IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фотоволтаичен парк като инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

    М да ти си решил че точно твоите 30 киловата са някаква грижа за диспечерите.Да ти кажа не са и когато има ограничения те са за всички не само за теб..Писаниците ти са в стил партиен член на ГЕРБ.Не пиши глупости а прочети закона за енергетиката.Нямам никакво желание да коментирам подобни писаци плод на въображението ти и нямащи нищо общо с реалността....Станат ли много фотоволтаиците почват да създават проблеми и може да се стигне до дела срещу собствениците при определени аварийни ситуации...Морето не е до колене.
    пеше, личи си, че има и ти какво да кажеш по темата.
    дай да видим твоята гледна точка.
    препоръка е

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

      Аз знам, че управляването на 30 kWp централа е последна грижа за ЕЕС. С нея и без нея - все тая. Нямат си друга работа диспечерите и тръгнали да звънят на няколко стотин централи от по 30 kWp ..... Това е пълна простотия - все едно да звънят по телефона на 1 милион домакинства да си изключат една от крушките в жилището.

      Беше си пълна простотия и пълна безсмислица, разпорредена от някой олигофрен, с цел сплашване или не знам какво друго се е въртяло в болния му мозък. Иначе това, че този олигофрен е заемал висша ръководна длъжност, е повече от ясно.

      Нали сам осъзнаваш, че е пълна простотия да се опитваш да промениш едно 8 цифрено число, бъзикайки само последните му 2-3 разряда. Та те само шумовете и флуктуациите са по-големи от това, което са постигнали диспечерите, правейки разходи по телефона и губейки си свръх скъпото работно време.....
      М да ти си решил че точно твоите 30 киловата са някаква грижа за диспечерите.Да ти кажа не са и когато има ограничения те са за всички не само за теб..Писаниците ти са в стил партиен член на ГЕРБ.Не пиши глупости а прочети закона за енергетиката.Нямам никакво желание да коментирам подобни писаци плод на въображението ти и нямащи нищо общо с реалността....Станат ли много фотоволтаиците почват да създават проблеми и може да се стигне до дела срещу собствениците при определени аварийни ситуации...Морето не е до колене.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

        Ти смяташ че диспечерите ти правят номера????!!!!!!!Ма ти много си се объркал и въобще нямаш никаква представа как се управлява ЕЕС и кой има право да издава такива такиква разпореждания.Ако си мислиш че диспечерите в Горна Оряховица могат сами да вземат такива решения си в тотална заблуда.
        Аз знам, че управляването на 30 kWp централа е последна грижа за ЕЕС. С нея и без нея - все тая. Нямат си друга работа диспечерите и тръгнали да звънят на няколко стотин централи от по 30 kWp ..... Това е пълна простотия - все едно да звънят по телефона на 1 милион домакинства да си изключат една от крушките в жилището.

        Беше си пълна простотия и пълна безсмислица, разпорредена от някой олигофрен, с цел сплашване или не знам какво друго се е въртяло в болния му мозък. Иначе това, че този олигофрен е заемал висша ръководна длъжност, е повече от ясно.

        Нали сам осъзнаваш, че е пълна простотия да се опитваш да промениш едно 8 цифрено число, бъзикайки само последните му 2-3 разряда. Та те само шумовете и флуктуациите са по-големи от това, което са постигнали диспечерите, правейки разходи по телефона и губейки си свръх скъпото работно време.....
        Last edited by Mateev; 06.05.2021, 20:03.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

          Имаше такива заигравки от диспечерите през първите 2-3 години на експлоатация, като звъняха по телефона и ме караха да намалявам мощността с по 30 или с по 50%. После им писна - и на тях и на мене, и ни оставиха на спокойствие до ден днешен.

          Добрата новина е, че благодарение на тези безсмислени издевателства на диспечерите аз си преустроих ГРТ-то и сложих в него дистанционно управляеми контактори, посредством които мога всеки един инвертор да го превключвам кеф ти към мрежата, кеф ти към вътрешната схема на имота. По този начин като ми разпоредят намаляване на мощноста, аз дефакто прехвърлям част от инверторите да произвеждат енергия за собствена употреба, намалявайки си по този начин сметката за енегия към ЕРП-то.

