IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от balarev Разгледай мнение
    Ако зад Гинка бяха тези, които пишете, нямаше да се случат тези безумия с КЗК. По-вероятно е, някой да е бил обещал нещо някому и след като обещаното не е било като даденото, КЗК обяви бъдещата група за монополист с 2,5 % от пазара. Чак и независимият съд прати делото на майната си. Сега ако е настъпило разбирателство/иначе Гинка не би мърдала/ ще се случи една бърза сделка, с едно напоително търгово. Надявам се де.
    Май ще имаме сделка!

    Коментар


    • Ако зад Гинка бяха тези, които пишете, нямаше да се случат тези безумия с КЗК. По-вероятно е, някой да е бил обещал нещо някому и след като обещаното не е било като даденото, КЗК обяви бъдещата група за монополист с 2,5 % от пазара. Чак и независимият съд прати делото на майната си. Сега ако е настъпило разбирателство/иначе Гинка не би мърдала/ ще се случи една бърза сделка, с едно напоително търгово. Надявам се де.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

        Тази т.н. обратна хипотенуза не ми се струва вероятна. По твоята логика, ако Бай хой реши, че може да загуби делото, и обвърже продажбата на чез българия с прекратяването му, тогава ще трябва да плати по-голяма сума от собствения си джоб. Много по-вероятно е Бай хой да загуби делото нарочно, за да купи българските активи на ЧЕЗ по-евтино.

        Аз също очаквам цена на ЧЕЗ Разпределение над 320 лв при обявената цена на сделката. Всичко под това ще е много трудно да бъде оправдано.

        Относно коментара ти за цената на тока смятам, че е по-добре цените на енергоносителите да са ниски, за да може разпределението да получи увеличение на такса пренос. В днешно време, когато всички енергоносители се вдигат и натиска върху крайната цена е голям е много по-вероятно "приемливото" увеличение на крайната цена на тока да отиде при производителите и при НЕК като буфер по дългосрочните и ВЕИ договори. И разпределението да не получи никакво увеличение, а даже и да си влоши резултатите, поради увеличението на цената на тока за технологични загуби.
        Здрасти, отново обоснован коментар, с който съм съгласен донякъде и донякъде - не

        Обратната хипотенуза си е много вероятна - БХ пари има колкото си щеш, а чеците без пари от тук няма да си тръгнат. Явно е имало някаква дребна засечка, Бай Х ги заплаши с решението на КЗК, но явно блъфът му не е минал, та сега ще има ново решение и съответно сделката ще стане - лично мнение. Не се наемам да прогнозирам за делото, затова и не споря по него, но не мисля, че ще има намаление на цената с или без решение по делото - тя си е такава, каквато е, а какво ще се реши по делото, е съвсем друга бира. Апропо, повече от показателно е, че Гинка, а.к.а. Бай Хой е дала най-високата цена, ако беше втората най-висока, то тогава твоята хипотенуза можеше и да е вярна - изнудваме ги да се откажат от първия, че да продадат на втория на по-ниска цена, като ги компенсирам с държавни пари по делото. Но ситуацията е съвсем различна

        За цената - ясно, явно мислим еднакво, пък дано ни се получи

        За тока - ти си спецът, аз само си правя хипотенузи и те слушам - нямам проблеми да призная някой за по-сведущ от мен, особено ако наистина е такъв, както е в случая! Обаче, ако Боце вземе ЧЕЗ, то ситуацията става друга - тогава точно на чез ще се дават високи цени на преноса, за сметка на другите, щото БХ ще има файда от това и ще може да си прави гушка - вече дали ще я източва тази гушка с подставени фирми, или ще я раздаде като дивидент, идея нямам И това е толкоз просто и логично, нали? Естествено, това е хипотенуза за след няколко години, а дотогава се надяваме на хубаво търгово!

        Успех.
        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

          Здрасти, Хубав пост, аргументиран, но задаващ хипотенузи (както казваха някои обратно на острото хора) и спекулации.
          Ето и моята теза - дори да приемем, че ти си прав относно делото (не го следя, не съм в детайли там и нямам идея какво и що, така че се доверявам на твоето мнение) и то не касае миноритарите по никакъв начин, то пак опираме до цената от търговото - защо си мислиш, че някой може да натисне чешката република, като мажоритарен собственик на чез-чехия, да вземе по-малко, отколкото тя е поискала като справедлива стойност на активите си тук, защото, видите ли, щели да я компенсират незнайно кога и незнайно с колко по дело с крайно неясен и изход, и дата?

