IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вчера фотоволтаиците в Германия са произвели 22000 MW електроенергия

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Тялото Разгледай мнение
    Аз пък не искам да дишам мръсния въздух от ТЕЦ-овете и смятам че природата е значително по-важна от дребни сметки, пък дори и цялата икономика.
    И аз не съм фен на комерсиалните фотоволтаици, но 100% за соларки на вскеи покрив. Даже да са задължителни. Вместо АЕЦ една умна мрежа, която да разпределя излишък към недостиг и да има програма колко точно вятър и колко слънце за да покрива денонощието.
    И да, соларките могат и без субсидии, но само при крайния потребител. Това е истината - относителна независимост и премахване на прекупвачите и производителите.
    Нещо да си чувал за непрекъснати производства?За потребители които не търпят прекъсване?Нефтохим Бургас какво да го правим да му сложим фотволтаик и вечер да го спираме а сутрин да го пускаме???!!!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
      Ще, ще...
      Сега цените са такива, че фотоволтаиците не могат без преференциални цени. Съгласен съм който иска да си ги монтира. Ама не съм съгласен да плащам добавка за "зелена" енергия. И за това приветствам решението на ДКЕВР да намали изкупната цена на ток от ВЕИ. Ама искам да я намали още. До цената на ТЕЦ. Който иска да инвестира! Който не ще-прав му път!
      И заскоро пътувах със самолет до Варна. Летяхме от север над морето. Българската част на Добруджа се различава от румънската по това, че в нашите плодородни ниви са боднати ветрогенераторите. Насред най-плодородните земи. В Румъния няма такава дивотия.
      Аз пък не искам да дишам мръсния въздух от ТЕЦ-овете и смятам че природата е значително по-важна от дребни сметки, пък дори и цялата икономика.
      И аз не съм фен на комерсиалните фотоволтаици, но 100% за соларки на вскеи покрив. Даже да са задължителни. Вместо АЕЦ една умна мрежа, която да разпределя излишък към недостиг и да има програма колко точно вятър и колко слънце за да покрива денонощието.
      И да, соларките могат и без субсидии, но само при крайния потребител. Това е истината - относителна независимост и премахване на прекупвачите и производителите.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
        Ще, ще... Сега цените са такива, че фотоволтаиците не могат без преференциални цени.
        Я тук моите приятели научили вече колко са цените на панелите. А аз тук като ви казавах преди три месеца ми казвахте че говоря някакви измислици. Дори някакъв герберски юрист изрази досада - не бивало това да се казва повече от един път. Е, честито ви сега 13% увеличение на тока. Хората ще излизат на бунт, което и казах преди три месеца.
        Та да ви припомня някои сметки, мисля че са интересни. Хората гледат някакви 3% но още не осъзнават, че кражбата за 20 години напред е за около 4 милиарда лева! Ако някого го учудва, да провери сметките:
        ====================
        Цената на ток от наземни фотоволтаични електроцентрали с мощност 1MWp към април 2012г е в:
        БЪЛГАРИЯ - 485лв/МВтч
        Франция - 217лв/МВтч
        Германия - 264лв/МВтч, при по-малко слънце и по висока цена на земя и труд
        Испания - дотацията е нула в момента, като строителството продължава,
        поради по-силното слънце там, тези централи могат да съществуват и без дотации вече
        Италия - 290лв/Мвтч, от 1.7.2012 ще е 248лв/МВтч
        ===========
        Ако приемем че в България 1MWp инсталирана мощност ФЕЦ произвежда 1200 МВтч годишно, за всеки мегават инсталирана мощност, българският потребител
        на ток плаща едни съвсем грешни 485лв - 220лв = 265лв по 1200 часа годишно, или 320 000лв годишно.
        Както разбрахме Семерджиев се събудил вчера и с голяма изненада разбрал, че неочаквано някой си, още не знаел кой, пуснал скоро 600 МВ ФЕЦ.
        600 * 320 000 = 192 милиона грабеж годишно над цените дето плащат във Франция и Англия. А това по 20 години е 3.84 милиарда лева!

