Първоначално изпратено от supertrader
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Скъп ли е наистина ядрения ток
Collapse
X
-
Last edited by Pyramid; 30.04.2024, 19:02.
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеМоабет да става, не мисля че споделят информация, не знаем колко гориво произвежда един реактор с бързи електрони. Те казват че отдавна са установили че горивото което отпада не е изгоряло и от него може да се извлече повече енергия, не мога да направя връзка с 238. Мисля че няма такава.
За да се разпадне един атом Уран 235 той поглъща неутрон и след това изпуска 2 или три неутрона. Така в крайна сметка имаме от един атам "печалба" един или два неутрона. В идеалният случай от един атом Уран 235 и два атома Уран 238 можем да получим 2 атома Плутоний 239.
На практика сме далеч от идеала. Някой неутрони се губят без да уцелят мишена. Някой неутрони отскачат вмеsто да бъдат погълнати. И на края някой атоми Плутоний са погълнали повече от един неутрон. Процесите протичат с определен процент вероятност.
Може да очакваш като заредиш в реактора БН гориво с 1 тон уран 235 и определено количество Уран 238 ще получиш след края на реакцията около тон Плутоний. Няма възможност да получиш 4-5 тона ново гориво.
Last edited by Моабет да става; 30.04.2024, 16:01.Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат
Коментар
-
Моабет да става, не мисля че споделят информация, не знаем колко гориво произвежда един реактор с бързи неурони. Те казват че отдавна са установили че горивото което отпада не е изгоряло и от него може да се извлече повече енергия, не мога да направя връзка с 238. Мисля че няма такава.
Продават реактори защото не могат да експлоатират повече, не могат да изградят мрежа в която са само атомни централи. Опасно е да регулират често мощността им - Чернобилския реактор е доказателство, спрели са го и после като го пускат се случва тази авария.Last edited by supertrader; 30.04.2024, 14:07.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеМоабет да става, отработилото гориво съдържа 235 който не се е разпаднал, вярно ли е.
На практика е неразумно отработеното гориво да се погребва без обработка защото в него има повече Уран 235 отколкото в урановата руда.
Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеОтдавна рециклират яко, скоро няма да им трябва свежо.
Имат работещи един БН600 и един БН800. Може би строят още един БН на път да замести някой стар ВВР.
Имаха и един експериментален БН300. За него не знам дали още работи.
Един реактор дори да произвежда MOX гориво за два стари все още не могат да задоволят нуждите на собствените си реактори само, какво остава за чужди. Възможно е да предлагат MOX на други държави за сертифициране и тестване, но не знам да са предложили на някой чужд реактор изцяло замяна на горивото.Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеИстината е в рециклирането на горивото за атомни централи, казват че са затворили цикъла 100% и това е най добрия вариант. Защото с наличните суровини ще има за 3000 години, и много по рано ще направят атомни реактори на друг принцип.
Този процес протича и в обикновенните реактори, но полученият Плутоний е много малко количество. Причинате е в енергията на протоните. Стандартните реактори са с топлинни неутрони. Много по-висок рандеман имат реакторите с бързи неутрони БН.
Тъй като наличният Уран на земята е 98% Уран 238 и в момента има натрупани огромни неизползваеми запаси е вярно, с навлизането на тази технология ще имаме атомно гориво за много години напред.
Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Неуморен си. Абе наспИ се бе, не ти ли омръзна?D.Y.F-091066
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеЧетох че го правят от години и са много напред в това нещо. Ставало въпрос за 100% извличане на всичката енергия от горивото вече и на моменти смятат че е постигнато, но после откриват че има още, но това е при лаболаторни условия, иначе при производството на гориво са много далеч от момента в който ще имат изгоряло и на 20 процента. Трябваше да запазя линк. Затова на моменти казват че могат 100% да извлекат енергията и после се самоопровергават. И така. При тях по това нещо още от 80 -те се е работило пишеше, още тогава имат плахи успехи, половин век го развиват. Те не знаят колко е енергията, теоретично само и на практика се оказва различно, нямат добра теория за това колщо е енергията и оказва се че е много което е добре определено.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
В момента, говориш наизуст.Last edited by supertrader; 30.04.2024, 01:17.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеОтдавна рециклират яко, скоро няма да им трябва свежо.
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеИстината е в рециклирането на горивото за атомни централи, казват че са затворили цикъла 100% и това е най добрия вариант. Защото с наличните суровини ще има за 3000 години, и много по рано ще направят атомни реактори на друг принцип. Никой не може да ме убеди че енергията трябва да е нещо скъпо което да се ползва от избрани. Сега сме към 4 милиарда, тези които са много се изкарват повече да привличат инвестиции с голям ресурс от работна ръка, броят се по два пъти. 5 милиарда могат да живеят на тази планета царски както се казва с тези ресурси.
Коментар
-
1984- и в момента има неща които си хапват малко азотец, има и хора които го горят но си мислят че изгаря нещо друго. Не съм казал абсолютно нищо ново което да не се случва. Има и изхвърлени гуми в океана за да подобрят условията за морските обитатели, щели да направят коралов риф така..е не станало.Last edited by supertrader; 29.04.2024, 22:15.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от Моабет да става Разгледай мнениеЩе си щъкам из галактиката.
https://nauka.offnews.bg/tehnologii/...is-200407.html
Четат трейдъра, как ще гори азот...и бързат да се евакуират
Коментар
Коментар