IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • https://youtube.com/shorts/FzHofAG3YpA?feature=share

    Коментар


    • Първоначално изпратено от DS66 Разгледай мнение
      Добра идея да ги направят повече бройки реакторите, който работят на една турбина, но могат ли да използват рециклирано гориво защото е ясно че горивото няма да достига ? Едно е за целия срок на експлоатация реално да работи с едно гориво и половина и друго всяка година да му трябва едно гориво от уран 235, голяма разлика в изразходването на горивото.
      Самото натрупване в отходите на плутоний 239, който е делим, уж донякъде, компенсира спада на уран 235 в горивото но, не знам, докога и доколко контролируемо ще е това гориво за старите (досегашни) реактори. Да видим, как ще се развият нещата

      Коментар


      • Първоначално изпратено от DS66 Разгледай мнение
        Добра идея да ги направят повече бройки реакторите, който работят на една турбина, но могат ли да използват рециклирано гориво защото е ясно че горивото няма да достига ? Едно е за целия срок на експлоатация реално да работи с едно гориво и половина и друго всяка година да му трябва едно гориво от уран 235, голяма разлика в изразходването на горивото.
        Здравей,
        Какво имаш предвид под рециклирано гориво? Ако се има предвид това, след като се извадят прътите в тях има все още 2% уран 235 който може да се извече/рециклира то този уран не се различава по нищо от този който се получава от урановата руда. Ако имаш предвид МОКС, то това са уранови окиси които са смесени с окиси на плутоний и други радиоактивни елементи. МОКС е общо понятие и основно се ползва за горивото което може да се постави в популярните реактори с бавни неутрони. То се разработва като алтернатива на горивото с уран 235. За да се ползва в конкретен реактор това гориво първо трябва да се сертифицира за определеният модел реактор. Което за мен ще рече вероятно има модели реактори където не може/ не бива да се ползва МОКС. В реакторите с бързи неутрони също се ползва гориво което се нарича МОКС. Химическият състав е различен. Там се добавят също и силно радиоактивни отпадъци от "нормалните" реактори и те "изгарят" в процеса на работа. Предполагам в бъдеще ще се появи нов термин така горивата които ползват радиоактивни окиси ще се различават и по съдържание и по име.
        Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат

        Коментар


        • Добра идея да ги направят повече бройки реакторите, който работят на една турбина, но могат ли да използват рециклирано гориво защото е ясно че горивото няма да достига ? Едно е за целия срок на експлоатация реално да работи с едно гориво и половина и друго всяка година да му трябва едно гориво от уран 235, голяма разлика в изразходването на горивото.

          Коментар


          • Ето ви скок на кпд с 40%:

            https://3dnews.ru/1078686/pv-kitae-n...a-odnu-turbinu

            Коментар


            • Следващата лястовичка след Швеция.
              https://www.investor.bg/a/518-energe...rali-do-2035-g
              Те дори са решили два реактора за десет години / не че има кой да им ги построи за такъв срок/. Нищо не се споменава като ги построят от кой ще купят горивото /обогатеният уран/. Да не се стигне до падане на санкциите срещу Иран. Както се случи с Венецуела. Това е за момента като че ли единственият неангажиран капацитет за обогатяване на уран. Ако се сбъднат дори не на 100% плановете на Китай да изградят 150 централи и иранските производствени мощности дълго време ще са договорени с години напред.
              Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат

              Коментар


              • На водни запаси може да се разчита за кратко

                "Имаме достатъчно резерв във водните централи, които да осигурят необходимите оперативни резерви в системата. Но да разчитаме, че само водните централи ще осигурят енергията за цялото потребление е меко казано несериозно предвид сушата през есента и последните зимни месеци",
                https://fakti.bg/bulgaria/738181--6-...ra-v-polunosht

                Коментар


                • https://www.reuters.com/business/ene...or-2022-12-01/
                  френското предложение за северна македония
                  https://novini.bg/bylgariya/kriminalno/752083
                  Last edited by danchomentata; 01.12.2022, 19:39.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

