IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Danske bank пуска емисия облигации в левове

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • абе не знам кво си се набутал,ама аз за еврото и паунда говоря от ляттото,когато ужким долара нямаше повече да е световна валута и чакахте да станат 2 долара за евро.
    и декември ви казвах да не играете повече валути,защото бернанки залива европата с аукциони на долари и всеки може да си вземе колкото си иска и да си дирижира валутата както си иска.
    тогава еврото беше 1,28 и за седмица скочи до 1,47,след като трише заля ЕС с долари.
    валути не играя от декември,освен паунда,който постоянно го гоня на нива от 1,40.и тва съм го писал.
    така че,специално за валутите,ако си ме слушал,не само да си направил кинти,но и да не знаеш кво да ги правиш сега.......казал съм кога да се влиза,както и кога да се излезне,че и със завидна точност.
    дори и съм казвал,че играя само паунд/долар,защото там ще има най голямата разлика...и тва стана,налЕ?
    от декември насам,всеки път казвам,че валутите е опасно да се играят краткосрочно,защото маркета е дисбалансиран,както и ще има конкуренция между държавите,коя да си обезцени валутата повече.
    но дългосрочно,ако не използваш левъридж,а за държане на спестявания,долара според мен си остава най добия вариянт.
    единствено сгеших за златото,но казвах,че ако някой вярва в хиперинфлацията,то да купува сребро и платина,вместо злато,защото то е балонирано в пъти,спрямо останалите благородни метали и от тогава покачването на среброто и платината е по голямо в процентно отношените,спрямо златото.
    продължавам да твърдя,че златото е лудост да се купува.аз лично не вярвам в края на света и в хиперинфлация.

    Коментар


    • абе еврото и то ще гризне големата хурка

      нека украина и изто4на европа да рухнат и глеи кво става.сега един нов голф е колкото един кран в китаи ама с крана се строят заводи а с голфа си разхождаш топарлаците по заведения.европа е такъв балон 2-3 пъти по голем от на 4и4а ви сам балона.окопала се е с зверски мита и в един момент тотално ще изпуши.а пък о т бг икономиката ще остане само едно размазано петно слуз ,ама така е татко доги си ви щрака а вии му се кефите и пак тои ще реди правителството.

      Коментар


      • Аз не мога да разбера защо толкова хора се оповават на това, че емисията била гарантирана. Ако стане проблем, кой ще даде пари - датското правителство ли ?!?!?!
        Тая работа с гарантирането ми намирисва - един вариант на култовата реплика - "Човека взе парите и каза -ще видим" :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от acen1975
          хайде сега да сравниме двата анализа -на капитал и на банкер.
          ОТКРИЙТЕ РАЗЛИКИТЕ:

          КАПИТАЛ:

          Danske bank пласира облигации в български лева, но защо?
          Фотограф: Цветелина Ангелова

          Една от най-големите датски банки Danske bank обяви преди няколко дни, че е емитирала успешно частна емисия едногодишни облигации в български лева за общо 70 млн.лв. Най-интересното е, че те са гарантирани от Датското правителство, а лихвата по тях е фиксирана на примамливите за българските институционални инвеститори 10%. Всички книжа са продадени по номинална стойност. По-голямата част от тях са били изкупени от пенсионни и взаимни фондове, а останалите - от чуждестранни инвеститори.

          Като цяло в сделката и параметрите по нея няма нищо непазарно и може би никой нямаше да отдаде особено внимание на дълговите книжа, ако емитентът беше различен. Анализаторите на Danske bank са едни от най-яростните критици на България и нейната икономика, като в неедин от своите анализи са вещаели страховити сценарии най-вече свързани със стабилността на валутния борд. Или вече са забравили това време и гледат на лева като сигурна валута, каквато тя към момента е или има и по-дълбок замисъл, от който да спечелят не само местните инвеститори, а и самите те.

          Логиката чуждестранна банка да издава дълг в чужда, при това непопулярна на международните пазари валута свежда възможните идеи, които стоят зад решението до няколко. На първо място това е финансиране на инвестиция в страната. Но това е малко вероятно поради почти тотално замръзналия инвеститорски интерес, особено към по-рисковите дестинации, каквато е България.

          Другата алтернатива, която изглежда по-логична, е да очакваш, че през следващата година наистина ще настъпят катаклизми в българската икономика и валутният борд ще падне. Това неминуемо ще доведе до обезценка на лева спрямо еврото и дългът всъщност ще струва по-малко, отколкото в момента. Т.е. банката може вече да е продала тези 70 млн.лв. на някой хедж фонд, чийто анализатори смятат, че това наистина ще се случи и те ще спечелят от това. По все още непотвърдени данни на валутните пазари хедж фондовете изкупуват дългови книжа в български лева (единственият начин да застанат на къса позиция срещу лева, т.е. да спечелят от неговото поевтиняване) срещу лихва между 9 и 13%.

