Свързани пазари
Abe ti nishto ne razbirash ot Elliott. Nie sashto mojem da se oplitame kato koteta v kalchishta, ama pak i ti nishto ne razbirash. Vij po-dolu i se obrazovai:
Въведение във вълновата теория
Първото нещо което всеки желаещ да се запознае с тази теория трябва да знае е, че тя не е просто модел или някакво сляпо следване на графики, а начин на мислене и виждане на пазара. Всяко едно движение на пазара (формиране на вълна) е предизвикано от действията на мнозинството (масата) инвеститори, които се ръководят единствено от желанието си да спечелят от изменението на цената. Точно този постоянен мотив на хората ги кара да мислят и действат по един и същи начин винаги. Това е в сила за абсолютно всички пазари: като се започне от фондовия, валутния, стоковия, та дори и пазара в квартала. Точно тази единствена цел заради която хората търгуват ги прави прогнозируеми. Психологията им е винаги една и съща. Няма значение коя година сме 1800г, 1900г или 2003г. Психологията на търговците е винаги една и съща: купувай евтино и продавай скъпо. Ето и два примера, които доказват горе изложеното:
Противно на общо приетото първата стокова борса не е CBO(Chicago Board of
Trade), а тази в Осака, Япония малко след 1600г. Там се е търгувало единствено ориз, който по това време е бил по-ценнен и от златото. За да добиете представа за това колко развит е бил пазарът на ориз в страната на изгряващото слънце ето обемът на сключени сделки: за 1749г. са били изтъргувани 110 000 "купони за бали ориз"(предшественици на фючърсите). Оризът се е мерил в бали. Годишното производство на ориз в Япония по това време е бил 30 000 бали, което е показателно доколко развита е била "фючърсната" търгувия през 18 век в Япония. През тези години търгува Мунехиса Хома, който в последствие е наречен "богът на пазара". Той е създателя на Candlesticks. Със своя дългодишен опит в търговията той определя понятия като doji, hanging man, harami, window, three soldiers, counter line, dark cloud cover и т.н. Същите тези техники се използват и днес с успех на капиталовия, валутния и др. пазари. Темата за Candlestick Analysis е доста интересна и ще бъде тема на отделна статия.
Вторият пример е от по-близката действителност. На графиката са
представени DJIA и NASDAQ, които независимо от 70 годишната разлика изумително точно се следват:
В последните години на мечи пазар се наслушахме на изказвания от рода на:
"This time things are different"
"Prices don"t have memory"
Как може нещата да са различни след като мотивът на хората да търгуват е все същия от векове насам.
Цените нямат памет, но търговците които ги формират са със същата психология както във всеки един период от миналото.
Ето как изглежда идеализирания модел на вълните:
Сляпото следване на вълновата структура е напълно погрешен подход. Тази
грешка се прави от почти всички начинаещи, дори и напредналите в тази теория. Малко са хората които зная какво стои зад всяка една от тези единични вълни. Защо цените следват тази структура? В кой момент от движението се намираме точно и какво да очакваме в бъдеще? Обвиненията отправени към Elliott Wave Theory в посока, че само означава минали движения и няма прогностичен характер се отправят от хора които не са запознати (а даже и да са запознати, не са знаещи). Много по-голяма вреда има за хората които частично знаят вълновата теория и се опитват да я прилагат неправилно, от тези които въобще не я използват. Ето защо е по- добре да си непросветен в тайната на вълните, отколкото да имаш чатични познания.
При долните примери ще имам предвид възходящо импулсивно
движение, обратно важи за низходящо
Вълна 1:
Тя се формира след оформена точка на обръщане - дъно или връх. Определя се с термина - REBOUND.
Психологията зад понятията дъно и връх са следните:
Най-високо ниво (дългосрочен период време): дъно - изниква въпроса за
оцеляване, възраждане, депресия, война;
връх - разцвет, мир, свръх оптимизъм, крайна задоволеност;
Това са и точките на обръщане на големите трендове.
Средно ниво (средносрочен период): дъно - спад, рецесия, паника,
ограничени войни;
връх - положителни емоции, икономическа подобрение;
Ниско ниво (краткосрочен период): дъно - най-често се формира при лоши
новини;
връх - често съпроводено от добри новини;
Забележете, че дъната се формират при негативни данни, а върховете при
позитивни !!!
Тук е мястото да спомена, че в зависимост от нивото на което се намираме
зависи и степента на сила на променящия се тренд.
Психология на търговците в позиция на пазара на вълна 1:
Хората са с нагласата за поредната корекция на текущия тренд. Използват всяко покачване за нови къси продажби. Много често обемите на търговия не са толкова големи, колкото е нормално за промяна на тренда. Само най- добрите влизат в правилната посока.