          Отделно, ето ти обратната хипотенуза - Бай хой, като един голям спек, решава, че може да загуби делото, затова обвързва продажбата на чез българия с прекратяването му. Е, колко ще е цената тогава, ако приемем, че зад Гинка е Боце? Не че Боце го е еня за държавната пара, ама пък репутационен риск и дъра-бъра. Което, разбира се, не му попречи да си плати като поп за Белене на рашките, а сега ще плати и на хамериканите...

          Затова аз делото го игнорирам и не ми е част от цената. Тя е ясна и е написана вече като обща такава. Остава да се види за кой актив колко ще е и тук е заровено кучето. Аз считам, че както и да го въртим, то цената ще е минимум 300 кинта на акция (дори очаквам да е по-скоро около 360 кинта), но това са си мои хипотенузи, зад които съм застанал с парите си. Дали, кога, как и т.н. - ще видим, засега новините от последната седмица са ако не отлични, то поне много добри, като дори се чудя дали да не купя още на тези нива и да сваля средната докъм 240 и нещо. Иначе си чакам с 10% надолу, ако се реши някой да сипва.

          И финално - тук печалбата зависи основно от цената на тока (т.е. разпределението му), която за момента (и поради това чеците се изтеглят от България) е безкрайно популистки натискана надолу. Да, знам, че всички реват, но няма как да ти вдигат всички енергоносители, само не и тока - не е логично и реално. Отделно токът у нас е най-евтиният в целия ЕС и няма нищо общо с реалността, за разлика от цените на дизела и бензина, да речем. Та цената на тока само ще расте, отделно и потребелението ще расте - хората разбогатяват, купуват все повече климатици за отопление и охлаждане - това са все факти, колкото и да са отричани ида си твърдим, че сме били супер бедни и дъра-бъра, докато задръстваме границите с "фалиралата" Малякия на всеки празник. Няма да пиша отново, че чез държи тока на фирмите, които произвебдат 60% от БВП на страната, като има в портфолиото си и най-богатия регион - София-град, който като регион е дори над средното за ЕС Е, дали си заслужава да я държа тази акция - ми заслужава си, дори и да не ми хареса цената на търговото (няма да ми хареса, ако не е с поне 100 лева отгоре над сегашните нива - лично мнение), ще си държа акцията до навършване на пълнолетие на децата, зер за тях е купена

          Успех на държащите и да знаете, че не е препоръкЪ
          Тази т.н. обратна хипотенуза не ми се струва вероятна. По твоята логика, ако Бай хой реши, че може да загуби делото, и обвърже продажбата на чез българия с прекратяването му, тогава ще трябва да плати по-голяма сума от собствения си джоб. Много по-вероятно е Бай хой да загуби делото нарочно, за да купи българските активи на ЧЕЗ по-евтино.

          Аз също очаквам цена на ЧЕЗ Разпределение над 320 лв при обявената цена на сделката. Всичко под това ще е много трудно да бъде оправдано.

          Относно коментара ти за цената на тока смятам, че е по-добре цените на енергоносителите да са ниски, за да може разпределението да получи увеличение на такса пренос. В днешно време, когато всички енергоносители се вдигат и натиска върху крайната цена е голям е много по-вероятно "приемливото" увеличение на крайната цена на тока да отиде при производителите и при НЕК като буфер по дългосрочните и ВЕИ договори. И разпределението да не получи никакво увеличение, а даже и да си влоши резултатите, поради увеличението на цената на тока за технологични загуби.

          Коментар


          • Берт, и аз така мисля..Затова живот и здраве да се стигне до търгово и ще продам..

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
              Има логика в това, което пишеш, но Соди са световна фирма с реноме, а тук , ако ги оставим ще сме съдружници с БХ и ШИШИ..Да не стане като БТХ..Те няма да го фалират, но няма да има дивиденти и ще разводнят капитала..
              това е по-вероятният сценарии, защото мутрите и 5 лв не обичат дават ако могат да пропуснат, а зад Гинка седят точно такива капитали.
              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                Има логика в това, което пишеш, но Соди са световна фирма с реноме, а тук , ако ги оставим ще сме съдружници с БХ и ШИШИ..Да не стане като БТХ..Те няма да го фалират, но няма да има дивиденти и ще разводнят капитала..
                Много е възможно и така да стане, но дотогава има много време - засега чакаме Гинка да купи и да отправи търгово, за което съм на над 100% убеден, че ще е по-високо от сегашната цена. Това не е препоръка и дъра-бъра, пак да кажа А може да стане и като с ТЕЦ на Доган, дето след като чез го продадоха за 95 милки лева, изведнъж си даде дивидент за 30 милки, знам ли, макар че това е по-скоро сценарий за другото чез, от което засега нямам Гледаме мача!
                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                Коментар


