IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Зелена, интелигентна,IRR >> 30%

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

    И кво?
    Открил е, че за въртенето на педалите е нужно да яде фафли... и перпетуум мобилето е възможно само с джобните от техните

    Коментар


    • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение
      Това нищо не е, Матеев!

      Като 12-13 годишен бях открил механично перпетуум мобиле с доста прост принцип.

      Бях изпаднал в лек когнитивен дисонанс, защото очевидно за мен идеята работеше, и си мислех, че също толкова очевидно някой преди мен трябва вече да се е сетил.

      Оставих решението на дисонанса си и облагодетелстването на човечеството за по-късно в надеждата да стана по-знаещ и тогава да видя как стоят нещата пак.
      И кво?
      Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

      Коментар


      • Това нищо не е, Матеев!

        Като 12-13 годишен бях открил механично перпетуум мобиле с доста прост принцип.

        Бях изпаднал в лек когнитивен дисонанс, защото очевидно за мен идеята работеше, и си мислех, че също толкова очевидно някой преди мен трябва вече да се е сетил.

        Оставих решението на дисонанса си и облагодетелстването на човечеството за по-късно в надеждата да стана по-знаещ и тогава да видя как стоят нещата пак.

        Коментар


        • Също като Pyramid аз имам неща, които сам съм си ги измислял, но никога не съм си въобразявал, че съм изобретател. Например преди много години за дипломната си работа бях разработил софтуер на асемблер за Правец 8. Заданието беше да се направи компютърен телефонен указател на гр. Габрово, който да го ползват телефонистките от тел. 144, Базата с данни зае цели 8 флопидискови устройства и за да се прави в нея бързо търсене, бях измислил хитър способ още докато жената въвежда от клавитурата паралелно да се прави частично търсене и при ограничаване на обхвата до 10-20 записа те да се показват на екрана.

          Тогава нямаше литература откъде да ги прочета тези неща и се наложи да си ги измисля сам, и чак в последствие разбрах, че всъщност съм "изобретил" многозадачното (многонишково) програмиране, както и индексирането - създаване, поддържане в реално време и търсенето посредством индекси. Тогава обаче дори не знаех думичката ИНДЕКС, но си го измислих сам и го приложих на практика.

          Впоследствие за една друга програма (счетоводна) "изобретих" КЕШИРАНЕТО. Също не знаех думичката и как се прави, но си го измислих, защото ми трябваше. Това се случи далеко преди да се появи каквато и да било литература по този въпрос.

          След това много пъти през живота ми се е налагало да измислям нещо софтуерно или хардуерно, но никога не съм си въобразявал, че това е нещо значимо, и че имам правото да се наричам откривател или изобретател. Просто прилагах на практика наученото, което с всеки изминал ден ставаше все повече и повече, тъй като съм любознателен и следя световните постижения в определени области от науката и техниката.

          По време на фотоволтаичните централи през 2007-а година на практика аз сам измислих една камара неща около конструирането и проектирането просто защото нямаше откъде човек да прочете за тях. Моите проекти се копираха от другите проектанти и наложиха стил в проектирането на фотоволтаични централи. Впоследствие се появи една наредба, в която се изискваше слънчево-енергиен одит. Осем месеца след наредбата все още никой конкурент не беше направил одит, и всички чакаха и се ослушваха. И в един момент от време аз дадох моя одит на първия си клиент (над 70 листа хартия с обяснения, изчисления, графики и диаграми), и още на другия ден копия от одита ми се появиха на Славейков и се продаваха като Одита на Матеев. Впоследствие всички други проектанти започнаха да правят Copy-Paste с малки промени тук-там, и до ден днешен стила и информацията в моя одит е стандарт в България и се прави от всички. Никой не си и помисли да измисля друг одит в друг стил.

          Та искам да кажа, че всеки един инженер в живота си има много случаи, в които му се е налагало да измисля нещо, но това не означава, че е изобретател. Такива като Pyramid са рядкост, които си въобразяват, че техния "гений" е нещо изключително на световно ниво. Причината за това предполагам е ефекта на Дънинг-Крюгер, защото друго логично обяснение няма.
          Last edited by Mateev; 03.06.2020, 12:27.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Валидатор Разгледай мнение

            Бе и на тия обясненията са неразбираеми. Предполагам един тип хора се занимават с такива неща.

