Първоначално изпратено от Ентусиаст111
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
КФН
Collapse
X
-
подкрепям КФН
Криворазбраната свобода на словото е в основата. То хубаво свобода, ама не може да се срива бизнес, заради някой който не може да си мери думите и да се създава паника сред народа. Свободата винаги е била огромна отговорност за този, който може да разбере истинския смисъл. Не статии, които заробват мисълта на хората. Цензура затова със сигурност трябва да има. Подкрепям КФН и мисля, че законите са затова, за да бъдат спазвани и да има граници, които познаваме като здравословни.
Коментар
-
Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнениеЧе Мавродие не е стока - не е. Но че Прокопиев е баш мошеник и мръсник също е вярно. Освен това е и нагъл и използва медиите си за лични цели. Ако трябва да избирам между двамата - вземам страната на Мавродиев.
Коментар
-
Фотогалерия: Протестът срещу КФН
http://www.dnevnik.bg/photos/2015/01...ut_sreshtu_kfn
клонингите атакуват
Интересно, че протестът е срещу КФН (не срещу Мавродиев), а всички с неговия лик.
Въпросните наказателни постановления срещу които Дневник и Капитал, се жалват НЕ СА ИЗДАДЕНИ от Мавродиев, а от неговия зам. председател.
Най-добре е Дневник или Капитал да ги публикуват тези наказателни за да можем сами да си направим извода, КОЙ крив и КОЙ прав!
Коментар
-
Интервю на Дарина КАХРАМАНОВА с председателят на КФН Стоян Мавродиев
18.01.2015 19:38
-Господин Мавродиев, често ли в Комисията за финансов надзор постъпват сигнали срещу медийни публикации, свързани с публични компании, които се търгуват на борсата?
-Работим по огромен брой сигнали за публикации, засягащи публични компании. Много често обаче различни лица, включително и политици, не познават законодателството и го интерпретират манипулативно съвсем умишлено. Това стартира от „Икономедиа”. Дълго време те ми приписваха отговорност по случая с КТБ. Но КФН няма никакви правомощия да контролира или да прави надзор на банковата система. Това е изключително правомощие на БНБ. Като регулатор ние отговаряме само за небанковия финансов сектор. Това са застрахователните компании, частните пенсионни фондове и всички публични компании, които се търгуват на Българската фондова борса (БФБ). По отношение на публичните компании става въпрос за работа по сигнали, касаещи пазарни манипулации, за публикации насочени срещу такива публични компании. След случая с КТБ в КФН са подадени над 190 сигнала. Много от тях са във връзка с публични компании или със стабилността на финансовата система като цяло. Голяма част от тези сигнали се отнасят за едни и същи статии и коментари. Много сигнали са подадени от Първа инвестиционна банка (ПИБ), която е засегнато лице като публична компания. 177 сигнала сме препратили до БНБ, защото касаят банковата система, а 103 са изпратени до ДАНС, тъй като са свързани с възможни престъпления. Имаме ясни правомощия и задължения да проверяваме всички случаи, в които би могло да се извърши нарушение на закона, касаещо публичните компании. Ако абдикираме от това задължение, това би било престъпление по служба.
-Упреците във връзка с КТБ са, защото тя също беше публично дружество и акциите й се търгуваха на борсата.
-Целият режим на борсова търговия е в нашето поле на правомощия. Но проблемът с КТБ не беше на плоскостта на търговия на техните акции на борсата. Както стана ясно от обвиненията на прокуратурата и решението на БНБ за отнемането на лиценза, проблемът е заради раздаването на необезпечени кредити на компании, които нямат дейност или са офшорни с неясен собственик. Всичко това е дейност в приложното поле на БНБ. Ние нямаме право да гледаме такива документи. Дори да ги поискам, съответната банка ще ми ги откаже, защото по закон нямаме такъв мандат.
-Във връзка с кои публикации КФН наложи санкция от 150 000 лв. на „Икономедиа”? Какво точно е самото закононарушение?
-Става въпрос за публикации за ПИБ и „Софарма”. В случая става въпрос за проучване, в което се установява, че има нарушение на Закона за предотвратяване на злоупотребите с финансови инструменти, чрез който е транспонирана европейската директива за пазарни манипулации. Причината е, че в публикациите има неистини.