                • Има логика в това, което пишеш, но Соди са световна фирма с реноме, а тук , ако ги оставим ще сме съдружници с БХ и ШИШИ..Да не стане като БТХ..Те няма да го фалират, но няма да има дивиденти и ще разводнят капитала..

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                    Груйче, ама няма ли да продадеш ако има търгово на 360 например..Ами ако след търговото искат да ги отпишат от публичност..
                    Ако има търгово на 360 ще продам. Ако е в диапазона 320-360 - ще помисля известно време и в зависимост от конюнктурата ще преценя. Ако е под 320 - няма да продам. А че ще го отпишат след това съм почти на 100% убеден Но това си е мое мнение. От непубличното ми Соди съм само и единствено на плюс - де да имаше повече такива като него...
                    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                    Коментар


                    • Груйче, ама няма ли да продадеш ако има търгово на 360 например..Ами ако след търговото искат да ги отпишат от публичност..

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

                        Да продължа мисълта си от предишния пост - ако CEZ a.s. спечели делото срещу държавата или види че има голям шанс да го спечели, то те ще са готови да се разделят с местните инвестиции за по-малка сума, тъй като ще вземат и обезщетение по делото. Това ще намали и минималната цена на търговото предложение, като най-вероятно цената на сделката ще е и цената на търговото.
                        Здрасти, Хубав пост, аргументиран, но задаващ хипотенузи (както казваха някои обратно на острото хора) и спекулации.
                        Ето и моята теза - дори да приемем, че ти си прав относно делото (не го следя, не съм в детайли там и нямам идея какво и що, така че се доверявам на твоето мнение) и то не касае миноритарите по никакъв начин, то пак опираме до цената от търговото - защо си мислиш, че някой може да натисне чешката република, като мажоритарен собственик на чез-чехия, да вземе по-малко, отколкото тя е поискала като справедлива стойност на активите си тук, защото, видите ли, щели да я компенсират незнайно кога и незнайно с колко по дело с крайно неясен и изход, и дата?

                        Отделно, ето ти обратната хипотенуза - Бай хой, като един голям спек, решава, че може да загуби делото, затова обвързва продажбата на чез българия с прекратяването му. Е, колко ще е цената тогава, ако приемем, че зад Гинка е Боце? Не че Боце го е еня за държавната пара, ама пък репутационен риск и дъра-бъра. Което, разбира се, не му попречи да си плати като поп за Белене на рашките, а сега ще плати и на хамериканите...

                        Затова аз делото го игнорирам и не ми е част от цената. Тя е ясна и е написана вече като обща такава. Остава да се види за кой актив колко ще е и тук е заровено кучето. Аз считам, че както и да го въртим, то цената ще е минимум 300 кинта на акция (дори очаквам да е по-скоро около 360 кинта), но това са си мои хипотенузи, зад които съм застанал с парите си. Дали, кога, как и т.н. - ще видим, засега новините от последната седмица са ако не отлични, то поне много добри, като дори се чудя дали да не купя още на тези нива и да сваля средната докъм 240 и нещо. Иначе си чакам с 10% надолу, ако се реши някой да сипва.

                        И финално - тук печалбата зависи основно от цената на тока (т.е. разпределението му), която за момента (и поради това чеците се изтеглят от България) е безкрайно популистки натискана надолу. Да, знам, че всички реват, но няма как да ти вдигат всички енергоносители, само не и тока - не е логично и реално. Отделно токът у нас е най-евтиният в целия ЕС и няма нищо общо с реалността, за разлика от цените на дизела и бензина, да речем. Та цената на тока само ще расте, отделно и потребелението ще расте - хората разбогатяват, купуват все повече климатици за отопление и охлаждане - това са все факти, колкото и да са отричани ида си твърдим, че сме били супер бедни и дъра-бъра, докато задръстваме границите с "фалиралата" Малякия на всеки празник. Няма да пиша отново, че чез държи тока на фирмите, които произвебдат 60% от БВП на страната, като има в портфолиото си и най-богатия регион - София-град, който като регион е дори над средното за ЕС Е, дали си заслужава да я държа тази акция - ми заслужава си, дори и да не ми хареса цената на търговото (няма да ми хареса, ако не е с поне 100 лева отгоре над сегашните нива - лично мнение), ще си държа акцията до навършване на пълнолетие на децата, зер за тях е купена

