IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

КРАЙ на Кризата!!!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
    Подкрепям те изцяло. Не гоня дъно просто смятам че цените са уникално ниски и ми харесват за покупки.
    Успех!
    Също като теб и аз държа да имам акции от определени компании на тези нива. Просто коефициентите са достатъчно добри, но може би трябва да се вслушаме и в колегите. Аз лично мисля по въпроса и най-вероятно бих давал малко по-кротко с осредняването - пак ще го правя, но при по-големи спадове., така че да имам достатъчно кеш, с който да осреднявам по-дълго време, ако спадовете се задълбочат в кумични размери. Ако не спадат още много, ще имам достатъчно кеш, с който да ги търгувам по пътя им нагоре.
    Успех!

    Коментар


    • Банките са левережнати 40 към 1 и ми казвате , че кризата е свършила. Докато не оставят банките да банкрутират и изтинския капитализъм да заработи да се дилевережне системата балона е в системата !!!

      Коментар


      • [QUOTE=retro_69;1059185230]
        Първоначално изпратено от първи стъпки Разгледай мнение

        А,именно!Убеден съм ,че при повечето позиции без дори да подозираш си действаш като чист спекулант,в което естествено няма нищо лошо,стига да излизаш по-често с печалба отколкото със загуба.
        Както и да е, благодаря за съветите. Ще си взема поука и това, което обмислям е не сега да продам читави компании, защото някой е закъсал за кеш и е смъкнал цената, а да осреднявам на по-голям % спад при тях. По този начин ще ми остане повече кеш за времето, за което вие говорите на ръст. Това е някакъв хибриден вариант между вашето мнение и първоначалното мое.

        Коментар


        • http://www.youtube.com/watch?v=Q6ZE2...&feature=g-all

          Коментар


          • Първоначално изпратено от първи стъпки
            За да не остана неразбран искам да повторя: Аз не споря с вас, че вашият вариант е по-добър, напротив, съгласен съм с това! Това, което казвам е, че аз лично може би не бих разпознал дъното от липсата си на опит, на знания ако щете, а и не вярвам, че следващия възход ще бъде с години, та да е по-лесно разпознаваем. Идеята ми е следната: Започнах да следя отчетите на компании и отсях 5-10 от тях, които са и винаги са били на печалба. След това прегледах тяхни 1-2 г. дъна и реших /сега се разбра, че погрешно/ да влезна в тях с надеждата, че при тези дъна би имало съпротива. Така се оказах с малко акции на 3-4 компании, като изключим и 2 АДСИЦа, на които ще се спра по-късно. Та, като тръгнаха да пробиват дъната си реших да осреднявам на грубо 10тина % от спада им. Ще дам 1 пример: купих Стара Планина на 2.70 лв, след като падна допъних и сега средната ми цена е 2.40 някъде. Сега пускам поръчки на около и малко над 2 лв. Ако се удоволетворят тези поръчки, значи пак ще осредня, ако не - значи съм напипал дъно. Идеята е, че аз влизам далеч от пиковете им и съобразно отчети, дългосрочни договори и т.н.
            Подкрепям те изцяло. Не гоня дъно просто смятам че цените са уникално ниски и ми харесват за покупки.Ако паднат още ОК - няма лошо.
            КАО например е достигнал печалбата си от 2008год., монополист, не продава само в ЕС, инвестира и се развива, раздава 50% от печалбата през последните години на акционерите. Е как да не си купя на 2лв. в момента цената ме устройва за тези показатели. Ако някой има търпение да чака по-ниски нива ОК на мен сегашната цена ми пасва.
            Колкото до осредняването и аз съм непрофесионалист тук от 2009год. пълня и погледнато ретроспективно все съм купувал при падащ пазар . Ми стигнах до извода че вместо да допълвам май е по-добре да си купя просто друга паднала позиция. Между другото без дивидентите съм на плюс благодарение на БРЕФ, Булленд, Софком(говоря само за капиталовата печалба от тях!)
            Успех!

