IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дългосрочна инвестиция - минимум 30 години

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Твърде дългосрочно и концентрирано в един актив, липса на гъвкавост - поемаш риск - да. Една войничка - господин Путин удря САЩ с няколко термоядрени и става грозновато.

    Златце - хубаво - ама защо едно единствено по-сосно кюлченце? - Купи си една кесийка дукати и напальони. А и тях няма нужда да ги криеш в кетийки - защото: използвани. Можеш да си ги ровичкаш, да си ги ближеш и т.н. - а и цял свят ги тачи.

    Има и други варианти за дългосрочна инвестиция - широк набор фондове с различно ниво на риск и възможност активно да местиш парички от едни към други според ситуацията.
    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

    Коментар


    • Първоначално изпратено от representjah
      Много точно мнение, но точно това е същината на проблема. Естествено, че ще има нещо с по-висока доходност след 30 години. Въпроса е кое е това нещо преди да се е случило? Аз с гадаене не се занимавам, но знам, че не е нужно да гадаеш/познаваш за да печелиш пари на финасовите пазари.

      А Мишо Илиев просто ме насочи към САЩ зарада по-добрата защита на инвеститора в случай на фалит на брокер, което също си е един вид гаранция.
      За да не бъда разбран погрешно искам да поясня, че не съм кой знае колко в час! Относно кое ще е това нещо, с по-висока доходност за толкова дълъг период, аз бих заложил на акции и други активи най-грубо казано с условие, че все пак ги управлявам по някакъв начин. Т.е. в даден момент да имам възможност да купувам, а в друг да продавам. След като категорично си се спрял на САЩ е редно да се дадат примири с това. Например представяш ли си вариант, при който топ 500 техни компании са фалирали, а държавата да е ОК? Защото ако не са фалирали, средната тяхна доходност /доказана от над век назад/ е 8%. Едновременно с това, официалната цел на САЩ /а не само/ е инфлация от около 3% на година, която аз вярвам, че могат да постигнат без никакъв проблем. В момента не се случва, тъй като според мен се страхуват да не изпуснат края и да стане 10% примерно, което би имало непредсказуеми последствия. Защо си решил да вкараш всичко наведнъж и то точно в този момент? Възможен ли бе варианта да го направиш на няколко транша, разхвърляни във времето?
      Пътека се прави камък по камък!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от representjah
        Хайде малко по-сериозно, да наистина са US treasury bonds. Инфлацията я има и ще я има за всички и в САЩ и в БГ и във всякакви пари и държави. Една от целите ми е точно това, поне да се пребори инфлацията в този период, ако нещо остане - ще бъда още по радостен.
        Да, всичко е АКО нещо и АКО друго. Не се вълнувам особено какво ще се случи (прoсто защото не зависи нищо от мен), един от начините човек да си е щастлив е да не си гледа балансите (това зависи от мен). Който има нерви да се ядосва да си ги гледа всеки ден.
        Аз съм дотук, ако някой му трябва нещо по процедурата как и защо - да пита на ЛС.
        Твои са си парите - твои са и печалбите и загубите Просто да хвърлиш 25 бона в 30 годишни облигации без дори да знаеш какви рискове носиш е най-малкото безотговорно към теб самия.

        Коментар


        • Много лесно се смята риска. Да кажем 20 години средна дюрация и 3% движение нагоре на лихвите за периода и ето ти загуба от 60%.

          Ако наистина си взел облигации, а не фонд или фючърси, ще си вземеш главницата и номинално ще си на нула. но ако инфлацията се вдигне през периода ще си реално на доста прилична загуба.

          Коментар


          • 30 годишни щатски облигации и то в този момент? Сега осъзнавам колко е "шарен света"! Най-вероятно отново няма да съм прав, но към този момент това е последното, ама последното нещо на света, в което бих вложил и 1 лв. Въпреки това ти желая успех, наистина!

            П.П. Не съм чел мнения на Мишо Илиев, но по-добре му благодари след време, когато сравниш доходността на инвестицията си с други алтернативи.
            Пътека се прави камък по камък!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
              Е тогава нещата съвсем прецакани може да станат
              На мен ли ми обясняваш?
              Още ми държи мокро как се опитвах да изляза от едни 10у на експирейшън
              Аз продавам на загуба, СМЕ ми ги връща, щот са извън брекетите
              Интерактив ми звънят през 15 минути, накрая им казах да продават те

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                Не че нещо, ама сигурен ли си, че си си купил 30 г облигации. Да не си си купил фючърс върху 30г облигации
                Е тогава нещата съвсем прецакани може да станат

                Коментар


                • Ти да не си банка, че инвестираш в 30г облигации ?
                  Разбирам 3-5-10г, но 30....? Бах маа му...Да не живеем с орлите...?

