IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

    Хайде да си отговорим първо на въпроса наистина ли тока от Белене ще е към 300лева, пък после да обсъждаме последствията.
    Не виждаш ли, че масата хора тук още считат, че тока от Белене ще струва 54лв или близо до тази цена.
    Напиши го ясно: Токът от Белене ще стува към 300 лева! и тогава може да преминем към въпроси като кой вал къде рита, как се регулират честоти и т.н. Отворил съм тема само за цената, за да може всеки земледелец и човек поне с основно да разбере колко ще е, а ти я пълниш с хиляди други въпроси и коментари. Отворих дори и съседна тема специално за най-популярните ти въпроси за да не объркваш другите с тях.
    Аз не знам колко ще струва тока от Белене не съм гадател...Но докато умуваме и се ядем едни други времето си тече живота на Козлодуй изтича..Далавераджиите потриват ръчички и прибират тлъстите пачки.Нищо не се прави по Язовир Яденица и увеличавне на времето в което Чаира може да работи в генераторен режим.Язовир Чаира е малък...Ние сме в някакво безвремеие само европейски чалъми дърдорене на празни приказки гонене на Русия и прочее безсмислени неща...Нашите европейски приятели ни го слагат яко без вазелин.Непрекъснато се измислят разни шменти капели които да ни ливидират...Квоти моти нам кво си.Целта е да се вдигне цената за да сме неконкурентноспособни.Тогава ще мирясат...Изпаднали сме в ситуация в която само бог може да ни помогне.Между другото ти не ми отговарш на въпросите.А и да попитам след като знаеш колко ще е тока от Белене колко ще е този от перкопанелите вецовете тецовете?Щото не бива да сравняваме днешната цена на тока с такава след 10години

    Коментар


    • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
      Фончо би ли ни разяснил след като затворим Козлодуй тия 8000 мегавата реални мощности които да работят и произвеждат какви да бъдат примерно като процент и на каква цена ще е тока от тях
      Щото лесно е да си против АЕЦ лесно е да громиш Русия по анонимни форуми.Лесно е да си против когато не носиш отговорност.Кое е по добре скъп и сигурен ток или липса на такъв с постоянни режими тука има тука няма.
      Хайде да си отговорим първо на въпроса наистина ли тока от Белене ще е към 300лева, пък после да обсъждаме последствията.
      Не виждаш ли, че масата хора тук още считат, че тока от Белене ще струва 54лв или близо до тази цена.
      Напиши го ясно: Токът от Белене ще стува към 300 лева! и тогава може да преминем към въпроси като кой вал къде рита, как се регулират честоти и т.н. Отворил съм тема само за цената, за да може всеки земледелец и човек поне с основно да разбере колко ще е, а ти я пълниш с хиляди други въпроси и коментари. Отворих дори и съседна тема специално за най-популярните ти въпроси за да не объркваш другите с тях.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
        Копи -пасте от твоят линк- това седерастите много обичате да лъжете
        Electricity price at 123.5 USD/MWh (VAT excluded) in nominal term • Possibility to modify the price trajectory of electricity price (up to 153.3 USD/MWh) to ensure the payback of the project

        Може ли коментарче, че не разбрах какво съм излъгал? На тебе сигурно $123.5 ти се струват като 54лв от Козлодуй. Шо ми не обърнеш 1000 лева при този курс в долари? Кое е това единствено нещо според тебе цената на Белене да се различава от цената на Аккую? Щото аз изброих доста неща
        за разликите между Козлодуй и Белене.

        И накрая. Ти в саксия ли си расъл, та считаш, че щом в договра има допустима цена 153.3 та тя ще е 123.5. Между другото първата цена е неодостъпна по медии за масовия турчин, просто някой се е изпуснал на някакъв си конгрес за анексите в договора. Което точно ще се случи и в България в някаква форма, ако се намери купувач.