            Коментар


            • http://www.bloomberg.com/news/2011-1...icit-deal.html

              Коментар


              • [QUOTE=първи стъпки;1059185228]
                Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение
                "Вече нямам акции тук, но като ли че се замислям отново да влизам /предишния път излязох на яка загуба/. все пак 35 000 м2 на подобно мяст отрябва да се продадат все някак си " -ей това туканка е твой цитат.Почти съм убеден,че си влязъл в тази позиция,защото ти се е сторило супер евтино и че повече няма накъде.Е ,убедили се че при пазар надолу винаги има още по-надолу.Може и два пъти по-евтина да стане от днешната си стойност.
                Ако си дългосрочен,както твърдиш,момента за покупки ,според мен,все още не е дошъл!

                Това е мой цитат, да. Въпросната акция също купих дългосрочно, защото си мисля, че сградата на Цариградско ще се продаде, а това би било достатъчно акцията да се изтреля. Продадох я обаче, тъй като имаше големи разпродажби при друг АДСИЦ, който ми е приоритет, а в онзи момент нямах средства да понапълня на промоция. Между другото като се замисля, за Бенча съм действал като чист спекулант!
                А,именно!Убеден съм ,че при повечето позиции без дори да подозираш си действаш като чист спекулант,в което естествено няма нищо лошо,стига да излизаш по-често с печалба отколкото със загуба.

                Коментар


                • [QUOTE=retro_69;1059185205]
                  "Вече нямам акции тук, но като ли че се замислям отново да влизам /предишния път излязох на яка загуба/. все пак 35 000 м2 на подобно мяст отрябва да се продадат все някак си " -ей това туканка е твой цитат.Почти съм убеден,че си влязъл в тази позиция,защото ти се е сторило супер евтино и че повече няма накъде.Е ,убедили се че при пазар надолу винаги има още по-надолу.Може и два пъти по-евтина да стане от днешната си стойност.
                  Ако си дългосрочен,както твърдиш,момента за покупки ,според мен,все още не е дошъл!

                  Това е мой цитат, да. Въпросната акция също купих дългосрочно, защото си мисля, че сградата на Цариградско ще се продаде, а това би било достатъчно акцията да се изтреля. Продадох я обаче, тъй като имаше големи разпродажби при друг АДСИЦ, който ми е приоритет, а в онзи момент нямах средства да понапълня на промоция. Между другото като се замисля, за Бенча съм действал като чист спекулант!

                  Коментар


                  • А тва да контриш пазара е най- глупавото каде може да напраиш. Контрат мултимилярдерите ти кво ше контриш с твойте 10 к сметка бе.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от първи стъпки Разгледай мнение
                      Големите мозъци са го казали, а аз просто ги копирам: Купува се при падащ пазар и се продава при вдигащ се...... Това важи от хилядолетия и ще важи най-вероятно още толкова! Аз сега купувам колкото мога, ако съм жив и здрав след 2-3-4 г. ще дойде време да продавам, ако не, поколението ще намаже! И двата варианта са изгодни за мен.
                      п.п. - стига да съм избрал подходящикомпании де.......................
                      Днес съм по задачи и сега отворих компа. Попрегледах какво са ти отговорили и други патили. Всичките сме на едно мнение. Акциите на нашия пазар са кофти дългосрочна инвестиция. Дълго влачене по корем, след това връх, спад и лош опит, и спомен за доста хора. Като се позабрави малко, този ръст и обеми може и да се повторят, но едва ли ще е скоро. Ако решиш да слушаш патилите - инвестирай основно в друго, а тук търгувай(поне за момента). Акциите разбира се е задължително да ги подбираш. Дивидентните за мен са някаква приемлива опция и поне очакваш нещо насреща. Капиталовите са си рискови. Както сам казваш от 9 стават 2лв., а утре може и 10ст., макар че и от тях имам добри, които си държат цената.
                      Не казвам да не купуваш. Така от страх някои изтърваха предното рали. Решаваш ти - кога, колко, какви. Ние само споделяме патилата си.
                      П.П. Купуването на падащ пазар си е неприятна тръпка и загуба(освен ако преди това не си направил 100-200% печалба.)

