IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
    Тези на които е свършил договора за изкупуване, ползват ли някакви привилегии освен зелените сертификати?
    Ами по-скоро не, но такова нещо все още не се е случвало. Тепърва ще чакаме още няколко години, докато на първия му изтече срока на договора, и тогава ще видим.

    Този първи по всичко изглежда, че ще съм аз, защото моята най-стара централа е първа (или втора) в цяла България. Отдавна съм се подготвил за този момент. Променил съм си ел. таблото така, щото дистанционно посредством промишлен контролер да мога да превключвам всеки един инвертор или към външната мрежа, или към вътрешната мрежа на имота. И ако не ми хареса изкупната цена на свободния пазар, ами ще превключвам към имота и сам ще си горя тока.

    Понеже енергията е много повече, отколкото се нуждая, ще потърся някакъв начин да я употребявам локално. Например да копая биткойни или да произвеждам водород посредством електролиза. При всички случаи когато човек разполага с електроенергия по цена 0 стотинки на kWh, винаги може да и намери някакви полезни и по-високо-платени приложения.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение

      Сигурно няма. Аз друго да питам, понеже София не е точка, а има няколко отоплителни подразделения, какво точно правим като докараме водата до тук? Как докарваме до Земляне, Люлин, Младост, Левски Г? После как я сипваме в Искъра? Всички те са на различна надморска височина, включени ли са в 20-те помпени станции или Топлофикация София следва да се оправя? Понеже съм с минна специалност и знам какво предизвикателство е отводняване на рудник от 100 метра, а за изобретатели не им е проблем да 'фърлят вода на 500. И изобщо колко общо помпи, не помпени станции предвиждате? С какви показатели във всяка точка? Какви резервоари смятате, че трябва да се изкопаят и оборудват? Какъв би следвало да е типът на помпите? Колко трансформатори са необходими за захранването? Към кои подстанции би следвало да се свържат?
      Ми ''изобретателя'' не е казал ясно кондензат ли ще докарваме или дунавска вода с температура 25 градуса по Целзии.Щото кондензата е преминал през химводоочистка и е скъп.А дунавската вода акоя подкараме през така наречените черни тръби корозията ги почва веднага.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
        ..
        А ако питаш ориентировъчно - ами от 16 до 56 стотинки на kWh произведена електроенергия в зависимост от типа централа и от годината на въвеждане в експлоатация.
        Тези на които е свършил договора за изкупуване, ползват ли някакви привилегии освен зелените сертификати?

        Коментар


        • Ще помоля за коментар на ПРИНЦИПИТЕ за обратна трансформация, нивото на сложност и техническата осъществимост, Матеев. За започване и строеж, вече е ясно, не мислят хората, т.к.ТОВА ТУК, Е БЪЛГАРИЯ (страната на НЕзаинтересованите. -Обидно но, щеш-не щеш, го приемаш някой ден).
          За принципите питам. И моля за ясен отговор : ДА /НЕ, и, при желание, с кратък коментар по всеки, до 5-6 изречения.

          Нали щеше безпристрастно да разглеждаш.
          Last edited by Pyramid; 25.05.2020, 09:21.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
            А ефективността на фотоволтаик на 40 години колко е? На колко му пада КПД-то?
            Като стане моята централа на 40 години, ще ти кажа. Иначе на теория не трябва да пада с много, ако клетките са моно или поликристални - може би с 10% и дори това е много. По принцип клетките не се изтощават от това, че произвеждат ток. Намаляването на мощноста е по други причини.

            Между другото НАСА има сателити с панели на 60 и дори повече години. Трябва да ги попитаме да ни кажат .......

            Иначе аз обичам да се бъзикам с това, че ако някой археолог извади резервните ми панели от мазата след 1000 години, и ги сложи на слънце, те ще започнат да произвеждат ток с почти пълния си капацитет.

            Коментар


            • А ефективността на фотоволтаик на 40 години колко е? На колко му пада КПД-то?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение

                Сигурно няма. Аз друго да питам, понеже София не е точка, а има няколко отоплителни подразделения, какво точно правим като докараме водата до тук? Как докарваме до Земляне, Люлин, Младост, Левски Г? После как я сипваме в Искъра? Всички те са на различна надморска височина, включени ли са в 20-те помпени станции или Топлофикация София следва да се оправя? Понеже съм с минна специалност и знам какво предизвикателство е отводняване на рудник от 100 метра, а за изобретатели не им е проблем да 'фърлят вода на 500. И изобщо колко общо помпи, не помпени станции предвиждате? С какви показатели във всяка точка? Какви резервоари смятате, че трябва да се изкопаят и оборудват? Какъв би следвало да е типът на помпите? Колко трансформатори са необходими за захранването? Към кои подстанции би следвало да се свържат?
                Ами има предостатъчно буфери. Имам някои още детайли, явили се по-късно но, дълго е. Аз предложих идея и, поне досега, необорени от никого принципи за обратна трансформация. Ако тях оцениш, ок. Проектант, специално ѝ нарочно, няма да ставам. Говорим за стратегия, не за тактика.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                  Оттокът на Искър е 54,5 [м3/сек]. И това ще го сбърка?
                  - Едва ли.
                  Сигурно няма. Аз друго да питам, понеже София не е точка, а има няколко отоплителни подразделения, какво точно правим като докараме водата до тук? Как докарваме до Земляне, Люлин, Младост, Левски Г? После как я сипваме в Искъра? Всички те са на различна надморска височина, включени ли са в 20-те помпени станции или Топлофикация София следва да се оправя? Понеже съм с минна специалност и знам какво предизвикателство е отводняване на рудник от 100 метра, а за изобретатели не им е проблем да 'фърлят вода на 500. И изобщо колко общо помпи, не помпени станции предвиждате? С какви показатели във всяка точка? Какви резервоари смятате, че трябва да се изкопаят и оборудват? Какъв би следвало да е типът на помпите? Колко трансформатори са необходими за захранването? Към кои подстанции би следвало да се свържат?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                    За това върви да прочетеш последното решение на КЕВР. Нали не очакваш аз да чета 200 листа вместо тебе и после още 2 часа да пиша във форума всички видове цени? Освен това през различните години различните видове централи са имали различни цени, които действат и в момента до изтичане на договора. Така че трябва да прочетеш не едно, а 15 решения на КЕВР, всяко от които е поне 100 листа хартия.

