IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как се осъществява покупка на злато в България?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • http://trader.benchmark.bg/index.php?nAction=100050

    Коментар


    • Продавам тази монета:

      http://www.treasurerealm.com/coinpap...ins/S3973.html

      Коментар


      • http://www.treasurerealm.com/coinpap...ins/S3973.html

        Коментар


        • Smqtam da sloja ekvivalenta na kilogram zlato na e-Gold. Ima li niakoi opit s tiah, 4uval sam dobri ne6ta, no v 6irokiat Internet, a ot parva raka e po-dobre.

          www.e-gold.com

          Sled tova, pri nujda, fizi4eskoto zlato moje da se iztegli ot razli4ni mesta v Evropa, US u po sveta - te imat spisak na posredni4eskite agencii.

          Tova pak ot svoq strana ne re6ava li problema s kupuvaneto i prodavaneto obratno vav valuta. Bih kazal 4e tova e re6enieto.

          Коментар


          • Проблемът обаче идва, когато човек реши, че трябва да реализира вече печалбата си, тоест да продаде златото. Това засега няма къде да стане - банките само продават, но не изкупуват инвестиционното злато.

            Ето затова е по-секси да се купуват монети с нумизматична стойност - те могат да бъдат продадени винаги. Ако тиражът не е изчерпан, просто си прибираш кинтите, макар и с минимална загуба, ако веч ги няма в бамката - цената върви само нагоре.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • ето нещо, от лятото е


              Цената на златото се покачва от месеци насам - това вече знаят дори хората, които рядко се интересуват от цени на суровините.

              През 2000 г. цената му беше около 300 долара, а само преди месец мина 700 долара за тройунция, преди да падне до 570 долара. Как обикновеният инвеститор в България да си купи злато, ако иска да заложи на повишаване и в бъдеще?

              Злато през борсата

              „Инвестициите в злато по принцип са най-различни“, споделя финансовият консултант Любомир Христов. Освен да се купи самото злато във вид на монети или кюлчета, може да се закупи златен сертификат, който удостоверява собственост върху злато, което се съхранява в някои от големите бази по света. Могат да се купят и взаимни фондове, следящи някой златен индекс, златни ETFs (вид фондове, отличаващи се от взаимните) или пък направо акции на златодобивни компании. Най-рисковата инвестиция са дериватите, като например златните фючърси.“ Тези опции не са достъпни пряко от България, но за сметка на това има достатъчно инвестиционни посредници с достъп до световните пазари. „Клиент може да закупи през нас акции на взаимни фондове, ETF или на златодобивни компании, както и „златни“ акции“, казва Милен Пенев от „Карол“. Фирмата начислява 3 долара месечна такса за поддържане на сметка, 7.95 долара за транзакция, когато акциите са под 1000, както и малка такса от около 1 долар за хиляда акции за използването на платформата. Такова е положението при повечето посред*ници - дават достъп на световните пазари, като се различават само таксите за търговия.

              Ако оптимистите по отношение на цената искат да търгуват с фючърси (договори за покупко-продажба на стоки или финансови инструменти при дадена цена в определен бъдещ момент) на златото, отговорът засега е не. „Това доскоро беше възможно, но не и сега“, твърди Ивайло Пенев от Елана. Наскоро получихме директива от Комисията за финансов надзор, с което се спират търговията със стокови деривати в чужбина (на софийската борса по принцип няма деривати). Не е ясно кога и дали ще се възстанови. Който обаче желае и има кредитна карта, може да се възпозва от услугите на външен посредник или онлайн брокер чрез интернет.“



