IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • А бе фончо колко перкопанели са инсталирани- като обща сума мегавати знаеш ли? На АЕЦ плащаме 54-55лв за мегават, нановият АЕЦ ще смещели да плащаме 300лв- ами нормално е, ако за един перкопанел сглобен в гаража плащаш 350лв, защо за АЕЦ да не плащаш 300лв

    Коментар


    • fon - ако не изпозваме собствените си възможности за да си осигурим енергия сме загубени, атомни централи не можем да правим защото инвестицитя да се произвежда оборудването за машини е много по голяма от строителство на една централа с няколко реактора и за производството на горивото също трябва да се инвестират много милиарди и ще ни излезе 30 милиарда и нагоре. Друг е въпроса че и пари нямаме също но това са дребни подробности. Вярно народното събрание реши да спре строителството, като че ли можеше да реши друго при положение че липсват пари - ние не строим а плащаме, не сме строители а плащачи без пари.
      В България има смисъл да се строят тецове на въглища защото това имаме - въглища ! Има смисъл да се научим да пестим енергия, енергопреносната мрежа с тази си ефективност е за закриване, трябва да се поправи и да се строи нова мрежа.
      А това колко много по мръсни са въглищата например сравнено с природния газ са глупости, все същите количества въглероден диоксид а в Австралия има транспортни самолети от години които летят на въглища - въглищно водна емулсия. В съвременните машини - генератори и турбини регулирането на мощността се осъществява изключително чрез подаваното гориво, те са бързи и реагират за няколко секунди ако са по мощни и тежки турбини, използват се явнополюсни генератори без възможност да управление на тока в статора или ротора. Защо? Турбините са много бързи, много по леки и много по прецизно изчислени чрез тримерни графични функции и мощнички супер компютри. Разликата между една съвременна машина и старото поколение е точно колкото между компютрите и компотите.
      D.Y.F-091066

      Коментар


      • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
        .. ..

        Цена на централата ... общо 18 милиарда лева..
        И при 158лв./Мвтч и срок на строежа 5год. ще си на нула след колко стотин години ?

        Пък при 300лв./Мвтч и срок на строежа 5год ще видиш ли изплащане в живота на централата?

        Следователно това ще е най-скъпият ток в мрежата след 5год.
        (новите договори за ФЕЦ са на под 210лв/Мвтч. )

        Коментар


        • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
          През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.

          Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.


          https://www.investor.bg/ikonomika-i-...belene-145356/
          Дай цитат от договора, бе!!! Като ни осъдиха се оказа, че няма никакъв договор с никакви цени - единствен факт заради който Р.Овч. трябваше да влезе в затвора за безстопанственост.

          Седнал да ми цитира с любов някакви просълзяващи слова на руските ни окупатори от които не може да се отървем и до ден днешен. Разплаках, се че САМО веднъж някакъв бог е откъснал от скъпоценното си време да ни обясни защо ще си останем един изостанал Троянски кон на Русия в ЕС с десетилетия напред.
          Last edited by fon; 02.06.2019, 11:38.

          Коментар


          • Не съм икономист. Ходил съм една година на вечерен курс по счетоводство. Но работих в хитра фирма. Давахме консултации на счетоводители при всякакви проблеми от това да им вържем правилн принтера до това да им оправим баланса, защото са се омотали и не могат сами да си намерят грешката. Имахме и малки клиенти и фирми с по няколкостотин счетоводителя, та оттам ми идва самочувствието по въпроса. Иначе в дипломата ми пише "Електроинженер от ВМЕИ Ленин"

            Като гледам поне знам за какво се използва капитала за разлика от тебе. Нормално е капитала на българите да се използва за българите, а не за подпомагане на азиатските северномонголоидни диваци.
            Last edited by fon; 02.06.2019, 11:23.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

              Къде си видял договор с подпис на руснаци за тази цена? Аз на тези доказани лъжци, измамници и получовеци как да вярвам на една гола дума?

              Питах те икономист с висше ли си? На капитал лихва може и да няма, но аз не съм видял икономист да предлага капитала да са се използва за най-тъпи и губещи проекти като Белене и като социален бонус за пенсии дето си мечтаят за "евтин ядрен ток". Акционерите иска максимална печалба от капитала, да си гледат семействата, да ходят по ,урви, да го влагат в най-доходоносният бизнес който намерят. Ти сега ако си крал твоят капитал в Дряново от държавата и не ти пука за него, ти предложих да ми го заемеш без лихва за няколко години.
              Как ще се ползва капитала преценява собственика му, не ти. Ти капитал нямаш....имаш само тъпи опорки от Козяк.

