IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение
    .. За всички, които искат да работят и жевеят нормално тока ще е все по скъп и недостъпен. ...
    Моя ток сега пада с 15%, комшуто е по пазарлъците, неговия падна с 33%....

    Коментар


    • Вшъщност тока ще е безплатан. Безплатен ще е за тия, които посрещаме с "доре дошли" и ги настаняваме в някакви бъдещи гета. За тях ще е безплатен и силно ограничен. За всички, които искат да работят и жевеят нормално тока ще е все по скъп и недостъпен. Така докато дигнат ръце и се присъединят към тези в гетата. Водят ни към тежък комунизъм и ние пак сме на неправилната страна. Няма нужда да си Оруел.

      Коментар


      • задачка

        2Гвт ФЕЦ + 2Гвт газ с кпд 50% , колко Твтч ток ще дадът за 320 дни, ако сме дали за тях 1млр.лв и наливаме в тях по 699млн.лв./год при газ 21лв./мвтч (газта средногодишно ще работи 19ч. в денонощието)

        конкурента е Козлодуй, той за 800млн.лв/год дава 16Твтч ток, а е струвал много над 5млр.лв.

        2. Горната задачка, при наличие на 8Гвт ФЕЦ и 20Гвтч акумулатор
        Last edited by satz; 03.10.2020, 13:37.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

          Вероятно.
          Обаче,
          1.Колко години е ресурсът на газовата турбна?
          2.Е ли въглеродно неутрална?
          3.Целият свят превключва на газ. Т.е., потреблението му, е на път да скочи рязко и задълго. Залежите му, обаче, СА изчерпаеми, геологопроучвателите работи са много скъпи, ослушват се за концепцията на мултиплексирано сондиране, а стари разработени полета, вече свиват производството поради изчерпване ++ та, какви гаранции има, че няма да,се върне цената нагоре? Ако не в 5 то, в 10-15
          -годишен хоризонт?
          4.Оборудването за побе ядрената част на два блока обаче, вече е произведено И ДОСТАВЕНО. Ако НЕ произвежда, трупаме още Загуби...

          ​​​​
          Коригирах да са по-ясни твтч-сите,
          Временно газта, ще запълва "нощните дупки"
          Та няма нужда от 100% натоварване, живота на новите газотурбини го дават съизмерим с реактора, при 360дни работа ! (реактора е 320)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение
            За в бъдеще тока ще е все по-скъп и все по-трудно достъпен. Няма нужда да си Оруел за да видиш какво нещастно бъдеще очаква хората в Европа. Всичките им ценности и стратегии на еврогеювите ше се стоварят много скоро на главите ни. В такова бъдеще на Европа никак не се вписва евтина енергия, а и всичко друго.
            Айтей. А аз, като Съвършеният Серсемин, се боря да се обърне внимание върху една възможност и поне, старателно и внимателно да се проучат доводите ми. Абе Серсемин, и туй то.

            Коментар


            • За в бъдеще тока ще е все по-скъп и все по-трудно достъпен. Няма нужда да си Оруел за да видиш какво нещастно бъдеще очаква хората в Европа. Всичките им ценности и стратегии на еврогеювите ше се стоварят много скоро на главите ни. В такова бъдеще на Европа никак не се вписва евтина енергия, а и всичко друго.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
                Така е, само да вмъкна един репер:
                грубо при 14-15лв./мвтч, газта става топлинно равна на разходите на АЕЦКозлодуй...(700млн.лв.48Твтч/год топло)

                при газова турбина с кпд 50% и цена газ - 21лв.мвтч
                със 699млн.лв ще произведете повече от 32Твтч (двойно на Козлодуй(който е с 800млн.лв/год разходи ))...
                Вероятно.
                Обаче,
                1.Колко години е ресурсът на газовата турбна?
                2.Е ли въглеродно неутрална?
                3.Целият свят превключва на газ. Т.е., потреблението му, е на път да скочи рязко и задълго. Залежите му, обаче, СА изчерпаеми, геологопроучвателите работи са много скъпи, ослушват се за концепцията на мултиплексирано сондиране, а стари разработени полета, вече свиват производството поради изчерпване ++ та, какви гаранции има, че няма да,се върне цената нагоре? Ако не в 5 то, в 10-15
                -годишен хоризонт?
                4.Оборудването за побе ядрената част на два блока обаче, вече е произведено И ДОСТАВЕНО. Ако НЕ произвежда, трупаме още Загуби...

                ​​​​

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                  .. образованият човек си личи по начина, по който разсъждава а не по това, колко запомнил и колко се самоузтъква, или колко атакува останалите за свои любими теми, като напр.регулирането на честотата..
                  Така е, само да вмъкна един репер:
                  грубо при 14-15лв./мвтч, газта става топлинно равна на разходите на АЕЦКозлодуй...(700млн.лв.48Твтч/год топло)

                  при газова турбина с кпд 50% и цена газ - 21лв.мвтч
                  със 699млн.лв ще произведете повече от 17Твтч ток
                  (повече от на Козлодуй(който е с 800млн.лв/год разходи ))...
                  Last edited by satz; 03.10.2020, 13:09.