              Злато в сейфа

              Освен различни финансови инструменти може да се купи и самият метал във вид на златни монети и кюлчета. Разликата при тях е минимална - монетите от инвестиционно злато нямат нумизматична стойност и цената им се определя, както и на кюлчетата, само от златото, от което са направени. Инвестиционно злато предлагат две банки - Пиреос и ПИБ. „Инвестиционното злато е много чисто, 22 или 24 карата“, казва Иванка Василева, експерт от отдела „Злато и нумизматика“ на ПИБ. „Цената за покупка зависи от количеството, като при покупка на по-големи количества условията са значително по-доб*ри.“ Няма никакви такси и комисиони при покупката на златото, но и цената не е борсовата. Самото то идва от някоя от утвърдените златни рафинерии и е освободено от мито на територията на ЕС и в България. „Пиреос“ предлага няколко вида монети от цял свят и кюлчета от швейцарските рафинерии за благородни метали ПАМП и „Аргур Хереус“ с тегло от 2 до 10 г. Кое от двете все пак е по-добре - кюлчета или монети? „Това зависи от вкуса на клиента“, смята Василева. За по-сериозно инвестиране със сигурност са кюлчетата. Монетите може би имат някакво малко предимство при индивидуалния потребител и продажби на дребно, защото златото в тях е една унция (31.1035 грама) или кратно на нея, а и могат да се колекционират. Монетите от една унция в момента са на цена от около 1400 лева.

              Голям интерес предизвикват и емитираните от БНБ монети, но повече като сувенири. Те са ограничени серии и имат и нумизматична стойност, т.е. цената им на вторичния пазар не зависи само от материала, от който са направени. На въпроса дали смятат да предлагат на клиентите си и други възможности за инвестиране в злато, примерно покупка на взаимни фондове или ETFs, следващи златен индекс, от банка „Пиреос“ твърдят, че разглеждат възможността това да стане в близко бъдеще.

              Продажбата

              В момента пазарът на злато в България е свободен. Проблемът обаче идва, когато човек реши, че трябва да реализира вече печалбата си, тоест да продаде златото. Това засега няма къде да стане - банките само продават, но не изкупуват инвестиционното злато. „Все още няма натрупана „критична маса“ от злато, за да има активна търговия“, смята Иванка Василева. Когато това се промени, а и други финансови институции освен банките навлязат на пазара, ще започ*не нормалният процес на покупко-продажба на злато.“ Частично решение на проблема с ликвидността е възможността за използване златото като залог, за да се тегли заем. Тази услуга обаче съвсем не е масово резпространена. Засега клиентът, закупил злато, остава с две възможности - да си пази златото за вечни времена като сувенир или да го продаде извън страната. За разлика от златните бижута, които, ако са в големи количества, са много вероятни проблемите на митницата при инвестиционното злато с паспорт и печат мито няма и проблеми не би трябвало да има.



              Други възможности

              Съвсем неподходящо за инвестиране е златото, което продават златарските магазини. Според Димитър Алексиев, председател на съюза на златарите, в златарските магазини инвестиционно злато не се продава, а само бижута. „Цената на златото от бижутата е равна на цената на златото на международните пазари плюс още толкова за труда“, обяснява той. Това на практика означава, че за да се реализира печалба от покупка на златни бижута (ако се отчита само цената на материала без художествената им стойност), цената на златото на международните пазари трябва да скочи поне със сто процента. Винаги може да се продаде на златар и чисто инвестиционно злато, закупено от банка. Това обаче не е много добър вариант - поради неразвития пазар в България продажната цена на инвестиционното злато е доста над борсовата, докато изкупната цена на златарите пък е малко под борсовата.

              Не става за инвестиране и златото за стоматологични нужди. „В стоматологията по принцип се използва златно-платинена сплав, защото самото злато е много меко. Зъботехниците я купуват от специализирани фирми и цената й е няколко пъти по-голяма от тази на чистото злато“, казва д-р Николай Папанов.

              Така инвестицията в най-старото разплащателно средство на света се оказва нелесна работа. Ако се купува злато с инвестиционни цели, то трябва да е в големи количества, за да се купи на добра цена, или да се купи от страна с добре развит пазар и цени, близки до борсовата. Засега за частния инвеститор в България златото си остава по-скоро сувенир, а не инвестиция.



              Защо точно злато?

              Златото има една черта, която е негова сила и слабост едновременно. Това е ирационалната вяра на хората, че то е ценно само по себе си.

              Защо всъщност златото е ценно? Защото всички смятат, че е. Вярно е, че то има чудесни физически свойства (не случайно контактите в совалките са от чисто злато), но по данни на WGC (World Gold Council) само 10-11% се използват за практически нужди в стоматологията и технологиите. Ирационалността на златото го прави и специфична инвестиция. Циклич*ността при златото е обратна на тази на финансовите активи.