                      Коментар


                      • Криза има на секи 4 до 6 години ама депресия има един път на столетие така, че много трябва да се мисли иначе който не мисли ше се узове бездомен или в стара панелка.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от първи стъпки Разгледай мнение
                          Ок, всеки си процедира както намери за добре, като цяло съм съгласен с няколко условности:
                          1. Много е лесно да се вадят моливите и да се смята за миналото /което според мен няма да се повтори, т.е. 5 г. на ръст/, въпросът е да предвидиш бъдещето. Какво според теб ще бъде то? Кое е следващот дъно, след колко време ще достигнеме днешните нива и т.н.? И тъй като най-вероятно нямаш отговори на тези въпроси, всички аналогии с миналото не представляват кой знае каква информация.
                          2. Имало е 5 г. на ръст, но нали разбираш, че някой по твоята логика е влизал и през 2007 г., уверен в това, че се купува при възходящ тренд - няма как всички да сте хванали влака 2002 г. и да са на печалба. Има сделки за Хима примерно на 12лв, и т.н. и т.н. Тогава ти същото би го съветвал - купувай, сега е възходящ тренда....
                          3. Моите намерения са дългосрочни - 2-3-4 г и повече и за мен е важно нивата тогава, дали ще бъдат над осреднените ми стойности и дали ще бият доходноста от депозти за този период. Вадил съм моливите и за себе си съм сметнал: Да, според мен доходнаста ми за 4 г. при осредняване плюс дивидентите според мен би била по-висока от тази на депозит. Ти какво мислиш?
                          П.С. Това, което казваш за покупките и продажбите според мен не е инвестиране, а спекула, в която няма нищо лошо, но човек трябва да се занимава професионално с това, да следи ежедневно пазари и т.н.
                          Ами следващия дългосрочен възходящ тренд нямам никаква идея,кога ще започне.Може би след някой-друг месец,или след 1-2години и нищо,подчертавам нищо не пречи да продължи и 5,и 6,и 7,а можи и повече години,търпение му е майката
                          "Има сделки за Хима примерно на 12лв......."Точно това бих го посъветвал и в следващия момент виждайки,че пазарът тръгва надолу-ПРОДАВАШ,примерно на 10лв,за да касираш минимални загуби, и чакаш,а не да продължиш да купуваш ДО 1.3 -резултатът е максимално набалбукване!!!!Въпросът е винаги да излизаш с възможно най-малко загуби!Е,естествено и по-големки печалби ,ако е възможно
                          "Вече нямам акции тук, но като ли че се замислям отново да влизам /предишния път излязох на яка загуба/. все пак 35 000 м2 на подобно мяст отрябва да се продадат все някак си " -ей това туканка е твой цитат.Почти съм убеден,че си влязъл в тази позиция,защото ти се е сторило супер евтино и че повече няма накъде.Е ,убедили се че при пазар надолу винаги има още по-надолу.Може и два пъти по-евтина да стане от днешната си стойност.
                          Ако си дългосрочен,както твърдиш,момента за покупки ,според мен,все още не е дошъл!
                          Ако си спекулант,купи си от гореспоменатата акция ,от която си загубил и се надявай ,че до дни ще излезе информация за постигнати страхотни цени на имотите им ,даже вече с предварителни договори..
                          Нямам препоръки,просто си чеша езика
                          Успех ти пожелавам

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от първи стъпки Разгледай мнение
                            ............. Вадил съм моливите и за себе си съм сметнал: ............................. но човек трябва да се занимава професионално с това, да следи ежедневно пазари и т.н.
                            ...химКО, преди официалното създаване на борсата (чрез ИП) се търгуваше на 31000-33000 лв./акция и повече (след деноминацията - 31-33 лв./акция)..., а сега?...

                            ... и сега (като чета мненията тук) - "вадя моливите", смятам, ама.... до никъде не стигам... Причината за това (съвсем очевидно) е - че не се занимавам професионално с това... Професионалистите (които се занимават "професионално" с пазари), наистина печелеха, но не толкова от директно участие на пазарите, а (определено!) - от КОМИСИОНИТЕ на участващата маса, която се множеше ежедневно в геометрична прогресия под влияние на мълвата... Същите "професионалисти", които работеха в ИП - изгубиха доста от личните си средства - досущ като масата, чиито пари "управляваха"..., а после си потърсиха нови професии, защото много хора изгубиха парите си и комисионите секнаха...

                            Смятането с молив не помага. Ако беше така - кръчмарите щяха да са на върха на класациите на най-богатите...

                            Алчността ни набутва, когато преодолеем страха... Страхът ни пази (донякъде..., поне дотам, докъдето алчността не вземе превес...). Балансът за запазване на самообладание - е труден... и т.н....

