IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение


    Иван Хиновски е говедото, което лиже подметките на Богомил Манчев и което тръби навсякъде, че соц енергетици като него могат да построят ядрен реактор у нас 4 пъти по-евтино отколкото в САЩ. За такива публични изявления, при нанесени вреди в САЩ може да ги обяснява пред съда и да иде и в затвора. Явор Куюмджиев е един пропаднал алкохолик от БСП.

    Някой вижда ли някаква вълшебна роля на АЕЦ в енергетиката на ЕС, каквато са видели тези два боклука?
    https://windeurope.org/about-wind/da...lectricity-mix
    А такива като теб, трябва да ги съдят за разрушаване на особено важна инфраструктура.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
      Изнасяме 1300 мегавата за Украйна. Това води до дефицит у нас и качва цената на тока в България – експерти

      АКТУАЛНО
      ....

      Иван Хиновски е говедото, което лиже подметките на Богомил Манчев и което тръби навсякъде, че соц енергетици като него могат да построят ядрен реактор у нас 4 пъти по-евтино отколкото в САЩ. За такива публични изявления, при нанесени вреди в САЩ може да ги обяснява пред съда и да иде и в затвора. Явор Куюмджиев е един пропаднал алкохолик от БСП.

      Някой вижда ли някаква вълшебна роля на АЕЦ в енергетиката на ЕС, каквато са видели тези два боклука?
      https://windeurope.org/about-wind/da...lectricity-mix

      Коментар


      • Изнасяме 1300 мегавата за Украйна. Това води до дефицит у нас и качва цената на тока в България – експерти

        АКТУАЛНО
        20.07.2024
        Автор:Обективно

        За първата половина на месеца България е с четвъртата най-висока цена на тока в Европейския съюз, съобщиха от Асоциацията на организациите на българските работодатели. На пазарния сегмент „ден напред“ за ден на доставка 18 юли 2024 г. България дори се нареди на трето място по най-висока цена на електроенергията в Европа след Румъния и Сърбия, по данни на energyineu.com. Енергийни експерти посочиха две основни причини за тези високи цени, надвишаващи цените в останалата част на Европа – дефицит на електроенергия, предизвикан от износ на ток за Украйна и високо потребление заради високите температури.

        Фотоволтаици

        “Основната причина е липсата на стратегия и подготовка за този сценарий. Нас ни изненада сценарият продължителни много високи температури, имаме активно развитие на фотоволтаици – пандемия от фотоволтаици – и се оказа, че системата ни не е готова да компенсира угасването на фотоволтаиците след 17 ч. Има недостиг на електроенергия, липса на маневрени мощности и оттук цените стигнаха такива високи нива. Тези високи цени ще ги плащаме ние, с нашите битови сметки един ден“, обясни Иван Хиновски пред БНТ.

        Той посочи, че през последните дни цената е стигнала 1800 лв./МВч. във вечерните часове между 21 и 22 ч.

        „Либерализацията на пазара се отложи до 1 януари 2026 г. Няма как да се избяга от тази либерализация, това е ангажимент, поет от България като член на ЕС. Ние сме единствената страна членка, която не е въвела напълно либерализиран пазар. Когато това се случи, новите цени ще се отразят на всички нас“, заяви енергийният експерт Явор Куюмджиев.

        В момента битовите абонати плащат фиксирани цени, определени от държавния регулатор. Когато обаче битовите потребители също минат на нефиксирани цени на свободния пазар на ток, ще плащат цени според пазарните. „Всички промишлени потребители плащат на почасово потребление, т.е. ако промишленият потребител ползва електроенергия между 21 и 22 ч., както беше преди ден, ще плаща 1800 лв./МВч, плюс процент – комисионна за търговеца на ток. Процентите варират – между 3 и 7% от цената на борсата за часа“, обясни Явор Куюмджиев.

        Износ за Украйна

        „Кризата с електроенергията в Украйна влияе на цената на тока у нас, защото Украйна внася 2000 мегавата, след като руснаците разрушиха половината от генериращите мощности, и голяма част от тази енергия идва от България. Има голямо търсене и малко предлагане. Това качва цената на пазара на ток. Когато търсенето е по-голямо от предлагането, цените се качват“, каза Явор Куюмджиев.

        България има постоянен износ от 1300 мегавата за Украйна през Румъния, съобщи Иван Хиновски. В последните няколко дни малка част се изнася към Гърция.

        Защо цените в Западна Европа са по-ниски

        „Западна Европа продължава да работи на евтината ядрена енергия на Чехия, Словакия и Франция. Ако Германия прекъсне вноса от Чехия и Франция, цената на електроенергията ще стане два пъти, колкото в България. Ние все още имаме базова енергия (енергия от ТЕЦ-ове и АЕЦ „Козлодуй“)“, обясниха експертите.