          Ако някога решат отново да ми правят номера или както казваш ако ми дръпнат шалтера, аз само с едно чукване на мишката ще прехвърля цялата мощност за вътрешна употреба. Все ще намеря за какво да я ползвам - например ще копая криптовалути с безплатен ток или ще започна производство на водород.
          Ти смяташ че диспечерите ти правят номера????!!!!!!!Ма ти много си се объркал и въобще нямаш никаква представа как се управлява ЕЕС и кой има право да издава такива такиква разпореждания.Ако си мислиш че диспечерите в Горна Оряховица могат сами да вземат такива решения си в тотална заблуда.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

            Ами редно си е да е на фирми най-малкото от счетоводна гледна точка, за да можеш да си върнеш ДДС-то от инвестицията. Иначе дори и да си физическо лице, то това не те освобождава от регистрация по ДДС след надхвърлянето на 50 000 лева оборот. Тоест пак ще се регистрираш, но със закъснение, и така ще си загубиш ДДС-то от закупеното оборудване.
            Отдавна ми мина меракът за собствени нужди да правя ФЕЦ но, мой познат, с малък цех за химикали, нещо го атакуват, да му били правели в търговския му обект, юнаци разни, ФЕЦ. Затова, се сетих да питам:
            Преди два-три месеца, мернах коментар че, ако си построил, дори за собствени нужди ФЕЦ, било трябвало да плащаш акциз и мръхтели от МФ (митници ли бяха, НАП ли, или други навлеци някакви) и притеснявали хората да плащали. Слънцето безплатно, не ги вълнувало други, само да плащаш. Е, въпросът може да вълнува и други мераклии и да определи, дали да или да НЕ купуват соларни панели (поне):
            Въпросът гласи:
            Акцизът, за който мръхтят, само за АС ли се отнася или някак, И за DC? Защото, моят познат, ползва нагреватели и не се вълнува AC/DC, дали ще му досаждат, ако е на DC? Как ще измерват със стандартни електромери постоянния ток, е въпрос отделен.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

              Стигне ли се до заплаха за сигурноста на ЕЕС ти дърпат шалтера без да те питат.Ако се укриеш и не изпълниш диспечерско разпореждане ще ти спукат гьона
              Имаше такива заигравки от диспечерите през първите 2-3 години на експлоатация, като звъняха по телефона и ме караха да намалявам мощността с по 30 или с по 50%. После им писна - и на тях и на мене, и ни оставиха на спокойствие до ден днешен.

              Добрата новина е, че благодарение на тези безсмислени издевателства на диспечерите аз си преустроих ГРТ-то и сложих в него дистанционно управляеми контактори, посредством които мога всеки един инвертор да го превключвам кеф ти към мрежата, кеф ти към вътрешната схема на имота. По този начин като ми разпоредят намаляване на мощноста, аз дефакто прехвърлям част от инверторите да произвеждат енергия за собствена употреба, намалявайки си по този начин сметката за енегия към ЕРП-то.

              Ако някога решат отново да ми правят номера или както казваш ако ми дръпнат шалтера, аз само с едно чукване на мишката ще прехвърля цялата мощност за вътрешна употреба. Все ще намеря за какво да я ползвам - например ще копая криптовалути с безплатен ток или ще започна производство на водород.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
                яьпд е

                +1
                трябва ли централите да са собственост на фирми или може и на фл.
                Ами редно си е да е на фирми най-малкото от счетоводна гледна точка, за да можеш да си върнеш ДДС-то от инвестицията. Иначе дори и да си физическо лице, то това не те освобождава от регистрация по ДДС след надхвърлянето на 50 000 лева оборот. Тоест пак ще се регистрираш, но със закъснение, и така ще си загубиш ДДС-то от закупеното оборудване.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                  колко kWa е твоята?
                  върти ми се, че до 30kWa операторите са задължени да изкупуват произведената енергия.
                  но как става номера когато е над 30?
                  Стигне ли се до заплаха за сигурноста на ЕЕС ти дърпат шалтера без да те питат.Ако се укриеш и не изпълниш диспечерско разпореждане ще ти спукат гьона

                  Коментар



                  • яьпд е
                    Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                    Точно така - в един УПИ имот могат да се направят няколко централи от по 30 kWp, но на различни фирми. Важното е тези фирми да имат договор със собственика за отдаване под наем на земята и на покривната площ, заета от централата.

