IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фотоволтаичен парк като инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение

    Освен ако не се измисли някаква нова супер ревулюционна технология бъдещето клони диверсифицираната система със 100% ВЕИ. АЕЦ вече няма накъде да се развива и вече го отрекоха като основен източник на енергия.

    Аз бъдещето си го преставям така. Всеки един покрив на всяка една сграда покрит плътно със соларни панели/керемиди и всики сгради свързани в една обща система като във всеки квартал и всяко населено място ще има локална централа за съхранение на енергията с маховици и акумулатори. Жилищните райони поне ще преминат изцяло на собствено захранване. Няма смисъл да се пренася енергията на големи разстояния след като може да се произвежда локално.

    Индустриалните райони където има енергоемки производства ще ползват ток и от по големи ВЕЦ и др. както и от големите соларни паркове.

    Като цяло централизираното подаване на ел. енергия ще отпадне в бъдеще и с това ще отпаднат и мегацентрали от типа на нашите ТЕЦ и АЕЦ.
    А сега си представи един два месеца гъсти мъгли и си представи какво ще се случи на следващият ден след като спре тока..Човече не става както си я замислил.ВЕИ са хубаво нещо ама на тоя етап са ограничени до възможността да не застрашават сигурността на ЕЕС...При тока на мига каквото се произвежда се консумира.При нарушаването на този баланс започва изменение на честотата а това създава проблеми на уредите и машините лпито ползваме...Потребителите са разделени на категории.Нулева категория не допуска дори за милисекунда лиоса на захранване не свеждайте всичко до битови товари..

    Коментар


    • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение

      Освен ако не се измисли някаква нова супер ревулюционна технология бъдещето клони диверсифицираната система със 100% ВЕИ. АЕЦ вече няма накъде да се развива и вече го отрекоха като основен източник на енергия.

      Аз бъдещето си го преставям така. Всеки един покрив на всяка една сграда покрит плътно със соларни панели/керемиди и всики сгради свързани в една обща система като във всеки квартал и всяко населено място ще има локална централа за съхранение на енергията с маховици и акумулатори. Жилищните райони поне ще преминат изцяло на собствено захранване. Няма смисъл да се пренася енергията на големи разстояния след като може да се произвежда локално.

      Индустриалните райони където има енергоемки производства ще ползват ток и от по големи ВЕЦ и др. както и от големите соларни паркове.

      Като цяло централизираното подаване на ел. енергия ще отпадне в бъдеще и с това ще отпаднат и мегацентрали от типа на нашите ТЕЦ и АЕЦ.
      Бъдещето според мене клони към напълно автоматизирани енергийни източници, които са в състояние да работят години наред без човешка намеса. Разбира се ВЕИ-тата ще преобладават, но ще има и цял един спектър от всякакви компютризирани енергийни източници, които сами ще се грижат за балансирането на мрежата. Такива ги има дори и в момента, и стават все по-масови и по-масови.

      В един момент може напълно да отпадне нуждата от електроенергиен системен оператор. Енергийните централи сами ще си "приказват" една с друга и сами ще си вземат решения за баланса на мрежата.

      Цялата тази енергийна революция е възможна именно благодарение на развитието на електрониката, развитието на интернет и развитието на софтуерното обезпечение с криптирана връзка и криптирани алгоритми, наложени от държавата.

      ПП: Имам познат, който има ВЕЦ централа в някаква къщичка насред горите тилилейски. Тази централа е напълно автоматизирана и човека ходи да хвърли едно око веднъж в годината или дори по-рядко. Същото важи и за моята ФЕЦ. Вярно е, че е на двора, но казано честно от 2-3 години не съм ходил да хвърля поне едно око на инверторите или на модулите. Защо да ходя, като всичко си работи безпроблемно без моето участие.
      Last edited by Mateev; 14.06.2021, 16:46.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
        alphaomega, кой ще се занимава с ВЕИ ако има постоянни източници на енергия. Това което наричат антиматерия след няколко десетилетия може да е основен източник на енергия, но може да минат и няколко столетия. Иначе ще се използват много за задвижване на транспортни средства въглеводородите, само че метан което е равнозначно на водород който лесно се съхранява и дори може да бъде твърдо гориво. АЕЦ въобще не са на умиране, с тяхна помощ може да се развие това нещо и КПД при тях може да се удвои с по ефективно използване на топлината, дискови турбини и тръбички за хващане на топлината на изхода им с последващо връщане да върши работа. Тесла не случайно е казал че дисковата турбина е най голямото му откритие.
        Аз вярвам, обаче, ВЕИ ще се намножат още. Няма избор: Нуждите растат, еко безопасните източници, СА ограничени...