        „Електроенергията не може да се транспортира без колосални загуби на повече от 700 км. Това, че съществува единен пазар, не означава, че някой може да си купи енергия във Франция и да я пренесе до Украйна. Това чисто физически не е възможно. И затова в различните региони на Европа има различни цени“, обясни Явор Куюмджиев.

        Той посочи, че много от производствените компании, които ползваха газ, сега са минали на ток след кризата през 2022 г. заради санкциите срещу руския газ заради войната в Украйна. Сега високите цени на тока отново ги поставят във втора криза като тази преди 2 г. с високите цени на газа.

        При големи горещини ефективността на фотоволтаиците пада с 15%, обясни Иван Хиновски. Високата ефективност на фотоволтаиците е свързана с охлаждането им. Слънцето е необходимо на фотоволтаиците да работят, но не и високата температура.

        В България в момента имаме базово потребление от 4000 МВ, което е основно от климатиците. Имаме 2000 МВ от АЕЦ „Козлодуй“, имаме фотоволтаично производство през деня и в 17-19 ч. то свършва. И тук идват ТЕЦ-овете. Само ТЕЦ-овете в момента в България могат да компенсират този дефицит, обясни експертът.

        „Политиката на Европа ме плаши много. 475 евро/тон въглероден диоксид е таргетираната цена до 2040 г. Всичко, което ползва газ и въглища, ще бъде приключено“, каза Иван Хиновски, коментирайки таксите за въглеродни емисии, които ЕС наложи в опит да ограничи употребата на петрол, газ и въглища за сметка на енергия от ВЕИ.

        Коментар


        • v_tin, съоръжението е сериозно, те сега ще се плашат да го пуснат. Не знаят какво ще се синтезира, никой не е установил че при водородната бомба например синтеза спира до хелий от диутерий и тритий на хелий. Никой не знае дали няма да се синтезира целия ред до свръхплатните вещества, които съществуват при огромно налягане и погръщат всичко и фотоните..т.е. реакцията може да завършва с черна дупка. Острецов намеква за такава възможност. Гравитацията в черната дупка е огромна, фотоните като влязат в нея не се отразяват, затова не излъчва светлина. Фактически изкуствено синтезираната черна дупка може да е с антигравитация - върти се в обратната посока материята в нея и би трябвало две такива черни дупки да се отбръсват. Това определено отваря нови възможности. Ядрото на планетите вероятно е вещество черна дупка, тогава ще може да се съдаде изкуствено тяло с ядро много малка черна дупка или две тела с обратна едно спрямо друго гравитация.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • ITER, термоядрен реактор на стойност над 27 милиарда долара във Франция, най-накрая е завършен. Учени инсталираха последната магнитна бобина на реактора.

            Международният проект за термоядрен синтез (ITER), състоящ се от 19 масивни бобини, свързани в множество тороидални магнити, първоначално трябваше да започне първия си пълен тест през 2020 г. Сега учените казват, че ще го стартират най-рано през 2039 г.

            „Със сигурност забавянето на ITER не върви в правилната посока“, заяви генералният директор на ITER Пиетро Барабаски на пресконференция на 3 юли.

            Най-големият реактор за ядрен синтез в света е продукт на сътрудничеството между 35 държави – държавите от Европейския съюз, Русия, Китай, Индия и САЩ. ITER съдържа най-мощния магнит в света, което го прави способен да произвежда магнитно поле 280 000 пъти по-силно от това, което защитава Земята.

            Коментар


            • 1984- не е задължително да се изнася много за да се вдигне икономиката, може да си произвеждаш по дълготрайни и с дълъг живот технически продукти и да създаваш много продукти които са нематериални, в образованието, обществената култура и..много са нещата които променят качеството на живота, не е само техниката и дрънкулките. Обществото като се превърне в интелигентен организъм живота става със съвсем друго качество, а това ще се отрази силно и на техниката която се използва - например няма да имаш нужда от суровини чак толкова голяма, а те ще станат по скъпи без това да се забелязва, да е забележимо за потребителите, многократната им употреба прави ефекта от повишените цени на свежите суровини по незабележим. Но да развиеш умовете на хората си е най добрата икономика.
              D.Y.F-091066

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 1984- Разгледай мнение
                Освен това надеждата Виетнам да забогатее е в експортните пазари, не виждам Русия
                https://tradingeconomics.com/vietnam/exports-by-country
                Вероятно ще си остане с обещания реактор от 10 мегавата
                При високи лихви срокът за изплащане е значително удължен, а геотермалната енергия вече се комерсиализира, канадците от Eavor строят в Бавария, има и други в САЩ...