        Честито на всички ни! Има ли изход за връщане назад? Едва ли юридически, на което са заложили всички мошеници. Има изход да се изпотрошат всички фотоволтаици. Но затова народът трябва да има и ум и топки, а пък не се забелязва нито едното нито другото. Май пак трябва да се връщам в САЩ да видя поне нещо от тези две неща.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Тялото Разгледай мнение
          Гигов, около 85-90цента на ват са хубави панели, до евро и 20, са рзходите за транспорт , мита, инсталация и докименти.
          Това което трябва да се случи е да си вързан към мрежата и да даваш ток като имаш излишък и да получаваш като не грее.
          Батерите още изостават, но се работи по това и със сигурност ще има варианти в бъдеще. Най-вероятно групови, а не за 1 домакинство.
          Самия пазар ще е предпоставка за ВЕИ-тата. Намаляването на изкупните цени натиска производителоте да мислят и инвестират в нови технологии. Има доста прототипи в най-различни направления подобряват производителността. Показателно е че за някоко години паднахме 4 пъти в цената без да се променя особено самия панел.
          Далеч посмислено е и монтирането върху покриви, а не върху ниви. В самите проекти на сградите може да се мисли за интеграция.
          Ще, ще...
          Сега цените са такива, че фотоволтаиците не могат без преференциални цени. Съгласен съм който иска да си ги монтира. Ама не съм съгласен да плащам добавка за "зелена" енергия. И за това приветствам решението на ДКЕВР да намали изкупната цена на ток от ВЕИ. Ама искам да я намали още. До цената на ТЕЦ. Който иска да инвестира! Който не ще-прав му път!
          И заскоро пътувах със самолет до Варна. Летяхме от север над морето. Българската част на Добруджа се различава от румънската по това, че в нашите плодородни ниви са боднати ветрогенераторите. Насред най-плодородните земи. В Румъния няма такава дивотия.
          Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

          Коментар


          • Гигов, около 85-90цента на ват са хубави панели, до евро и 20, са рзходите за транспорт , мита, инсталация и докименти.
            Това което трябва да се случи е да си вързан към мрежата и да даваш ток като имаш излишък и да получаваш като не грее.
            Батерите още изостават, но се работи по това и със сигурност ще има варианти в бъдеще. Най-вероятно групови, а не за 1 домакинство.
            Самия пазар ще е предпоставка за ВЕИ-тата. Намаляването на изкупните цени натиска производителоте да мислят и инвестират в нови технологии. Има доста прототипи в най-различни направления подобряват производителността. Показателно е че за някоко години паднахме 4 пъти в цената без да се променя особено самия панел.
            Далеч посмислено е и монтирането върху покриви, а не върху ниви. В самите проекти на сградите може да се мисли за интеграция.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
              Нещо спряха да падат цените на клетките , а има варианти за съхранение на енергия не само в акумулатори..
              Има разбира се! Един от друг по-негодни. Тоест неефективни!
              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

              Коментар


              • dddd

                Нещо спряха да падат цените на клетките , а има варианти за съхранение на енергия не само в акумулатори..
                D.Y.F-091066

                Коментар


                • Първоначално изпратено от vabo_2008 Разгледай мнение
                  не може ли да се съхранява в акумолатор от кола тока?

                  и кво ми казваш за да си го сложа в къщи пак ли тряя да плащам на енергото пари

                  ако е така е бахто робството в бг
                  Не може в автомобилен акумулатор госпожице! Един автомобилен акумулатор от лек автомобил с бензинов двигател с капацитет от 60 амперчаса в идеалния случай, когато е нов може да съхрани само 0,72 киловатчаса ток. И този ток трябва да се преобразува от прав ток, 12 волта в променлив ток, 220 волта и честота 50 херца. Това означава загуби защото какъвто и да е преобразувателят, то си има загуби.
                  Това са СТАРТЕРНИ акумулатори. Нямат това предназначение. И това нищожно количество ток е вярно само първата година. После намалява. Ако е качествен, вносен (скъп) акумулатор на третата година капацитета пада наполовина. Ако пък е на "Монбат" направо можеш да го изхвърлиш. И купуваш нов. А и това е киселинен акумулатор. Наистина ли искаш детето да го пипа?
                  Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ОК Разгледай мнение
                    Така е - затова Белене да се поеме от частен инвеститор, без гаранции за изкупуване на енергията.
                    ОК, съгласен! Ама като казваш "частен" мислено изключваш "Атомстрой" нали?
                    Щото есента руснаците предложиха да финансират изцяло проекта. Като първите двайсет години токът от единия реактор да е техен и да си го продават на когото искат. Въобще не са искали гарантиран пазар. Те са направили същото проучване и знаят, че пазар ще има.