                        Успех на държащите и да знаете, че не е препоръкЪ
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                          Това не го разбрах, какво искаш да кажеш? ЧЕЗ не са едноличен собственик, ако са завели дело, и то е от името на ЧЕЗ-Чехия, то спокойно всеки акционер може да се присъедини към него, така че какво по-хубаво за акционерите от това, да дойде още някой лев, пък бил той и от държавата. Ако са го завели от името на ЧЕЗ-България, то пак ще има далавера за дребните (ако изобщо спечелят делото), защото ЧЕЗ не са едноличен собственик.
                          Та ситуацията е win-win, ако спечелят делото Вече дали ще го спечелят, кога и за колко са отделни въпроси. Както и какво ще направи Гинка, дали няма да източи нещо и т.н., но това е теория на вероятностите. Има и чакам за още. Не е препоръкЪ
                          Да продължа мисълта си от предишния пост - ако CEZ a.s. спечели делото срещу държавата или види че има голям шанс да го спечели, то те ще са готови да се разделят с местните инвестиции за по-малка сума, тъй като ще вземат и обезщетение по делото. Това ще намали и минималната цена на търговото предложение, като най-вероятно цената на сделката ще е и цената на търговото.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                            Това не го разбрах, какво искаш да кажеш? ЧЕЗ не са едноличен собственик, ако са завели дело, и то е от името на ЧЕЗ-Чехия, то спокойно всеки акционер може да се присъедини към него, така че какво по-хубаво за акционерите от това, да дойде още някой лев, пък бил той и от държавата. Ако са го завели от името на ЧЕЗ-България, то пак ще има далавера за дребните (ако изобщо спечелят делото), защото ЧЕЗ не са едноличен собственик.
                            Та ситуацията е win-win, ако спечелят делото Вече дали ще го спечелят, кога и за колко са отделни въпроси. Както и какво ще направи Гинка, дали няма да източи нещо и т.н., но това е теория на вероятностите. Има и чакам за още. Не е препоръкЪ
                            CEZ a.s., както и останалите собственици на ЕРП-та са завели дело срещу България за неспазване на Energy Charter Treaty, и в частност за разминаването на решенията на регулатора с предвиденото в приватизационния договор. В този смисъл, аз не виждам на какво основание миноритарните акционери могат да съдят държавата, след като не са участвали в приватизацията през 2004 година и не са страна по този договор. Разбира се е възможно да съдят държавата поради неспазване на нормативната база, но не мисля че това може да стане пред съда, пред който върви делото на ЧЕЗ (той е единствено за международни спорове), както и че решение на този съд ще е прецедент, за дело заведено от миноритарни акционери пред български съд.

                            Коментар


                            • Иде, иде
                              Алице Хоракова, ЧЕЗ, а.с.: Както ние в CEZ, така и Инерком, сме решени да финализираме сделката, както е договорено
                              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

                                Развръзка за това дело едва ли ще има скоро. ЕВН са завели делото през 2013 и още няма решение, Енерго-Про през 2015, а ЧЕЗ през 2016. Възможно е обаче, ако делото на ЕВН приключи да създаде прецедент и да се прецени накъде духа вятъра и за другите. Мисля че ако делата се спечелят от ЕРП-тата, то собствениците на ЧЕЗ ще са готови и на по-малки суми, за да се разделят с активите си, което не е добре за миноротарните акционери.
                                Това не го разбрах, какво искаш да кажеш? ЧЕЗ не са едноличен собственик, ако са завели дело, и то е от името на ЧЕЗ-Чехия, то спокойно всеки акционер може да се присъедини към него, така че какво по-хубаво за акционерите от това, да дойде още някой лев, пък бил той и от държавата. Ако са го завели от името на ЧЕЗ-България, то пак ще има далавера за дребните (ако изобщо спечелят делото), защото ЧЕЗ не са едноличен собственик.
                                Та ситуацията е win-win, ако спечелят делото Вече дали ще го спечелят, кога и за колко са отделни въпроси. Както и какво ще направи Гинка, дали няма да източи нещо и т.н., но това е теория на вероятностите. Има и чакам за още. Не е препоръкЪ

                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X