        Доколкото разбирам, си и чистокръвен колхозник, като скриването на този факт по тази тема си е наистина ЛЪЖА. Разбирам, че не ти пука какво ще се случи на България за сметка на Русия, но на чистокръвните българи ни пука.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

          Ne ми се смята, но тези 153 долара като влязат в микса ще паднат, тоест чистачката и директора яли свинско със зеле- и така нататък
          А това не е сигурно.Всички напират за по високи цени.Аз на Фончо съм му поставил едни въпроси не вярвам да ми отговори....Мога да му поставя и други въпроси...За какъв пазар говорим когато две големи централи имат договори за изкупуване на определени цени на цялото количество ток....А други пък получили привилигеровани цени...Трето търсенето по голямо от предлагането имаме дефицит и говорим за пазар...Зимата е ясно всичко работи големият въпрос е какво правим лятото особено тези които нямат привилегии те как да работят и как да оцелеят...щото като дойде зимата трябват...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

            Хайде стига, бе. Дал съм линк, написал съм и страница 9 където има към 10 изречения. И редовете ли да ти броя. Пише ясно 153.3 USD/MWh себестойност в точка Аккую, без ДДС, без данъци, без печалба, без пренос ... Знам, че цената е плашеща. Нали тук точно това обяснявам колко е плащеша цената на хората като тебе които изобщо не подозират колко е реално и те ми отговарят с една страница като тебе. Това може да срути икономиката и развитието за години на цяла България. И аз искам мерцедес за 1000 лева, ама няма. Цените не се определят от желанията ни. Кажи ми как да го обясня по друг начин и да го направя. Резултатността ми да убеждавам хората в това е почти нула. Вярват на Богомил Манчев и Р.Овч. А не се иска много за да го разбереш.

            Какво е НОВ АЕЦ? Да кажем, че е такъв който поне не се е изплатил и няма нищо общо с Козлодуй. Козлодуй е завършен преди 30 години, започнат много по-рано и НАПЪЛНО изплатен.
            Фончо би ли ни разяснил след като затворим Козлодуй тия 8000 мегавата реални мощности които да работят и произвеждат какви да бъдат примерно като процент и на каква цена ще е тока от тях
            1.АЕЦ....................%
            2.ВЕЦ.......................%
            3.ТЕЦ........................%
            4.ТФЕЦ.....................%
            5.Вятър....................%
            6.Фотоволтаици..................%
            7....................................
            8.......................................
            Щото лесно е да си против АЕЦ лесно е да громиш Русия по анонимни форуми.Лесно е да си против когато не носиш отговорност.Кое е по добре скъп и сигурен ток или липса на такъв с постоянни режими тука има тука няма.И понеже си фен на пазаря разбираемо е няма борса ти си безработен коато дойдат режимите и дефицита първо кой ще носи за това отговорност и второ колко ще струва тока на борсата а трето защо ли ще ни е и тая борса.Моето мнение за тази пиклива борса е че това е паразитна структура която ненужно оскъпява тока.Освен това мое мнение е че енергетиката трябва да е държавна като собственост на мрежи и централи над определена мощност.Частниците до пет мегавата и до там.На тая смешна борса кипи безсмислен неуморен труд.И още един въпрос като ни осветлиш каква трябва да е генерацията кажи ни и как ще трябва да се промени мрежата според твоята стратегия и колко ще ни струва всичко това.Лесно е да се скача в София и да се вика ууууууууууууууууууууу а ма я макарай софиянци да стоят без ток....На следващият ден и Праителството и смешната ви борса ще бъдат пометени.....Кой и как ще обясни на хората защо не са работа щото няма ток.Енергетиката е изключително сериозно нещо и всички зависим от нея...Има една книга на Артър Хейли казва се Свръхнатоварването...вземи да я прочетеш...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

              Хайде стига, бе. Дал съм линк, написал съм и страница 9 където има към 10 изречения. И редовете ли да ти броя. Пише ясно 153.3 USD/MWh себестойност в точка Аккую, без ДДС, без данъци, без печалба, без пренос ... Знам, че цената е плашеща. Нали тук точно това обяснявам колко е плащеша цената на хората като тебе които изобщо не подозират колко е реално и те ми отговарят с една страница като тебе. Това може да срути икономиката и развитието за години на цяла България. И аз искам мерцедес за 1000 лева, ама няма. Цените не се определят от желанията ни. Кажи ми как да го обясня по друг начин и да го направя. Резултатността ми да убеждавам хората в това е почти нула. Вярват на Богомил Манчев и Р.Овч. А не се иска много за да го разбереш.