                  Коментар


                  • Значи, ще напомня -и нека, ТОВА не служи като нов център за концентрация на злоба и обиди, аз наистина се уморих от тях - че, образованият човек си личи по начина, по който разсъждава а не по това, колко запомнил и колко се самоузтъква, или колко атакува останалите за свои любими теми, като напр.регулирането на честотата и това, какво той вярва, че не било възможно, т.к. щом не било още направено (което, може и вярно да е) значи, нямало да стане.
                    И още, образованият и разумен човек, когато спори, спори, па вземе да проучи аргументите ѝ на другата страна дори, и на пръв поглед, да му се струват неубедителни. (За Пешо говоря, за Матеев и т.н. ) Защо ? Ами, нека илюстрираме, само с няколко примера...
                    Фарадей не е имаал.диплома за електроинженер.
                    Не ми е известно, Архимед да е бил дипломиран математик.
                    Братя Райт, не са имали дипломи за авиатори,
                    Братя Монголфие -за въздухоплаватели,
                    Братя Люмиер не са учили кино,
                    Тесла е бил самоук,
                    Обзалагам се, Джеймс Уат не е учил ЖП транспорт,
                    Нито пък, Ото -ДВГ или отец Стърлинг -други топлинни машини, той пък даже, е бил духовник...
                    Да продължавам ли? Били емпирици. ОК. Ето, тук и на мен се смеете.
                    Отделно, изобщо не е за пренебрегване подходът „а защо не?” заедно с по-убрания присмех. Щото, на половината от изброените, са им се смели, „всички са знаели, че ТОВА е невъзможно”, пък нА, сега като се огледаш... Иначе, некоректни „сравнения”, и тук изобилстват. И едни хора се базират на „мотива”, че „след, като не е направено, значи...пирамидата „лъже”. ЕДИН да провери - Не. И забравяме да се огледаме, и се жием в гърдите, без цял живот, да сме излизали от зоната си на комфорт и да сме се осмелили да предизвикаме останалите.
                    Имам и още, ама ме канят да обядваме и, нали съм лузър, трябва да ям.
                    ​​​​​​​

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
                      Е едно число, де на повера му е трудно да го даде

                      [ATTACH=CONFIG]n3658273[/ATTACH]
                      Значи, аз отново се концентрирам на заявената от производителя мощност в мегавати, доколкото, не се споменава отделената и напуснала заедно с неутронния поток изобщо мощност, т.к. нея, би трябвало да я дават другояче. Факт обаче е, че потока работно тяло след турбината в АЕЦ се охлажда с топлообменници и охладителни кули, а турбогенераторите, доколкото ми е известно, с водород. Е, да направим една малко груба сметка назад: Ако кпд на ТГ е близък до максимума, около 98%, турбината подава (1040:0,98)=1061,22 мегавата. Даваме 10% СН - 1166,24 мегавата. За нея, при 80% кпд, турбината усвоява около 1400 мегавата. Другите, до 3000+ са СКРИТА ТОПЛИНА НА ИЗПАРЕНИЕ +ПРЕОХЛАЖДАНЕ които, за да може циркулационните помпи да вкарат раб.тяло в парогенераторите, трябва да се изведат, така парата отново се втечнява... Е, Пешо забравил тази подробност, и се нерви И ние "прости", ама физиката - каквато Господ дал. Пешето забравил, системите -не, и си работят. Да, ама кпд отн.ниско. (По някои показатели, водата наистина е кофти работно тяло, но, безопасна и се примиряват, и топлим жаби, риби и гарги, мдааа).
                      Last edited by Pyramid; 03.10.2020, 01:39.

                      Коментар


                      • Е едно число, де на повера му е трудно да го даде

                        Click image for larger version

Name:	5toploAEC.jpg
Views:	1
Size:	95.4 КБ
ID:	3658273

                        Коментар


                        • Тъййй. След, като Петър НИЩО не доказа и, след като, вече е ясно, че под такъв натиск и с ТЕЗИ могъщи „съюзници” (всъщност, ВРАГОВЕ,) АЕЦ „Белене”, може и да не се построи то, твърде вероятно е, да се строят блокове 7. ѝ 8. в Козлодуй. ТОВА идва да изиска - ама просто, НАЛОЖИТЕЛНО цената да се натисне с всички средства надолу тъй, щото да остане въздух за БГ икономика. И няма мърдане.
                          И, да не речете „да бе, да!” - идва и принудителното изключване на въглищните ТЕЦ, а газът, при тези условия, дълго няма да устиска (чак) толкова евтин и ще се върне нагоре (ще поскъпне осезаемо) в рамките на 5-10 години.
                          Т.е., страната, ще се върне към моето предложение. Ама бунтувал се бил нашия Опонент, ама бил съм „прост”... Прост ли съм или не, животът ще докаже: инж.ви Pyramid Е прав, а тука един, (той се знае кой е) бадева дето се пени. Вече, дали ще съм жив тогава, да му видя сладкото лице ококорено, въпрос втори, трети и четвърти.

                          Поздрави, Пич.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                            Измамник сус
                            Е, той така си говори, знаем се.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                              Е нали си завършил три-четири виши, не те ли е срам да питаш такива работи?
                              Измамник сус

                              Коментар


                              • ...И така, Петре, къде са твоите числа и доказателства за невярност ѝ техническа НЕпсъществимост?
                                Защо му е на Росатом да лъже за собствените си изделия?
                                И защо ти е на теб да твърдиш , че някой бил „прост”, ако ТОВА (недокаьано твърдение) не прави умен теб?
                                Аз разбирам нерви и фрустрация но, кълна се, нямам намерение да ти вземам хляба.
                                Пък и за каво ми е?
                                Е?
                                - Цял съм слух.
                                Last edited by Pyramid; 02.10.2020, 19:26.

                                Коментар

                                Working...
                                X