IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската пенсионна система

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение
    В края на 1989 населението на България беше 9 млн. души.
    В края на август 2017 населението е 7 млн. души.

    Та, я да видим, увеличили ли са се, или са намаляли пенсионерите?
    Бъркаш сериозно...

    Inform е спец в статистиката...

    Ако се замислиш..., извън първосигналното намаление на населението ВЪВ България, ще стигнеш до същия извод...

    Коментар


    • В края на 1989 населението на България беше 9 млн. души.
      В края на август 2017 населението е 7 млн. души.

      Та, я да видим, увеличили ли са се, или са намаляли пенсионерите?
      Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
      ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

      Коментар


      • Чудесна новина от НОИ:
        1)
        - в края на 1989г. пенсионерите в България бяха 2,209,019 души
        2)
        - в края на август 2017г. пенсионерите в България бяха 2,169,390 души
        Тоест ЗА ЩАСТИЕ за НАД 27 години има спад от едва 39,629 души на броя на пенсионерите в България или ПО-МАЛКО ОТ 1.8%.


        Честито на всички, които МЕЧТАЕХА И ПРОДЪЛЖАВАТ ДА МЕЧТАЯТ ЗА ЗНАЧИТЕЛЕН СПАД НА БРОЯ НА ПЕНСИОНЕРИТЕ защото са против огромна част от приходите от ДДС и Акцизи да финансират дефицита на ПАРОДИЯТА НАРЕЧЕНА НОИ!





        http://www.noi.bg/aboutbg/st

        Коментар


        • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

          Ами ристето е на мисля около 0,5% , инфлацията е около 2%. Дали ристе, или влог в банка - едно и също. Отделно имаше някакви разработки че ристето е за хора с ниски доходи, а моите не бих казал че са толкова ниски
          При ристето спестяваш и данъци, имаш и държавни пари 175 годишно + още повече ако си с деца, пък половинката може да получи същите и при символична вноска (60 годишно, ако не прави много кинти). Ристето е по-гот за тия с ниски, щото държавата спонсорира еднакво всичките Твоите както чета не са много високи, но над средното - цели се в намаляването на данъците с Ристера.

          Тотала може да надхвърли 35%, инфлацията е несъпоставима изобщо. Отделно че е защитено срещу фалит, отделно че става и на Баушпар.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

            Много може да се направи, ходи си пусни един Ристер, после втори на жена ти и пей сърце
            Ами ристето е на мисля около 0,5% , инфлацията е около 2%. Дали ристе, или влог в банка - едно и също. Отделно имаше някакви разработки че ристето е за хора с ниски доходи, а моите не бих казал че са толкова ниски

            Коментар


            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

              Благодаря за сметките, аз нямаше да се хвана да ги правя, поне не и сега. Догодина трябва да ми дойде първото писмо каква пенсия ще получа ако продължа да работя на тази заплата. С импето говорих/писахме си / няколко пъти, дори и заместник-директора се включи, нищо не може да се направи, такъв е договора
              Много може да се направи, ходи си пусни един Ристер, после втори на жена ти и пей сърце

              Коментар


              • Правителството излъгало хиляди за по-високите пенсии
                https://www.vesti.bg/bulgaria/politi...pensii-6074842

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

                  Благодаря ти за поясненията, v_tin!

                  Да видим сега как евентуално ще се промени сметката в светлината на новите факти, които любезно предоставяш на мен и на аудиторията
                  Да кажем месеците с €2 750 бруто са били, да кажем-м-м... 6 - става ли така? През останалото време брутното ти възнаграждение е било € 3 850 средно, ако нещо не греша. Това за предварителното пенсиониране при намаляване на пенсията в моя източник не го видях, но приемам данните, които даваш, и ще смятам с тях. Не знам възрастта ти, но вярвам, че предположението ми е близо до истината и продължавам с него.

                  Получава се следният резултат:
                  Заложих всички нови данни, които ми даде, в калкулатора, изчислих ти наново точките досега, и оставих (за разлика от вчера) стандартните стойности, които се появяват при стартирането, а именно годишните параметри: увеличение на заплатата (1.4%), инфлация от 2%, пенсионни напасвания от 1.1%. Възрастта ти към момента оставих на 50 г., а те очакват да се пенсионираш пак на 67 години. И... воала
                  Очакваната ти пенсия стана € 1 021... Честито!

