IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Свръхмодерно производство на краставици!!!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от sim Разгледай мнение
    frukto
    След като казваш "имах",това означава ли че си се отказал?

    Да отказах се, бях под наем, когато ми обявиха цената за продажба на 40 годишно амортизирано съоръжение със заразени почви, не си струваше, друг човека я купи и така

    Коментар


    • frukto
      След като казваш "имах",това означава ли че си се отказал?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от sim Разгледай мнение
        Черкезов,
        Мен сигурно ме познаваш,господин Тр също.С теб можем да говорим вече само за семена царевица и слънчоглед,макар , че нямам нищо против и оранжерийната тематика.Може да си почти сигурен,че fructo има оранжерия не по-малка от 30 дк,стъклена или "радомирска" или " Холандска"-6,40,
        Нямам вече))) Наемател бях на 90 дка, радомирските също са холандски само 4е технология от 50-те години (3.20), когато нашите решили да правят оранжерии 60-те накрая, холандците им продали старите си технологии)) и изобщо масовите оранжерии от комунизма които останах не са за нашия климат, само 4е тогава мазута беше 35 лева /тона и няма проблеми да правим патладжан през март

        Коментар


        • Първоначално изпратено от sim Разгледай мнение
          frukto,
          Това което казваш за полиетилена е вярно,както и за цената на газа.Към сдружението в което работех имаше още една оранжерия където помагах като консултант-тази в Свиленград.Разликата беше във вида на горивото.Тази в Попово е на газ,а другата на твърдо гориво.И на двете съм правил настройки за климатконтрол и трябва да ти кажа,че управление на топлината се извършва много по-лесно при отоплението с газ от колкото с твърдо гориво.Икономия на средства може да се постигне при газово отопление и то през март,април,тъй като самата система е по-пъргава.Може би при използуването на дърва и въглища ,което е определено по-евтино би имало по-добър ефект ако подгрятата вода се събира предварително в голям буферен съд и се консумира от там.В противен случай съм бил свидетел при температури далеч над -20градуса/примерно -10/как два котела не могат да осигурят достатъчно топлина за 15дк/бавни и тромави са/.
          Една от най-големите грешки на колегите с полиетиленката беше,че минаха от газ на твърдо гориво.

          това не е грешка, твърдото е с 40-50% по- евтино, грешката е 4е не слагат буферни баки, вярно е скъпи са , но с тях може много прецизно да се контролира температурата и е също толкова гъвкаво като газта, плюс това ако си с буфери определно можеш да минеш и с по-маломощни котли, въпрос на сметки е ))

          Коментар


          • Черкезов,
            Мен сигурно ме познаваш,господин Тр също.С теб можем да говорим вече само за семена царевица и слънчоглед,макар , че нямам нищо против и оранжерийната тематика.Може да си почти сигурен,че fructo има оранжерия не по-малка от 30 дк,стъклена или "радомирска" или " Холандска"-6,40,

            Коментар


            • Първоначално изпратено от FRUKTO Разгледай мнение
              Около 70% от себестойността в зимното производство е отоплението, така че в колкото по -модерни технологии за отопление и икономия на енергия се инвестира толкова по-ефективно. Когенерацията е задължително условие, проблем е че никой не може да ти гарантира цената на газта - 2004 аз топлех на 230 лева газ за 1000 куб.м , сега е над 600 лв., и тогава и сега цената на продукта е горе-долу същата.Дори преди 2007 имахме защитни мита и бяха по-високи цените на вноса. Общо взето не можем да се борим с гърците и турците по географски условия със сегашните оранжерии, единствено нови полиетиленови конструкции и модерни отоплителни и термоекранни системи. около 100 евро на квадрат е инвестицията, като за около 6 години може и да се върне))
              Колега, колко голяма ти е оранжерията?
              Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.

              Коментар


              • frukto,
                Това което казваш за полиетилена е вярно,както и за цената на газа.Към сдружението в което работех имаше още една оранжерия където помагах като консултант-тази в Свиленград.Разликата беше във вида на горивото.Тази в Попово е на газ,а другата на твърдо гориво.И на двете съм правил настройки за климатконтрол и трябва да ти кажа,че управление на топлината се извършва много по-лесно при отоплението с газ от колкото с твърдо гориво.Икономия на средства може да се постигне при газово отопление и то през март,април,тъй като самата система е по-пъргава.Може би при използуването на дърва и въглища ,което е определено по-евтино би имало по-добър ефект ако подгрятата вода се събира предварително в голям буферен съд и се консумира от там.В противен случай съм бил свидетел при температури далеч над -20градуса/примерно -10/как два котела не могат да осигурят достатъчно топлина за 15дк/бавни и тромави са/.
                Една от най-големите грешки на колегите с полиетиленката беше,че минаха от газ на твърдо гориво.

                Коментар


                • Новите полиетилени както знаеш СИМ имат много по-добри характеристики от стандартното стъкло - топлопреминаване, конденз, дифузия на светлината, въздушната възлгавница е в пъти по - добра от стъкло, (това което направиха в малката оранжерия до вас не беше върха на сладоледа, компромиси доста има там в технологията).
                  Относно височината- дори тя е ниска, в холандия са по 6 метра, гледат по 3 реколти - само централно стъбло.