-Вярно ли е, че глобите, наложени на „Икономедиа” превишават размера на санкциите, наложени през цялата минала година?
-Последните 4 години глобите, които КФН е наложила на поднадзорни лица са за над 14 млн. лв., а за миналата година са около 4 млн. лв. Тази статистика е има на сайта ни и се дава като отчет в НС всяка година. На компании, свързани с Иво Прокопоев, последните 4 години са наложени санкции за около 400 000 лв. Това е нищожен процент от цялата сума. За миналата година има застрахователни компании, които са глобени с по 500-700 хил. лв.
-Какъв е ефектът върху инвеститорите от подобни публикации?
-Нашите правомощия са да бдим и да браним репутацията и интересите на инвеститорите в публичните компании на фондовата борса. Акциите, които се търгуват там, са купени от много институционални инвеститори, например банки, пенсионни фондове, компании, а също и граждани. С подобни публикации се уврежда техният интерес.
-Установи ли се от проверката на КФН какъв брой инвеститори са били засегнати от публикациите?
-Европейската директива и българският закон не изискват подобно нещо. Много ясно е казано, че когато се разпространява чрез средствата за масово осведомяване и интернет информация, която може да създаде невярна и подвеждаща представа относно финансови инструменти, включително разпространяването на слухове, това се санкционира със съответната глоба. Достатъчно е тази информация да създава сериозен риск за съответната компания и за целия капиталов пазар и финансовата система.
-Според санкционираните медии действията на КФН са насочени срещу свободата на словото. Как гледате на такива твърдения?
-Това е лъжа и манипулация. Тук дебатът не е на плоскостта цензура или посегателство срещу свободното слово, а на плоскостта законно-незаконно. Тук говорим за публикации, с които е нарушен законът. КФН няма как да бъде цензор или да ограничава свободата на словото. Можете да видите и в момента тези публикации на сайтовете на съответните издания. Това, което сме направили е да обследваме съдържанието на статиите, тъй като те касаят дейността на публични компании. Проверките текат от миналото лято. Били са констатирани нарушения на Европейската директива за пазарни манипулации и на българския Закон за предотвратяване на злоупотребите с финансови инструменти. В закона е транспонирана директивата за пазарна злоупотреба. Тя се прилага в целия ЕС. Например във Франция санкцията за нарушение на директивата е 1,5 млн. евро, а в Германия - 1 млн. евро. В съседна Гърция санкциите за същите нарушения са по 2 млн. евро. Отделно от това санкционираните лица подлежат на наказателна отговорност. Ако това се беше случило в Румъния например, нарушителите ги грози затвор от 6 години. Това означава, че журналистите имат пълна свобода да изразяват мнение или да пишат критични материали, но всяко нещо има граница, която касае закона.
-Такива ли са публикации със заглавия от типа „Пред фалит ли е банка X”?
-Естествено, че е такава. Когато един сайт казва утре в 12 часа фалира еди-коя си банка, която е публична компания, дали това е в полза на обществения интерес. В конкретния случай след подобни публикации се наложи правителството да отдели пари за сериозна ликвидна подкрепа след разрешение за държавна помощ от ЕК за ПИБ. Тези милиардни средства излизат от джобовете на всички данъкоплатци, дадени от правителството, за подкрепа на една банка, която е системно важна. Потенциалният й срив би бил изключително опасен за финансовата система. Може да доведе до потенциален риск за валутния борд и до фалит на цялата финансова система. А също и до щета върху интересите на милиони депозанти. Видяхте колко дълго продължи агонията на депозантите в КТБ. ПИБ е много по-голяма банка от КТБ. Представете си какво би се случило, ако допуснем с подобни лъжи да сриваме банковата система. Нашият фокус е защита на публични компании от лъжи и манипулации чрез публикации. Ако тези публикации за състоянието на ПИБ или на „Софарма” бяха верни, няма такъв регулаторен орган, който би наложил подобна санкция.
-Обявихте, че се води клеветническа кампания срещу вас и КФН от страна на „Икономедиа”. Защо според вас компанията би подела такава кампания?