                  Ако се пенсионираш 4 години предварително по схемата, която посочваш, сумата на пенсията ще се промени със:
                  48 мес. х 0.3% х € 1 021 = € 147.02

                  и очакваната ти пенсия на 63 год. би била точно € 873.98

                  Кво има да го мислиш.... ако курса на еврото остане 1.95583 лв. за евро през следващите 10-15 год., дори да решиш д а се прибереш вкъщи на топло и да ти я намалят с 30%, тва прави € 611.79, или точно 1 196.55 лв. чисто...пък и тук няква пенсия социална ще ти дадат.... 200-250 лв. да им се отпуснат от сърцето, то твоята общо става поне едно 1 400 лв. поне. Кво му плащаш

                  Ако тва трябва тук да го постигнеш, по мои скромни прогнози на база текущи и прогнозни данни, ще трябва да бачкаш до има-няма 98-99 год. възраст, и тогава да му отпуснеш края, пък квото ти е писано...

                  По отношение на Allianz.
                  Ако правилно разбирам това, което пишеш, вероятно си взел базов вариант на покрития без всякакви екстри. Провери си пак нещата в Allianz - да не се изненадаш случайно някога неприятно - само за своя сигурност, да си наясно, го направи. Нищо не мога да кажа без да погледна, пък и има по-големи специалисти от мен по въпроса. Мисля, че директна среща или комуникация с Императорът може да ти е много полезна. Той е готин и според скромното ми мнение разбира от нещата. Мисля, че няма да ти откаже среща някъде из Софето да пиете по едно и да ти погледне и обясни кво е положението.
                  да уточним социалната не е 250 а към 140. и се дава на 70 години засега а в бъдеще и на повече

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Ferry Разгледай мнение

                    респект към тези хора, които са прозряли грозната истина и са се погрижили поне малко повече за старините си
                    кви спогодби и регламенти. който е осигурен взема. ако ще африканец да е пак взема

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                      33 925 българи получават пенсии от чужбина, показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ) за 2016 г. Това са хора, които са работили зад граница и вземат пари за старини на база на международни спогодби и европейски регламенти. Най-много – 6626, прибират пенсии от Германия. Гърция плаща на 5800 нашенци, макар южната ни съседка да бави пари на близо хиляда нашенци заради липса на потвърждение за натрупан осигурителен стаж.

                      Копирано от в. Български новини
                      респект към тези хора, които са прозряли грозната истина и са се погрижили поне малко повече за старините си

                      Коментар


                      • 33 925 българи получават пенсии от чужбина, показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ) за 2016 г. Това са хора, които са работили зад граница и вземат пари за старини на база на международни спогодби и европейски регламенти. Най-много – 6626, прибират пенсии от Германия. Гърция плаща на 5800 нашенци, макар южната ни съседка да бави пари на близо хиляда нашенци заради липса на потвърждение за натрупан осигурителен стаж.

                        Копирано от в. Български новини

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                          Благодаря за сметките, аз нямаше да се хвана да ги правя, поне не и сега. Догодина трябва да ми дойде първото писмо каква пенсия ще получа ако продължа да работя на тази заплата. С импето говорих/писахме си / няколко пъти, дори и заместник-директора се включи, нищо не може да се направи, такъв е договора
                          Виж сега, нещо ми мина през акъла... може и да не е приложимо в случая... както много пъти казвам, говоря наизуст и със стари данни...
                          Питай Импето, аджеба, няма ли начин, ако си на някакво базово/стандартно покритие, срещу съответни месечни добавки за екстри, които, ако естествено съществуват като опция, ти ще си избереш като покрития/съответно цени, които те устройват, да почнеш да си внасяш, ако е възможно...ако трябва ще си внесеш накуп някъв тотал за пропуснатите срокове от сключването на оригиналната полица... де да знам, брейнсторминг правя в момента...

                          Те не бяха много по-скъпи от базовото покритие... Както казах, по спомени ми се върти, че бяха много опции, но сумарно не превишаваха около 25% от базовата месечна сума за внасяне.
                          Тва се сещам, не знам доколко може да свърши работа.... иначе и аз съм изтощен вече откъм идеи по тоя казус... като идваш насам пиши едно съобщение да контактуваме по спокойно, пък квото сабя покаже, нали?
                          Last edited by Kildirim_Bei; 02.10.2017, 21:40.
                          Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                          ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

                            Благодаря ти за поясненията, v_tin!

                            Да видим сега как евентуално ще се промени сметката в светлината на новите факти, които любезно предоставяш на мен и на аудиторията
                            Да кажем месеците с €2 750 бруто са били, да кажем-м-м... 6 - става ли така? През останалото време брутното ти възнаграждение е било € 3 850 средно, ако нещо не греша. Това за предварителното пенсиониране при намаляване на пенсията в моя източник не го видях, но приемам данните, които даваш, и ще смятам с тях. Не знам възрастта ти, но вярвам, че предположението ми е близо до истината и продължавам с него.