        Коментар


        • alphaomega, кой ще се занимава с ВЕИ ако има постоянни източници на енергия. Това което наричат антиматерия след няколко десетилетия може да е основен източник на енергия, но може да минат и няколко столетия. Иначе ще се използват много за задвижване на транспортни средства въглеводородите, само че метан което е равнозначно на водород който лесно се съхранява и дори може да бъде твърдо гориво. АЕЦ въобще не са на умиране, с тяхна помощ може да се развие това нещо и КПД при тях може да се удвои с по ефективно използване на топлината, дискови турбини и тръбички за хващане на топлината на изхода им с последващо връщане да върши работа. Тесла не случайно е казал че дисковата турбина е най голямото му откритие.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение

            Освен ако не се измисли някаква нова супер ревулюционна технология бъдещето клони диверсифицираната система със 100% ВЕИ. АЕЦ вече няма накъде да се развива и вече го отрекоха като основен източник на енергия.

            Аз бъдещето си го преставям така. Всеки един покрив на всяка една сграда покрит плътно със соларни панели/керемиди и всики сгради свързани в една обща система като във всеки квартал и всяко населено място ще има локална централа за съхранение на енергията с маховици и акумулатори. Жилищните райони поне ще преминат изцяло на собствено захранване. Няма смисъл да се пренася енергията на големи разстояния след като може да се произвежда локално.

            Индустриалните райони където има енергоемки производства ще ползват ток и от по големи ВЕЦ и др. както и от големите соларни паркове.

            Като цяло централизираното подаване на ел. енергия ще отпадне в бъдеще и с това ще отпаднат и мегацентрали от типа на нашите ТЕЦ и АЕЦ.
            Мегапроизводството може и да намали дела си но, да отпадне изцяло - това едва ли. Иначе, разсъждаваш в доста красив, бих казал, аспект Друг въпрос че, вкл.АЕЦ, се развиват и ще продължат да се. Някому, може и да вадят очите, разбира се. Ама животът е такъв. Сложен.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ratten

              никога не съм попадал на твое смислено мнение.
              всъщност от отдана си ми в игнора, но поради "пропуски" се налага да ти срещам безсмислените мнения.
              не ме репликирай. в повечето време филтрите работят.
              Понятията ни за смисъл са различни. Не страдам. Бъди здрав.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Pyramid

                Предполагам, всеки вижда, как и ти злобееш. Все повече ги разбирам модераторите.
                Относно "офтопика", според ratten:
                - Ако се вгледаш, ще разбереш: Отклоненията СА предизвикани от твоя човек.
                Иначе, аз мисля че, именно СЕГА, е времето за инвестиране във ВЕИ. Ала ВЕИ, далеч не са само ФЕЦ и беше време за орязването на налетите за "усвояване" пари. КПД за ФВП си остава ниско и, въпреки пробива с перовскитните елементи, ще продължи да бъде ключов показател. Някога, когато подхвърлих идеята за втори, паралелен пръстен в ЕЕС (специално за ВЕИ), ми се смяха, скъп бил. Е, модернизирайте, тогава, основно цялата ЕЕС и вижте, кое по-евтино. А можеше -и още може - да се усвояват и използват поне още 500-1000 [MW] от АЕЦ. До изчерпване на наличностите. Сметките излизаха между 79 и 85 лв/[MWh]. ВЕИ отвсякъде.
                Освен ако не се измисли някаква нова супер ревулюционна технология бъдещето клони диверсифицираната система със 100% ВЕИ. АЕЦ вече няма накъде да се развива и вече го отрекоха като основен източник на енергия.

