IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Няма никакво основание, при солари на макс да се пускат ВЕЦ-ове. Пък и в оня пост ти каза направо, че само слънчевите ни панели някакъв ден произвеждали целия ни ток. Това може да е станало в Германия, които имат към 59ГВ солари, но никога у нас.
    https://www.energy-charts.info/chart...acking=grouped

    Фончо пак се изцепваш ей така неподготвен...Само си представи ситуация в която е валял много дъжд и се топи снега Язовирите преливат има опастност от наводнение а ние спираме вецовете за да бичат панелите.....Това си е описано в закона като престъпление...Ама ти понеже си в крак с новите неща а ние сме стари и тъпи...
    Last edited by national power; 26.01.2022, 13:59.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
      Не всички са маскари, измамници и мошенници и това нещо което казвам че го казаха по по телевизията няма причина да е било лъжа или измама..както се вижда от данните ВЕИ не са никак малко в България сравнено с консумацията на електричество през лятото.
      Няма никакво основание, при солари на макс да се пускат ВЕЦ-ове. Пък и в оня пост ти каза направо, че само слънчевите ни панели някакъв ден произвеждали целия ни ток. Това може да е станало в Германия, които имат към 59ГВ солари, но никога у нас.
      https://www.energy-charts.info/chart...acking=grouped

      Коментар


      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
        foncho, исках ти да го намериш и да дадеш данните, хайде сега го прочети и ги извади тези 7% - https://bnr.bg/radiobulgaria/post/10...lenieto-na-tok , защо ЛЪЖЕШ ?
        Супертерйдърчо, ти може да искаш и да ти плащам за "гениалните" мисли, само че мене изобщо не ме интересува какво искаш, какво ми нареждаш и можеш ли да си намериш най-елементарни неща на интернет, върху които да упражниш гениалната си мисъл. Очевидно и основни понятия като "модерни ВЕИ без ВЕЦ" и "ВЕИ с ВЕЦ" не са ти ясни и не правиш разлика между тях. Всъщност по принцип твоите писания ги прескачам, ама хайде поне това да ти обясня, щото гледам и журналиста там се е объркал и може съвсем да прощъклееш. Въпросните към 7% у нас са от модерни ВЕИ - основно слънце и вятър, а България си е изпълнила плана от 20% към 2020г, защото това включва и старите ни ВЕЦ-ове, а и годината е била пълноводна. Тази цел е изключително ниска, защото когато е поставена преди 2010г модерните ВЕИ бяха много скъпи, а България беше най-бедна, както и сега. И за да видиш колко са ВЕИ с ВЕЦ, няма да гледаш тук, както е направил журналиста за когото ВЕИ и ВЕИ е едно и също, щото и той е грамотен колкото тебе по въпроса
        https://ec.europa.eu/eurostat/statis...rgy_statistics
        а ще гледаш тук
        https://ec.europa.eu/eurostat/databr.../table?lang=en

        Виждаш ВЕИ (с ВЕЦ) е 37.5% за ЕС средно, а за 2021 сигурно е над 40%, тъй като забележи, че с поевтиняване на модерните ВЕИ, последните години делът им нараства с по 2-3%. Жалко, че Евростат са много туткави и навсякъде, не само за енергетика се бавят с по 1, че и две и повече години.

        Много държави са равнинни и почти нямат ВЕЦ - Германия, Полша, Обединеното Кралство ... други пък са си изпълнили целите само с планините които имат - Норвегия и Албания имат по 100% ВЕИ, ама от ВЕЦ. Ние като не сме Норвегия и вече модерните ВЕИ са евтини, трябва да ги внедряваме масово и бързо, ама понеже сме туземци, русофили, конспиратори, кухи философи и вякакви подобни от 2012г почти не сме инсталирали почти нищо от слънце и вятър.

        Коментар


        • Не всички са маскари, измамници и мошенници и това нещо което казвам че го казаха по по телевизията няма причина да е било лъжа или измама..както се вижда от данните ВЕИ не са никак малко в България сравнено с консумацията на електричество през лятото.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • foncho, исках ти да го намериш и да дадеш данните, хайде сега го прочети и ги извади тези 7% - https://bnr.bg/radiobulgaria/post/10...lenieto-na-tok , защо ЛЪЖЕШ ?
            D.Y.F-091066

            Коментар


            • The Sahara has only two permanent rivers and a handful of lakes, but it has substantial underground reservoirs, or aquifers.
              https://www.youtube.com/watch?v=t6zZViGy_yQ
              https://www.desertusa.com/du_sahara.html

