IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиция в дървен материал

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от XP1
    Позна от първи път !
    с изкривявания съм

    Коментар


    • Някой ако желае може да се кооперираме!
      ГДБОП- гражданско движение за борба с организираната политическа престъпност.

      Коментар


      • Без пари - 300-400 лв/декар . Общинска е .

        Всъщност черния път е по малко, ако се мине през Боснек май.

        Не ми е много приеротет в момента и не съм говорил по същество, но по принцип няма проблем да се купи , дори и по малки размери.

        Коментар


        • ммм, добре звучи!
          Колко пара чини това?
          BULL MARKET -- A random market movement causing an investor to mistake himself for a financial geniu

          Коментар


          • Колко далече от СФ те устройва.

            Аз също съм фен на идеята и се оглеждам

            Намерил съм около 20 декара земеделска земя от най-ниската категория , т.е. няма проблем за залесяване и е почти в планината.

            Лошото е, че има 5-6 км черен път дотам.

            На 35 км от околовръстното е.


            Първоначално изпратено от psycoholic
            XP1 мерси за отговора, ще се свържа с теб, но първо искам да си намеря местенце -> гледах селата около София, но повечето се предлага за градеж, а не за за-горяване ;-)

            Коментар


            • XP1 мерси за отговора, ще се свържа с теб, но първо искам да си намеря местенце -> гледах селата около София, но повечето се предлага за градеж, а не за за-горяване ;-)
              BULL MARKET -- A random market movement causing an investor to mistake himself for a financial geniu

              Коментар


              • И аз много се интересувам от засаждането на тези дървета, ще ми бъде интересно ако знаете някъде да има засадени по-голям брой дървета на няколко години.