              Какво е НОВ АЕЦ? Да кажем, че е такъв който поне не се е изплатил и няма нищо общо с Козлодуй. Козлодуй е завършен преди 30 години, започнат много по-рано и НАПЪЛНО изплатен.
              Копи -пасте от твоят линк- това седерастите много обичате да лъжете

              o Electricity price at 123.5 USD/MWh (VAT excluded) in nominal term • Possibility to modify the price trajectory of electricity price (up to 153.3 USD/MWh) to ensure the payback of the project o No Escalation costs o Contribution to decommissioning and waste management funds (1.5 USD/MWh) during the length of the PPA o Transfer of 20% of net profits of the PC to the Turkish Government after the expiry of the PPA OECD/NEA Workshop on “Electricity price and Nuclear New Build”, Paris, 19 September 2013 Comments on risk allocation (I) 10 o Present Value of the electricity price defined in the PPA • Defined in nominal terms and valid for a period 2020-2035 • Depends on the assumed discount rate (2%-6%) and on assumed price trajectory • Average wholesale electricity price for 2010 was 93.8 USD/MWh • The PPA has the same value of the 2010 electricity wholesale price for 1.9% discount • The value of “price trajectory” is about 2%-5%

              и превода


              Цената на електроенергията на 123.5 USD / MWh (без ДДС) в номинален срок • Възможност за промяна на ценовата траектория на цената на електроенергията (до 153.3 USD / MWh) до гарантират възвръщаемостта на проекта o Без ескалационни разходи o Принос към фондове за извеждане от експлоатация и управление на отпадъците (1,5 USD / MWh) по време на срока на АОП o Прехвърляне на 20% от нетната печалба на компютъра на турското правителство след срока на действие на ЗОП Работна среща на OECD / NEA относно цената на електроенергията и ядрената нова сграда, Париж, 19 септември 2013 г. Коментари относно разпределението на риска (I) 10 o Настояща стойност на цената на електроенергията, определена в ЗОП • Дефинирани в номинално изражение и валидни за периода 2020-2035 • Зависи от предполагаемия дисконтов процент (2% -6%) и предполагаемата ценова траектория • Средната цена на електроенергията на едро за 2010 г. е 93,8 USD / MWh • АОП има същата стойност на цената на едро за 2010 г. за 1,9% отстъпка • Стойността на "траекторията на цените" е около 2% -5%

              Коментар


              • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                Ама той е безумно скъп и без да отчиташ кражби и това, че АЕЦ никога не се завършат в срок и страшно се оскъпяват. По-долу направихме приблизителни сметки, ако не те мързи ги виж. Такова нещо като "евтин ядрен ток" от НОВИ АЕЦ НЯМА по света. От Козлодуй е евтин само защото суперинфлацията му изплати дълговете и ни е като подарен защото го изплатихме по индиректни начини.

                Ето ти цена на ток от НОВ руски АЕЦ в Турция, без отчитане на кражби
                https://www.oecd-nea.org/ndd/worksho...tto_Akkuyu.pdf

                На стр.9. виждаш $153/МВч. Там е реалната цена днес. По какви причини от Белене би се различавал съществено? Какво да говорим повече?

                Ne ми се смята, но тези 153 долара като влязат в микса ще паднат, тоест чистачката и директора яли свинско със зеле- и така нататък

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Моабет да става Разгледай мнение

                  Фон,
                  къде ги видя тези $153 за МВч в документа който си посочил? Там всички цени са под $100.