                    А ако питаш ориентировъчно - ами от 16 до 56 стотинки на kWh произведена електроенергия в зависимост от типа централа и от годината на въвеждане в експлоатация.
                    Готово, получих отговор. Мерси.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                      Аз ли лишо попитах, ти ли лошо ме разбра, или и двамата добре се справихме до отговора ти, който, не съдържа ... отговор?
                      Изкупна цена,
                      Левчета на киловатчас, =колко ?
                      За това върви да прочетеш последното решение на КЕВР. Нали не очакваш аз да чета 200 листа вместо тебе и после още 2 часа да пиша във форума всички видове цени? Освен това през различните години различните видове централи са имали различни цени, които действат и в момента до изтичане на договора. Така че трябва да прочетеш не едно, а 15 решения на КЕВР, всяко от които е поне 100 листа хартия.

                      А ако питаш ориентировъчно - ами от 16 до 56 стотинки на kWh произведена електроенергия в зависимост от типа централа и от годината на въвеждане в експлоатация.
                      Last edited by Mateev; 24.05.2020, 12:07.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                        Ами смятай сам. В момента една ФЕЦ може да се построи цялата за 600-650 EUR/kWp без ДДС. Годишното електропроизводство го смятай по 1300 kWh/kWp. Тоест за 40 години всеки 600 EUR инвестиция ще произведат по 52 MWh електроенергия или това прави 22 лв./MWh. Хайде да сложим някаква поддръжка на централата (най-вече косене на тревата) и подмяна/ремонт на инверторите веднъж на 10 години, но дори и така цената на електроенергията няма да надхвърли 30 лв/MWh. Може да заложим и 50 или дори 60 години време на живот, което е реалистично, и тогава цената на ел.енергията пада още повече.

                        С две думи - ако искаш да оставиш някакво наследство на децата си, остави им ФЕЦ. Аз точно така съм направил - едни 60 kWp работят вече 14 години и гледайки как панелите все още изглеждат като нови, тази централка ще надживее както мене, така и децата ми. Доходът е малък (1 заплата), но за сметка на това ще го има още дълги години напред в бъдещето.
                        Аз ли лишо попитах, ти ли лошо ме разбра, или и двамата добре се справихме до отговора ти, който, не съдържа ... отговор?
                        Изкупна цена,
                        Левчета на киловатчас, =колко ?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                          Добре де, какви са В МОМЕНТА изкупните цени? Само няколко числа?
                          Ами смятай сам. В момента една ФЕЦ може да се построи цялата за 600-650 EUR/kWp без ДДС. Годишното електропроизводство го смятай по 1300 kWh/kWp. Тоест за 40 години всеки 600 EUR инвестиция ще произведат по 52 MWh електроенергия или това прави 22 лв./MWh. Хайде да сложим някаква поддръжка на централата (най-вече косене на тревата) и подмяна/ремонт на инверторите веднъж на 10 години, но дори и така цената на електроенергията няма да надхвърли 30 лв/MWh. Може да заложим и 50 или дори 60 години време на живот, което е реалистично, и тогава цената на ел.енергията пада още повече.

                          С две думи - ако искаш да оставиш някакво наследство на децата си, остави им ФЕЦ. Аз точно така съм направил - едни 60 kWp работят вече 14 години и гледайки как панелите все още изглеждат като нови, тази централка ще надживее както мене, така и децата ми. Доходът е малък (1 заплата), но за сметка на това ще го има още дълги години напред в бъдещето.
                          Last edited by Mateev; 24.05.2020, 11:28.

                          Коментар


                          • Та? Какво са приели инвеститорите във ФЕЦпрез 2005-та, сега коя сме година, и помогна ли скачането за изпълнение на договорите им от страна на изкупуващите ЕРП -та?
                            ...Или вече, за някои, няма значение, т.к. ТЕ са проектирали и построили ФЕЦ-овете и, битият бит, ****ият - ***н ?.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                              Аз винаги съм си мислил, че има висша несправедливост при изчисляване на ефективноста от различните видове електроцентрали. Защо една АЕЦ се проектира и ефективноста на инвестицията се смята с период на изплащане 30-40 години, а всички други енергоизточници ги смятат да се изплащат за 7-10 години?

                              Ами че ако от една фотоволтаична централа се търси период на изплащане 30-40 години, то тогава цената на произведения от нея ток ще е под 30 лв./MWh.
                              Добре де, какви са В МОМЕНТА изкупните цени? Само няколко числа?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                                Ще гледат софиянци домати, чушки, ориз - вода бол, цял Дунав. Да вземем направо да заградим искърското дефиле и да изселим София у козлодуйско/беленско да ги топлим по евтино с козлодуя или беляне
                                Оттокът на Искър е 54,5 [м3/сек]. И това ще го сбърка?
                                - Едва ли.

                                Коментар

                                Working...
                                X