                Коментар


                • http://www.agroborsa.com/cdtabbg/index2.php?doc=2
                  Род Paulownia (сем. Scrophulariaceae) включва девет високо адаптивни видa с ценна дървесина. Това са: P. elongata, P. tomentosa, P. fortuneii, P. australis, P. fargesii, P. albiphloea, P. catalpifolia, P. taiwaniana и P. kawakamii. Видовете произхождат от Югоизточен Китай, където се отглеждат вече в продължение на векове. Paulownia поражда интерес със своя изключително бърз растеж, висококачествена дървесина, красиви цветове и големи листа. Всички видове от род Paulownia (Пауловния) са бързорастящи, с превъзходна дървесина, но най-перспективни за България е P. tomentosa , която за 8-10 години достигат до 15 м височина и диаметър на стъблото 30-35 см. Само от едно такова дърво може да се добие до 1 м3 дървен материал с високо качество. В Китай се отглежда Paulownia на обща площ от 2.5 млн. хектара с цел да се задоволи огромното потребление на дървесина в страната. Високата толерантност към засушаване, невзискателността към състава на почвите и широкия температурен диапазон (от –25 до + 40°C) прави видовете от род Paulownia много търсени на световния пазар. Те са особено ценни за засаждане на големи промишлени масиви, на опожарени гори, табани и свлачища. Дървесината на Paulownia е лека и в същото време изключително здрава, което е идеалната комбинация за случаите, когато това съотношение е от значение. Дървесината лесно се поддава на всякакъв вид обработка. Светла е и поема добре боите (оцветители). Използва се за изработка на мебели, фурнири, плотове, играчки, като суровина за хартия, биогориво и др. Високото съотношение здравина/тегло прави дървесината от Paulownia незаменима в корабостроенето, самолетостроенето, за изработка на дъски за сърф, каравани и др. Дървесината на Paulownia съхне бързо на въздух (без пещи). Задържа малко влага (до 10-12%). Изключително стабилна е, устойчива е на усуквания, счупвания и деформации. Структурата на дървесината е много фина, повърхността й е копринено гладка, без дефекти (чепове). Водоустойчива е и има невероятен резонанс, което я прави много ценна и търсена при изработването на музикални инструменти. Номиналната плътност на дървесината и пълна икономическа целесъобразност са постига при сеч на 8-10 година . На световния пазар 1 м3 дървен материал от Paulownia се търгува в зависимост от качеството между 200 $ и 600 $/m3 . За строителни цели или като дървен материал за до/ив на биомаса и др. е икономически целесъобразно да се извършва сеч на 4-5 година , когато диаметъра е над 20 см. От много голямо значение е и фактът, че тези видове не боледуват и не се нападат от насекоми и вредители, което до голяма степен снижава риска при промишленото им отглеждане. Видовете от род Paulownia имат огромно значение за екологичното равновесие на страната, в която се отглеждат, както и за биологичното разнообразие, но най-вече за икономиката, предлагайки доброкачествена и високо ценена на световните пазари суровина. P. tomentosa е интродуциран в България бързорастяш дървесен вид вид. В страни като Китай и Япония използването на вида за декорация е традиция. Дървото има красив, постепенен листопад, обогатяващ почвата с минерали. Използва се за декорация на паркове, градини, търговски площи, резиденции и др. Paulownia може да расте на бедни и замърсени почви, като ги очиства от тежки метали и други вредни соли, но, за да развие пълния си потенциал и даде най-добри резултати, е необходимо наторяване с оборски тор. Ако е необходимо, естественият тор може да се замени със синтетичен. По отношение на влажността на почвите, Paulownia е толерантна, но не обича мочурливите почви, където водата е на високо ниво. Добре се развива, когато корените й са поне на 1-1.5 м навътре в почвата. В области, където валежите са по-малко от 500 мм/м2, първите две години Paulownia задължително се полива поне 1-2 пъти в седмицата. След втората година дървото има добре развита коренова система, която го снабдява с необходимите вода и хранителни вещества. Поливане може да се наложи само при екстремни обстоятелства.За залесяване и декорация Бързият растеж на тези дървесни видове ги прави особено ценни за засаждане на големи промишлени масиви, на опожарени гори, табани и свлачища (Marcotrigiano et al. 1988). За разлика от други дървесни видове, Paulownia достига височина от 5-10 метра само за 2 до 4 години. През пролетта и лятото дърветата са покрити с красиви гроздовидни съцветия, вариращи по форма и цвят от кремаво до тъмно виолетово. Бързият растеж и големите листа позволяват за кратко време да се осигурят сенчести места. Всичко това прави видовете Paulownia изключително подходящи за декорация на паркове и градини.