Вълна 2:
Определя се като - Test of Lows. В развитието на тази вълна възниква въпросът дали най-лошо е вече минало или предстои. Дали няма да тръгнем към ново дъно?
Условията в които се развива са понякога дори по-лоши и от тези при дъното.
Болшинството чака ново дъно. Част от тях вече са къси или са вече изхвърлени от пазара. При оформеното дъно голяма част от хората са се оттеглили. Продавачи има но вече са малцина. Тези които не са успяли да разпознаят вълна 1 имат все още възможността да влязат дълги от добри (даже и по-добри) нива. Добрите трейдъри, разпознали новия тренд започват да трупат дълги позиции. Обемът постепенно се вдига и цените логично нарастват.
Вълна 3:
Наричана още Powerful Wave. Характерно за нейното развитие е силата й,
увеличаващият се обем, започват да излизат позитивни фундаментални данни, просперитет за икономиката с бързи темпове. Много често тя се подразделя на петици от по-малък порядък. Тази вълна никога не е най- късата. Почти всички учасници на пазара се уверяват в започването на нов тренд. Масите (обикновените инвеститори) "хващат влака". Точно когато всички са се убедили в започналото рали и са дълги, започват да липсват купувачите защото всички са дълги. Добрите трейдъри влезли от вълна 1 и 2 започват да осребряват печалбите си. Корекцията, следваща вълна 3 е по- скоро резултата от покриване на дълги позиции, отколкото къси продажби.
Вълна 4:
Най-лесната за прогнозиране вълна, наречена - Surprising Disappointment. Тя
се различава от вълна 2. Най-често отнема повече време за развитието и от 2, не навлиза дълбоко във вълна 3 и никога не застъпва част от вълна 1. Намаляването на оптимизмът от вълна 3 дава основание за разочероване на част от участниците. Обемите се ниски. Първият сигнал за скорошен връх е налице. В зависимост от развитието на тази вълна зависи и последната 5-та. Масовия инвеститор добавят към дългите си позиции с надеждата за възраждане на силата на тренда, а професионалистите влизат с ясната идея са скорошно обръщане.
Вълна 5:
Final Advance. Името е показателно. Продължават да излизат добри новини за
икономиката и компаниите в частност, но не толкова позитивни колкото по време на вълна 3. Обемите на търговия започват да спадат (освен ако нямаме случай на удължена 5-та). Оптимизмът нараства неимоверно много и започва да граничи с мания. Най-нетърпеливите и непрофесионални търговци бързат да купят нещо с последните си капитали. И неминуемо идва моментът в който вече няма кой да купува. Върхът е оформен. Първи излизат професионалистите и заемат къси позиции. Болшинството продължава да мисли, че това не е дългосрочен връх и продължава да си стиска дългите позиции, които от ден на ден се обезценават. Този процес на непризнаване на обърнатия тренд е характерен за най-неопитните (които са около 90% от всички). Масата продължава да се надява на покачване, но то все не идва ...
Искам да припомня два примера, които са доказателство за гореизложеното:
По CNBC до средата на 2002г. твърдяха, че фондовия пазар се намира в
корекция на възходящото движение. Днес вече признават, че сме в мечи пазар.
Същото е видно и от дикусиите в Investorbg - 2000, 2001, дори и 2002г.
когато болшинството предричат скорошни върхове на индексите и край на корекцията. Малцината които през 2000 и 2001г. предричат мечия пазар остават неразбрани и подигравани, но пък са били от правилната страна на пазара, което им е позволило да спечелят.
Кога можете да чакате дъно? Надявам се горните ми разсъждения да ви
помогнат сами да определите кога ще видим дъното.
Следва продължение ...
(поведение по време на корекция и втори стъпки в Elliott Wave Theory)
Кешов пазар
28-01-2003 09:36
CHF
1.320
1.350
GBP
2.900
2.960
USD
1.800
1.820
EUR
1.945
1.960
Още...
БНБ фиксинг
27-01-2003
DEM
1.00000
CHF
1.33294
GBP
2.94243
USD
1.79929
EUR
1.95583
Още...
Дългови книжа
28-01-2003
DISC
97.38%
FLIRB
96.75%
IAB
95.00%
ZUNK
85.40%
22-01-2003
куп/прод. EUR
BG07
109.25
109.75
BG13
108.60
109.25
BG15
112.25
112.75
Още...
SOFIX
2003-01-27
SOFIX
208.80
1.67%
Още...
Индекси
27-01-2003
DOW
7989.56
-1.73%
NASDAQ
1325.27
-1.25%
S&P500
847.47
-1.61%
FTSE100
3480.80
-3.41%
Още...
