Първоначално изпратено от Иван Петкандраганов
Разгледай мнение
Според закона на Планк лъчението на дадено тяло зависи само и единствено от неговата температура. По-точно говорим за количеството лъчиста енергия за единица време на единица повърхност на единица пространствен ъгъл за единица честота.
Според това определение този единичен атом може да има огромна температура, но след като е сам самичък в това пространство от един кубичен километър, то тогава неговата енергия се явява нищожна за този обем, и от там и температурата на целия обем е нищожна.
Тоест температурата на цялото пространство вътре в луминисцентната лампа е малко над околната температура, и това е неоспорим факт. Приказките за десетки хиляди градуси са пълна глупост, дължаща се на самозаблудата, че единичния атом сам за себе си има някаква температура. Това не е вярно - понятието температура винаги включва някакъв обем или плоскост на някакво тяло или вещество, което излъчва лъчиста енергия, интензитета на която ние можем да премерим.
Ние можем да изчислим средната кинетична енергия на даден атом, но в понятието температура има и обем, в който се движи този атом. Е може ли някой да каже какъв е този обем, за да направим верните сметки. Така че не бъркайте кинетичната енергия с температурата - това са две различни понятия. Кинетечната енергия е ясна за единичния атом, но за понятието температура е важен и обема, в който той се разхожда. Ето тука сбърка Pyramid, защото не отчете, че малкото на брой високоенергийни атоми в луминисцентната лампа се движат в целия нейн обем, който е огромен от тяхна гледна точка, а от там и температурата на обема е ниска.
Повтарям още веднъж - единичния атом може да има всякаква кинетична енергия, но понятието ТЕМПЕРАТУРА е неприложимо за него до момента, до който не си изясним в какъв обем се разхожда, или съгласно другата класическа формула - до момента, в който не си изясним общата маса на частиците в този обем и тяхната скорост на движение/вибрации. Тоест за температура може да се говори само ако имаме ОБЕМ, ПЛОЩ или ПРОСТРАНСТВЕН ЪГЪЛ.
Коментар