          Освен това стана ясно, че има и политически проблем, след като финансовият министър Пламен Орешарски съобщи, че е изпратил „гневно” писмо до датския си колега, без да уточнява съдържанието на документа. "Ние имаме нашите коментари и сме ги изпратили до датския финансов министър и управителя на банката", коментира пред в. „Дневник” Орешарски.

          От министерството коментираха още пред в. „Дневник”, че по този начин се залага висока доходност и това може да затрудни пласирането на последващи емисии български държавни ценни книжа, т.е. да направи финансирането на държавата още по-скъпо.

          Интересен факт е, че първоначално емисията е била за 43 млн.лв., но поради големият интерес били пуснати допълнителни 27 млн.лв. Мениджър по облигациите е Сити банк.

          ================================================

          БАНКЕР:
          Критикарите на борда се довериха на лева
          Безочието в бизнес отношенията не е характерна черта само за нашите географски ширини. В развитите европейски икономики то се проявява под толкова витиевати форми, че на някои наши мастити предприемачи ще им увиснат мандибулите (или казано по нашенски, ченетата), ако се сблъскат челно с тях.

          Как иначе да се тълкуват действията на уважаван пазарен играч от европейска величина, който първо активно хули паричния режим на една държава, а след това емитира гарантирани от неговото правителство облигации, при това деноминирани именно във валутата на страната, която е била подложена на критика?

          Конкретен

          пример за подобна витиеватост

          даде небезизвестната "Данске Банк", чиито анализатори още от средата на 2007-а все не пропускат да споменат в докладите си, че Валутният борд в България бил неустойчив и силно податлив на международни финансови кризи. В крайна сметка излезе, че уважаваните банкери от родината на принц Хамлет просто са се опитвали, чрез сложни финансови формулировкида внесат смут в плашливите източноевропейски души, с цел да пласират собствените си новоразработени продукти за хеджиране на операциите на централни банки от държави с Валутен борд.

          Още в зората на атаката някои български финансисти, между които Емил Хърсев, заявиха, че медиите не трябва да цитират безкритично подобни псевдопроучвания. Но това не спря анализатори от сорта на тези в "Данске Банк" да заливат пазара с остри критики към стабилността на режимите с фиксирани валутни курсове. С други думи,

          продажбата на страх

          продължи на пълни обороти. Това наложи миналата седмица управителят на БНБ Иван Искров остро да разкритикува подобни доклади.

          Впрочем по този въпрос народът е казал, че за един човек трябва да се съди не по думите, а по делата. А истинската позиция на "Данске Банк" по отношение на стабилността на Валутния борд у нас може да се разбере от това, че институцията е емитирала

          едногодишен облигационен заем в левове

          Първоначалният му размер е бил 43 млн. лв., но заради големия интерес обемът му е разширен до 73 млн. лева. И... забележете, заемът е гарантиран от датското правителство, а банката е поела ангажимент, ако курсът, по който левът е фиксиран към еврото, бъде променен, тя да плаща на кредиторите си в европейската валута. От всичко това излиза, че "Данске Банк" и датската корона имат безрезервно доверие в българския Валутен борд, иначе не биха поели валутния риск - при евентуален негов провал, да плащат в евро.

          Накрая, но не на последно място, заслужава да се отбележи и лихвата, която "Данске Банк" се ангажира да плати по облигациите. Подчертаваме дебело, че тя е 10% годишно. След като подобен доход носят дългови ценни книжа, гарантирани от държава с възможно най-високия кредитен рейтинг (Дания), лихвите от 12-13%, които банките предлагат по кредити за български фирми, звучат някак приемливо.

