Първоначално изпратено от sosi
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Скъп ли е наистина ядрения ток
Collapse
X
-
sosi, соларните панели колко биха стрували ако не ги произвежда Китай ? Атомните реактори произведени там са по 1.5 милиарда, произведени в САЩ по 40 милиарда. Не разбрахте ли че Запада каквото и да направят в тази област ще бъде много скъпо. Сега на произведените в Азия хибридни автомобили, те са с по една малка батерия няма и 1 киловатчас капацитет батерията може да се подмени на прилична цена за под 500 долара, обаче нека ти я произведе Мерцедес и гледай какво става 10 хиляди евро.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
дадох ти линкове, коментирай тях
Първо, в Козлодуй няма да строим малки модулни АЕЦ, които са само в мечтите на някои глави като термоядрените реактори. Като стане нещо реално се обади. В момента всичко за нови АЕЦ е "ЩЕ", търсят се по света тъпи и корумпирани държави да бъдат излъгани. Второ въпросният Робин Боев е забравил да ти каже, че тези малки модулни реактори вече претърпяха сериозен крах - фирмата NuScale успя да излъже малката и бедна община в Юта с милиарди и сега всичко е в съда.
https://www.utilitydive.com/news/nus...l%20would%20be.
"The estimated costs of the project rose to $4.2 billion in 2018, then $6.1 billion in 2020, and finally $9.3 billion in 2023, after it was scaled down to 462 MW in 2021. " А почнали с $3 милиарда за 600МВ. За тъпаци като тебе може би е нужен коментар за поредната ядрена измама, за нормалните хора едва ли.
Погледнах статията на Робин Боев тук
https://www.capital.bg/biznes/energetika/2024/10/20/4687383_tehnologichnite_giganti_vduhvat_nov_jivot_ na_iadrenata/
Ако забележиш две изречения, които въпросния евтин лобист е забравил да изтрие
1."откритата наскоро в Джорджия АЕЦ Vogtle - първата в Америка от десетилетия. Тя струваше 35 млрд. долара"
Та как е възможно в България да се почнат 2 реактора 15 години по-късно (Vogtle е почната 2013-03-02, 2 реактора по 1117МВ) и те да струват по-малко от 80 милиарда лева?!
2. "Крис Уомак, главен изпълнителен директор на Southern Company, която притежава ядрената централа в Джорджия, смята, че публичната подкрепа би помогнала. "Правителството трябва да предостави някаква застраховка срещу превишаване на разходите", твърди той. " Ето това е единствения начин да се построи изгоден АЕЦ днес, само че изгоден за кого?Last edited by X_Y; 23.10.2024, 10:19.
Коментар
-
Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение
Вие с онова дървено човече сте тъпи,тъпи, тъпи, че чак идиоти ... Виждате ли и аз мога да ви кажа, че сте тъпи...
Дали съм считал,че соларите движели икономиката на Германия? Е това е наистина тъп въпрос. Ти мислиш, че я спират ли?Last edited by X_Y; 23.10.2024, 10:18.
Коментар
-
sosi, много интересно как са стигнали 17%, а по кривата на производство правят ток колкото при нас, те в Германия да не са почнали да правят нощен ток ? Ако можеха Китай е гладен за ток, там си спират тока още защото не достигал, те няма да ти продадат и половин панел, на тях им трябват. На практика те продават на едро панел 500 вата за само 25 долара вече имат такава цена.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
Колко да е по-ниско? ТТЛ moже ли да захрани?
D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
Soska ти с какво си светиш- токът ти откъде идва
Недей гледа германия, кажи ми твоя ток откъде идва. Може да инсталираш не 100, а 1100 мегавата, кажи ми сега откъде идва моят ток- 20ч . Наистина ли смяташ че соларите и вятъра движат икономиката на германия
Дали съм считал,че соларите движели икономиката на Германия? Е това е наистина тъп въпрос. Ти мислиш, че я спират ли?
Хората с малко мозък знаят, че част от политиката се определя от икономиката, а част от икономиката от енергетиката, а част от енергетиката от соларите - но това е сигурно мътно за тебе и поражда смях като у идиот. Тази година дела на соларите в Германия е нарастнал от 12.29% на 17.1%, подобно на България с 5% , Англия и т.н. Това за енергетиката е невиждан скок. Там всеки процент е много.
https://www.energy-charts.info/chart...year&year=2024
Коментар
-
Първоначално изпратено от 1984- Разгледай мнение
Наистина си дървено човече.
110 kV e преносна мрежа на ЕСО, там иска да се включи Костов солар
ЕРП-тата, разпределителна мрежа, са с по-ниско напрежение.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Дори вкарани в мрежите НН (въпреки че, масово става на СН), токовете от ФЕЦ, вършат работа и се качват и те на ВН даже, в зависимост от локалното преразпрвделяне на товара. НЕ Е в това проблемът. Интересно става, когато се правят превключвания по страна СН, (осо ено, аварийни) т.к.в този момент, може ФЕЦ да бичат, ти хубаво, откачаш откъм ВН, но о ия дават обратни напрежения, решиш да заземиш участък за работа по поддръжката, бие ток...Абе има много за усъвършенстване. И това се прави, стъпка по стъпка, ама...Някой скоро да е минавал с кола през прохода Шипка, примерно? Виждали ли сте стълбовете ВН (220 ли бяха, или 110 kV?) Поддръжка ли? Че там всичко тъне в ръжда! Кога ще се стовари цяла линия на земята заради заледяване, че да видим Фалос?!?
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
Ха, ха, ти ровиш в гугъла и не можеш да сглобиш картината.
Коментар
-
Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение
Не позна. Хем съм учил, хем съм работил в тази област. Ако имаше малко реални знания и способности щеше да го разбереш. Не отговори на идиотската си хипотеза, как някой в Европа ще ни разреши 2070 година да си "пушлявиме" с реактор като днешните в Козлодуй?
И понеже съм работил и в чужбина, там се говори за "базов товар", а не за "базови мощности". Това "базови мощности" навсякъде у нас го въведе Богомил Манчев с помощта на някакви изкуфели соц енергетици като Еленко Божков и подобни, с цел да плюят по лесно по ВЕИ и да възхваляват АЕЦ.
Microsoft, Amazon и Google изграждат собствени малки модулни ядрени реактори
Какво е малък модулен ядрен реактор и защо технологичните компании инвестират в независими енергоизточници?
by Robin Botev
октомври 18, 2024
Технологичните гиганти се обръщат към ядрената енергия за захранване на AI
Google финансира строежа на малки модулни ядрени реактори в САЩ, за да задоволи нарастващото търсене от огромните центровете за данни
сървъри ядрен ток - Търсене
Къде ви намират такива тъпанари- без мерак и в грешна дупка правени
Коментар
-
Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение
Ле-ле как не се сетих за този проблем? Ле-ле и милиони инженери, работещи това по света не са го забелязали. Трябва да им обърнеш незабавно внимание - пиши до CNN, CNBC, Euronews и т.н. Моля те спаси света незабавно. Ти си предопределен.
Та вчера и днес в България в най-натоварените светли часове токът от фотоволтаици е над 50%, защото Шести ядрен блок е в ремонт.
https://www.eso.bg/?did=32#%D0%A0%D0...95%D0%95%D0%A1
Това ни спести много вода в язовирите, много от които са в криза за вода, много газ и много въглища - а те струват пари, тровят здравето и се плаща квоти за тях. Не на последно място, въпреки че са още малко, притискат доста цените надолу при подобно изключване.
Коментар
Коментар