              Цената на централата според руснаците е цитат от инвестора, там даже по ниска цена е спомената, разбира се грантажиите ще опъвате локуми докато я изкарате двойна .....

              През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.


              Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.



              https://www.investor.bg/ikonomika-i-...belene-145356/
              Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

              Коментар


              • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                Къде си видял договор с подпис на руснаци за тази цена? Аз на тези доказани лъжци, измамници и получовеци как да вярвам на една гола дума?

                Питах те икономист с висше ли си? На капитал лихва може и да няма, но аз не съм видял икономист да предлага капитала да са се използва за най-тъпи и губещи проекти като Белене и като социален бонус за пенсии дето си мечтаят за "евтин ядрен ток". Акционерите иска максимална печалба от капитала, да си гледат семействата, да ходят по ,урви, да го влагат в най-доходоносният бизнес който намерят. Ти сега ако си крал твоят капитал в Дряново от държавата и не ти пука за него, ти предложих да ми го заемеш без лихва за няколко години.
                То, понеже много „икономисти с висше” се навъдиха, затова, сме цъфнали и вързали...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
                  Цена на централата според руснаците 6.7 милиардо евро,

                  А върху капитал лихви няма.
                  Къде си видял договор с подпис на руснаци за тази цена? Аз на тези доказани лъжци, измамници и получовеци как да вярвам на една гола дума?

                  Питах те икономист с висше ли си? На капитал лихва може и да няма, но аз не съм видял икономист да предлага капитала да са се използва за най-тъпи и губещи проекти като Белене и като социален бонус за пенсии дето си мечтаят за "евтин ядрен ток". Акционерите иска максимална печалба от капитала, да си гледат семействата, да ходят по ,урви, да го влагат в най-доходоносният бизнес който намерят. Ти сега ако си крал твоят капитал в Дряново от държавата и не ти пука за него, ти предложих да ми го заемеш без лихва за няколко години.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                    Какъв собствен капитал в АЕЦ бе? Това да не е фирмата ти в Дряново дето може да се купи с цялото Дряново за няколко десетки милиона. Ти разбираш ли, че говорим за цели 20 милиарда като всичко ще се събира със заеми.

                    Ти имаш ли поне един лев собствен капитал в твойта фирма? Един приятел търси безлихвен заем та се чудя не може ли да ползва твоя "собствен капитал"? . Даже и аз бих заел от него. Ще го вложа в банка да ми дават лихва, едва ли е много за да си губя времето за нещо друго. Какви са тия "Агра кадабра и хоп, малко собствен капитал и обещаваме безлихвено построяване на Белене". Ти не беше ли икономист, та дрънкаш тези глупости?

                    Или "собствения капитал" ще дойде от пенциите на пенциите, дето си мечтаят за "евтин ядрен ток"? Я кажи какво е "собствен капитал" по дефиниция. Да не излезеш и ти като оня дето се прави на инженер, без да е. Да не си завършил икономически техникум в Дряново по време на соца?
                    Чета ти глопустите и разбирам че нито си инжинер нито си икономист.

                    Я ми обясни коя е тая банка дето ще поеме 100 % от риска бе умен ??? Тоест да поеме 100 % от инвестицията . Е няма такаав , може да поеме 50, 60 % ама нагоре ще трябва да е собствен капитал.

                    Кат си такъв умник аи прави фирма с капитал един лев , и върви да вземеш финансиране 100 милиона само с обещания да видиш как ще те гледат банкерите..........много си зле по финансите брат , да се надяваме че на пазара картофи на Първомай по добре се оправяш ....
                    Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
                      Марков подскочи все едно ти бръкнаха в най-свидното,

                      Бе къде са и другите руски тролове, само ти остана?

                      сигурно си го разбрал от опит .....
                      Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение


                        Нооо, да приемем че ще е 15млр. - Марков, при 158лв./Мвтч след колко години ще сте на нулата, при строеж за 60мес.?

                        (приеми, че за ВЕИ смятаме, дан се вълнуваш
                        Със сигурност много по бързо от от колкото да излезем на нула от ФЕЦ дето ни продават ток на по 400-600 мвтч.