                  пп Сигурно могат да се продадат и по-рано....Тогава е поносимо.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от representjah
                    Готово, вече съм собственик на 30 годишни щатски облигации. 15% ми останах нещо по рисково, но засега съм пас.
                    Ще се опитам да систематизирам всичко. Забавих се, защото се оказа, че тъкмо ми изтича задграничният паспорт, и ми отне 1 месец докато бъде преиздаден.
                    След това с Америтрейд - около месец комуникация и попълване на документи - малко се мърдосваха, ама с напомняне всичко беше ок. Някой документи разпчетвах и изгпращах техни снимки, други само попълнение онлайн (pdf-и и ги попълваш направо формулярите). Странното е, че все още не съм изпращал реалните, физически копия на тези документи, но потвърдиха, че всичко е окей и за момента нищо не нужно допълнително. Всичко само в електронен вид.
                    Самото захранване на сметката става много бързо - с банков превод, всичко банки го предлагат но на различни цени. Най-изгодни варианти са ако човек разполага с електронно банкиране, защото таксите (комисионна пада наполвина във всички банки) Суифта е задължителен навсякъде, (8 -10 евро) + насрещна такса която се оказа в всички банки - 12 долара. За 1 работен ден парите бяха отчетени по сметката ми в брокера. Хубавото е че имаш бонус (100, 200 или 300 долара) върху депозита ти
                    Самата покупка на облигации - нищо не разбирам, само ме насочиха по телефона къде какво и това беше. Сега остава само да си ги обява в декларацията накрая на годината.
                    Бях споделил в началото каква ми е основната идея - 80-85% нискорискови инструменти (в моя случай облигации) и 15 % оставих за някой индекс, но за момента съм пас, до 1 година ще се включа някъде.
                    Защо не злато, както всички, включително "народните мъдрости" твърдят. Ами защото е проблем да се съхранява, едва ли някой си дава сметка че това е 1кг злато, който ща бъде кюлче, което трябва да бъде в перфектно състояние. В този случай ти трябва сейф/трезор в банка което води до много разходи. Лично за мен друг голям минус на златото - ликвидността. Може никой да не иска да ти го куп след време това кюлче, а не можеш да го сечеш с брадва. Отделно спредовте са убийствени. Като цяло, това са причините поради които се отказах. Отделно, не носи никава доходност.

                    Истината ще се разбере след 30 години. Остава само да доживея дотогава.
                    Успех на всички, още веднъж огромни благодарности на Мишо Илиев за насоките които ми даде.
                    Яж пий носи новите дрехи след 30 години я камилата .я камилара

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от representjah
                      Готово, вече съм собственик на 30 годишни щатски облигации. 15% ми останах нещо по рисково, но засега съм пас.
                      Ще се опитам да систематизирам всичко. Забавих се, защото се оказа, че тъкмо ми изтича задграничният паспорт, и ми отне 1 месец докато бъде преиздаден.
                      След това с Америтрейд - около месец комуникация и попълване на документи - малко се мърдосваха, ама с напомняне всичко беше ок. Някой документи разпчетвах и изгпращах техни снимки, други само попълнение онлайн (pdf-и и ги попълваш направо формулярите). Странното е, че все още не съм изпращал реалните, физически копия на тези документи, но потвърдиха, че всичко е окей и за момента нищо не нужно допълнително. Всичко само в електронен вид.
                      Самото захранване на сметката става много бързо - с банков превод, всичко банки го предлагат но на различни цени. Най-изгодни варианти са ако човек разполага с електронно банкиране, защото таксите (комисионна пада наполвина във всички банки) Суифта е задължителен навсякъде, (8 -10 евро) + насрещна такса която се оказа в всички банки - 12 долара. За 1 работен ден парите бяха отчетени по сметката ми в брокера. Хубавото е че имаш бонус (100, 200 или 300 долара) върху депозита ти
                      Самата покупка на облигации - нищо не разбирам, само ме насочиха по телефона къде какво и това беше. Сега остава само да си ги обява в декларацията накрая на годината.
                      Бях споделил в началото каква ми е основната идея - 80-85% нискорискови инструменти (в моя случай облигации) и 15 % оставих за някой индекс, но за момента съм пас, до 1 година ще се включа някъде.
                      Защо не злато, както всички, включително "народните мъдрости" твърдят. Ами защото е проблем да се съхранява, едва ли някой си дава сметка че това е 1кг злато, който ща бъде кюлче, което трябва да бъде в перфектно състояние. В този случай ти трябва сейф/трезор в банка което води до много разходи. Лично за мен друг голям минус на златото - ликвидността. Може никой да не иска да ти го куп след време това кюлче, а не можеш да го сечеш с брадва. Отделно спредовте са убийствени. Като цяло, това са причините поради които се отказах. Отделно, не носи никава доходност.

