Първоначално изпратено от Pyramid
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Скъп ли е наистина ядрения ток
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеИмхотеп, нали има такива реактори, Пърсивиънс нали с такъв 300 ватов реактор е захранен четох някъде. За да се развива атомната енергетика трябва да се използва, нали като се използва изкарва пари, иначе някой трябва да я спонсорира. Не знам, но казват че са открили нещо което да умножи топлината от атомната реакция, специалисти са и го има във видеа в ютуб. България няма касателство с НАСА, няма някъкъв филиал, някаква развойна дейност или пък с друга американска компания занимаваща се с космоса.
Иначе тук какво се вижда, има някакви хора които искат да се развиват и да се получат общи неща, прося тъй да се каже внимание. Но с това си и остават.
Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Имхотеп, нали има такива реактори, Пърсивиънс нали с такъв 300 ватов реактор е захранен четох някъде. За да се развива атомната енергетика трябва да се използва, нали като се използва изкарва пари, иначе някой трябва да я спонсорира. Не знам, но казват че са открили нещо което да умножи топлината от атомната реакция, специалисти са и го има във видеа в ютуб. България няма касателство с НАСА, няма някъкъв филиал, някаква развойна дейност или пък с друга американска компания занимаваща се с космоса.
Иначе тук какво се вижда, има някакви хора които искат да се развиват и да се получат общи неща, прося тъй да се каже внимание. Но с това си и остават.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениеВажное событие для направления быстрых натриевых реакторов:
> — Недавно прошел научно-*технический совет «Росатома» по БН‑1200. Каковы его результаты?
— Да, в сентябре состоялось объединенное заседание НТС № 2, НТС № 8 «Росатома» и НТС «Росэнергоатома» по оценке проекта БН‑1200. Рассматривался усовершенствованный в рамках работ по проектному направлению «Прорыв» вариант реактора — БН‑1200М. Я принимал участие в этом заседании как член НТС № 8. Вопрос очень важный и сложный, могу сказать только о том, что в целом для разработчиков БН результат рассмотрения на НТС благоприятный: проект одобрен, можно переходить к стадии подготовки к сооружению головного реактора — блока № 5 Белоярской АЭС.
Какви са тези бързи натриеви реактори
Проекта включва реактор на бързи неутрони с олово вместо натрий за топлоносител. Но освен реактор в комплекса св включва и "бридер"-модул зареден с уран 238. Този уран след облъчване с бързи неутроони се преобразува до изотопи на плутония които се ползват за получчаване на ядрено гориво - третия компонент на комплекса.
С този тип комплекси смятат да решат няколко проблема едновремено. Увеличава се количеството на адрен материал което може да се ползва за производство на ядрено гориво-Уран 238 е основния изотоп който се среща в природата. Изотопите които остават в отработеното ядрено гориво и в бреадара са с много по кратък период на полуразпад и така се надяват да се реши въпроса със съхранението на ядрените отпадаци. И т.н.
Ядрените реактори с олово за охладител се смята че са безопасни понеже при авария в системите оловото неможе да се взриви както водата под налягане и висока температура, или Натрия при контакт с въздух или вода. Освен тов със изстиването на оловото активната зона на реактора по естествн начин се запечава.
Има и недостатъци,
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
Да не сте го решили вече?
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеДа веднага дето се вика ще им го решим, само че те проблем според мен нямат.
Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от sando1 Разгледай мнение
Извинявай, че те забравих. Разбира се ти и Пирамид сте най-подходящия тандем за да помогнете на НАСА. Даже съм сигурен, че доста преди 2030-та ще им решите проблема..Last edited by Pyramid; 05.12.2021, 00:26.
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеsando1, такива реактори има, с тях захранват тези апарати които се движат по повърхността на планетите до които уж ги изтрелват или нещо не се е получило. Те представляват капсула в която е поставен материала който се разпада и при това я загрява, от външната и страна са монтирани термоелектрични генератори произвеждащи ток. Не знам какво биха захранили с ток на Луната например с реактор, но със сигурност нещо което да излети от там и да се движи в космоса няма да могат, та за какво им е този ток ?
Коментар
-
sando1, такива реактори има, с тях захранват тези апарати които се движат по повърхността на планетите до които уж ги изтрелват или нещо не се е получило. Те представляват капсула в която е поставен материала който се разпада и при това я загрява, от външната и страна са монтирани термоелектрични генератори произвеждащи ток. Не знам какво биха захранили с ток на Луната например с реактор, но със сигурност нещо което да излети от там и да се движи в космоса няма да могат, та за какво им е този ток ?D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от sando1 Разгледай мнениеПирамиде, НАСА имат нужда от помощ. Не виждам кой друг, освен теб може да помогне. Действай, стига си се занимавал с водопроводни тръбички: "Знаете ли вие или ваш приятел как да изградите захранван с уран ядрен реактор, който може да се побере в ракета с размер 4 на 6 метра? Можете ли да свършите работата до края на десетилетието? Ако да, НАСА и Министерството на енергетиката на САЩ искат да ви чуят,"
https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/12...ef=home_layer2
Коментар
-
Пирамиде, НАСА имат нужда от помощ. Не виждам кой друг, освен теб може да помогне. Действай, стига си се занимавал с водопроводни тръбички: "Знаете ли вие или ваш приятел как да изградите захранван с уран ядрен реактор, който може да се побере в ракета с размер 4 на 6 метра? Можете ли да свършите работата до края на десетилетието? Ако да, НАСА и Министерството на енергетиката на САЩ искат да ви чуят,"
https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/12...ef=home_layer2
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от chan_tura_naga Разгледай мнение
Може и да си прав, но не бъркаш ли в този случай водата с тежката вода?
Захващат неутроните ядрата на деутерия и трития, но обикновеният водород почти не ги захваща.
Иначе неутронната бомба като оръжие няма шанс на Земята.Last edited by Pyramid; 04.12.2021, 19:51.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Има пропуск: Охлаждането е с въздух и вода, СЛЕД работния контур на турбината, а вода в бързите реактори, НЕ СЕ използва, т.к.е забавител на неутроните. Вода при РБН няма.
Захващат неутроните ядрата на деутерия и трития, но обикновеният водород почти не ги захваща.
Иначе неутронната бомба като оръжие няма шанс на Земята.Last edited by chan_tura_naga; 04.12.2021, 19:33.
Коментар
-
Първоначално изпратено от chan_tura_naga Разгледай мнение
Натрият е топлоносител и, съответно, и охлаждащ агент в системата. Може вместо него да се използва вода или водни разтвори на соли или други агенти. Не това е важното.
"Бързи" или "бавни" са неутроните, работният елемент, който дава топлината при поглъщане от околната маса.
Реакторите с бавни неутрони нарочно "забавят" бързите неутрони, защото иначе в системата се произвежда плутоний, от който се правят атомните бомби. И заради това тази технология беше забранена за масово използване за енергодобив.
Иначе реакторите с бързи неутрони използват ядреното гориво хиляди пъти по-ефективно от сегашните с бавни.
Насъбраните ядрени "отпадъци" от досегашните реактори могат да са тяхно гориво за хиляди години напред.
И още, забавените неутрони, делят ядрото на уран 235, който, Е СЪЩИНСКОТО ГОРИВО в АЕЦ към момента. 238-я, е баласт но, иначе, се преработва в плутоний и други елементи, полезни от военна и други технически гледни точки. Изобщо, РБН не са били забранявани, а са изостанали в развитието си, понеже, ядрената енергетика, се е завъртяла и не е спирала да се, около военното използване на атома.
Коментар
Коментар