                    Това е хубаво,
                    но далеч от евтино.
                    Прави впечатление че, нещата изглеждат по един начин, когато ги гледаш отблизо (и си концентрираш вниманието върху определена тяхна област) и доста по-различно, когато, ги гледаш като цяло. Да вземем, например , двата при ципа на термодинамиката:
                    Принцип 1: Топлината се разпространява от топло към студено. С кратки преобразования, се стига до извода, че това, води до увеличаване на ентропията. (И някак до тук, по-нататъшно развитие няма).
                    Принцип 2: Извличането на мощност е възможно само при течащ топлинен поток (т.е., преобразователите, като например, турбините, могат да работят, както вятърните перки и водните колела: единствено , потопени във "вятър" / "течение" от топлина.
                    Тъййй. Сега става ясно, защо имаме верига от реактор/котел, турбина и охладител и защо, дори теоретично, КПД от 100% е невъзможен: Защото, би "задънил" преобразователя, образно казано. И тук, идва интересното: Народът се фиксира в преобразуването и почва да вярва (на което, комерсиалната жилка на производителите на оборудване само аплодира) че, е нормално да се ползват ТЕЦ и АЕЦ с кпд около 1/3 а,за още мощност, трябва просто да...се построят ОЩЕ котли/реактори и т.н.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Моабет да става Разгледай мнение

                      DS66,
                      приеми го като шега
                      Ако урана е 2.40 при 5% обогатен то при обогатяване до 10% няма да поскъпне с 6-7 стотинки, а вероятно ще е 5-6 пъти по скъп. И то раличните производители имат голям разнобой в цената на обогатяване. Затова Westinghouse предлага гориво обогатено до 4.5% а Росатом до 5%.
                      Количеството уран 235 е това което опеделя цената. Останалият уран е пълнеж /за централи с топлинни неутрони/.Казано по друг начин обогатяването е процеса който вдига цената най-много. Процеса по който се обогатява урана също влияе на цената. Дифузното обогатяване което се е практикувало в началото е много скъпо и вече никой не го практикува от години. В момента се практикува единствено обогатяването с каскади от турбини.

                      Още една любопитна подробност. В обработеното гориво има повече уран 235 отколкото в урановата руда. Затова французите и руснаците преработват и обработеното гориво и извличат уран 235 от него.
                      Ами правилно: Едно е да имаш (както в природния) 0,7%, като от тях, неизвлечени, остават 0,2 % и малко по-друго, пак да останат 0,2%, след като си имал изначално 2,2%. Около 4 пъти по-малко разходи само на етап обогатяване. ЗАТОВА (а има и още радионуклиди за извличане, които струват страшно много пари, руснаците си вземат ОЯГ. Пък тук, се чудят нашите, как и къде, да го закопаят

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Моабет да става Разгледай мнение

                        Ето едно много добро видео което обяснява икономиката на АЕЦ и показва цени на строеже и времето на възвръщане на инвестицията.

                        https://www.youtube.com/watch?v=UC_BCz0pzMw

                        Вярно то е от преди 2 години и цените вече не са актуални, но във всички случаи дава много добра представа за икономиката на АЕЦ.
                        Там има и линк към лекцията на един професор ако желаеш да получиш още по-подробна представа.

                        Пазара на атомно гориво не е с много участници. Westinghouse вероятно купуват обогатеният уран от французите "Арева" или как сега се тазва тяхната атомна компания. Не бих се учудил дори ако купуват готови таблетки и само ги препродават.
                        Пък аз някъде гледах, че Уестингхаус, купуват обогатения уран от Русия. (За таблетките, съм съгласен.). Имало обаче сериозна разлика в ХИМИЯТА НА ТРЪБИТЕ на ТВЭЛ, като руските били само от цирконий, а другите, май от неръждаема стомана, като имали в състава си още мед и разни други елементи. Та, поведението на последните при високите дози радиация и температура във водна среда, било по-трудно контролируемо, с неравномерно топлинно разширение по трите оси, усилени корозионни процеси и опасности пред геометрията и от поява на шупли и разкъсвания на заварките а, оттам, и понижена безопасност. Руските, са разработвани изначално по хода на развитие на руските реактори и концептуално, се вписват съвършено в системата, докато Уестингхаус-овите, са нещо като технологична "кръпка" при липса на редица пълноценни данни за свойствата на материалите в режимите на работа на реакторите. Ето защо, руската страна има основание да свали от себе си гаранционните задължения, ако се ползва гориво извън руския лиценз.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от DS66 Разгледай мнение
                          Сега не бих могъл да го намеря, но Уестингхаус са правили изявление че те не обагатяват уран въобще. Те само пресоват таблетки, пишеше в изявлението им. Не знам откъде го вземат 4.5%. Мисълта ми беше за цената на горивото, тя в момента е доста ниска. На МОКС може би може да се кара към 1200 години ако се използва останалия уран 235, там колкото може да се произведе при тези запаси. Един реактор от старите ако струва 20 милиарда за 2 гигавата мощност, той на час може да произвежда продукт - ток за 120 000лв, при натоварване 50% - 60000лв по 24 часа - 1.48 милиона лева на ден, за година 0.5 милиарда лева грубо, за 50 години 25 милиарда и това е само за изплащането на реактора. Ако има как да се натовари близо до 100 процента, разбира се цената за работа на реактора се променя. Вярно ли пресмятам ?
                          Ето едно много добро видео което обяснява икономиката на АЕЦ и показва цени на строеже и времето на възвръщане на инвестицията.