Използване на Paulownia като енергийна суровина Освен в индустрията, Paulownia се използва и в енергетиката за производство на пелети (твърдо гориво) и като суровина за алтернативно възобновяемо биогориво. За тази цел се използва не само стъблото, но и клоните и листата. Пелетите могат да се използват както за малки частни котли, отопляващи отделни сгради и апартаменти, така и за големи установки и електрически централи. Интересно и стопански значимо е използването на Paulownia за производство на биогориво. Преимуществата на вида в това направление са много: — Освобождават се от използване за същата цел видовете, които служат за храна на човека и животните; — Насажденията от Paulownia не изискват такива големи грижи и разходи за отглеждането си –обработка, торене, пестициди, напояване, хербициди и др; — Дървото не изисква повторно ежегодно засаждане, тъй като корените му нарастват бързо и навлизат все по-дълбоко в почвата и след всяка сеч може да се получава повече дървесна маса след отрязване на стъблото му. Дървото има над 70 години живот. — За производство на гориво се използва цялата био-маса: стъблото, клоните, листата, съцветията; — Стъблото може да бъде отрязано по всяко време на годината, без да е свързано със сезони и къси срокове на прибиране, както при другите видове. Дървесината на Paulownia е лека и същевременно изключително здрава, което е идеалната комбинация за случаите, когато това съотношение е от значение. Дървесината на Paulownia е два пъти по-лека от тази на дъба и още по-лека от тази на иглолистните видове. Високото съотношение здравина/тегло прави дървесината от Paulownia незаменима в корабостроенето, самолетостроенето, за изработка на дъски за сърф, каравани и др. Тя лесно се поддава на всякакъв вид обработка. Здравината, гладкостта и липсата на дефекти прави тази дървесина предпочитана суровина в строителството, за направа на мебелни облицовки, фурнири, играчки, опаковки и други изделия. Дървесината има невероятен резонанс, което я прави много ценна и търсена при изработването на музикални инструменти. Светла е и поема добре боите (оцветители). Дървесината на Paulownia съхне бързо на въздух (без пещи). Суши се лесно на открито - 30 до 60 дни. Задържа малко влага (до 10-12%). Дървесината не гние и е водоустойчива, изключително стабилна, устойчива на усуквания, счупвания и деформации. Структурата на дървесината е много фина, повърхността й е копринено гладка, без дефекти (чепове). Paulownia и околната среда Paulownia е способна да се адаптира, расте и развива в бедни почви. Тя е идеален дървесен вид за подобряване и възстановяване на бедни, замърсени и застрашени почви. Paulownia расте на замъресени с тежки метали и вредни вещества почви, където други дървесни видове загиват. Поглъщайки тези вещества, тя освобождава почвата от тях. Paulownia спомага за запазване на слабите почви, които при други обстоятелства могат да пропаднат и да се изгубят напълно. Огромните листа на Paulownia достигат до 75 см в диаметър. След опадването им, те не само наторяват, но и структурират почвата с естествен хумус. Така, те обезпечават необходими условия за растежа на видовете, които се отглеждат заедно с Paulownia и след нея. Paulownia е предпочитан дървесен вид и за борбата с ерозиите. Освен очистването на почвата и водите в нея, Paulownia очиства и въздуха от вредните газове, които често са в недопустимо високи концентрации, особено в големите индустриални градове. Paulownia абсорбира 10 пъти повече въглероден диоксид от който и да е дървесен вид, освобождавайки големи количества кислород. Човешката дейност, енергетиката, огромния трафик и др. довеждат до бързото натрупване на въглероден диоксид във въздуха, което пък води до глобалното затопляне, озоновите дупки, климатичните промени, топенето на ледовете в полюсите и заливане на сушата. От средата на XIX век до днес, нивотo на въглероден диоксид се е повишило с над 25%. Такова ниво не е достигано в продължение на 1.6 млн години. Отглеждането на Paulownia на големи площи допринася за елиминирането на част от въглеродния диоксид. В края на 1994 година учените установиха, че повечето от диоксидите на Земята се абсорбират от по-младите дървесни насаждения в сравнение с възрастните такива. Със засаждането на 4 дка нови площи с Paulownia се обезпечава оабсорбирането на 13 тона въглероден диоксид от въздуха за 1 година. Насажденията от Paulownia могат да служат и като спасителен пояс от силните ветрове и водните потоци през пролетта, когато водите от стопяване на снеговете от високите планински места са много силни. Важно, от екологична гледна точка е използването на Paulownia за биомаса. Paulownia подобрява почвата контролира замърсяването на почевните води от тежки метали, химикали и животински отпадъци, контролира ерозията, служи като слънчева и ветрова бариера, очиства въздуха от замърсители и доставя големи количества кислород. Не на последно място е значението на Paulownia и за обогатяване на ландшафта и биологичното разнообразие на страната.