                Аз бъдещето си го преставям така. Всеки един покрив на всяка една сграда покрит плътно със соларни панели/керемиди и всики сгради свързани в една обща система като във всеки квартал и всяко населено място ще има локална централа за съхранение на енергията с маховици и акумулатори. Жилищните райони поне ще преминат изцяло на собствено захранване. Няма смисъл да се пренася енергията на големи разстояния след като може да се произвежда локално.

                Индустриалните райони където има енергоемки производства ще ползват ток и от по големи ВЕЦ и др. както и от големите соларни паркове.

                Като цяло централизираното подаване на ел. енергия ще отпадне в бъдеще и с това ще отпаднат и мегацентрали от типа на нашите ТЕЦ и АЕЦ.

                Коментар


                • Снощи си мислех:
                  - А, дали не е по-изгодна микро ТЕЦ, БЕЗ ИНВЕРТОРИ, за захранвана от термосоларни панели с вакуумни тръби? Работно тяло, напр.бутан, си върти турбинка, на вала И - АД в генераторен режим и-толкова. Водата в системата, се явява термоакумулатор, изглажда колебанията в мощността, тръбните системи, имат кпд повече от два пъти, НАД това на фотоволтаиците...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение

                    Вакуумните по принцип са по капризни. Първите модели едно време може би са били проблемни докато се развие технологията. Но сега на пазара има много качествени и здрави панели с тръби с които нямаш никакви грижи. Панелите са последното нещо което ще се повреди. По скоро може да се повреди контролера или да изгори помпата. После да прегрее системата....... Аз затова тези системи не ги харесвам и предпочитам най простия вариант който ми върши идеална работа от Май до Октомври. За зимата не ми трябват панели защото имам друга система която ми топли вода през парното.

                    Изпотяването на панелите не е никакъв проблем ако всичко е направено от качествени неръждаеми материали. Отдолу и отгоре на панелите трябва да има малки дупки за да се отича водата когато се образува повече конденз.
                    В началото и аз си мислех че изпотяването ще е проблем но се оказа че няма никава разлика. Водата се стопля за същото време и системата работи. И да има някакви загуби те са малки и нямат значение за домакинските нужди.

                    Единствения недостатък на отворената гравитационна система е че трябва се спира и да се източва при студено време. Има вариант да се направи да работи с антифриз когато бойлера е в таванско помещение и няма риск от замръзване. Така ще работи и зимата. Но както казах не съм се занимавал да го правя това защото за зимата имам друга система.
                    Тук има един момент, който, е важен и не е за изхвърляне: Повече и по-гореща топла вода, е потребна зиме. Разликата с ФЕЦ и постоянните ъгли на установяване е че, при водогрейните системи - понеже не експортираш и наистина, потенциалното прегряване, Е проблем - тук, по-подходящи са по-стръмно разположени колектори. Съответно, И по-лесно се самопочистват, И повече греят, когато имаш повече нужда.
                    Лично мен, най-ме притесняват пораженията при град но, И срещу тях, е (някакво) допълнително подсигуряване това по-стръмно разполагане на тръбите. Добрата новина е че, при тях, цените спадат даже повече, отколкото при силициевите клетки.

                    Коментар


                    • Матеев, поне 1.60лв е затряването на водата в един 80л.бойлер, ако се ползва интензивно лятото по 1 бойлер на ден са 50лв. за ток.
                      D.Y.F-091066

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                        Ако системата е проста и в нея няма какво да се повреди - съгласен съм. Само че ти не ми обясни двата най-големи проблема:

                        1. Изгарянето или счупването на тръбите на вакумните колектори
                        2. Изпотяването отвътре на обикновените плоски панели, което ги прави полупрозрачни и ефективноста им силно пада

                        Само не ми разправяй, че при тебе ги няма тези неща ....
                        Вакуумните по принцип са по капризни. Първите модели едно време може би са били проблемни докато се развие технологията. Но сега на пазара има много качествени и здрави панели с тръби с които нямаш никакви грижи. Панелите са последното нещо което ще се повреди. По скоро може да се повреди контролера или да изгори помпата. После да прегрее системата....... Аз затова тези системи не ги харесвам и предпочитам най простия вариант който ми върши идеална работа от Май до Октомври. За зимата не ми трябват панели защото имам друга система която ми топли вода през парното.