                          https://www.youtube.com/watch?v=UC_BCz0pzMw

                          Вярно то е от преди 2 години и цените вече не са актуални, но във всички случаи дава много добра представа за икономиката на АЕЦ.
                          Там има и линк към лекцията на един професор ако желаеш да получиш още по-подробна представа.

                          Пазара на атомно гориво не е с много участници. Westinghouse вероятно купуват обогатеният уран от французите "Арева" или как сега се тазва тяхната атомна компания. Не бих се учудил дори ако купуват готови таблетки и само ги препродават.

                          Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат

                          Коментар


                          • Сега не бих могъл да го намеря, но Уестингхаус са правили изявление че те не обагатяват уран въобще. Те само пресоват таблетки, пишеше в изявлението им. Не знам откъде го вземат 4.5%. Мисълта ми беше за цената на горивото, тя в момента е доста ниска. На МОКС може би може да се кара към 1200 години ако се използва останалия уран 235, там колкото може да се произведе при тези запаси. Един реактор от старите ако струва 20 милиарда за 2 гигавата мощност, той на час може да произвежда продукт - ток за 120 000лв, при натоварване 50% - 60000лв по 24 часа - 1.48 милиона лева на ден, за година 0.5 милиарда лева грубо, за 50 години 25 милиарда и това е само за изплащането на реактора. Ако има как да се натовари близо до 100 процента, разбира се цената за работа на реактора се променя. Вярно ли пресмятам ?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                              Ако приемем себестойността на енергията за 60 лв, а цената на горивото за 4%, около 2,40 Ако напълно отработваш горивото от 4,4 до 2,2% , самият уран 235 вътре, е 2,2% от тези 2,40, или 5,28 СТОТИНКИ.
                              DS66,
                              приеми го като шега
                              Ако урана е 2.40 при 5% обогатен то при обогатяване до 10% няма да поскъпне с 6-7 стотинки, а вероятно ще е 5-6 пъти по скъп. И то раличните производители имат голям разнобой в цената на обогатяване. Затова Westinghouse предлага гориво обогатено до 4.5% а Росатом до 5%.
                              Количеството уран 235 е това което опеделя цената. Останалият уран е пълнеж /за централи с топлинни неутрони/.Казано по друг начин обогатяването е процеса който вдига цената най-много. Процеса по който се обогатява урана също влияе на цената. Дифузното обогатяване което се е практикувало в началото е много скъпо и вече никой не го практикува от години. В момента се практикува единствено обогатяването с каскади от турбини.

                              Още една любопитна подробност. В обработеното гориво има повече уран 235 отколкото в урановата руда. Затова французите и руснаците преработват и обработеното гориво и извличат уран 235 от него.
                              Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от DS66 Разгледай мнение
                                В момента колко струва горивото за производство на един мегават ток ? Някой ако е наясно да го напише.
                                Ако приемем себестойността на енергията за 60 лв, а цената на горивото за 4%, около 2,40 Ако напълно отработваш горивото от 4,4 до 2,2% , самият уран 235 вътре, е 2,2% от тези 2,40, или 5,28 СТОТИНКИ.
                                Last edited by Pyramid; 23.11.2022, 16:06.

                                Коментар

                                Working...
                                X