              Когато другите инвестиции, например ценни книжа, се обезценяват, хората се прехвърлят към нещо, което според тях е сигурно, а именно златото. В момента във финансовите среди има разнобой по отношение на златото. Поддръжниците му смятат, че златото е било и ще бъде ценно винаги и притежаването му е гаранция срещу инфлацията и обезценяването на акциите. Има и друго течение, твърдящо, че златото е ценно само като метал и емоционалното му значение скоро ще изчезне напълно. Смята се, че в последно време златото поскъпва основно поради икономическия растеж в Азия, тъй като там то е символ на богатство, докато в западните икономики рационалното отношение е по-разпространено. Освен това то има все повече и повече приложения във високите технологии. Ако допреди 20-30 години се е препоръчвало всеки да държи в портфейла си между 8 и 10 процента от активите си в злато, в момента положението не е такова.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Императорът
                http://www.investor.bg/?id=44925


                Галбов - след 1500 години ще ме врънкаш да трампим Златният кинт за твоята имперска монета, ама аз няма да се навия !!! :-)
                До тогава може да ти дойде друг акъл! :-)

                Коментар


                • Ъръм...
                  Май Пиреос продаваше...
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • освен ПИБ и то с много неактулни и много неизгодни цени аз друга банка не съм намерил в нета с обявени цени за инвестиционни монети / кюлчета. Тия цени по принцип са дневни, нещо като валутните курсове, както е в линковете които дадох. Искате ли да ви пейстна един материал от вестник Капитал, от преди 6 месеца е, но дава интересно инфо за златото като инвестиция?

                    Коментар


                    • http://www.investor.bg/?id=44925

                      Аре, колекционери !!!! :-)
                      МВР - няколко бамки продават и кюлченца и инвестиционни монети - цени малко над курсът.
                      Галбов - след 1500 години ще ме врънкаш да трампим Златният кинт за твоята имперска монета, ама аз няма да се навия !!! :-)
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • абе майка ми чула по радиото че Банка ДСК също ще продава златни кюлчета, само че аз в сайта им нищо не намерих. Някой знае ли нещо повече, интересно ми е на какви цени ще продават!

                        Коментар


                        • Не спиш ли бе таласъм,след 1500 г. се надявам да се видим и ще подновим спора,а сега повярвай инвестирай в злато,но на модерните монети гледай като на на бижу.Този, mvr0306 също има право!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от GALBA
                            Първоначално изпратено от Императорът
                            А за това, че ги купували заблудени пенсии - колко пенсии могат да си позволят да си пазаруват златни монети?
                            Това го пропуснах.Ходил ли си в БНБ когато се пуска нова монета ,сребърна или златна?Иди ,ще видиш, че има и богати старци в БГ.и са повече от 3000.Повечето от тях нищо не разбират от инвестиции,но много искат да оставят нещо след себе си и е добре да е злато ,сребро или картина от путьо маринкин.
                            Ходил... за сребърни когато пуснат, последните 5-6. Има пенсии на опашката, ама не толкова много като %.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Императорът
                              А за това, че ги купували заблудени пенсии - колко пенсии могат да си позволят да си пазаруват златни монети?
                              Това го пропуснах.Ходил ли си в БНБ когато се пуска нова монета ,сребърна или златна?Иди ,ще видиш, че има и богати старци в БГ.и са повече от 3000.Повечето от тях нищо не разбират от инвестиции,но много искат да оставят нещо след себе си и е добре да е злато ,сребро или картина от путьо маринкин.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът
                                Това, което ми разправяш странно. Сребърните по комунистическо време сечени в такива безумно големи тиражи, все едно са ги гласели за реално пускане в обращение някои.
                                Така е ,но нямаше достъп.И сега нямам доверие в това ,че монетният двор обявява реална бр.на тиража.Имам инфо, а не мога да го споделя.
                                Като за колекционери ,да споделя,само сребро и злато преди 1944г. Ал.23г.,1988г. пруф.и др. но са за професионалисти!

                                Коментар

                                Working...
                                X