                  Какво значи НОВ АЕЦ? Да е построен преди 1 година или преди 5 преди 10
                  Хайде стига, бе. Дал съм линк, написал съм и страница 9 където има към 10 изречения. И редовете ли да ти броя. Пише ясно 153.3 USD/MWh себестойност в точка Аккую, без ДДС, без данъци, без печалба, без пренос ... Знам, че цената е плашеща. Нали тук точно това обяснявам колко е плащеша цената на хората като тебе които изобщо не подозират колко е реално и те ми отговарят с една страница като тебе. Това може да срути икономиката и развитието за години на цяла България. И аз искам мерцедес за 1000 лева, ама няма. Цените не се определят от желанията ни. Кажи ми как да го обясня по друг начин и да го направя. Резултатността ми да убеждавам хората в това е почти нула. Вярват на Богомил Манчев и Р.Овч. А не се иска много за да го разбереш.

                  Какво е НОВ АЕЦ? Да кажем, че е такъв който поне не се е изплатил и няма нищо общо с Козлодуй. Козлодуй е завършен преди 30 години, започнат много по-рано и НАПЪЛНО изплатен.
                  Last edited by fon; 31.05.2019, 11:57.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от eta orel Разгледай мнение
                    Плащаме на ВЕИ-тата ви 6 пъти по-скъпо, отколкото на АЕЦ-а.
                    ​​​​​
                    Първоначално изпратено от eta orel Разгледай мнение
                    А едновремешния социализъм много боравеше с обещания и светло бъдеще, и вие станахте бетер тех.
                    И, същите като при социализма, вземате сега законово от народа (държавни дотации, "такса въздух") с прикритието на благородната поза на радетели за бъдещето.

                    Само че ония официално поемаха отговорността, а вие влачите ни лук яли, ни лук мирисáли.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                      Ама той е безумно скъп и без да отчиташ кражби и това, че АЕЦ никога не се завършат в срок и страшно се оскъпяват. По-долу направихме приблизителни сметки, ако не те мързи ги виж. Такова нещо като "евтин ядрен ток" от НОВИ АЕЦ НЯМА по света. От Козлодуй е евтин само защото суперинфлацията му изплати дълговете и ни е като подарен защото го изплатихме по индиректни начини.

                      Ето ти цена на ток от НОВ руски АЕЦ в Турция, без отчитане на кражби
                      https://www.oecd-nea.org/ndd/worksho...tto_Akkuyu.pdf

                      На стр.9. виждаш $153/МВч. Там е реалната цена днес. По какви причини от Белене би се различавал съществено? Какво да говорим повече?

                      Фон,
                      къде ги видя тези $153 за МВч в документа който си посочил? Там всички цени са под $100.

                      Какво значи НОВ АЕЦ? Да е построен преди 1 година или преди 5 преди 10? Да е построен един реактор или да са построени всички предвидени реактори? В момента се строят доста реактори в различна степен на готовност.
                      Причини да "няма" нови АЕЦ са:
                      1. американците фалираха /Westing House/
                      2. французите започнаха АЕЦ във Финландия, но закъсаха доста със срока и цената доста се вдигна / което подкрепя твоето твърдение / и сега не намират нови клиенти след тази реклама. Струва ми се във Финландия има пуснати два реактора просто проекта не е довършен
                      3. Руснаците правят каквото могат, но и техните възможности не са огромни. Правят в Турция правят в Русия включително и няколко атомни ледоразбивача.
                      Това са общо взето тримата големи. Китайците още не са готови сами да строят АЕЦ, но и това ще стане скоро. Индийците ги чакаме да разработят реактори с гориво цезий може и да не е толкова скоро.
                      4. На много места срещат и силно противопоставяне което също влияе на цената и на сроковете /у наше село също/. Често това противопоставяне е политически, а не икономически мотивирано.