-Тази санкция е само претекст, за да се атакува институционално комисията и лично мене поради желание за овладяване на тези институции от Иво Прокопиев и от свързаните с него кръгове. Стара мечта на българските олигарски, какъвто е Прокопиев, е да овладеят БНБ и КФН. Той има доста бизнес във финансовата система. Цялата истерия всъщност е откриване на ловния сезон за отстрел на набелязаните ключови позиции в държавни институции. Те биха искали да назначат там свои хора чрез създаване на системна криза в тези институции и чрез търсене на оставки, за да могат да кадруват. Тази година в КФН се овакантяват два поста - на зам.-председателите, които отговарят за капиталовите пазари и за пенсионните фондове. Много им се иска да влияят върху избора на наследниците им. По същия начин е с БНБ. Откриват се 2 вакантни места - мандатът на гуверньора изтича през октомври, а също и на подуправителя на управление „Емисионно”. Всъщност атаката, която се провежда в момента е и срещу българския съд, защото в момента там се разглеждат жалбите.
-Някои политици вече ви поискаха оставката? Ще се съобразите ли с исканията?
-Не, защото няма да доставям удоволствие на олигарсите.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4544759Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!
Коментар
-
Дали действията на Стоян Мавродиев са законни или не - има Съд, който да реши!
Щом определени медии се чувстват "цензурирани" - да обжалват наложените им глоби в Съда! Но какво става ако и Съда отсъди, че наказанието е правилно? В крайна сметка за да се развиваме като държава и общество - трябва да се спазват елементарни правила. Не може да драскаш анонимно или подучул някаква информация от твой познат и да я пишеш като икономически анализ за да заблуждаваш потребители!
Коментар
-
Потребители на Фейсбук се обединяват срещу Стоян Мавродиев -
Потребителите на Фейсбук започнаха да си слагат снимката на председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев.
Този знак на протест е, защото по рано днес, потребител на социалната мрежа Фейсбук, сложи за своя профилна снимка ликът на председателят на КФН Стоян Мавродиев. От своя страна, самият Мавродиев, написа лично съобщение до потребителя.
В него председателят на КФН заявява, че неговата снимка е незаконно използвана и трябва да бъде сменена. Мавродиев подчертава, че ако това не бъде направено ще сезира органите на реда.
В подкрепа на момчето, сложило си пръв ликът на Стоян Мавродиев, се обединиха много други потребители, правейки същото. Появиха се безброй снимки на прдседателя на КФН, дори и такива, на който няма лице, а само текст "Снимка на Стоян Мавродиев" или подигравателното: "Je suis Стоян Мавродиев" (както и една ретгенова снимка).
Един от подкрепящите акцията е Теодор Михайлов. Той заяви, че някои хора се самозабравят и си мислят, че "авторско право" е нещо, което е техен патент и могат да го използват както им е изгодно.
Друг потребител Константин Павлов, Комитата, пише във Фейсбук: Няма какво да се спори за снимката на Мавродиев, това е дребен проблем. Големият проблем е, защо той все още е на работа. Както се видя, той е вреден и за икономиката и за демокрацията. Колко милиарда трябва да загубим и колко медии да затворим, за да разберем, че трябва да го уволним?
- See more at: http://sofia.topnovini.bg/node/56484....1z2vakFN.dpuf
Коментар
-
КФН да вземе да провери и нашите играчи, да няма изненадани после
Global Brokers NZ Ltd. STP's 100% of order flow and has sustained a total loss of operating capital. GBL can no longer meet regulatory minimum capitalization requirements of N$1,000,000 and will not be able to resume business.Swissquotes builds provisions following the decision of the SNB
The surprising decision from the Swiss National Bank (SNB) to remove the 1.20 floor on EURCHF has consequences on Swissquote Bank. Many clients were following the confirmed longstanding strategy from the SNB and were anticipating a weakening of the Swiss Franc against the Euro. Today's drop of up to 15 percent has left clienst with a negative balance and has prompted the bank to activate a provision of 25 million CHF.The Financial Times is reporting that global brokerage house IG Group said that it could face a hit of up to £30m ($45m) after the Swiss franc shot up near 30% and settled near parity with the euro following the Swiss National Bank’s decision to remove its longstanding exchange rate peg of 1.20 EUR/CHF.Last edited by dex; 16.01.2015, 11:14.
Коментар
-
-
Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнениеВсичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!
Коментар
Коментар