                  Коментар


                  • Frukto,
                    Новите полиетиленови съоръжения са по-добри не само от гледна точка на климат-контрола.В Попово има още една оранжерия /полиетиленова/,чисто нова изцяло по израелска техноллогия.Такова съоръжение може да работи напълно ефективно в южна България,но при условията в района се оказа абсолютно неефективна от към енергийни разходи и в момента не работи.Най-хубавото на тази оранжерия е,че конструкцията е висока.Това позволява отглеждането на растенията с по=дълго централно стъбло,от там и по-голям брой стандартни плодове.Термоекранът и е фабрично монтиран и функционира два пъти по-добре от самоделките които съм виждал.Въпреки това поради лошо управление на съоръжението не бе постигнат икономически ефект и бе затворено.

                    Коментар


                    • Около 70% от себестойността в зимното производство е отоплението, така че в колкото по -модерни технологии за отопление и икономия на енергия се инвестира толкова по-ефективно. Когенерацията е задължително условие, проблем е че никой не може да ти гарантира цената на газта - 2004 аз топлех на 230 лева газ за 1000 куб.м , сега е над 600 лв., и тогава и сега цената на продукта е горе-долу същата.Дори преди 2007 имахме защитни мита и бяха по-високи цените на вноса. Общо взето не можем да се борим с гърците и турците по географски условия със сегашните оранжерии, единствено нови полиетиленови конструкции и модерни отоплителни и термоекранни системи. около 100 евро на квадрат е инвестицията, като за около 6 години може и да се върне))
                      Last edited by FRUKTO; 31.01.2012, 14:32.

                      Коментар


                      • Vikhunter
                        Схемите за производство в Р България отдавна са променени и като срокове не отговарят на описаните в учебниците.Както споменах по-долу големия проблем в повечето оранжерии без значение дали са хидропонни или не е липсата на добре обучен кадър.Живеем в 21 век .Холандците са създали изключително добра програма за климатконтрол.Умелото и прилагане може да намали разходите за отопление до 30% .В програмния продукт са изградени комбинации и връзки между работата на котлите,горелките им,термоекрана и вентилационната система.
                        В тази сложна плетеница от цифрови данни които следва да се зададат на главния компютър в напълно автоматизирана оранжерия като тази за която става дума може да се справи единствено добре подготвен специалист както технически така и агрономически.За голяма жалост такова обучение в България никой не предлага.
                        На практика собствениците купуват новите технологии,но няма кой да ги приложи ефективно от което няма нужния ефект.Купуваш си космически кораб ,а нямаш космонавт който да го управлява.С две думи казано:никакъв проблем не е , че за три,четири нощи трябва да се справиш с температура -20 градуса,а през деня още по-малко-за това се нарича оранжерия/затопля се предимно от слънцето/.Колкото до търговията исках да кажа,че добрата продукция се изнася в европейските страни по чисто ценови причини,а българския пазар се залива с чуждите боклуци често етикирани като "произведено в България".

                        Коментар


                        • Eй сега да си краставичар.
                          И при свръхмодерна, и по ултра напредничава технология краставицата изисква топлина. Над 25С дневна, ама сим да каже, че е специалист.
                          И си правете сметка как се топлят оранжерии при -20С.
                          Не.Нека да си ги гледат и да си избиват инвестициите, ама и аз ще кажа както и бертрам по долу. Климата в България не е най подходящ за зимно оранжерийно производство и е много по-евтино да се докара зеленчук по от юг, и е абсурдно да се искат каквито и да са ограничения за внос.
                          Нашите зеленчукари имат огромни възможности, но в раннното и средноранното производство.
                          И задължително без перлит.
                          Last edited by vikhunter; 30.01.2012, 20:00.

                          Коментар


                          • Съни нямаш право да коментираш Монсанто за щяло и не щяло. Имай уважение към себе си като демонстрираш възпитание и поне средна култура.
                            Да се поучим от п-р Петров, да прегърнем дори и враговете си за да живеем в мир и разбирателство.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Черкезов Разгледай мнение
                              Съни, от кога започна да разбираш и от краставици....?!
                              Ето в това се крие гения на българския просперитет последните 20 години, разбираме от всичко! Можем да анализираме борсата, да даваме съвети за отглеждане на краставици, за инвестиране на капиталови пазари, можем и ремонт на автомобила да си направим сами
                              Моля, моля...бледа сянка съм на твоя гений
                              Тия неща, дето ги можеТЕ, аз не ги разбирам
                              Писах само кво не прави държавата, но пък, споко...Монсанто ще го направи ))

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от sim Разгледай мнение
                                Към всички:
                                Може да Ви звучи невероятно , но една от първите хидропоники в света е създадена в България през не чак толкова далечните 1981-1984год.
                                Неточно, в началото на 30-те в Холандия в по-големи мащаби, иначе е познато от по далечно време.

                                Коментар

                                Working...
                                X