                            Получава се следният резултат:
                            Заложих всички нови данни, които ми даде, в калкулатора, изчислих ти наново точките досега, и оставих (за разлика от вчера) стандартните стойности, които се появяват при стартирането, а именно годишните параметри: увеличение на заплатата (1.4%), инфлация от 2%, пенсионни напасвания от 1.1%. Възрастта ти към момента оставих на 50 г., а те очакват да се пенсионираш пак на 67 години. И... воала
                            Очакваната ти пенсия стана € 1 021... Честито!

                            Ако се пенсионираш 4 години предварително по схемата, която посочваш, сумата на пенсията ще се промени със:
                            48 мес. х 0.3% х € 1 021 = € 147.02

                            и очакваната ти пенсия на 63 год. би била точно € 873.98

                            Кво има да го мислиш.... ако курса на еврото остане 1.95583 лв. за евро през следващите 10-15 год., дори да решиш д а се прибереш вкъщи на топло и да ти я намалят с 30%, тва прави € 611.79, или точно 1 196.55 лв. чисто...пък и тук няква пенсия социална ще ти дадат.... 200-250 лв. да им се отпуснат от сърцето, то твоята общо става поне едно 1 400 лв. поне. Кво му плащаш

                            Ако тва трябва тук да го постигнеш, по мои скромни прогнози на база текущи и прогнозни данни, ще трябва да бачкаш до има-няма 98-99 год. възраст, и тогава да му отпуснеш края, пък квото ти е писано...

                            По отношение на Allianz.
                            Ако правилно разбирам това, което пишеш, вероятно си взел базов вариант на покрития без всякакви екстри. Провери си пак нещата в Allianz - да не се изненадаш случайно някога неприятно - само за своя сигурност, да си наясно, го направи. Нищо не мога да кажа без да погледна, пък и има по-големи специалисти от мен по въпроса. Мисля, че директна среща или комуникация с Императорът може да ти е много полезна. Той е готин и според скромното ми мнение разбира от нещата. Мисля, че няма да ти откаже среща някъде из Софето да пиете по едно и да ти погледне и обясни кво е положението.
                            Благодаря за сметките, аз нямаше да се хвана да ги правя, поне не и сега. Догодина трябва да ми дойде първото писмо каква пенсия ще получа ако продължа да работя на тази заплата. С импето говорих/писахме си / няколко пъти, дори и заместник-директора се включи, нищо не може да се направи, такъв е договора

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                              Oтносно заплатата- добави още 1000-1200 евро отгоре и ще получиш сегашното ми възнаграждение. 2750 съм получавал няколко месеца за целия си престой тук. За пенсията и за здравната осигуровка е едно и също- дели се наполовина между работника и работодателя. Сега ми дойде на ум- бях говорил с колега поляк- пенсионер в полша- от мините- бил е борец обиколил света също, показва медали и други снимки, работи при нас, разправяше че поляците много се оплакват от частните фондове. Неговата пенсия е около 400 евро в полша, но каза че нормалната пенсия е около 200 евро. За застраховката- ами като купувах апартамента и ми казаха от експреса че трябва да имам застраховка във друга компания- отидох в алианц- и направих най евтината- тогава. Варианта беше или този или другия при който хвърляш парите и забравяш за тях. Не съм си играл да смятам, апартамента го изплатих за 7,5 години, може би втория вариант щеше да бъде по удачен. Може би ако съм в бг бих взел кредит от алианц, но преди 2-3 месеца взех от шпаркасата на 4,5 % потребителски- 10000 евро. Предложиха да дадат 20, ама не се съгласих- за какво са ми. А да и да не пропусна- покрай мен хората масово се пенсионират на 63, има мисля дискаунт 0,3% на месец на пенсията, тоест ако трябва да се пенсионираш на 67, а се пенсионираш на 63- намалението е 48*0,3 и получаваш сумата. А пенсията колкото и да е все ще е малка за тук, пишеш че ще я получаваш в друга държава намалят я с 30% и я получаваш и на другия край на света. Другия вариант е 6/6- шест месеца тук, 6 месеца другаде. Но това са неща чуто оттук-оттам, дотогава има много време
                              Благодаря ти за поясненията, v_tin!