            Забелязвам, че понякой път някои руски сайтове, медицински или технически, се отварят с готов вече машинен превод на български, който е доста куц.
            Това е и в сегашния случай.

            От адреса:
            bg.techinfus.com/dlya-chistoty-i-poryadka/posudomoechnaya-mashina/teploobmennik-chto-eto.html

            Ако махна пък началното bg. излиза на французки.
            Бря!
            Last edited by R1a1; 03.06.2020, 11:54.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
              Доколкото разбирам, отстрани на миялната машина има тънък, плосък съд за вода. Входната вода минава оттам. Докато миялната работи и е много топла, тази вода отстрани стои "буферирана" и се топли. И после като потрябва нова вода за изплакването на съдовете, там в този "буфер" има вече на разположение позатоплена вода.
              Линка го намерих, докато търсех дали тази идея се ползва някъде. Досетих се, че това много удобно може да се ползва при перални и миялни машини. Но.. ето, някой се е сетил вече. : )
              То милиони хора (инженери) по света са се сетили с топлообменик да икономисат малко енергия, но никой от тях не си е въобразил, че е изобретател. Та това всъщност е проблемът в тази тема - че Pyramid си е въобразил, че е направил някакво гениално откритие, а всичко това всъщност го има описано в учебниците по топлотехника, които явно той не ги е чел.

              Дори и да има някакви тънкости в конструкцията, които Pyramid сам си ги е измислил, то това не означава, че е станал "изобретател". Това е така защото всеки един инженер по света ежедневно измисля някакви тънкости в това, което конструира, но това не е изобретателство. Това са просто прилагане на знанията, които е получил по време на образованието си.

              Изобретателство имаме само тогава, когато се открие някакъв нов физичен принцип, неописан в учебниците или в световната научна литература. В случая с Pyramid обаче такова нещо няма. В случая с Pyramid имаме само ПРИЛАГАНЕ НА ПРАКТИКА на топлообменика в някаква нова конструкция. Това, че е сложен в нова конструкция, не е изобретателство. Това, че се променя конструкцията на самия топлообменик, също не е изобретателство. Това е само прилагане на практика на наученото в училище.

              При силно невежите хора често се случва този проблем. Те наистина понякога измислят нещо, което не са го чели никъде, и понеже са си го измислили сами, и си мислят, че са изобретатели. Проблемът при тях обаче се състои в това, че тяхното откритие (наистина те са си го открили сами) всъщност отдавна е известно на човечеството. Затова откритието им не се брои за откритие, а причината за самозаблудата е липса на достатъчно проучване в литературата, за да си изясни човек, че има други първооткриватели.
              Last edited by Mateev; 03.06.2020, 11:32.

              Коментар


              • Доколкото разбирам, отстрани на миялната машина има тънък, плосък съд за вода. Входната вода минава оттам. Докато миялната работи и е много топла, тази вода отстрани стои "буферирана" и се топли. И после като потрябва нова вода за изплакването на съдовете, там в този "буфер" има вече на разположение позатоплена вода.
                Линка го намерих, докато търсех дали тази идея се ползва някъде. Досетих се, че това много удобно може да се ползва при перални и миялни машини. Но.. ето, някой се е сетил вече. : )

                Коментар


                • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
                  Топлата вода е откита вече и се ползва идеята:

                  Топлообменници в съвременните съдомиялни машини

                  https://bg.techinfus.com/dlya-chisto...-chto-eto.html

                  Има и хубаво видео.
                  Бе и на тия обясненията са неразбираеми. Предполагам един тип хора се занимават с такива неща.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
                    Топлата вода е откита вече и се ползва идеята:

                    Топлообменници в съвременните съдомиялни машини

                    https://bg.techinfus.com/dlya-chisto...-chto-eto.html

                    Има и хубаво видео.
                    Голям майтап. Десет години чакане на нашия "гениален изобретател" отидоха по дяволите. И други негениални неизобретатели го направиха, вградиха го в изделие, и вероятно вече го продават. И предполагам това са го постигнали и без някой да им дава 300 000 лева.