                  Коментар


                  • Позна от първи път !

                    Коментар


                    • Кой ти изпрати семенцата? Нико от цветарския форум ли?

                      Коментар


                      • Здравей psycoholic,
                        И аз съм се запалил в подобна идея и вече съм си направил разсад на пауловния томентоса - бързо растящо дърво от Китай,Япония и другата пролет ще засадя живот и здраве поне 200 фиданки на 2-5 дка.Мисля да го правя всяка година занапред.Ако проявиш интерес мога да те свържа с човека, който ми прати семената ей така без пари.
                        Вижте и какво са направили братята македонци:

                        http://e-vestnik.bg/3507/%D0%BA%D0%B...%BD%D0%B0-%D0/

                        А ние кога?!

                        Коментар


                        • Здрасти и от мен,
                          аз пък имам желанието да насадя горичка за да си я има, не за материал, а да радва окото! Някъде около СОфия за да мога да си я гледам през уикенда!
                          Някой ако иска да коментира парцел/място/подходящи дървета и пр. да се чувства добре дошъл! ;-) и съкооператори бих приел, стига да са със същата идеология ;-)
                          BULL MARKET -- A random market movement causing an investor to mistake himself for a financial geniu

                          Коментар


                          • Re: Инвестиция в дървен материал

                            Първоначално изпратено от Avalaon
                            Първоначално изпратено от Jay Gould
                            Първоначално изпратено от Avalaon
                            Моля, за инфо / линк към източници на инфо или някой да сподели опит / за инвестиция в засаждане на дървета. Идеята е да се засадят преблизително 20-на декара с дървета / мисля си за тополи / с цел продажбата в бъдеще на дървен материал.
                            А циганите? Ти ще сееш друг ще жъне.
                            Ами тя идеята ми беше да се купи , евентуално, земя в някое землище , където да може да се контролира. Независимо, че става въпрос за хоризонт от 9-10 години.

                            Очевидно , тук съществуват рискове, които не биха могли да се избегнат.
                            Почитания за начинанието-горите трябва да се пазят!Интересно е ИКЕА дали би финансирала подобна идея?Дългосрочното мислене ражда куриози.Тук един професор,Gerhard Kreysa, може да отвори пазар за милиарди кубици материал.А от данъчна гледна точка сте подлуди борсите;-))) Как да се справим с СО2 - "Мисля, че бях писал за идеята на един немски професор, да се засадят гори в обезлесените части на Европа, а след 100-на години дървата да се изсекат и набутат в празни мини.
                            Това беше съмсем сериозно преложение, изказано на пленарна реч на 8мия международен конгрес по химично инженерство, миналата година, в Монреал" http://clubs.dir.bg/showflat.php?Boa...&part=all&vc=1 p.с -Може би пирамидите в Египет са били антикризисните им мерки срещу прегряване на икономиката??...;-))

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от garner
                              Здравей,Avalaon

                              Идеята със засаждането на тополи е много добра, аз лично си засадих през пролета на 2008г. на подходящо място, канадска топола-бързо растящ вид.Единстеното от което се нуждае е много вода за да расте бързо.Мойте тополи за 20 месеца направиха 10 см.диаметър прираст в основата,като искам да отбележа ,че лятото беше много горещо и сухо.В един декар за засаждат 250 дървета,като в реда разтоянието е 1.80 метра от дърво до дърво,а на междуредието е 2 метра за да минава малък трактор за култивиране на почвата . Много важно е при засаждането младите дръвчета да се полагат на 0.80 см. дълбочина против засушаване ,също така да бъдат устойчиви при вятър.При капково напояване за 10 год.стават големи и дебели дървета.В гърция 1 куб. струва 50 евро, което прави 12500 евро от дек.без разходите.Повече няма да пиша в този пост,при интерес мога да покажа на живо, и да дам още много ценна информация за канадската топола.
                              Здравей garner, имаш писмо ма лични.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nns
                                Амипо темата ,не съм спец амаа от обща култура "дървена" идея ми се вижда - на 1 дка ще засадиш 10-15 тополи максимум - нали ще стават големи - и 15 да са по 3 - 4 кубика дървото максимум = 60 кубика от декар , тополата е най-евтината дървесина , без да е отсечена и нарязана в момента сигурно е 30-40лв. на кубик , т.е. по сегашни цени максимум 2400 лева от декар , след 20г. чакане - няма гаранция рабира се какви ще са цените на дървесината след 20г. , но в евра вероятно ще са близки до сегашните или леко нагоре. Ако ще чакаш поне 100-200 дка трябва да засадиш - и не са толкова страшни циганите - тополата е безполезна за горене - трябва да си в много обран от към дървесина район , че да опрат до тополите.
                                Здравей garner, имаш писмо ма лични.

                                Коментар

                                Working...
                                X