                              Да видим сега как евентуално ще се промени сметката в светлината на новите факти, които любезно предоставяш на мен и на аудиторията
                              Да кажем месеците с €2 750 бруто са били, да кажем-м-м... 6 - става ли така? През останалото време брутното ти възнаграждение е било € 3 850 средно, ако нещо не греша. Това за предварителното пенсиониране при намаляване на пенсията в моя източник не го видях, но приемам данните, които даваш, и ще смятам с тях. Не знам възрастта ти, но вярвам, че предположението ми е близо до истината и продължавам с него.

                              Получава се следният резултат:
                              Заложих всички нови данни, които ми даде, в калкулатора, изчислих ти наново точките досега, и оставих (за разлика от вчера) стандартните стойности, които се появяват при стартирането, а именно годишните параметри: увеличение на заплатата (1.4%), инфлация от 2%, пенсионни напасвания от 1.1%. Възрастта ти към момента оставих на 50 г., а те очакват да се пенсионираш пак на 67 години. И... воала
                              Очакваната ти пенсия стана € 1 021... Честито!

                              Ако се пенсионираш 4 години предварително по схемата, която посочваш, сумата на пенсията ще се промени със:
                              48 мес. х 0.3% х € 1 021 = € 147.02

                              и очакваната ти пенсия на 63 год. би била точно € 873.98

                              Кво има да го мислиш.... ако курса на еврото остане 1.95583 лв. за евро през следващите 10-15 год., дори да решиш д а се прибереш вкъщи на топло и да ти я намалят с 30%, тва прави € 611.79, или точно 1 196.55 лв. чисто...пък и тук няква пенсия социална ще ти дадат.... 200-250 лв. да им се отпуснат от сърцето, то твоята общо става поне едно 1 400 лв. поне. Кво му плащаш

                              Ако тва трябва тук да го постигнеш, по мои скромни прогнози на база текущи и прогнозни данни, ще трябва да бачкаш до има-няма 98-99 год. възраст, и тогава да му отпуснеш края, пък квото ти е писано...

                              По отношение на Allianz.
                              Ако правилно разбирам това, което пишеш, вероятно си взел базов вариант на покрития без всякакви екстри. Провери си пак нещата в Allianz - да не се изненадаш случайно някога неприятно - само за своя сигурност, да си наясно, го направи. Нищо не мога да кажа без да погледна, пък и има по-големи специалисти от мен по въпроса. Мисля, че директна среща или комуникация с Императорът може да ти е много полезна. Той е готин и според скромното ми мнение разбира от нещата. Мисля, че няма да ти откаже среща някъде из Софето да пиете по едно и да ти погледне и обясни кво е положението.
                              Last edited by Kildirim_Bei; 02.10.2017, 20:11.
                              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение
                                v_tin, значи в Deutschland си се изнесъл... Gut gemacht Честит ви нов(стар) канцлер!

                                Та за пенсиите там (нашата система е правена по техен тертип, и само за първи стълб говорим - задължителното пенсионно осигуряване).
                                Работника и работодателя си делят наполовина задължението към държавното пенсионно осигуряване, което е 18.7% от брутното трудово възнаграждение за месеца, демек на теб ти удържат 9.35% от брутната заплата. И там има максимален праг, върху който се начислява осигуровката, и той е €6 350 за западните провинции и €5 700 - за източните. Ако вземаш по-висока заплата, си от печелившите

                                Само едно лирично отклонение: като виждам, че все още се прави разлика между западните и източните провинции в Германия, и че най-мощната икономика в Европа и четвърта в света, вече 27 години не може окончателно да се оправи с наследството от предишния строй, ми идва на акъла едно нещо: къде ли си мислим, че сме ние с гайдите, и накъде ли отиваме...

                                Пенсионирането започва от 65-годишна възраст, и плавно ще се увеличава до 67 год. Ще се увеличават и вноските, а максималните пенсии ще се намаляват от 70% до 67% от нетното трудово възнаграждение.
                                Ако си работил повече от 5 години, ще получиш пенсия след навършване на пенсионната възраст. Това е накратко за немските пенсии - информацията е от нета (не от твоя сайт) и е датирана 2017 г.