                Прокопиев и сие са с под 5% собственост на солари, но удобно са заклеймявани от жълтите вестници, други са големите играчи
                Четеш тенденциозни източници. Лошо няма, прочее, т.к. все тая, какео чете плебсът. Пък и има време, ще видим, кое как.

                Коментар


                • Освен това надеждата Виетнам да забогатее е в експортните пазари, не виждам Русия
                  https://tradingeconomics.com/vietnam/exports-by-country
                  Вероятно ще си остане с обещания реактор от 10 мегавата
                  При високи лихви срокът за изплащане е значително удължен, а геотермалната енергия вече се комерсиализира, канадците от Eavor строят в Бавария, има и други в САЩ...

                  Прокопиев и сие са с под 5% собственост на солари, но удобно са заклеймявани от жълтите вестници, други са големите играчи

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

                    Знаеш ли защо АЕЦ е само 9.1%? Защото е лукс. Ако страните имаха средства да строят АЕЦ, щеше да е 90%. Ето ти един съвсем пресен пример- Виетнам, азиатският тигър на седемте морета. За да ги закачи за новата китайско-руска ос на влияние, Путин обеща да им изгради супер изгодно няколко реактора, което виетнамците са зарязали като идея заради финансова невъзможност. На другия ден зам. държавният секретар на САЩ долетя разтревожен за въздуха и водата. Ами Африка, там къде да построят АЕЦ, като хората още ходят с дамаджани за вода на 10 км. отстояние от тях? АЕЦ е функция на националната сигурност, соларите и перките - не. Строи си Прокопиев перки или солари и си прибира парите. Утре решава, че ще стане гъбар и зарязва всичко неподдържано и подлежащо на рециклиране. Това са огромни паркове, които не са грижа на държавата. АЕЦ също е и начин за съхранение на научни знания от най-висок клас. Без тях всеки ще върти педалите в двора, за да си свети в кенефа, защото няма да има пари да плати на Прокопиев. Ще стане като времето на кабеларките - ще висят едни жици, които ще свързват по две-три домакинства. Перките и соларите могат да бъдат алтернативна възможност, но не и стратегическа такава.
                    Не е само до пари, а и конкурентна енергия, Австрия няма АЕЦ
                    Виетнам, с 270евро средна заплата и този потенциал

                    Коментар


                    • За първите 6 месеца на 2024г имаме дял на ток произведен от ФЕЦ 12.8%, отделно от вятър 4.2% и от биомаса 0.53%. Има и дял от ВЕЦ 10.68% или общо от ВЕИ - 28.2%.
                      https://www.eso.bg/doc/?39

                      Има у нас още "инженери" които твърдят, че в "панели се инвестират милиарди, а токът от тях е под 1%", да не говорим какво се говори по пенсионерски клубчета, по селата и по долнопробни телевизионни кабеларки. Топ "специалисти" като бате Пешо тук твърдяха само преди 2 години, че при такъв дял "мрежата ни щяла да се разпадне". И всичко това се постигна с частни инвестиции, тихо, без публични борби и надвиквания както за нови ядрени реактори.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение

                        Аз знам защо е само 9.1%, но 99.9% от българите не знаят. Забравих да кажа, че тези 9.1% са при 416 работещи реактора в света. Защото ти му казваш на някого "в света нови реактори не се строят, особено в Европа" и той ти издири 1-2 реактора, построени примерно във Франция и Финландия за период от 20 години и вика "Строи се!", като че ли един реактор с "неизчерпаемата" си енергия ще захрани половин Европа. Хората от деца ги учат колко мощна е ядрената енергия в атомните бомби, но забравят да им кажат, че в един реактор се усвоява някаква жалка част от тази енергия. БКП и КПСС пък преписаха някакво изказване от 1958 година на някакъв канадец, как тази енергия била неизчерпаема, супер евтина и високотехнологична и това се повтаря у нас без всякакво замисляне - тя първо вече е най-скъпата в света, а АЕЦ не са мръднали технологично от 60-те години в основния си начин на работа - да направиш перка 100м, чиято линейна скорост в края ако не се счупи може и да пламне е в пъти по-високо технологично.
                        Днес е много лесно питаш ChatGPT колко реактора работят в момента колко са спряни и колко нови се строят. И за 10 секунди ти дава отговора 200 са спряни 400 работят и се строят 50 нови /приблизително/. Не му вярваш, питай го за източниците. Веднага те затрупва с достатъчно информация да четеш и проверяваш цяла седмица.
                        По въпроса дали са мръднали технологично също не си прав. И по отношение на сигурноста вече има реактори четвърто поколение които пасивната защита даже при грешка в управлението спира реактора. Дори разтопяването на ядрото не е опасно и се неутрализира без управление от хора. Разбира се това оскъпява реактора. После научиха се да ползват дори плутоният които се получава в реактора. Така нареченият МОКС. Руснаците имат вече реактори с бързи неутрони БН 300, БН600 и БН800 в които дори по-ефективно изгарят плутоният и са на път да осъществят затворен цикъл. Изграждат и реактор ПРОРИВ който ще може да ползва нов вид гориво СНУП. В тях ще се "изгарят" не само стандартното гориво уран и плутоний, но и натрупаните от други реактори опасни радиоактивни отпадъци като нептуний, америций и други. Не всички радиоактивни отпадъци изчезват. Превръщат ги в такива с кратък период на полуразпад. Те трябва да се съхраняват около 100 години което е съвсем приемливо.
                        Благодарение на тези реактори химията и физиката се развиха неимоверно много. В близко бъдеще това е надеждата за далечни полети до други планети и получаване на енергия далече от слънцето. За да се разработят ядрени ракетни ускорители и източници на енергия някой трябва да прави да си блъска главата и да харчи много пари за да строи атамни реактори на земята.
                        Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