          Казано накратко, с анализите си "експертите" на "Данске Банк" само заблуждават инвеститорите, имащи намерение да вложат капитали в държави като България, а в същото време чрез операциите си се опитват да спечелят от стабилността на нашия валутен режим.
          Бат Асене, по-добре кажи кога да чакаме паритета на евро/долар, че аз те послушах и се набутах, а и бая овце ти се вързаха май. Дай ъпдейт и за златото, ако може, че и там подведе бая народец.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Гари
            Първоначално изпратено от acen1975
            хайде сега да сравниме двата анализа -на капитал и на банкер.
            ОТКРИЙТЕ РАЗЛИКИТЕ:

            КАПИТАЛ:

            Danske bank пласира облигации в български лева, но защо?
            Фотограф: Цветелина Ангелова

            Една от най-големите датски банки Danske bank обяви преди няколко дни, че е емитирала успешно частна емисия едногодишни облигации в български лева за общо 70 млн.лв. Най-интересното е, че те са гарантирани от Датското правителство, а лихвата по тях е фиксирана на примамливите за българските институционални инвеститори 10%. Всички книжа са продадени по номинална стойност. По-голямата част от тях са били изкупени от пенсионни и взаимни фондове, а останалите - от чуждестранни инвеститори.

            Като цяло в сделката и параметрите по нея няма нищо непазарно и може би никой нямаше да отдаде особено внимание на дълговите книжа, ако емитентът беше различен. Анализаторите на Danske bank са едни от най-яростните критици на България и нейната икономика, като в неедин от своите анализи са вещаели страховити сценарии най-вече свързани със стабилността на валутния борд. Или вече са забравили това време и гледат на лева като сигурна валута, каквато тя към момента е или има и по-дълбок замисъл, от който да спечелят не само местните инвеститори, а и самите те.

            Логиката чуждестранна банка да издава дълг в чужда, при това непопулярна на международните пазари валута свежда възможните идеи, които стоят зад решението до няколко. На първо място това е финансиране на инвестиция в страната. Но това е малко вероятно поради почти тотално замръзналия инвеститорски интерес, особено към по-рисковите дестинации, каквато е България.

            Другата алтернатива, която изглежда по-логична, е да очакваш, че през следващата година наистина ще настъпят катаклизми в българската икономика и валутният борд ще падне. Това неминуемо ще доведе до обезценка на лева спрямо еврото и дългът всъщност ще струва по-малко, отколкото в момента. Т.е. банката може вече да е продала тези 70 млн.лв. на някой хедж фонд, чийто анализатори смятат, че това наистина ще се случи и те ще спечелят от това. По все още непотвърдени данни на валутните пазари хедж фондовете изкупуват дългови книжа в български лева (единственият начин да застанат на къса позиция срещу лева, т.е. да спечелят от неговото поевтиняване) срещу лихва между 9 и 13%.

            Освен това стана ясно, че има и политически проблем, след като финансовият министър Пламен Орешарски съобщи, че е изпратил „гневно” писмо до датския си колега, без да уточнява съдържанието на документа. "Ние имаме нашите коментари и сме ги изпратили до датския финансов министър и управителя на банката", коментира пред в. „Дневник” Орешарски.

            От министерството коментираха още пред в. „Дневник”, че по този начин се залага висока доходност и това може да затрудни пласирането на последващи емисии български държавни ценни книжа, т.е. да направи финансирането на държавата още по-скъпо.

            Интересен факт е, че първоначално емисията е била за 43 млн.лв., но поради големият интерес били пуснати допълнителни 27 млн.лв. Мениджър по облигациите е Сити банк.

            ================================================

            БАНКЕР:
            Критикарите на борда се довериха на лева
            Безочието в бизнес отношенията не е характерна черта само за нашите географски ширини. В развитите европейски икономики то се проявява под толкова витиевати форми, че на някои наши мастити предприемачи ще им увиснат мандибулите (или казано по нашенски, ченетата), ако се сблъскат челно с тях.

            Как иначе да се тълкуват действията на уважаван пазарен играч от европейска величина, който първо активно хули паричния режим на една държава, а след това емитира гарантирани от неговото правителство облигации, при това деноминирани именно във валутата на страната, която е била подложена на критика?

            Конкретен

            пример за подобна витиеватост

            даде небезизвестната "Данске Банк", чиито анализатори още от средата на 2007-а все не пропускат да споменат в докладите си, че Валутният борд в България бил неустойчив и силно податлив на международни финансови кризи. В крайна сметка излезе, че уважаваните банкери от родината на принц Хамлет просто са се опитвали, чрез сложни финансови формулировкида внесат смут в плашливите източноевропейски души, с цел да пласират собствените си новоразработени продукти за хеджиране на операциите на централни банки от държави с Валутен борд.

            Още в зората на атаката някои български финансисти, между които Емил Хърсев, заявиха, че медиите не трябва да цитират безкритично подобни псевдопроучвания. Но това не спря анализатори от сорта на тези в "Данске Банк" да заливат пазара с остри критики към стабилността на режимите с фиксирани валутни курсове. С други думи,

            продажбата на страх

            продължи на пълни обороти. Това наложи миналата седмица управителят на БНБ Иван Искров остро да разкритикува подобни доклади.