                                А, и нещо допълнително за твое сведение...
                                Между другото си поиграх да намеря един онлайн-калкулатор за немски пенсии, и като взех предвид, че работиш от 4 години там, заложих средна месечна брутна заплата от €2 750 за всички тези години да изчисля едни точки, които си събрал до момента...а, писах, че си на 50 години, ей така... Та, след сметката се оказа, че очакват да се пенсионираш на 67 години, заложих минимални годишни параметри като увеличение на заплатата (1%), инфлация от 2%, пенсионни напасвания от 1.1%, и се получи очаквана пенсия от €710 на месец. Това е просто ей-така, ти си преценявай дали те устройва тази сметка, която е до голяма степен хипотетична все пак.
                                (да не ми се обидиш нещо, че те подценявам като заплата за труда ти просто така го дадох, все пак си нов там, пък и не знам нищо за теб)

                                По отношение на застраховката ти в Allianz.
                                Преди десетина години имах възможност да погледна в подробности една тяхна животозастраховка със спестовен елемент - вероятно това си направил и ти (сега очаквам мощно включване от Импето, с когото имах удоволствието да се запозная лично, и който вярвам, може да внесе експертно мнение по въпроса). Та ще говоря по спомени - не вярвам чак толкова да са се променили нещата, застраховането е доста консервативна система.

                                Общите условия бяха сигурно поне десет-петнадесет страници със ситен шрифт, но много беше важно, че имаш базова застраховка + много допълнителни екстри като покрития за определени случаи, и които естествено оскъпяваха удоволствието. Та ако решиш да си направиш пълно каско на живота (всички възможни екстри), размера на вноските скачаше поне с 20-25% от базовата вноска, която плащаш на месец, на тримесечие, на шестмесечие или на година - както си избереш.
                                Не знам какво точно си си избрал ти, и за кои допълнителни екстри си се абонирал, разбирай плащаш. Искрено съжалявам за съседката ти, но е много вероятно нейното заболяване/конкретен случай/ да не е било покрито от базовата застраховка и/или евентуалните допълнителни покрития, които си е била избрала.

                                По отношение на предсрочното ликвидиране на животозастраховка... по-добре не си и помисляй, преди да е изтекъл поне 3/4 от срока й, че и повече. Плановете за откупуване са толкова дървени, че просто няма накъде - сериозно са те хванали на хорото и пускане няма... но това е при всички, така, че... Стискай палци да си жив и здрав, да доживееш да си харчиш паричките след 70
                                А, имаха "вариант" ако ти трябват спешно пари за нещо, да не пипаш застраховката (обясних горе защо това е самоубийствено), ами тя да ти служи за обезпечение да теглиш кредит от Алианц Банк при преференциални условия....естествено с много условности, като например каква сума се е натрупала по партидата, какъв процент от нея ще ти дадат като кредит, какъв срок и т.н. Това беше някакъв парашут за екстрени случаи, но не помня точно условията. Ако съществува още, нека Импето да каже подробности.

                                Интересно ми е той кво ще каже за доходностите, които се надяваш да реализираш... ти май си се хванал на някаква 20-годишна застраховка ми се чини... мога да си поиграя да направя някакви хипотетични сметки какво евентуално може да се получи при разни сценарии... миналата година бях правил едни сметки в една друга тема.... интересно се получи за публиката дано не съм затрил файла със сметките - пак мога да го направя, ама излишна играчка...
                                Oтносно заплатата- добави още 1000-1200 евро отгоре и ще получиш сегашното ми възнаграждение. 2750 съм получавал няколко месеца за целия си престой тук. За пенсията и за здравната осигуровка е едно и също- дели се наполовина между работника и работодателя. Сега ми дойде на ум- бях говорил с колега поляк- пенсионер в полша- от мините- бил е борец обиколил света също, показва медали и други снимки, работи при нас, разправяше че поляците много се оплакват от частните фондове. Неговата пенсия е около 400 евро в полша, но каза че нормалната пенсия е около 200 евро. За застраховката- ами като купувах апартамента и ми казаха от експреса че трябва да имам застраховка във друга компания- отидох в алианц- и направих най евтината- тогава. Варианта беше или този или другия при който хвърляш парите и забравяш за тях. Не съм си играл да смятам, апартамента го изплатих за 7,5 години, може би втория вариант щеше да бъде по удачен. Може би ако съм в бг бих взел кредит от алианц, но преди 2-3 месеца взех от шпаркасата на 4,5 % потребителски- 10000 евро. Предложиха да дадат 20, ама не се съгласих- за какво са ми. А да и да не пропусна- покрай мен хората масово се пенсионират на 63, има мисля дискаунт 0,3% на месец на пенсията, тоест ако трябва да се пенсионираш на 67, а се пенсионираш на 63- намалението е 48*0,3 и получаваш сумата. А пенсията колкото и да е все ще е малка за тук, пишеш че ще я получаваш в друга държава намалят я с 30% и я получаваш и на другия край на света. Другия вариант е 6/6- шест месеца тук, 6 месеца другаде. Но това са неща чуто оттук-оттам, дотогава има много време

                                Коментар

                                Working...
                                X