                    При мене е точно така. Собственик на имота и на сградите в него е физическото лице АЗ, а двете централи са на името на две фирми, в които съсобственик пак е физическото лице АЗ и членовете на семейството. Има си договор за отдаване под наем на земя и покриви, подписан от АЗ като физическо лице, и АЗ като управител на фирма. Веднъж годишно фирмата плаща наема по този договор на физическото лице АЗ, и този наем влиза в счетоводството на фирмата като законно признат разход.
                    +1
                    трябва ли централите да са собственост на фирми или може и на фл.
                    Last edited by ratten; 06.05.2021, 18:02.
                    препоръка е

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
                      колко kWa е твоята?
                      върти ми се, че до 30kWa операторите са задължени да изкупуват произведената енергия.
                      но как става номера когато е над 30?
                      Над 30 kWp можеш да строиш само централи , произвеждащи ток за собствена употреба. Преференциална цена няма, само имаш правото да продаваш излишъка тогава, когато и ако се появи. Цената за изкупуване на този излишък е смешна, но това е по-добре от нищо.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение
                        Мисля може да направиш 2 по 30кВт с различни собственици различни парцели...Иначе темата е интересна, но надали някой знае как ще вървят изкупните цени, ще изяде ли инфлацията фиксираните цени и т.н.
                        Точно така - в един УПИ имот могат да се направят няколко централи от по 30 kWp, но на различни фирми. Важното е тези фирми да имат договор със собственика за отдаване под наем на земята и на покривната площ, заета от централата.

                        При мене е точно така. Собственик на имота и на сградите в него е физическото лице АЗ, а двете централи са на името на две фирми, в които съсобственик пак е физическото лице АЗ и членовете на семейството. Има си договор за отдаване под наем на земя и покриви, подписан от АЗ като физическо лице, и АЗ като управител на фирма. Веднъж годишно фирмата плаща наема по този договор на физическото лице АЗ, и този наем влиза в счетоводството на фирмата като законно признат разход.
                        Last edited by Mateev; 06.05.2021, 12:40.

                        Коментар


                        • Мисля може да направиш 2 по 30кВт с различни собственици различни парцели...Иначе темата е интересна, но надали някой знае как ще вървят изкупните цени, ще изяде ли инфлацията фиксираните цени и т.н.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                            Ще ти отговоря съвсем накратко на основния въпрос по темата - струва ли си към днешна дата да се прави инвестиция във ФЕЦ централа?

                            Отговорът е - зависи от инвестиционния хоризонт. Ако искаш инвестиция, която да се избие за 7-10 години - не, не си струва. Няма да се получи. Ако обаче имаш излишни пари и искаш да ги инвестираш за срок от 30-40 години, ами струва си и дори далаверата е много голяма.

                            Защо това е така?

                            Ами защото времето на живот на PV модулите е много дълго - 30-40 години, а може и повече. И след като си избиеш инвестицията, след това кефа е огромен ежедневно да произвеждаш електроенергия с почти нулева себестойност. Могат да се намерят 1000 нейни приложения дори и тогава, когато изтече срока на договора с преференциалната цена.

                            Аз в момента вече съм в такъв режим - нищо не правя и имам нулева себестойност с нулеви разходи за поддръжка, но въпреки това ежемесечно едни парички пристигат по банковата сметка на фирмата.
                            колко kWa е твоята?
                            върти ми се, че до 30kWa операторите са задължени да изкупуват произведената енергия.
                            но как става номера когато е над 30?
                            препоръка е

                            Коментар


                            • Струва ми се, че както в момента търся изпълнител за малък проект 15 хил евро, така и няма кой да работи. Ей това ми се струва.

                              Коментар


                              • Помня, като се почна джангърът и масовият наплив за ФЕЦ, договорите ги обявяваха уж (да ме поправи Матеев, ако греша) за 25-годишни, по преференциални цени. После, нещата почнаха да се объркват, и едни хора, ходиха да скачат пред парламента, поради факта, че правителство (на същия Борисов), нещо се беше разлютило да сваля изкупните цени в директивен порядък. Не запомних да са го надвили, Борисов поцарува още години след това но, един от главните протестирали тогава, е върл гербер днес, съответно, някъде по веригата, се образува конфликт на интереси, с който, някой много добре си живее, а други, май само останаха да сърбат попарата. В този ред на мисли, нямаш ли, като Пинокио, едни сериозни жълтици за посаждане в страната на глупаците или съответната субсидия като за свои хора...
                                Накратко, ФЕЦ е добро нещо, ала дали са изчистени подводните камъни, малцина знаят. А, дали ще кажат истината, е Въпрос отделен.
                                Last edited by Pyramid; 03.05.2021, 20:55.

                                Коментар

                                Working...
                                X