                        Пак ти се паднаха лоши опорки брат....
                        Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                          Какво ще и дали ще „си затворя”, решавам аз. Ти нямаш думата. А, кое е по-евтино или скъпо, решават технологиите. За непрекъснатост и сигурност на доставките -също. Отделно, себестойността се товари и от амортизациите, и от режийните, и от инвестициите в/за инфраструктура и т.н. А, дали без държавен дъмпинг с цел икономическо натискане на конкурента, дали цените „до потребител” ще останат конкурентни (със запазена печалба за производителя), нека времето покаже. До момента, се печатат едни зелени хартийки и с непазарни похвати, се набутват на тъпите васали. Че сме от обратното на остри и свободни , ясно („егати държавата, щом аз съм й премиер!”) но,
                          ТРЯБВА ЛИ НИ?
                          САЩ ни дават по-евтин газ и го купуваме. Това за радост не решаваш ти. И да благодарим с дълбок поклон на САЩ и ЕС за целия труд който положиха последните години, за да купуваме газ на $175, а не на $600 както беше. Без тях Путин и на $1000 щеше да ни го направи. Скоро казват ще го купуваме на $140. Путин ще вие до небесата, но на нас какво ни пука. Това дори е радост за мене, просто бонус.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                            Ха-хааа! 50/50 казваш? Кое точно ще е 50/50 и на кой какво?

                            Елементарно е ама от опорките на козяк не ти остава време да помислиш.

                            Цена на централата според руснаците 6.7 милиардо евро, тоест да кажем 14 милиарда лева. да сложим още 2 милиарда за инфраструктура и още 2 милиарда за лихви , общо 18 милиарда лева

                            БЕХ е сто процента собственик на Централата към момента и е инвестирала 4 милиарда лева. Искат да запазят 34 % - блокираща квота , останалите 66% искат да продадат на стратегически инвеститор ......тоест той ще трябва да увеличи капитала с около 8 милиарда лева да получи 66 %

                            А върху капитал лихви няма.

                            Остатъка до 18 милиарда ще е заем - 7-6 милиарда заем ще са необходими само ....

                            Ама вие си смятайте някакви измислени суми, олихвяваите си ги с някакив измислени лихви, за стотици години че да се получи убава сума....

                            Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                              Тук да ти призная леко се бъзикам с тъпанари като Велизар Енчев който пред тълпи от пенсии заяви "Вие знаете ли един кораб за втечнен газ какви милиарди струва". И ония го гледат, ще им паднат ченетата и почват да реват "Искаме руски газ". Един кораб струва към 200-250 милиона, а не милиарди. Но и аз реших да опитам да видя какъв ще е ефекта ако кажа "Вие знаете ли, че руските тръби през Сибир струват десетки милиарди?" Което си е така.

                              Няма какво да ти давам цени на целия процес. Всичко зависи и от конкретната ситуация, обем на добив, терен за тръбите, дали Русия плаща на васална държава като България честна сума за пренос на 100км ... Но факт е, че за разстояния над 1500км и при наличие на двете възможности, хората винаги се събират и изчисляват дали е по-изгодно транспорт с тръби или втечнен газ. Имаше подобна ситуация с Египетски и Израелски газ до Гърция и решиха - подводни тръби, но имаше и в Австралия и решиха - втечнен газ. Даже имам късмет да изнамеря статията
                              https://www.hellenicshippingnews.com...-gas-pipeline/

                              Та просто е най-добре да си затворите огромни русофилски усти по този въпрос, защото газа от САЩ вече дойде.
                              Какво ще и дали ще „си затворя”, решавам аз. Ти нямаш думата. А, кое е по-евтино или скъпо, решават технологиите. За непрекъснатост и сигурност на доставките -също. Отделно, себестойността се товари и от амортизациите, и от режийните, и от инвестициите в/за инфраструктура и т.н. А, дали без държавен дъмпинг с цел икономическо натискане на конкурента, дали цените „до потребител” ще останат конкурентни (със запазена печалба за производителя), нека времето покаже. До момента, се печатат едни зелени хартийки и с непазарни похвати, се набутват на тъпите васали. Че сме от обратното на остри и свободни , ясно („егати държавата, щом аз съм й премиер!”) но,
                              ТРЯБВА ЛИ НИ?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                                fon - 1.5 милиарда не са малко пари въобще и стигат за сложно строителство
                                Не са малко, ама извинявай да определяш по този начин цената на АЕЦ е повече от несериозно, дали ти се вижда скъпо. Нали точно затова пишем в тази тема - да докажем, че Белене ще е безумно скъпо, а не както си го представя масовия българин и ще срути икономиката и развитието на страната ни за години напред.

                                Ти изгледа ли филмчето което ти дадох за реалната ситуация в Белене. Това филмче е правено в Белене, а не на остров Тамбукту, въпреки, че няма да го видиш в масовите медии.
                                https://www.youtube.com/watch?v=cv7cq_kaoZI

                                Коментар

                                Working...
                                X