                      Истината ще се разбере след 30 години. Остава само да доживея дотогава.
                      Успех на всички, още веднъж огромни благодарности на Мишо Илиев за насоките които ми даде.
                      Много рисково вложение особенно дългосрочно

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от representjah
                        Готово, вече съм собственик на 30 годишни щатски облигации. 15% ми останах нещо по рисково, но засега съм пас.
                        Ще се опитам да систематизирам всичко. Забавих се, защото се оказа, че тъкмо ми изтича задграничният паспорт, и ми отне 1 месец докато бъде преиздаден.
                        След това с Америтрейд - около месец комуникация и попълване на документи - малко се мърдосваха, ама с напомняне всичко беше ок. Някой документи разпчетвах и изгпращах техни снимки, други само попълнение онлайн (pdf-и и ги попълваш направо формулярите). Странното е, че все още не съм изпращал реалните, физически копия на тези документи, но потвърдиха, че всичко е окей и за момента нищо не нужно допълнително. Всичко само в електронен вид.
                        Самото захранване на сметката става много бързо - с банков превод, всичко банки го предлагат но на различни цени. Най-изгодни варианти са ако човек разполага с електронно банкиране, защото таксите (комисионна пада наполвина във всички банки) Суифта е задължителен навсякъде, (8 -10 евро) + насрещна такса която се оказа в всички банки - 12 долара. За 1 работен ден парите бяха отчетени по сметката ми в брокера. Хубавото е че имаш бонус (100, 200 или 300 долара) върху депозита ти
                        Самата покупка на облигации - нищо не разбирам, само ме насочиха по телефона къде какво и това беше. Сега остава само да си ги обява в декларацията накрая на годината.
                        Бях споделил в началото каква ми е основната идея - 80-85% нискорискови инструменти (в моя случай облигации) и 15 % оставих за някой индекс, но за момента съм пас, до 1 година ще се включа някъде.
                        Защо не злато, както всички, включително "народните мъдрости" твърдят. Ами защото е проблем да се съхранява, едва ли някой си дава сметка че това е 1кг злато, който ща бъде кюлче, което трябва да бъде в перфектно състояние. В този случай ти трябва сейф/трезор в банка което води до много разходи. Лично за мен друг голям минус на златото - ликвидността. Може никой да не иска да ти го куп след време това кюлче, а не можеш да го сечеш с брадва. Отделно спредовте са убийствени. Като цяло, това са причините поради които се отказах. Отделно, не носи никава доходност.

                        Истината ще се разбере след 30 години. Остава само да доживея дотогава.
                        Успех на всички, още веднъж огромни благодарности на Мишо Илиев за насоките които ми даде.
                        Не че нещо, ама сигурен ли си, че си си купил 30 г облигации. Да не си си купил фючърс върху 30г облигации