            Впрочем по този въпрос народът е казал, че за един човек трябва да се съди не по думите, а по делата. А истинската позиция на "Данске Банк" по отношение на стабилността на Валутния борд у нас може да се разбере от това, че институцията е емитирала

            едногодишен облигационен заем в левове

            Първоначалният му размер е бил 43 млн. лв., но заради големия интерес обемът му е разширен до 73 млн. лева. И... забележете, заемът е гарантиран от датското правителство, а банката е поела ангажимент, ако курсът, по който левът е фиксиран към еврото, бъде променен, тя да плаща на кредиторите си в европейската валута. От всичко това излиза, че "Данске Банк" и датската корона имат безрезервно доверие в българския Валутен борд, иначе не биха поели валутния риск - при евентуален негов провал, да плащат в евро.

            Накрая, но не на последно място, заслужава да се отбележи и лихвата, която "Данске Банк" се ангажира да плати по облигациите. Подчертаваме дебело, че тя е 10% годишно. След като подобен доход носят дългови ценни книжа, гарантирани от държава с възможно най-високия кредитен рейтинг (Дания), лихвите от 12-13%, които банките предлагат по кредити за български фирми, звучат някак приемливо.

            Казано накратко, с анализите си "експертите" на "Данске Банк" само заблуждават инвеститорите, имащи намерение да вложат капитали в държави като България, а в същото време чрез операциите си се опитват да спечелят от стабилността на нашия валутен режим.
            От дългото киснене в САЩ изглежда си позабравил българския език. Всъщност и двата вестника казват едно и също нещо.

            Капитал: ...Т.е. банката може вече да е продала тези 70 млн.лв. на някой хедж фонд, чийто анализатори смятат, че това наистина ще се случи и те ще спечелят от това. По все още непотвърдени данни на валутните пазари хедж фондовете изкупуват дългови книжа в български лева (единственият начин да застанат на къса позиция срещу лева, т.е. да спечелят от неговото поевтиняване) срещу лихва между 9 и 13%...

            Банкер: ...уважаваните банкери от родината на принц Хамлет просто са се опитвали, чрез сложни финансови формулировкида внесат смут в плашливите източноевропейски души, с цел да пласират собствените си новоразработени продукти за хеджиране на операциите на централни банки от държави с Валутен борд...

            Ще ти върна въпроса. Има ли разлика?
            Има разлика в интерпретацията.
            Според Капитал ходът на Данске банк е изцяло в духа на техните критики към лева. Те явно смятат, че наближава времето прогнозите им за падане на борда и срив на лева да се сбъднат и затова са решили да действат.
            Според Банкеръ пък Данске изведнъж са повярвали в стабилността на лева и са решили да плюят на досегашните си прогнози и да се възползват от тази му стабилност, като явно са убедени, че бордът няма да падне и левът няма да се срине.
            Според мен анализът на Капитал е по-близо до истината. Данске залагат на това, че до 1 година бордът ще е паднал, левът ще се е обезценил зверски и те ще са на здрава печалба.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от steppenwolf
              Има ли някакъв начин и ние да направим като Данске банк? Аз вече съм се обзаложил с няколко човека, че борда си отива до края на 2009, но нямам никаква идея как мога да спечеля от това. Някакви предложения ?
              няма как.а и данске обраха и малкото свободни пари и го направиха тихомълком,че да не се чатнат пенсионните и договорените фондове-заложиха на лакумията им и некадърността им.
              забеляза ли,как новината беше обявена не преди емитета,както винаги става,ами едва след като са задоволили цялото търсене ?
              бг е сезонна икономика-зимите са най опасни,поради непроизводителност и липса на природни ресурси за отопление.зимата излизат от държавата най много пари.
              изключително хитро бондовете са с падеж една година-края на март 2010 година....
              реално кво очакват?
              ами първото е нереално заложен БВП-4,7 ръст.......което значи,че ще има бюджетен дефицит.после залагат,че комунистите ще натискат данъците,за да се защитият от дефицита,но ще съсипят икономиката.
              другото е абсурдно аборигенското управление на банковоата система-при поскъпване на паричната маса,дефлационни процени и 0-леви лихви в целия свят,в бг дават по 10% за депозити,че и краткосрочни.правителството не прави нищо до сега,за да усмири този процес и тва ще е убийствено за бг.
              и накрая залагат и за натиска на следващата зима-излизане на валута от бг,акакто и невъзможността на българина да си плаща данъците пролетта.
              перфектна игра,според мен,както и не се забавиха,че някой друг да обере каймака вместо тях с подобни облигации.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от steppenwolf
                Има ли някакъв начин и ние да направим като Данске банк? Аз вече съм се обзаложил с няколко човека, че борда си отива до края на 2009, но нямам никаква идея как мога да спечеля от това. Някакви предложения ?
                Че какъв ти е проблемът? Залагаш апартамента, колата, жената, вземаш кредит, купуваш евро и чакаш. Не е сложно, действай.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от boogie
                  Пич, каква трева пушиш ве?:-)