                        Изпотяването на панелите не е никакъв проблем ако всичко е направено от качествени неръждаеми материали. Отдолу и отгоре на панелите трябва да има малки дупки за да се отича водата когато се образува повече конденз.
                        В началото и аз си мислех че изпотяването ще е проблем но се оказа че няма никава разлика. Водата се стопля за същото време и системата работи. И да има някакви загуби те са малки и нямат значение за домакинските нужди.

                        Единствения недостатък на отворената гравитационна система е че трябва се спира и да се източва при студено време. Има вариант да се направи да работи с антифриз когато бойлера е в таванско помещение и няма риск от замръзване. Така ще работи и зимата. Но както казах не съм се занимавал да го правя това защото за зимата имам друга система.
                        Last edited by alphaomega; 13.06.2021, 22:22.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                          alphaomega, в интернет може да се намери споделено от хора които са си направили системи от още по прост вид..и споделят че са постигнали много добри резултати, положения труд се е възнаградил така да се каже. Просто всеки според възможностите си може да процедира и истината е че за загряване на един 80 литров бойлер с вода се харчат 5-6 киловатчаса електроенергия и тя си върви. Устройство което да спестява една трета от тази енергия има смисъл също макар това да се отрича тук. Дори тези устройства с варел хората са ги ползвали и са имали полза от тях, такива са били възможностите им.
                          В ярък слънчев ден наистина един топлинен панел от 2 кв.м. е в състояние да затопли един 80-литров бойлер, като отдаде в него енергия на цена около 1.00-1.20 лв. Три-четири летни месеца - около 100-120 загрявания на бойлера или около 40 лева икономия на година. При тези разчети системата ще се изплати за около 40 години. Тоест никога няма да се изплати, да не говорим за разходите за поддръжка, които ще те вкарат в дълбока загуба.

                          Какво обаче правим с основният проблем - ако пропуснеш някоя вечер да се изкъпиш, на следващия ден ще прегрее както бойлера (ще му паднат защитите), така и топлиннния панел (водата в него ще заври и ще се задействат предпазителните вентили)?

                          Ще кажеш още механични компоненти и още автоматика, но всичко това струва пари, и разбира се периодично се поврежда във времето.

                          А онова другото под мивката е с още по-трагични енергийни и финансови разчети.
                          Last edited by Mateev; 13.06.2021, 22:11.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение


                            Не знам какво точно си правил но аз имам няколко такива системи от най простия вид, пасивни, без помпа, и съм много доволен.
                            Първата си я правихме сами по модел който видяхме в Гърция през 1992г.. Тогава в България още не бяха чували за такива работи.
                            Системата е изцяло неръждаема. Панелите и стойките от алуминий, вътре тръбите медни, вътре всичко боядисано с устойчива на температура черна боя, отгоре със закалено стъкло което издържа на градушки.
                            2 панела по 2.25 квм загряват 150 литра вода в неръждаем съд със изолация. Системата е с отворен разширителен съд и се пълни чрез механизъм с поплавък както при казанче за тоалетна. Аналогов автоматик. просто и надеждно. Зимата обаче се спира и се източва водата. Това е минусът. Работи само лятото...
                            Ако системата е проста и в нея няма какво да се повреди - съгласен съм. Само че ти не ми обясни двата най-големи проблема:

                            1. Изгарянето или счупването на тръбите на вакумните колектори
                            2. Изпотяването отвътре на обикновените плоски панели, което ги прави полупрозрачни и ефективноста им силно пада

                            Само не ми разправяй, че при тебе ги няма тези неща ....