                            Неангажиращо мнение...
                            "Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение
                              Не ми се пише сега надълго и нашироко ,защо това е така,-просто седни с един молив - смятай и мисли.Между другото възходящият тренд ,за който ти говориш ,започна някъде в далечната 2002г.(някои хора,като мен , "императора" и др. го хванахме тоя влак,а кой кога е слязъл,за това вече нямам идея) и към края на 2007г.приключи и от тогава, та до към лятото на 2009г. тренда вървеше надолу.От две години насам пък пазарът си се лута насам-натам.Пиша ги тези глупости ,за да премахна в теб заблудата ,че възходящият тренд за теб се е случил 2007г.,а той си продължи цели пет години
                              Успех при инвестирането!
                              П.С.Това,което съм написал по-горе се отнася за БФБ,на другите капиталови пазари нещата се случиха малко по-различно
                              А,щях да забравя,- на никой и нищо не препоръчвам,просто си размишлявам на глас
                              Ок, всеки си процедира както намери за добре, като цяло съм съгласен с няколко условности:
                              1. Много е лесно да се вадят моливите и да се смята за миналото /което според мен няма да се повтори, т.е. 5 г. на ръст/, въпросът е да предвидиш бъдещето. Какво според теб ще бъде то? Кое е следващот дъно, след колко време ще достигнеме днешните нива и т.н.? И тъй като най-вероятно нямаш отговори на тези въпроси, всички аналогии с миналото не представляват кой знае каква информация.
                              2. Имало е 5 г. на ръст, но нали разбираш, че някой по твоята логика е влизал и през 2007 г., уверен в това, че се купува при възходящ тренд - няма как всички да сте хванали влака 2002 г. и да са на печалба. Има сделки за Хима примерно на 12лв, и т.н. и т.н. Тогава ти същото би го съветвал - купувай, сега е възходящ тренда....
                              3. Моите намерения са дългосрочни - 2-3-4 г и повече и за мен е важно нивата тогава, дали ще бъдат над осреднените ми стойности и дали ще бият доходноста от депозти за този период. Вадил съм моливите и за себе си съм сметнал: Да, според мен доходнаста ми за 4 г. при осредняване плюс дивидентите според мен би била по-висока от тази на депозит. Ти какво мислиш?
                              П.С. Това, което казваш за покупките и продажбите според мен не е инвестиране, а спекула, в която няма нищо лошо, но човек трябва да се занимава професионално с това, да следи ежедневно пазари и т.н.
                              Last edited by първи стъпки; 10.12.2011, 18:59.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от първи стъпки Разгледай мнение
                                Виж, най-добре е да купиш на дъното и да продадеш на върха, но на мен лично ми е трудно да установявям тези точки /а като гледам пазарите като цяло, май на всички им е трудно/. За да не изпаднеш обаче в ситуация, в която си купил на върха и продал на дъното това е начин. Все пак предпочитам да купувам сега, отколкото 2007 г. при вдигащ се пазар. Един пример: Уорън Бъфет потвърди, че е направил най-големите си покупки през 2011 г. при големите спадовете от преди месец някъде, не помня точно кога бяха. Всеки сам си решава и после "бере плодовете" от решенията си.
                                Успех!
                                Виж сега "първи стъпки",това за дъното и върха е почти като да улучиш шестица от тотото.Затова основният принцип,който би трябвало да спазваш,ако си "дългосрочен инвеститор",а не "краткосрочен спекулант" е един и само един:Възходящ тренд-купуваш,и реципрочно, низходящ тренд-продаваш.Не ми се пише сега надълго и нашироко ,защо това е така,-просто седни с един молив - смятай и мисли.Между другото възходящият тренд ,за който ти говориш ,започна някъде в далечната 2002г.(някои хора,като мен , "императора" и др. го хванахме тоя влак,а кой кога е слязъл,за това вече нямам идея) и към края на 2007г.приключи и от тогава, та до към лятото на 2009г. тренда вървеше надолу.От две години насам пък пазарът си се лута насам-натам.Пиша ги тези глупости ,за да премахна в теб заблудата ,че възходящият тренд за теб се е случил 2007г.,а той си продължи цели пет години
                                Успех при инвестирането!
                                П.С.Това,което съм написал по-горе се отнася за БФБ,на другите капиталови пазари нещата се случиха малко по-различно
                                А,щях да забравя,- на никой и нищо не препоръчвам,просто си размишлявам на глас

                                Коментар

                                Working...
                                X