                    То и неотдавна в парламента самият министър Делян Добрев каза, че според доклада на консултанта HSBC след 2020г в нашия регион, Балканския, ще има нужда от ток.
                    Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                      Колега, или колежке,
                      Защо първо не проучиш как се експлоатират подобни системи и след това да пишеш?
                      Добре! Връзваш го към климатика. И какво прави системата, когато не си в къщи и не ти трябва климатик, а слънцето грее в зенита си? И акумулаторът е пълен с енергия... Системата бездейства и ГУБИШ пари. Ти си на море две седмици, а панелът се пече безсмислено на обедното жарко слънце... Прави слънчеви бани, като теб....

                      Но както казах, всеки е в правото да прахосва парите си както иска, стига да не пречи на другите.
                      не може ли да се съхранява в акумолатор от кола тока?

                      и кво ми казваш за да си го сложа в къщи пак ли тряя да плащам на енергото пари

                      ако е така е бахто робството в бг
                      Last edited by vabo_2008; 29.06.2012, 17:34.
                      в Швеция ДДС-то е 20% + и учебниците са безплатни диференциална геометрия комплексен анализ

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение

                        Но както казах, всеки е в правото да прахосва парите си както иска, стига да не пречи на другите.
                        Така е - затова Белене да се поеме от частен инвеститор, без гаранции за изкупуване на енергията.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от vabo_2008 Разгледай мнение
                          защо трябва да го присъединявамм към мрежата направо кабел към климатика
                          Колега, или колежке,
                          Защо първо не проучиш как се експлоатират подобни системи и след това да пишеш?
                          Добре! Връзваш го към климатика. И какво прави системата, когато не си в къщи и не ти трябва климатик, а слънцето грее в зенита си? И акумулаторът е пълен с енергия... Системата бездейства и ГУБИШ пари. Ти си на море две седмици, а панелът се пече безсмислено на обедното жарко слънце... Прави слънчеви бани, като теб....

                          Но както казах, всеки е в правото да прахосва парите си както иска, стига да не пречи на другите.
                          Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                            И кое по-точно е 1.15-1.2 евра? Сигурно имаш предвид цената на панелите? 1.2 евро за единица мощност нали? Тоест панел с мощност 300ватпика струва между 640 и 700лева. Така е, съгласих се. За мощност (моментна, идеална) от 3 киловата ти трябват 10 панела. Тоест 6400-7000 лв само панелите.

                            Аз това намерих в нета, това постнах. Намерете друго и дайте валиден линк! Другото е "една леля на пазара каза..." Както и твърдението за производителността. Аз дори съм я завишил. И съм завишил и без това завишените данни на фирмите, които искат да се продават.
                            Дал съм най-минималните разходи. А има и още. Преди да си сложиш такова чудо трябва да ходиш по инстанции, да съгласуваш. Трябва след това да се присъедини към мрежата. И то струва пари.
                            На всичкото отгоре никой от вас не калкулира в цената последващите разходи след инсталирането и пускането. Тези панели трябва да се мият редовно, в зависимост каква е запрашеността на въздуха в района. Налагат се понякога подмяна на кабели, конектори и дори панели. И те могат да се повредят. Подмяната на разни неща се прави от специалисти. Пак пари. Никой не рекламира как намалява производителността на системата с годините. Не им е изгодно. Не се казва, че акумулаторите, които се използват имат срок на работа много по-малък и се налага на се подменят многократно. Не казват, че акумулаторите са с много малък капацитет. И въобще съхранението на електроенергията за сега е проблем от световен мащаб, проблем не намерил и до сега удовлетворително решение.