Облигации
22-01-2003
MBBACB
0.00
EUR
MBBACB2
1018.00
EUR
MBFIB
1027.60
EUR
Abe ti nishto ne razbirash ot Elliott. Nie sashto mojem da se oplitame kato koteta v kalchishta, ama pak i ti nishto ne razbirash. Vij po-dolu i se obrazovai:
Въведение във вълновата теория
Първото нещо което всеки желаещ да се запознае с тази теория трябва да знае е, че тя не е просто модел или някакво сляпо следване на графики, а начин на мислене и виждане на пазара. Всяко едно движение на пазара (формиране на вълна) е предизвикано от действията на мнозинството (масата) инвеститори, които се ръководят единствено от желанието си да спечелят от изменението на цената. Точно този постоянен мотив на хората ги кара да мислят и действат по един и същи начин винаги. Това е в сила за абсолютно всички пазари: като се започне от фондовия, валутния, стоковия, та дори и пазара в квартала. Точно тази единствена цел заради която хората търгуват ги прави прогнозируеми. Психологията им е винаги една и съща. Няма значение коя година сме 1800г, 1900г или 2003г. Психологията на търговците е винаги една и съща: купувай евтино и продавай скъпо. Ето и два примера, които доказват горе изложеното:
Противно на общо приетото първата стокова борса не е CBO(Chicago Board of
Trade), а тази в Осака, Япония малко след 1600г. Там се е търгувало единствено ориз, който по това време е бил по-ценнен и от златото. За да добиете представа за това колко развит е бил пазарът на ориз в страната на изгряващото слънце ето обемът на сключени сделки: за 1749г. са били изтъргувани 110 000 "купони за бали ориз"(предшественици на фючърсите). Оризът се е мерил в бали. Годишното производство на ориз в Япония по това време е бил 30 000 бали, което е показателно доколко развита е била "фючърсната" търгувия през 18 век в Япония. През тези години търгува Мунехиса Хома, който в последствие е наречен "богът на пазара". Той е създателя на Candlesticks. Със своя дългодишен опит в търговията той определя понятия като doji, hanging man, harami, window, three soldiers, counter line, dark cloud cover и т.н. Същите тези техники се използват и днес с успех на капиталовия, валутния и др. пазари. Темата за Candlestick Analysis е доста интересна и ще бъде тема на отделна статия.
Вторият пример е от по-близката действителност. На графиката са
представени DJIA и NASDAQ, които независимо от 70 годишната разлика изумително точно се следват:
В последните години на мечи пазар се наслушахме на изказвания от рода на:
"This time things are different"
"Prices don"t have memory"
Как може нещата да са различни след като мотивът на хората да търгуват е все същия от векове насам.
Цените нямат памет, но търговците които ги формират са със същата психология както във всеки един период от миналото.
Ето как изглежда идеализирания модел на вълните:
Сляпото следване на вълновата структура е напълно погрешен подход. Тази
грешка се прави от почти всички начинаещи, дори и напредналите в тази теория. Малко са хората които зная какво стои зад всяка една от тези единични вълни. Защо цените следват тази структура? В кой момент от движението се намираме точно и какво да очакваме в бъдеще? Обвиненията отправени към Elliott Wave Theory в посока, че само означава минали движения и няма прогностичен характер се отправят от хора които не са запознати (а даже и да са запознати, не са знаещи). Много по-голяма вреда има за хората които частично знаят вълновата теория и се опитват да я прилагат неправилно, от тези които въобще не я използват. Ето защо е по- добре да си непросветен в тайната на вълните, отколкото да имаш чатични познания.
При долните примери ще имам предвид възходящо импулсивно
движение, обратно важи за низходящо
Вълна 1:
Тя се формира след оформена точка на обръщане - дъно или връх. Определя се с термина - REBOUND.
Психологията зад понятията дъно и връх са следните:
Най-високо ниво (дългосрочен период време): дъно - изниква въпроса за
оцеляване, възраждане, депресия, война;
връх - разцвет, мир, свръх оптимизъм, крайна задоволеност;
Това са и точките на обръщане на големите трендове.
Средно ниво (средносрочен период): дъно - спад, рецесия, паника,
ограничени войни;
връх - положителни емоции, икономическа подобрение;
Ниско ниво (краткосрочен период): дъно - най-често се формира при лоши
новини;
връх - често съпроводено от добри новини;
Забележете, че дъната се формират при негативни данни, а върховете при
позитивни !!!
Тук е мястото да спомена, че в зависимост от нивото на което се намираме
зависи и степента на сила на променящия се тренд.
Психология на търговците в позиция на пазара на вълна 1:
Хората са с нагласата за поредната корекция на текущия тренд. Използват всяко покачване за нови къси продажби. Много често обемите на търговия не са толкова големи, колкото е нормално за промяна на тренда. Само най- добрите влизат в правилната посока.