                  Първоначално изпратено от koko777
                  Хайде и от мен една хипотеза/може да я пусна после и бисери и вицове/-парите да бъдат използвани за покупка на български акции-със 70 млн спокоино може да се манипулира 100% ръст.Някой с по-развихрено въображение може да доразвие хипотезата.
                  Ние от Северна Корея тревата я ядем.

                  Коментар


                  • По отношение в-к Банкеръ съм съгласен с Ейсън - статиите там от няколко години са на ниво третокурсник. Имам чувството, че единствената цел на този вестник е да повдига морала на банковите служители у нас.
                    Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от acen1975
                      хайде сега да сравниме двата анализа -на капитал и на банкер.
                      ОТКРИЙТЕ РАЗЛИКИТЕ:

                      КАПИТАЛ:

                      Danske bank пласира облигации в български лева, но защо?
                      Фотограф: Цветелина Ангелова

                      Една от най-големите датски банки Danske bank обяви преди няколко дни, че е емитирала успешно частна емисия едногодишни облигации в български лева за общо 70 млн.лв. Най-интересното е, че те са гарантирани от Датското правителство, а лихвата по тях е фиксирана на примамливите за българските институционални инвеститори 10%. Всички книжа са продадени по номинална стойност. По-голямата част от тях са били изкупени от пенсионни и взаимни фондове, а останалите - от чуждестранни инвеститори.

                      Като цяло в сделката и параметрите по нея няма нищо непазарно и може би никой нямаше да отдаде особено внимание на дълговите книжа, ако емитентът беше различен. Анализаторите на Danske bank са едни от най-яростните критици на България и нейната икономика, като в неедин от своите анализи са вещаели страховити сценарии най-вече свързани със стабилността на валутния борд. Или вече са забравили това време и гледат на лева като сигурна валута, каквато тя към момента е или има и по-дълбок замисъл, от който да спечелят не само местните инвеститори, а и самите те.

                      Логиката чуждестранна банка да издава дълг в чужда, при това непопулярна на международните пазари валута свежда възможните идеи, които стоят зад решението до няколко. На първо място това е финансиране на инвестиция в страната. Но това е малко вероятно поради почти тотално замръзналия инвеститорски интерес, особено към по-рисковите дестинации, каквато е България.

                      Другата алтернатива, която изглежда по-логична, е да очакваш, че през следващата година наистина ще настъпят катаклизми в българската икономика и валутният борд ще падне. Това неминуемо ще доведе до обезценка на лева спрямо еврото и дългът всъщност ще струва по-малко, отколкото в момента. Т.е. банката може вече да е продала тези 70 млн.лв. на някой хедж фонд, чийто анализатори смятат, че това наистина ще се случи и те ще спечелят от това. По все още непотвърдени данни на валутните пазари хедж фондовете изкупуват дългови книжа в български лева (единственият начин да застанат на къса позиция срещу лева, т.е. да спечелят от неговото поевтиняване) срещу лихва между 9 и 13%.

                      Освен това стана ясно, че има и политически проблем, след като финансовият министър Пламен Орешарски съобщи, че е изпратил „гневно” писмо до датския си колега, без да уточнява съдържанието на документа. "Ние имаме нашите коментари и сме ги изпратили до датския финансов министър и управителя на банката", коментира пред в. „Дневник” Орешарски.

                      От министерството коментираха още пред в. „Дневник”, че по този начин се залага висока доходност и това може да затрудни пласирането на последващи емисии български държавни ценни книжа, т.е. да направи финансирането на държавата още по-скъпо.

                      Интересен факт е, че първоначално емисията е била за 43 млн.лв., но поради големият интерес били пуснати допълнителни 27 млн.лв. Мениджър по облигациите е Сити банк.

                      ================================================

                      БАНКЕР:
                      Критикарите на борда се довериха на лева
                      Безочието в бизнес отношенията не е характерна черта само за нашите географски ширини. В развитите европейски икономики то се проявява под толкова витиевати форми, че на някои наши мастити предприемачи ще им увиснат мандибулите (или казано по нашенски, ченетата), ако се сблъскат челно с тях.

