурите от регулаторните органи ще бъде представен официално на българските медии и общественост новият оперативен план за присъствието на дружеството в България</br></br>Прочети повече на: http://profit.bg/news/Vizhte-koi-sa-...id-109730.htmlLast edited by vale1; 17.07.2013, 18:37.
Коментар
Коментар