                    Коментар


                    • Топлата вода е откита вече и се ползва идеята:

                      Топлообменници в съвременните съдомиялни машини

                      https://bg.techinfus.com/dlya-chisto...-chto-eto.html

                      Има и хубаво видео.

                      Коментар


                      • Ако човек иска да прави икономия на електроенергия от топлата вода, просто трябва да си купи качествени моментни бойлери за кухнята и банята. Не му трябва нищо друго. Бойлерите стоплят точно толкова вода, колкото му трябва, до точно тази температура, която му трябва. Ако домашната инсталация не издържа този товар, най-лесното решение е в таблото да се сложи едно токово реле, което управлява един контактор, а той управлява втория бойлер. Така при включването на единия бойлер се блокира достъпа до другия. Този в банята е с по-висш приоритет от този в кухнята. Така беше в стария ми апартамент, и трябва да ви кажа, че тази система работи превъзходно.

                        При мене дори системата за приоритизация работеше на три нива:
                        1. Включването на първия бойлер (в банята) забраняваше консуматорите в следващите 3 точки
                        2. Включването на втория бойлер (в кухнята) забраняваше консуматорите в следващите 2 точки.
                        3. Включването на готварска печка или ютия забраняваше консуматорите в последната точка
                        4. С най-нисък приоритет беше подовото отопление, което се забранява от който и да било по-горен консуматор

                        Така със слаба инсталация в апартамента управлявах консуматори, които превъзахождат по мощност електромера (и главния предпазител) поне 3 пъти. И всичко това работеше напълно автоматично само благодарение на 3 токови релета, които управляваха 3 контактора.
                        Last edited by Mateev; 01.06.2020, 22:04.

                        Коментар


                        • Нещо форума се бъгна. Дава ми грешка при изпращане на постинг, а всъщност го изпраща, и така се получи дублиране.
                          Last edited by Mateev; 01.06.2020, 22:02.

                          Коментар


                          • Ами аз вече съм събрал 30 лева (с ДДС) да си купя една тръбичка и да подкрепя експанзията.

                            Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                              Mateev, върши работа и предполагам е произведен в хиляди бройки и са продадени. Ако помниш Юнгите , но по детски спомени през зимата се ползваше с тънка като по дебела сламка струйка защото иначе водата биваше студена и имаха това предимство че както миеш с такава струя може да я увеличиш рязко и има закъснение до момента в който водата потече студена. Така че можеше с такъв трик да се ползва, повреждаха се ръкохватките и батерията на бойлерчето бързо, но се ползваше и казваха че е удобство. Дори когато гръмна от запушване и лепих външната кутия а алуминиевата чаша беше излетяла и съборила мазилка от тавана. Не си спомням какви части смених, но употребата продължи. Какво да ти кажа за нормата.
                              Всичко с електрически нагревател върши работа. В проточните бойлери цялата хитрина е дебита.
                              За водата са нужни 4000 джаула или вата за да се загрее един литър с един градус. С 6кв бойлер за да я загрееш от 20 градуса до 35 означава че трябват 60000 вата, съответно дебита трябва да е 1 литър за десет секунди. Колкото по-студена водата, толкова по-малък дебит е нужен.
                              А при твоя приятел излиза че в тръбичката има таен нагревател за да възстанови не 70%, а 30% от енергията.

                              Коментар


                              • Mateev, върши работа и предполагам е произведен в хиляди бройки и са продадени. Ако помниш Юнгите , но по детски спомени през зимата се ползваше с тънка като по дебела сламка струйка защото иначе водата биваше студена и имаха това предимство че както миеш с такава струя може да я увеличиш рязко и има закъснение до момента в който водата потече студена. Така че можеше с такъв трик да се ползва, повреждаха се ръкохватките и батерията на бойлерчето бързо, но се ползваше и казваха че е удобство. Дори когато гръмна от запушване и лепих външната кутия а алуминиевата чаша беше излетяла и съборила мазилка от тавана. Не си спомням какви части смених, но употребата продължи. Какво да ти кажа за нормата.
                                D.Y.F-091066

                                Коментар

                                Working...
                                X