IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

НАП: Търгуващите на БФБ с оборот над 50 000 лв. трябва да се регистрират по ДДС

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
    netware5

    поздрави за пространия пост.

    аз го броях необлагаем оборота на БФБ, но може би греша
    както и да е...

    ако ни подгонят ще се съдим
    Облагаем е по принцип, но при някои случаи не е. Въпросът е кои са тия случаи и аз съм го описал подробно. На практика за физически лица, които не са ЕТ, е невъзможно да го изкарат облагаем. За ЕТ и юридическите - каквото сабя покаже, но има обнадеждаваща практика на ВАС по сходен казус.
    He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

    Коментар


    • netware5

      поздрави за пространия пост.

      аз го броях необлагаем оборота на БФБ, но може би греша
      както и да е...

      ако ни подгонят ще се съдим
      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

      Коментар


      • Да, личи си,че на някои фантазийте им работят на макс.Може ли?
        Пак станахте жетрва на журналистически инсинуации.Преди година беше един пишман журналист,сега явно и други са го последвали.
        А уж сте големи мислещи хора,ха сега пак ви направиха на маймуни.
        Паника на правителството ли,хаха ей.
        Паниката отново остава при вас.А утре на борсата някои може и пари за загубят,нищо то ще продължава вечно.
        Малоумни ли сте или само така се държите.
        Ще има и още инсинуации,ам тогава незнам,какви ще ги говорите..

        Коментар


        • Абе Мариане пак ли?

          Внимавай този път да нямаш проблеми със закона, че ще те превърнат в мъченик на капиталовия пазар накрая.

          Сигурен съм, че в случая става въпрос за недоразумение.
          The weak are meat and the strong do eat.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
            ПРОУЧВАНЕТО НА КАЗУСА МЕ НАВЕДЕ И НА ЕДНИ ДРУГИ МИСЛИ
            Няма какво толкова да мислиш. Нещата са ясни. В момента въпросът за НАП-аджиите е "Къде сега в държавата има пари за да се обложат с данък?" Естествено, че спазването на законите са последната им грижа. Трябват заплати да плащат на държавните служители, пенсии на пенсионери, болници, училища, безгръбначни военни мисии в чужбина които досега са глътнали поне 1 милиард, и т.н.

            Всички тези напъни ще се разбият в съда, когато бъдат оспорени. Дано българският съд все още има топки да парира налудничавите изпълнения породени от паниката на управляващите!
            Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

            Коментар


            • Не напразно поисках Мариан да публикува оригиналната кореспонденция. Така видяхме кой какво е питал и кой какво е отговарял. В последвалата дискусия много хора се изказаха неподготвени, бъркат се различни закони и легални дефиниции от различни закони. Не се чете внимателно, правят се прибързани заключения. Ето например, уважавания от мен Bertram се изхвърли с абсолютно необоснованото твърдение, че сделките на БФБ не били облагаем оборот.

              И най-важното - не се направи справка за съдебната практика по въпроса.

              И така, аз се позарових в АПИС-а, включително практиката на ВАС и бая четох. Ето основните изводи.

              1. За целите на ДДС забравете понятията РЕГУЛИРАН и НЕРЕГУЛИРАН ПАЗАР НА ЦЕННИ КНИЖА. Дали пазарът е регулиран или не, има значение за други видове данъци, а не за ДДС и регистрацията по него.

              2. Има леки нюанси при физическите лица спрямо юридическите лица. Ще се постарая да ги посоча.

              3. Дефинитивно сделките с ценни книжа се явяват доставка на финансова услуга по смисъла на чл. 46, ал.1, т.5 от ЗДДС. Доставката е освободена, т.е. не се облага с ДДС. От тук нататък ще ни интересува само регистрацията по ДДС, защото както вече видяхме тези сделки не се облагат.

              4. Регистрация. Чл. 96. (1) Всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
              . За да си изясним въпроса, трябва да разберем а) какво е данъчно задължено лице; и б) какво е облагаем оборот.

              5. Данъчно задължено лице. (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.
              (2) (Изм. съобразно Решение № 7 на КС на РБ от 2007 г. - ДВ, бр. 37 от 2007 г., Решение № 1 на КС на РБ от 2008 г., доп., бр. 108 от 2007 г.) Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
              (3) Не е независима икономическа дейност:
              1. дейността, осъществявана от физически лица по трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово;
              2. (изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г.) дейността на физическите лица, които не са еднолични търговци, за осъществяваната от тях дейност, уредена в закон, по управление и контрол на юридически лица.
              (4) Данъчно задължено лице е и всяко лице, което инцидентно извършва възмездна вътреобщностна доставка на ново превозно средство.
              ...................
              От горното определение е очевидно, че търговците по смисъла на ТЗ са дънъчно задължени лица. Лекият нюанс тук е при физическите лица, които не са ЕТ. За тях трябва да се докаже, че извършват дадена дейност редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
              като при това ако дейността е по трудов договор, лицето не е данъчно задължено, защото не извършва независима икономическа дейност.