                      По отношение срока и цената. Всеки голям проект изпитва подобни проблеми не е необходимо да е АЕЦ. На пример магистралите у нас. Сигурен съм че това ще се случи и газопровода който тепърва ще се строим.
                      Закона на Хеопс гласи "Нищо не може да бъде завършено в срок и в рамките на бюджет"

                      Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат

                      Коментар


                      • Берта вземи прочети назад, сравнението Козлодуй с Белене е коректно направено.
                        Разбира се не са отчетени и други важни разходи като например 1млрд лева за инфраструктура, и евентуална печалба. Козлодуй например има накъм 11-12% печалба от дейността. Та без всичко останало за което говориш годишните разходи ще набъбнат значително, съответно и цената на тока.
                        Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от eta orel Разгледай мнение
                          Какво "ще бъде" - ветър го вее на бела кобила.
                          И тогава що твърдиш, че тока от Белене ЩЕ е евтин? Ванга ли ти каза или някоя друга врачка? Някакъв реален довод имаш ли? Да съм гледал табличката? Там не виждам никъде Белене. Къде пише Белене? Пише Козлодуй. Дай някаква друга табличка да пише и Белене щом може да боравиш само с такива таблички. Железен си като комунист на разпит щом и такова нещо не може да вденеш, пък за комунисти ми говориш.

                          Името на темата съм го писал аз за да обясня на първо място, че такова нещо като "цена на ядрен ток" НЯМА, а всеки АЕЦ по-света има различна цена.
                          Last edited by fon; 31.05.2019, 01:01.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                            за Белене според мен трябва да се направи оценка : колко ще струва с всички мурафети, кражби, комисиони, анекси и тн...
                            Ама той е безумно скъп и без да отчиташ кражби и това, че АЕЦ никога не се завършат в срок и страшно се оскъпяват. По-долу направихме приблизителни сметки, ако не те мързи ги виж. Такова нещо като "евтин ядрен ток" от НОВИ АЕЦ НЯМА по света. От Козлодуй е евтин само защото суперинфлацията му изплати дълговете и ни е като подарен защото го изплатихме по индиректни начини.

                            Ето ти цена на ток от НОВ руски АЕЦ в Турция, без отчитане на кражби
                            https://www.oecd-nea.org/ndd/worksho...tto_Akkuyu.pdf

                            На стр.9. виждаш $153/МВч. Там е реалната цена днес. По какви причини от Белене би се различавал съществено? Какво да говорим повече?


                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                              Пак ли ти бе? И пак ли с този тъп въпрос който го задаваш 15-ти път и на който отговорихме вече 20 пъти?
                              В табличката „АЕЦ Козлодуй“ ли пише? Виждаш ли ясно, че пише „АЕЦ Козлодуй“ или не?
                              А ние за Белене ли говорим? Да ти прави впечатление, че Козлодуй и Белене са два съвсем различни АЕЦ-а? Щото предполагам и кучето ми вижда разликата като гледа в екрана. Козлодуй най-малкото е напълно изплатен и цената на тока му няма да има нищо общо с цената на Белене, което го обяснихме към 20 пъти и може да го прочетеш в предишните постове. То е като да кажем "всяка кола е евтина" защото примерно трабанта ти стар и изплатен е евтин. Следва ли от това и че един чисто нов мерцедес е евтин? Ти имаш ли пари за нов мерцедес, следователно и за Белене или тия с парите трябва да го плащат?

                              Обяснихме и за ВЕИ как поевтиняват главоломно, а АЕЦ поскъпват много над инфлацията и тока на борсите. Пак ли да го обясняваме за тебе?
                              Виж името на темата.
                              Виж таблицата.

                              Какво "ще бъде" - ветър го вее на бела кобила.
                              Отдавна и до сега положението е това, описано в таблицата, и колкото и да ми подскачаш и да ми затваряш устата (което показва, че знаеш, че не си прав) - това е; факти.
                              А еднонремешния социализъм много боравеше с обещания и светло бъдеще, и вие станахте бетер тех.

                              Коментар


                              • за Белене според мен трябва да се направи оценка : колко ще струва с всички мурафети, кражби, комисиони, анекси и тн... да стане ясно частна компания ще участва ли (китайците) като инвеститор и каква норма на възвръщаемост очаква. тогава вече може да се говори за цена на мегават, а паралелите с Козлодуй са популизъм.

                                силно вероятно е да продължим да плащаме скъпия ток на тецовете на американци, доган и производни... а токът от Белене да се изнася на ниска (конкурентна цена)... при това положение каква е файдата.

                                всеки ток е скъп, когато решенията се взимат от корумпирани хора.
                                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                                Коментар

                                Working...
                                X