                      Как иначе да се тълкуват действията на уважаван пазарен играч от европейска величина, който първо активно хули паричния режим на една държава, а след това емитира гарантирани от неговото правителство облигации, при това деноминирани именно във валутата на страната, която е била подложена на критика?

                      Конкретен

                      пример за подобна витиеватост

                      даде небезизвестната "Данске Банк", чиито анализатори още от средата на 2007-а все не пропускат да споменат в докладите си, че Валутният борд в България бил неустойчив и силно податлив на международни финансови кризи. В крайна сметка излезе, че уважаваните банкери от родината на принц Хамлет просто са се опитвали, чрез сложни финансови формулировкида внесат смут в плашливите източноевропейски души, с цел да пласират собствените си новоразработени продукти за хеджиране на операциите на централни банки от държави с Валутен борд.

                      Още в зората на атаката някои български финансисти, между които Емил Хърсев, заявиха, че медиите не трябва да цитират безкритично подобни псевдопроучвания. Но това не спря анализатори от сорта на тези в "Данске Банк" да заливат пазара с остри критики към стабилността на режимите с фиксирани валутни курсове. С други думи,

                      продажбата на страх

                      продължи на пълни обороти. Това наложи миналата седмица управителят на БНБ Иван Искров остро да разкритикува подобни доклади.

                      Впрочем по този въпрос народът е казал, че за един човек трябва да се съди не по думите, а по делата. А истинската позиция на "Данске Банк" по отношение на стабилността на Валутния борд у нас може да се разбере от това, че институцията е емитирала

                      едногодишен облигационен заем в левове

                      Първоначалният му размер е бил 43 млн. лв., но заради големия интерес обемът му е разширен до 73 млн. лева. И... забележете, заемът е гарантиран от датското правителство, а банката е поела ангажимент, ако курсът, по който левът е фиксиран към еврото, бъде променен, тя да плаща на кредиторите си в европейската валута. От всичко това излиза, че "Данске Банк" и датската корона имат безрезервно доверие в българския Валутен борд, иначе не биха поели валутния риск - при евентуален негов провал, да плащат в евро.

                      Накрая, но не на последно място, заслужава да се отбележи и лихвата, която "Данске Банк" се ангажира да плати по облигациите. Подчертаваме дебело, че тя е 10% годишно. След като подобен доход носят дългови ценни книжа, гарантирани от държава с възможно най-високия кредитен рейтинг (Дания), лихвите от 12-13%, които банките предлагат по кредити за български фирми, звучат някак приемливо.

                      Казано накратко, с анализите си "експертите" на "Данске Банк" само заблуждават инвеститорите, имащи намерение да вложат капитали в държави като България, а в същото време чрез операциите си се опитват да спечелят от стабилността на нашия валутен режим.
                      От дългото киснене в САЩ изглежда си позабравил българския език. Всъщност и двата вестника казват едно и също нещо.

                      Капитал: ...Т.е. банката може вече да е продала тези 70 млн.лв. на някой хедж фонд, чийто анализатори смятат, че това наистина ще се случи и те ще спечелят от това. По все още непотвърдени данни на валутните пазари хедж фондовете изкупуват дългови книжа в български лева (единственият начин да застанат на къса позиция срещу лева, т.е. да спечелят от неговото поевтиняване) срещу лихва между 9 и 13%...

                      Банкер: ...уважаваните банкери от родината на принц Хамлет просто са се опитвали, чрез сложни финансови формулировкида внесат смут в плашливите източноевропейски души, с цел да пласират собствените си новоразработени продукти за хеджиране на операциите на централни банки от държави с Валутен борд...

                      Ще ти върна въпроса. Има ли разлика?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от steppenwolf
                        Има ли някакъв начин и ние да направим като Данске банк? Аз вече съм се обзаложил с няколко човека, че борда си отива до края на 2009, но нямам никаква идея как мога да спечеля от това. Някакви предложения ?
                        Можеш да се обзаложиш с мен. Каква сума си готов да загубиш?

                        Коментар


                        • Има ли някакъв начин и ние да направим като Данске банк? Аз вече съм се обзаложил с няколко човека, че борда си отива до края на 2009, но нямам никаква идея как мога да спечеля от това. Някакви предложения ?