                          Знаеш ли защо АЕЦ е само 9.1%?
                          Аз знам защо е само 9.1%, но 99.9% от българите не знаят. Забравих да кажа, че тези 9.1% са при 416 работещи реактора в света. Защото ти му казваш на някого "в света нови реактори не се строят, особено в Европа" и той ти издири 1-2 реактора, построени примерно във Франция и Финландия за период от 20 години и вика "Строи се!", като че ли един реактор с "неизчерпаемата" си енергия ще захрани половин Европа. Хората от деца ги учат колко мощна е ядрената енергия в атомните бомби, но забравят да им кажат, че в един реактор се усвоява някаква жалка част от тази енергия. БКП и КПСС пък преписаха някакво изказване от 1958 година на някакъв канадец, как тази енергия била неизчерпаема, супер евтина и високотехнологична и това се повтаря у нас без всякакво замисляне - тя първо вече е най-скъпата в света, а АЕЦ не са мръднали технологично от 60-те години в основния си начин на работа - да направиш перка 100м, чиято линейна скорост в края ако не се счупи може и да пламне е в пъти по-високо технологично.

                          Коментар


                          • Трябва да се спре с тези военни приложения на развитието на науката, става въпрос за нещо което би трябвало много да ни зарадва, а то става точно обратното. Успели са да предизвикат качественна реакция на делене при уран 238, но това нещо в тези условия на конфронтрация може да се появи първо като оръжие за унищожаване на реакторите на противника. Иначе е ясно - това е енергия която може да покрие енергийните нужди на човечеството за много хилядолетия напред, уран 238 е много изобилна суровина. Не знам, но руснаците са много споделящи хора или поне техните учени защото те направо казват как се прави термоядрено оръжие много по мощно, с тези неща трябва много да се внимава. Откъде им дойде на акъла с войни да решават съвременните проблеми, при това ниво на технологиите войните са възможно най лошото нещо което може да се случи. За енергетиката става - ДА СЕ ЧУДИШ КАКВО ДА НАПРАВИШ !
                            Last edited by supertrader; 28.06.2024, 22:47.
                            D.Y.F-091066

                            Коментар


                            • pinoccio, такива времена идват, големите централи стават по несигурни отколкото ако са много на брой пръснати източници за ток. Как ще стане индустрията да работи с такъв ток от такава мрежа и аз нямам идея.
                              Не всеки е попадал да прочете, но когато пускаха борсите за ток в ЕС са се случили неща за които никой не ни е информирал. Случайно прочетох написано от човек от прибалтийските държави, там са им пускали ток по 5 евро киловатчаса и им сервират сметки по над 1000 евро, този човек пишеше че е платил 1300 евро за един месец и тока е изяден от уреди като фризери, хладилници, не е за мощни уреди с голяма консумация. Този театър са им го изиграли, а те не са знаели че хладилника работи с ток по 5 евро. И при нас ще се случи ми се струва.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • sosi, АЕЦ не са опция за енергетиката, прав си. Има сега нещо което ще откаже всички от АЕЦ. Оказва се че реакцията във всеки един реактор може да бъде извадена от контрол и това вече не е енергийна сигурност. Понеже са само 9%, трябва да се ориентират към утилизацията им. Германците са били прави като не искат аец, просто са били информирани.
                                За соларния ток - не е вариант панелите да са от внос, трябва да се произвеждат локално, защото това е голям монопол какъвто до сега не се е случвал.
                                D.Y.F-091066

                                Коментар

                                Working...
                                X