              Коментар


              • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                Още ли не можеж да си намериш колко са инсталираните ФЕЦ в България? Дай на някое хлапе да ти го намери. После намери "минимален електрически товар" - това е основен параметър на ЕСО за всяка година и също лесно се намира, и ще разбереш каква глупост твърдиш, че си чул по телевизията.
                Месец септември 2021 г. не е особено различен от обичайното в Германия – тихо и спокойно време, което предпоставя относително ниско потребление на ток. Цените обаче чупят рекордите през ден.Ето някои данни за първите 20 дни на септември, които ясно показват как се развива царят на немската политика на XXI век – енергийният преход (Energiewende).

                Първо, инсталираната мощност от всякакви типове централи вече надхвърля 221 GW, което е почти двойно повече в сравнение с преди 20 години. Цели 120 GW, или 55% от тях, са слънчеви и вятърни. Ядрените централи са останали само 8 GW, a лигнитните ТЕЦ – 20 GW.

                Поглед върху нетното производство на електроенергия от различните типове централи обаче показва, че през септември слънцето и вятърът заедно са произвели само 24.7% от тока. Почти всяка вечер по залез общият им товар рязко спада под 3 GW, a в отделни вечери – и под 1 GW.

                Ядрените централи са произвели повече ток от 63 GW вятърни и почти колкото 57 GW слънчеви. Работили са почти със 100% натоварване – общо шест централи, които представляват по-малко от 3.7% от инсталираната мощност на страната, са произвели 14.6% от тока.

                По-интересното е, че в това време и лигнитните централи работят изключително интензивно, въпреки че са с най-голям въглероден интензитет и плащат най-много за въглерoдни квоти на единица енергия. Те имат общо 28 блока, представляват 9% от мощ*ността, но дават 23.3% от всич*кия ток през септември. 18 от лиг*нитните блокове работят с над 75% от капацитета си, 13 от тях – с над 90%. Въпреки че Германия разполага с много повече центра*ли на газ, черни въглища и нафта (общо 58 GW), последните про*извеждат общо толкова енергия, колкото лигнитните.

                В горното няма нищо учудващо – цените на въглеродните квоти може да са рекордни, но тези на природния газ (внос основно от Русия и Норвегия) и черните въглища (внос основно от Колумбия, Русия, САЩ и Австралия) са умопомрачителни. Съответно тези централи работят минимално.

                На 1.01.2022 г. Германия тряб*ва да затвори половината от мал*кото останали ядрени централи. При горните ценови условия на*сред немската зима те ще бъдат заместени почти изцяло от лиг*нитни централи. Не случайно те все още не могат да бъдат затво*рени – днес Германия има повече работещи лигнитни ТЕЦ, отколко*то през 2000 г.

                Въглеродните емисии на прехва*лената немска енергетика ще счу*пят тавана, вместо да намаляват. А в това време немците купуват субсидирани термопомпи и електромобили, които очевидно ще за*реждат с все „по-лигнитна“ енер*гия. Ако изобщо има с какво…

                Това е положението след повече от 20 години говорене, обещания и инвестирането на трилиони евро в енергийния преход – в изграждане на ВЕИ, трансмисионни кабели, заряд*ни станции, електромобили. Според публикувано тези дни проучване на водеща консултантска компания в сектора в следващите 25 годи*ни Германия трябва да инвестира нови 6 трилиона евро, или по 240 милиарда на година, в същите тези неща, за да успее с енергийния си преход. Това е почти колкото съот*ветните инвестиции в целия свят през 2020 г. Вероятно обаче и това ще се окаже недостатъчно.

                Най-подходящият израз в случая е: Царят е гол!

                Дали в Германия ще се намери достоен политик, който да каже истината на хората, да бъде избран и да прекрати тази върховна глупост? Съмнявам се. Истината там отдавна е заложник на уто*пията.

                В никакъв случай не трябва да допуснем нещо подобно да се случи и в България.
                Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fbr65 Разгледай мнение
                  Има един важен параметър, който не се споменава в спора Ви, а това е коефициент на годишна разполагаемост. При ФВ той е около 23-25% при ветрогенераторите около 30-тина %, а при АЕЦ 92-94%..
                  Това не е ясно само на фоньо, само според него волтайците и ветрогенераторите дават подобни количества целогодишно и че даже и през ноща

                  А реалността се очертава да друга ...... зимните месеци много скъп ток поради недостиг щото ВЕИ-тата почти ги няма.