Вълна 2:
Определя се като - Test of Lows. В развитието на тази вълна възниква въпросът дали най-лошо е вече минало или предстои. Дали няма да тръгнем към ново дъно?
Условията в които се развива са понякога дори по-лоши и от тези при дъното.
Болшинството чака ново дъно. Част от тях вече са къси или са вече изхвърлени от пазара. При оформеното дъно голяма част от хората са се оттеглили. Продавачи има но вече са малцина. Тези които не са успяли да разпознаят вълна 1 имат все още възможността да влязат дълги от добри (даже и по-добри) нива. Добрите трейдъри, разпознали новия тренд започват да трупат дълги позиции. Обемът постепенно се вдига и цените логично нарастват.
Вълна 3:
Наричана още Powerful Wave. Характерно за нейното развитие е силата й,
увеличаващият се обем, започват да излизат позитивни фундаментални данни, просперитет за икономиката с бързи темпове. Много често тя се подразделя на петици от по-малък порядък. Тази вълна никога не е най- късата. Почти всички учасници на пазара се уверяват в започването на нов тренд. Масите (обикновените инвеститори) "хващат влака". Точно когато всички са се убедили в започналото рали и са дълги, започват да липсват купувачите защото всички са дълги. Добрите трейдъри влезли от вълна 1 и 2 започват да осребряват печалбите си. Корекцията, следваща вълна 3 е по- скоро резултата от покриване на дълги позиции, отколкото къси продажби.
Вълна 4:
Най-лесната за прогнозиране вълна, наречена - Surprising Disappointment. Тя
се различава от вълна 2. Най-често отнема повече време за развитието и от 2, не навлиза дълбоко във вълна 3 и никога не застъпва част от вълна 1. Намаляването на оптимизмът от вълна 3 дава основание за разочероване на част от участниците. Обемите се ниски. Първият сигнал за скорошен връх е налице. В зависимост от развитието на тази вълна зависи и последната 5-та. Масовия инвеститор добавят към дългите си позиции с надеждата за възраждане на силата на тренда, а професионалистите влизат с ясната идея са скорошно обръщане.
Вълна 5:
Final Advance. Името е показателно. Продължават да излизат добри новини за
икономиката и компаниите в частност, но не толкова позитивни колкото по време на вълна 3. Обемите на търговия започват да спадат (освен ако нямаме случай на удължена 5-та). Оптимизмът нараства неимоверно много и започва да граничи с мания. Най-нетърпеливите и непрофесионални търговци бързат да купят нещо с последните си капитали. И неминуемо идва моментът в който вече няма кой да купува. Върхът е оформен. Първи излизат професионалистите и заемат къси позиции. Болшинството продължава да мисли, че това не е дългосрочен връх и продължава да си стиска дългите позиции, които от ден на ден се обезценават. Този процес на непризнаване на обърнатия тренд е характерен за най-неопитните (които са около 90% от всички). Масата продължава да се надява на покачване, но то все не идва ...
Искам да припомня два примера, които са доказателство за гореизложеното:
По CNBC до средата на 2002г. твърдяха, че фондовия пазар се намира в
корекция на възходящото движение. Днес вече признават, че сме в мечи пазар.
Същото е видно и от дикусиите в Investorbg - 2000, 2001, дори и 2002г.
когато болшинството предричат скорошни върхове на индексите и край на корекцията. Малцината които през 2000 и 2001г. предричат мечия пазар остават неразбрани и подигравани, но пък са били от правилната страна на пазара, което им е позволило да спечелят.
Кога можете да чакате дъно? Надявам се горните ми разсъждения да ви
помогнат сами да определите кога ще видим дъното.
Следва продължение ...
(поведение по време на корекция и втори стъпки в Elliott Wave Theory)
Кешов пазар
28-01-2003 09:36
CHF
1.320
1.350
GBP
2.900
2.960
USD
1.800
1.820
EUR
1.945
1.960
Още...
БНБ фиксинг
27-01-2003
DEM
1.00000
CHF
1.33294
GBP
2.94243
USD
1.79929
EUR
1.95583
Още...
Дългови книжа
28-01-2003
DISC
97.38%
FLIRB
96.75%
IAB
95.00%
ZUNK
85.40%
22-01-2003
куп/прод. EUR
BG07
109.25
109.75
BG13
108.60
109.25
BG15
112.25
112.75
Още...
SOFIX
2003-01-27
SOFIX
208.80
1.67%
Още...
Индекси
27-01-2003
DOW
7989.56
-1.73%
NASDAQ
1325.27
-1.25%
S&P500
847.47
-1.61%
FTSE100
3480.80
-3.41%
Още...
Облигации
22-01-2003
MBBACB
0.00
EUR
MBBACB2
1018.00
EUR
MBFIB
1027.60
EUR
Коментар