                          Коментар


                          • Пич, каква трева пушиш ве?:-)

                            Първоначално изпратено от koko777
                            Хайде и от мен една хипотеза/може да я пусна после и бисери и вицове/-парите да бъдат използвани за покупка на български акции-със 70 млн спокоино може да се манипулира 100% ръст.Някой с по-развихрено въображение може да доразвие хипотезата.

                            Коментар


                            • хайде сега да сравниме двата анализа -на капитал и на банкер.
                              ОТКРИЙТЕ РАЗЛИКИТЕ:

                              КАПИТАЛ:

                              Danske bank пласира облигации в български лева, но защо?
                              Фотограф: Цветелина Ангелова

                              Една от най-големите датски банки Danske bank обяви преди няколко дни, че е емитирала успешно частна емисия едногодишни облигации в български лева за общо 70 млн.лв. Най-интересното е, че те са гарантирани от Датското правителство, а лихвата по тях е фиксирана на примамливите за българските институционални инвеститори 10%. Всички книжа са продадени по номинална стойност. По-голямата част от тях са били изкупени от пенсионни и взаимни фондове, а останалите - от чуждестранни инвеститори.

                              Като цяло в сделката и параметрите по нея няма нищо непазарно и може би никой нямаше да отдаде особено внимание на дълговите книжа, ако емитентът беше различен. Анализаторите на Danske bank са едни от най-яростните критици на България и нейната икономика, като в неедин от своите анализи са вещаели страховити сценарии най-вече свързани със стабилността на валутния борд. Или вече са забравили това време и гледат на лева като сигурна валута, каквато тя към момента е или има и по-дълбок замисъл, от който да спечелят не само местните инвеститори, а и самите те.

                              Логиката чуждестранна банка да издава дълг в чужда, при това непопулярна на международните пазари валута свежда възможните идеи, които стоят зад решението до няколко. На първо място това е финансиране на инвестиция в страната. Но това е малко вероятно поради почти тотално замръзналия инвеститорски интерес, особено към по-рисковите дестинации, каквато е България.

                              Другата алтернатива, която изглежда по-логична, е да очакваш, че през следващата година наистина ще настъпят катаклизми в българската икономика и валутният борд ще падне. Това неминуемо ще доведе до обезценка на лева спрямо еврото и дългът всъщност ще струва по-малко, отколкото в момента. Т.е. банката може вече да е продала тези 70 млн.лв. на някой хедж фонд, чийто анализатори смятат, че това наистина ще се случи и те ще спечелят от това. По все още непотвърдени данни на валутните пазари хедж фондовете изкупуват дългови книжа в български лева (единственият начин да застанат на къса позиция срещу лева, т.е. да спечелят от неговото поевтиняване) срещу лихва между 9 и 13%.

                              Освен това стана ясно, че има и политически проблем, след като финансовият министър Пламен Орешарски съобщи, че е изпратил „гневно” писмо до датския си колега, без да уточнява съдържанието на документа. "Ние имаме нашите коментари и сме ги изпратили до датския финансов министър и управителя на банката", коментира пред в. „Дневник” Орешарски.

                              От министерството коментираха още пред в. „Дневник”, че по този начин се залага висока доходност и това може да затрудни пласирането на последващи емисии български държавни ценни книжа, т.е. да направи финансирането на държавата още по-скъпо.

                              Интересен факт е, че първоначално емисията е била за 43 млн.лв., но поради големият интерес били пуснати допълнителни 27 млн.лв. Мениджър по облигациите е Сити банк.

                              ================================================

                              БАНКЕР:
                              Критикарите на борда се довериха на лева
                              Безочието в бизнес отношенията не е характерна черта само за нашите географски ширини. В развитите европейски икономики то се проявява под толкова витиевати форми, че на някои наши мастити предприемачи ще им увиснат мандибулите (или казано по нашенски, ченетата), ако се сблъскат челно с тях.

                              Как иначе да се тълкуват действията на уважаван пазарен играч от европейска величина, който първо активно хули паричния режим на една държава, а след това емитира гарантирани от неговото правителство облигации, при това деноминирани именно във валутата на страната, която е била подложена на критика?

                              Конкретен

                              пример за подобна витиеватост

                              даде небезизвестната "Данске Банк", чиито анализатори още от средата на 2007-а все не пропускат да споменат в докладите си, че Валутният борд в България бил неустойчив и силно податлив на международни финансови кризи. В крайна сметка излезе, че уважаваните банкери от родината на принц Хамлет просто са се опитвали, чрез сложни финансови формулировкида внесат смут в плашливите източноевропейски души, с цел да пласират собствените си новоразработени продукти за хеджиране на операциите на централни банки от държави с Валутен борд.