                  Лятотто през деня евтин докат пече слънце, през ноща рязко поскъпване щото пак дефицит ...
                  Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                    И Петър изпада иначе в излишни подробности, а същественното което написах е че произведеното количество ток от фотоволтаици зависи от товара който захранват, т.е. и да имаш невъобразимо голямо количество което в дадения момент може да произвежда ток, ако не им подадеш товар който да захранят няма да произведат количеството електричество което биха могли. Какъв е смисъла да инсталираме много след като просто само ще ги пече слънцето лятото ?
                    Дани, ПРОДАДЕНОТО зависи. Иначе, за собствени нужди, колкото-толкова.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                      Още ли не можеж да си намериш колко са инсталираните ФЕЦ в България? Дай на някое хлапе да ти го намери. После намери "минимален електрически товар" - това е основен параметър на ЕСО за всяка година и също лесно се намира, и ще разбереш каква глупост твърдиш, че си чул по телевизията.
                      Добре де, за сетен път: РЕШЕНИЯ дали предлагаш? Би трябвало да знаеш че, дори революциите в техкиката, ПРЕДПОЛАГАТ степен на завършеност, на която, да може уверено да се стъпи и стои на приемлива цена. С како наистина разполамр, освен лафовете за отрицателни цени? Как да ти споделим ентусиазма, ако основни моменти не само куцат, ами ги и нямаме?

                      Коментар


                      • Има един важен параметър, който не се споменава в спора Ви, а това е коефициент на годишна разполагаемост. При ФВ той е около 23-25% при ветрогенераторите около 30-тина %, а при АЕЦ 92-94%..

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                          Някъде има ли информация колко е пиковата мощност на изградените в България фотоволтаични централи ? Защото той твърди че те са много малко, а добре си спомням като казаха едно лято по телевизията, че за деня тока по обяд е бил изцяло произведен от фотоволтаичните мощности. Нещо повече обясниха че тока от централите - Козлодуй е работил само за износ в него момент. Разбра се това е било пресметнато като количества, но потреблението е било покрито с ток от фотоволтаици напълно. Така че да се твърси че са инсталирани много малко просто не е вярно.
                          Още ли не можеж да си намериш колко са инсталираните ФЕЦ в България? Дай на някое хлапе да ти го намери. После намери "минимален електрически товар" - това е основен параметър на ЕСО за всяка година и също лесно се намира, и ще разбереш каква глупост твърдиш, че си чул по телевизията.

                          Коментар


                          • И Петър изпада иначе в излишни подробности, а същественното което написах е че произведеното количество ток от фотоволтаици зависи от товара който захранват, т.е. и да имаш невъобразимо голямо количество което в дадения момент може да произвежда ток, ако не им подадеш товар който да захранят няма да произведат количеството електричество което биха могли. Какъв е смисъла да инсталираме много след като просто само ще ги пече слънцето лятото ?
                            D.Y.F-091066

                            Коментар


                            • Някъде има ли информация колко е пиковата мощност на изградените в България фотоволтаични централи ? Защото той твърди че те са много малко, а добре си спомням като казаха едно лято по телевизията, че за деня тока по обяд е бил изцяло произведен от фотоволтаичните мощности. Нещо повече обясниха че тока от централите - Козлодуй е работил само за износ в него момент. Разбра се това е било пресметнато като количества, но потреблението е било покрито с ток от фотоволтаици напълно. Така че да се твърси че са инсталирани много малко просто не е вярно.
                              Last edited by supertrader; 25.01.2022, 22:50.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                                Е и аз видях един, ама хората които питах казаха че това е галфоню с отрицателните це3ни. Всички се смееха за тези цени, но на галфоню не му пукаше
                                Аз него, за разлика от някои, бих искал да го чуя, КАКВИ ТОЧНО технически мерки предлага, за да стане устойчива тази система, според него тъй, щото, да не се разпада и съсипе при инциденти като миналогодишния, дето Петърът го приведе но, уви: Твърди, че бил бил инженер и той, бил "внедрявал" и т.н., а по същество - не се отделя от заклинанията. Да, ама заклинания система не карат и не стабилизират, нали? Нито "административни включвания" на физически и електромашинни системи към повар, кога я има, ви ням са ни вятър, ни слънце. Идва ми. повече. И тук, нашият взе, като онзи другия, Импотехът, да си измисля "носачи на цимент" на гарата и кой го знае още, какво. Болни хора.
                                Last edited by Pyramid; 25.01.2022, 22:14.

                                Коментар

                                Working...
                                X