              Следователно за физическите лица има доста голяма вратичка в закона, защото данъчните ще трябва да докажат, че дейнсотта се извършва редовно, по занятие и т.н. И така, за физическите лица, търгуващи с ЦК е доста проблемно да бъдат обявени за данъчно задължени лица.

              6. Облагаем оборот. Очевидно на пръв поглед оборотът от сделки с ЦК се включва в облагаемия - (2) Облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
              1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
              2. доставки на финансови услуги по чл. 46;
              3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47.
              Но има един нюанс в следващата ал. 3 3) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г.) В облагаемия оборот не се включват доставките по ал. 2, т. 2 и 3, когато не са свързани с основната дейност на лицето, доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето, както и доставките, за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2 и 3.. И така-а-а, сега трябва данъчните да докажат, че сделките с ЦК са свързани с основната дейност на лицето. На практика е невъзможно да го направят за физическо лице, което не е ЕТ. За юридическите лица и ЕТ ще бъде доста трудно. По въпроса има вече и практика на ВАС, макар и не за т.2 (финансови услуги по чл. 46), а за т.3 (застрахователни услуги по чл. 47) На кратко по адм. д. № 3045/2010 г на ВАС: Фирма се занимава с ремонт и сервиз на ел.домакински уреди. Между другото обаче продава застраховки на комисионен договор със застрахователна компания. Оборотът от застраховки се оказва по-голям от този от основната дейност, а общо двата надхвърлят 50 000 лева. Да, ама не. ВАС постановява, че продадените застраховки нямат връзка с основната дейност и не следва да се включват в облагаемия оборот за целите на чл. 96 ЗДДС. Така че аргументите на НАП приведени в публикуваното от Мариан писмо от 2008 г. относно какво е основна дейност и как се определя, са напълно отхвърлени от ВАС. Очевидно ТД на НАП в този случай е следвала указанията на това писмо, защото цялата им защита е била основана на идеята, че застраховките са направили по-големия оборот. И в крайна сметка НАП губи делото.

              Следователно, за физическите лица на практика е невъзможно да им се вмени оборотът от ЦК като свързан с дейността. А пък за юридическите лица и ЕТ, доказването ще бъде жива мъка

              Ако обаче регистрираш фирма с предмет на дейност спекулации на БФБ, тогава си е жив облагаем оборот и регистрацията по ДДС е неизбежна.



              НАДЯВАМ СЕ ДА СЪМ БИЛ ПОЛЕЗЕН.

              ПРОУЧВАНЕТО НА КАЗУСА МЕ НАВЕДЕ И НА ЕДНИ ДРУГИ МИСЛИ СВЪРЗАНИ С АБСУРДА ДА СЕ РЕГИСТРИРАТ ПО ДДС ТЪРГУВАЩИТЕ НА БФБ, НО ЗАТОВА ПО-КЪСНО. РАКИЯТА МЕ ЗОВЕ..
              Last edited by netware5; 10.11.2010, 19:57.
              He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

              Коментар


              • Личното ми мнение е че няма значение какво продаваш, дали домати или да кажем акции на EUBG, независимо дали е регулиран или неурегулиран, имаш ли оборот(продажби) над 50 000 трябва да се регистрираш до 14-то число.........Нека някои, които има такива обороти да подаде заявление за регистрация по ДДС, аз мисля че НАП-аджиите ще го регистрират в законовия срок.....

                Коментар


                • ЗАКОН за пазарите на финансови инструменти


                  Общи положения
                  Чл. 73. (1) Регулиран пазар е многостранна система, организирана и/или управлявана
                  от пазарен оператор, която среща или съдейства за срещането на интересите за покупка и
                  продажба на финансови инструменти на множество трети страни чрез системата и в
                  съответствие с нейните недискреционни правила по начин, резултатът от който е
                  сключването на договор във връзка с финансовите инструменти, допуснати до търговия
                  съгласно нейните правила и/или системи, лицензирана и функционираща редовно в
                  съответствие с изискванията на този закон и актовете по прилагането му.
                  (2) Регулиран пазар е и всяка многостранна система, която е лицензирана и
                  функционира в съответствие с изискванията на дял III от Директива 2004/39/ЕО на
                  Европейския парламент и на Съвета.
                  Чл. 74. (1) Комисията издава лиценз за извършване на дейност като регулиран пазар,
                  ако системата за търговия и нейният пазарен оператор отговарят на изискванията на този
                  закон и на актовете по прилагането му. Комисията може да издаде разрешение на пазарен
                  оператор за организиране на многостранна система за търговия. Когато на регулирания
                  пазар се осъществява и търговия с държавни ценни книжа, емитирани на вътрешния пазар,
                  комисията издава лиценз след предварително одобрение от министъра на финансите и от
                  управителя на Българската народна банка на правилника за дейността на регулирания
                  пазар, правилата за търговия, вътрешната организация, регистрацията и сетълмента на
                  държавни ценни книжа.
                  (2) Пазарният оператор организира дейността и операциите на регулирания пазар.
                  Пазарният оператор отговаря за спазването на изискванията на закона и на актовете по
                  прилагането му от организирания от него регулиран пазар. Пазарният оператор има право
                  да упражнява правата, свързани с регулирания пазар.
                  (3) Регулираният пазар и неговият пазарен оператор трябва по всяко време да
                  отговарят на условията, при които е издаден лицензът по ал. 1.
                  (4) Комисията и заместник-председателят упражняват надзор върху дейността на
                  регулирания пазар и пазарния оператор.
                  (5) Търговията с финансови инструменти на регулиран пазар по ал. 1 се извършва при
                  условията и по реда на българското законодателство.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от moderast Разгледай мнение
                    Коментирам туй отдолу, ти го написа нали:


                    Да съм писал някъде за ЕТ и БФБ? Да не говорим че както чета материалите по темата - за БФБ никъде ама никъде не се говори - става дума за НЕРЕГУЛИРАН пазар.
                    експерт счетоводители
                    авдокати
                    ...

                    само, че те извършват ОБЛАГАЕМИ услуги, а джиткането през кобос не е такава.

                    лека
                    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                      Регистрация се изисква, когато дадено лице има ОБЛАГАЕМ оборот над 50К за 1 година.

                      Сделките на БФБ са всичко друго, но не и облагаем оборот.

                      поздрави
                      Чл. 96. (1) Всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.

                      (2) Облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:

                      1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;

                      2. доставки на финансови услуги по чл. 46;

                      3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47.

                      (3) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) В облагаемия оборот не се включват доставките по ал. 2, т. 2 и 3, когато не са свързани с основната дейност на лицето, доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето, както и доставките за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2 и 3.

                      (4) В облагаемия оборот се включват и получените авансови плащания по доставки по ал. 2, с изключение на получените авансови плащания преди възникване на данъчното събитие по чл. 51, ал. 1.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vajvaj Разгледай мнение
                        Къде пише, че за да търгуваш на БФБ, трябва задължително да се регистрираш като ЕТ??? И какво общо има регистрацията на ЕТ по ДДС с регистрацията на физическо лице?
                        Коментирам туй отдолу, ти го написа нали:
                        До този момент не съм чул за физическо лице, което да е регистрирано по ДДС.
                        Да съм писал някъде за ЕТ и БФБ? Да не говорим че както чета материалите по темата - за БФБ никъде ама никъде не се говори - става дума за НЕРЕГУЛИРАН пазар.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от vajvaj Разгледай мнение
                          До този момент не съм чул за физическо лице, което да е регистрирано по ДДС. ...

                          Има.
                          Пример. Услуга : Продавам право на ползване!
                          Иначе казано - отдавам нещо под наем.
                          Има много нерегистрирани, обикновени ФЛ (да приемем, че ЕТ е регистрирано и по тази причина особено ФЛ), които за период от последните 12 месеца имат обем на продажбите над 50 000 лв. Последното предполага задължение за регистриране по ЗДДС и начисляване на данъка.

                          Присъщи разходи и право на формиране на данъчен кредит са гравитиращи около горното теми, но разговорът тук е друг.
                          Last edited by nacheff; 10.11.2010, 19:12.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от moderast Разгледай мнение
                            Явно не си слушал достатъчно, ЕТ нямат никакъв проблем с регистрация по ДДС и са задължени да я направят при надвишаване на прага 50 000 лв.
                            Къде пише, че за да търгуваш на БФБ, трябва задължително да се регистрираш като ЕТ??? И какво общо има регистрацията на ЕТ по ДДС с регистрацията на физическо лице?
                            При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура

                            Коментар


                            • Регистрация се изисква, когато дадено лице има ОБЛАГАЕМ оборот над 50К за 1 година.

                              Сделките на БФБ са всичко друго, но не и облагаем оборот.

                              поздрави
                              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от vajvaj Разгледай мнение
                                До този момент не съм чул за физическо лице, което да е регистрирано по ДДС. Идиотите ще събират глобите за неподаване на декларация, но ако СТЕ подали декларация, задължително ще получите отказ. НАП са пределно наясно какво ще се случи, ако започнат регистрация на физически лица - всички присъщи разходи на физическото лице трябва да се признават за данъчен кредит - започвайки от апартамента, през бензина до баничката... Така че, мили форумци не се притеснявайте за това. Ламтурниците само искат кинтите от глобите, но и това е доста съмнително че ще се случи, защото туку виж някой завел дело за отказа за регистрация...
                                Явно не си слушал достатъчно, ЕТ нямат никакъв проблем с регистрация по ДДС и са задължени да я направят при надвишаване на прага 50 000 лв.

                                Коментар

                                Working...
                                X