                            Коментар


                            • alphaomega, в интернет може да се намери споделено от хора които са си направили системи от още по прост вид..и споделят че са постигнали много добри резултати, положения труд се е възнаградил така да се каже. Просто всеки според възможностите си може да процедира и истината е че за загряване на един 80 литров бойлер с вода се харчат 5-6 киловатчаса електроенергия и тя си върви. Устройство което да спестява една трета от тази енергия има смисъл също макар това да се отрича тук. Дори тези устройства с варел хората са ги ползвали и са имали полза от тях, такива са били възможностите им.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                                Аз говоря от позицията на личния ми опит, който повярвай е много богат. От дълги години имам монтирани и двата вида системи, при това големи мощности, като разочарованието ми също е голямо. Отговарям в същия ред на това, което си написал:

                                1. Монтажа на системите нито беше бърз, нито пък евтин. Използвах строителна фирма. Копаха се канали, къртеха се мазилки и въобще един малък строителен ад да ти влезе майстор в къщата.

                                2. За топлинни колектори се използват специални бойлери, с вградена в тях допълнителна серпентина за соларната част. Това с кранчетата не знам откъде го измисли. При мене поради голямата мощност се наложи да се проектира и изработи цяла една система от топлообменици със съпътстващата електроника около тях, както и моторизирани вентили, промишлени контролери и т.н.

                                3. Не само че системата има поддръжка, но дори ти писва от нея. Повреждат се разширителните съдове - пука им се мембраната с периодичност средно 1-2 години. Повреждат се вентилите за налягане. Ако не се грижиш за отнемане на излишната топлина, панелите прегряват и водата в кръговете се изпарява. Затова помпата трябва да работи непрекъснато, за да отнема топлината от панелите, и ако тази топлина не ти трябва, трябва да имаш система за защита, като например да изливаш топла вода или да я пренасочваш за отопление на нещо друго. Това обаче е са още тръби и още електроника.

                                4. Да, алуминия не ръждясва, но ръждясва всичко друго по конструкцията. Освен това има още един голям проблем - панелите се изпотяват отвътре и веднъж в годината се разглобяват, за да се почистват. На другия тип (вакумните) им изгарят тръбите и често трябва да се подменят. Толкова често, че чак ти писва.

                                5. За сметките на ток вече споменах - икономията е НЕВИДИМА и не се чувства от потребителя.

                                Не знам какво точно си правил но аз имам няколко такива системи от най простия вид, пасивни, без помпа, и съм много доволен.
                                Първата си я правихме сами по модел който видяхме в Гърция през 1992г.. Тогава в България още не бяха чували за такива работи.
                                Системата е изцяло неръждаема. Панелите и стойките от алуминий, вътре тръбите медни, вътре всичко боядисано с устойчива на температура черна боя, отгоре със закалено стъкло което издържа на градушки.
                                2 панела по 2.25 квм загряват 150 литра вода в неръждаем съд със изолация. Системата е с отворен разширителен съд и се пълни чрез механизъм с поплавък както при казанче за тоалетна. Аналогов автоматик. просто и надеждно. Зимата обаче се спира и се източва водата. Това е минусът. Работи само лятото.

                                Всичко това го направихме и монтирахме през вече далечната 1992г. и от тогава ако щеш вярвай нищо не е пипано. Работи безотказно. Не помня колко точно пари дадохме за материали но съм сигурен че вече инвестицията се е изплатила поне 3 пъти.

                                Сега разбира се не е нужно да се впуска човек в такива авантюри тъй като на пазара има перфектни готови системи за същите пари. Купуваш, монтираш и повече не се занимаваш.

                                Активните системи в вакуумни тръби и помпи, сензори, електоники....сложно е. Скъпи са и има много неща които да се повредят. Обаче ако се направи качествено пък топли водата целогодишно. Дори и зимата като пекне малко слънце наобед и веднага стопля.
                                Last edited by alphaomega; 13.06.2021, 21:53.

                                Коментар

                                Working...
                                X