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от representjah
                          Готово, вече съм собственик на 30 годишни щатски облигации. 15% ми останах нещо по рисково, но засега съм пас.
                          Ще се опитам да систематизирам всичко. Забавих се, защото се оказа, че тъкмо ми изтича задграничният паспорт, и ми отне 1 месец докато бъде преиздаден.
                          След това с Америтрейд - около месец комуникация и попълване на документи - малко се мърдосваха, ама с напомняне всичко беше ок. Някой документи разпчетвах и изгпращах техни снимки, други само попълнение онлайн (pdf-и и ги попълваш направо формулярите). Странното е, че все още не съм изпращал реалните, физически копия на тези документи, но потвърдиха, че всичко е окей и за момента нищо не нужно допълнително. Всичко само в електронен вид.
                          Самото захранване на сметката става много бързо - с банков превод, всичко банки го предлагат но на различни цени. Най-изгодни варианти са ако човек разполага с електронно банкиране, защото таксите (комисионна пада наполвина във всички банки) Суифта е задължителен навсякъде, (8 -10 евро) + насрещна такса която се оказа в всички банки - 12 долара. За 1 работен ден парите бяха отчетени по сметката ми в брокера. Хубавото е че имаш бонус (100, 200 или 300 долара) върху депозита ти
                          Самата покупка на облигации - нищо не разбирам, само ме насочиха по телефона къде какво и това беше. Сега остава само да си ги обява в декларацията накрая на годината.
                          Бях споделил в началото каква ми е основната идея - 80-85% нискорискови инструменти (в моя случай облигации) и 15 % оставих за някой индекс, но за момента съм пас, до 1 година ще се включа някъде.
                          Защо не злато, както всички, включително "народните мъдрости" твърдят. Ами защото е проблем да се съхранява, едва ли някой си дава сметка че това е 1кг злато, който ща бъде кюлче, което трябва да бъде в перфектно състояние. В този случай ти трябва сейф/трезор в банка което води до много разходи. Лично за мен друг голям минус на златото - ликвидността. Може никой да не иска да ти го куп след време това кюлче, а не можеш да го сечеш с брадва. Отделно спредовте са убийствени. Като цяло, това са причините поради които се отказах. Отделно, не носи никава доходност.

                          Истината ще се разбере след 30 години. Остава само да доживея дотогава.
                          Успех на всички, още веднъж огромни благодарности на Мишо Илиев за насоките които ми даде.

                          Не че нещо, но 30 годишните облигации са доста рисково нещо. Рискът при тях е съизмерим с този при акциите.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                            бегай да пишеш в бгмама
                            хахаха Извинявам се, че ви прекъсвам пререканията, ама тоя коментар..

                            Коментар


                            • Извинявай за закъснението

                              Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
                              Като си толкова добре теоретично подготвен и като не желаеш да дадеш прогноза, кажи ни кои са най важните коефициенти за оценки примерно на банки, търговски фирми, производствени, адсиц, интернет компании, и т.н какви са разликите кое е от побголямо значение за оценката и т.н
                              .
                              intint...
                              не съм видял навреме въпроса ти, съжалявам...

                              Няма най-важни коефициенти - теоретически всички са (къде повече, къде по-малко) важни
                              - зависи за какъв икономически сектор/и и за какви дружества говорим.

                              Но-о-о...

                              1. В зависимост от икономическия сектор, в който се реализира основната част от приходите на съответната компания, както и в зависимост от големината и други особености на същата компания,
                              някои коефициенти трябва да се наблюдават по-внимателно и/или стойностите им да се тълкуват по различен начин, отколкото същите такива, които се наблюдават в друг/и икономически сектори и дружества.

                              2. Когато сравняваш едни и същи коефициенти на няколко компании от един и същ икономически сектор, трябва да имаш доста подробни данни и СЕКТОРНИ коефициенти за съответния икономически сектор и дружествата, които сравняваш.


                              питай нещо конкретно и ще се опитам да ти дам отговор...
                              доколкото мога, разбира се
                              Attached Files
                              Last edited by Kildirim_Bei; 11.06.2016, 12:25.
                              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                              Коментар


                              • Мислех да не ти отговарям

                                Първоначално изпратено от Пепи - Пипона Разгледай мнение
                                Кълдъръма,

                                Я да ми дадеш една "консултация", че гледам си падаш разбирач. Акция с номинал 1 лев се търгува за 10 лева и гласуват 1 лев дивидент. Колко е дивидентната доходност. Че гледам си любител на номиналите. След като решиш този сложен казус, може да помислиш и да се преименуваш на номинал бей.

                                Не е препоръка.
                                ...ама айде...
                                от мен да мине пак...

                                яка Артия си си купил...тц-тц-тц.....

                                Гласували са 100% дивидент, но дивидентната ти доходност е 10%.

                                ...и напиши утре дали даскалицата е харесала твоя отговор на домашното ви по предмета "Инвеститорство"
                                Last edited by Kildirim_Bei; 11.06.2016, 10:43.
                                Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                                ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                                Коментар

                                Working...
                                X