                              Още в зората на атаката някои български финансисти, между които Емил Хърсев, заявиха, че медиите не трябва да цитират безкритично подобни псевдопроучвания. Но това не спря анализатори от сорта на тези в "Данске Банк" да заливат пазара с остри критики към стабилността на режимите с фиксирани валутни курсове. С други думи,

                              продажбата на страх

                              продължи на пълни обороти. Това наложи миналата седмица управителят на БНБ Иван Искров остро да разкритикува подобни доклади.

                              Впрочем по този въпрос народът е казал, че за един човек трябва да се съди не по думите, а по делата. А истинската позиция на "Данске Банк" по отношение на стабилността на Валутния борд у нас може да се разбере от това, че институцията е емитирала

                              едногодишен облигационен заем в левове

                              Първоначалният му размер е бил 43 млн. лв., но заради големия интерес обемът му е разширен до 73 млн. лева. И... забележете, заемът е гарантиран от датското правителство, а банката е поела ангажимент, ако курсът, по който левът е фиксиран към еврото, бъде променен, тя да плаща на кредиторите си в европейската валута. От всичко това излиза, че "Данске Банк" и датската корона имат безрезервно доверие в българския Валутен борд, иначе не биха поели валутния риск - при евентуален негов провал, да плащат в евро.

                              Накрая, но не на последно място, заслужава да се отбележи и лихвата, която "Данске Банк" се ангажира да плати по облигациите. Подчертаваме дебело, че тя е 10% годишно. След като подобен доход носят дългови ценни книжа, гарантирани от държава с възможно най-високия кредитен рейтинг (Дания), лихвите от 12-13%, които банките предлагат по кредити за български фирми, звучат някак приемливо.

                              Казано накратко, с анализите си "експертите" на "Данске Банк" само заблуждават инвеститорите, имащи намерение да вложат капитали в държави като България, а в същото време чрез операциите си се опитват да спечелят от стабилността на нашия валутен режим.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от acen1975
                                Първоначално изпратено от Гари
                                ...заемът е гарантиран от датското правителство, а банката е поела ангажимент, ако курсът, по който левът е фиксиран към еврото, бъде променен, тя да плаща на кредиторите си в европейската валута. От всичко това излиза, че "Данске Банк" и датската корона имат безрезервно доверие в българския Валутен борд, иначе не биха поели валутния риск - при евентуален негов провал, да плащат в евро...

                                Това е цитат от статия в Банкер http://www.banker.bg/?Issue=821&Sect...&Article=37021

                                Ако наистина има такъв ангажимент за превалутиране от страна на Данске банк, просто няма какво да се говори повече. Изводът е, че

                                "...уважаваните банкери от родината на принц Хамлет се опитват чрез сложни финансови формулировки да внесат смут в плашливите източноевропейски души с цел да пласират собствените си новоразработени продукти за хеджиране на операциите на централни банки от държави с Валутен борд"...
                                изключително те съветвам да не четеш гаменски вестници от рода на банкер или пари.тва са кукуригувци.
                                единствено капитал е читава бизнес медия в бг.
                                тая статия е абсурдна олигуфрения.
                                никой няма да ти превалутира бонд-тия гамени от банкер си нямат идея дори и кво е бонд.
                                мислят си,че е инвестиция,а е обратното.не само че не вярват в левчето,ами залагат против него.
                                не четете гаменски вестници!

                                ПРЕПОРЪКА Е!
                                Гари,забеляза ли статията в капитал за въпросните облигации?
                                в капитал говорят на 100% обратното,на това,което казват в банкер?
                                казват същото,което и аз ви казвах?
                                нали ти казах,че банкер са олигуфрени и идея си нямат за кво иде реч?
                                как можеш да четеш такъв вестник,че дори и да го цитираш?
                                данске обират и последните останали свободни пари в бг,а вместо бг медиите да предупредят какво реално става,защитават датчаните?

                                за пореден път се убеждавам,че българина,колкото повече го лъжеш,толкоз повече те уважава.
                                това може би е причината сакати бизнесмедии да съществуват в тази държава.
                                вестници от рода на банкер и пари ,в цивилизацията не могат да просъществуват и 1 година.
                                само 1 такава олигуфренска статия е достатъчна,да им падне тиража в пъти.
                                обаче в бг заливат народа с некадърност,дезинформация и аматьорщина и още се съществуват????????????
                                хора,четете само капитал и нищо друго!от повече от година следя бг медиите и тва е единствения реален и професионален вестник!
                                останалото е помия!

                                Коментар

                                Working...
                                X