                            И най-накрая, аз не агитирам никого. Всеки е свободен да харчи парите си както иска и да е глупав колкото си иска, стига да не пречи на другите.
                            защо трябва да го присъединявамм към мрежата направо кабел към климатика
                            в Швеция ДДС-то е 20% + и учебниците са безплатни диференциална геометрия комплексен анализ

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Тялото Разгледай мнение
                              Гигов, миналата седмица си говорих с един познат който внася и монтира комерсиални и покривни панели. За 3кВ финалната цена с всички разходи е между 1.15 и 1.2 евра. Ако си на комерсиална централа в с мегават и отгоре - малко под 1 евро.
                              2кВ да речем че ще са 2500 евра.
                              Другата ми критика към сметките ти е че подценяваш поне с 30% производителността на панелите при нашите климатични особености.
                              Сметни сега и 13% отгоре на тока от първи юли и сигурно поне още 20% през следващите 5-7 години и сметката излиза много добре, а и знаеш че си зависим само от себе си, което всъщност е най-ценното.
                              И кое по-точно е 1.15-1.2 евра? Сигурно имаш предвид цената на панелите? 1.2 евро за единица мощност нали? Тоест панел с мощност 300ватпика струва между 640 и 700лева. Така е, съгласих се. За мощност (моментна, идеална) от 3 киловата ти трябват 10 панела. Тоест 6400-7000 лв само панелите.

                              Аз това намерих в нета, това постнах. Намерете друго и дайте валиден линк! Другото е "една леля на пазара каза..." Както и твърдението за производителността. Аз дори съм я завишил. И съм завишил и без това завишените данни на фирмите, които искат да се продават.
                              Дал съм най-минималните разходи. А има и още. Преди да си сложиш такова чудо трябва да ходиш по инстанции, да съгласуваш. Трябва след това да се присъедини към мрежата. И то струва пари.
                              На всичкото отгоре никой от вас не калкулира в цената последващите разходи след инсталирането и пускането. Тези панели трябва да се мият редовно, в зависимост каква е запрашеността на въздуха в района. Налагат се понякога подмяна на кабели, конектори и дори панели. И те могат да се повредят. Подмяната на разни неща се прави от специалисти. Пак пари. Никой не рекламира как намалява производителността на системата с годините. Не им е изгодно. Не се казва, че акумулаторите, които се използват имат срок на работа много по-малък и се налага на се подменят многократно. Не казват, че акумулаторите са с много малък капацитет. И въобще съхранението на електроенергията за сега е проблем от световен мащаб, проблем не намерил и до сега удовлетворително решение.

                              И най-накрая, аз не агитирам никого. Всеки е свободен да харчи парите си както иска и да е глупав колкото си иска, стига да не пречи на другите.
                              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                                Gigow, миналото лято фотоволтаичните панели излизаха от заводите на цена 1,70 долара за ват пик. В момента цената е 0,75 долара за ват пик. До три години ще бъде около 30 цента за ватпик. Технологията се развива експоненциално както процесорите, обема на твърдия ти диск, скоростта на интернета и много други подобни. Процеса е технологичен и нищо не може да го спре. Продължава 40 години и ще продължи още. Това, че си взел данните на някакъв смешен инсталатор, който иска да натовари крайния клиент нищо не означава. Бъдещето е във фотоволтаиците. На прага сме на свят в който цената на електричеството ще пада непрекъснато всяка година. Трябва да си нагаждаме мисленето и да спрем да робуваме на стари митове и легенди. Колкото и да не искаш да го приемеш при либерализиран пазар конвенционалната енергетика няма да може да издържи на фотоволтаиците и ще фалира.
                                и аз това казвах изобщо да не ме занимава с някакви бг посредници ,аз панела кат викна момчил дет учи физика в кембридж ще ми помогне да го монтирам

                                как да вярвам на български бизнесции само измамници.....пресен примет един от големите проздодители на дивани нема му казвам името ,че ше ме съди сключил договор с дания за 2000 или 20 000 динава не знам точно и пратил първите 500/600 и те замирисали в дания на мухлясало и им казали да идват да си ги мезет за тяхна сметка
                                в Швеция ДДС-то е 20% + и учебниците са безплатни диференциална геометрия комплексен анализ

                                Коментар

                                Working...
                                X