IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Получаване и данъчно облагане на дивиденти от чужбина ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • jori,

    Благодаря за подробния отговор !

    Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение
    Привет,

    Инвестиционните посредници няма да ти обяснят нищо, само ще ти кажат да си намериш счетоводител. А повечето счетоводители и те не знаят, освен това ако объркат нещо, глобите са си за твоя сметка.
    Да, това имах предвид... Преди време, един посредник като го питах, ми даде именно такъв отговор - да съм се обърнел към личния си данъчен съветник

    От една страна се почувстваха малко тъп.... Викам си: "Бре, явно хората в България масово ползват данъчни съветници и само аз съм изостанал"

    Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение
    Привет,
    Този въпрос е доста важен за инвеститорите, но никой не го осветлява напълно - проблема на давещия се инвеститор си е проблем на самия давещ се.

    Инвестиционните посредници няма да ти обяснят нищо, само ще ти кажат да си намериш счетоводител. А повечето счетоводители и те не знаят, освен това ако объркат нещо, глобите са си за твоя сметка.

    Данъка най-често ти бива удържан от самия посредник или от някой преди него. При това удържане е доста вероятно да бъдеш прецакан с по-голям данък.
    Например данъка върху дивидент от американска компания може да ти бъде 28%/30% ако не си подал W-8BEN, или ако брокера ти не знае какво да ги прави тези форми. Иначе ако нещата са направени както трябва ще ти удържат 5%/10% както е по СИДДО.
    За СИДДО съм чувал, без да съм наясно, но това "W-8BEN" не го бях чувал.

    Като цяло тези неща трябва да ги подготвя отсега, за да съм подготвен за момента, когато (евентуално) бъде разпределен дивидент ?

    Или се подават, чак когато вече излезе дивидента - т.е. примерно да оформям изрично някакви конкретни данни - например "относно дивидент за 2014 г. на компания "ХХХ" в размер на "ХХХ", прилагам СИДДО..... и т.н."

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
      Абе, кво толкова ги мислите тези дивиденти? Те в общия случай са в рамките на дневно движение. Получавам, каквото дадат и изобщо не ги мисля. Да, може да си искаш надплатеното по спогодбите, обаче за мен е безмислено упражнение
      Да, дневно движение особено ако денят е ex dividend.
      Разликата между дивидент и дневно движение е че дневните движения могат да са отрицателни и трудно се прогнозират а за дивидентите е нормално да са постоянни или да растат.
      Ако целият ти доход идва от дивидент без да правиш капиталова печалба, 20% по-малко доход са си от значение.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
        Абе, кво толкова ги мислите тези дивиденти? Те в общия случай са в рамките на дневно движение. Получавам, каквото дадат и изобщо не ги мисля. Да, може да си искаш надплатеното по спогодбите, обаче за мен е безмислено упражнение
        +++++

        Коментар


        • Абе, кво толкова ги мислите тези дивиденти? Те в общия случай са в рамките на дневно движение. Получавам, каквото дадат и изобщо не ги мисля. Да, може да си искаш надплатеното по спогодбите, обаче за мен е безмислено упражнение

          Коментар


          • Привет,
            Този въпрос е доста важен за инвеститорите, но никой не го осветлява напълно - проблема на давещия се инвеститор си е проблем на самия давещ се.

            Инвестиционните посредници няма да ти обяснят нищо, само ще ти кажат да си намериш счетоводител. А повечето счетоводители и те не знаят, освен това ако объркат нещо, глобите са си за твоя сметка.

            Дивидентите си ги получаваш като кеш в платформата за търговия.
            Данъка най-често ти бива удържан от самия посредник или от някой преди него. При това удържане е доста вероятно да бъдеш прецакан с по-голям данък.
            Например данъка върху дивидент от американска компания може да ти бъде 28%/30% ако не си подал W-8BEN, или ако брокера ти не знае какво да ги прави тези форми. Иначе ако нещата са направени както трябва ще ти удържат 5%/10% както е по СИДДО.
            По принцип ако ти удържат високия данък след края на годината може да си поискаш надвнесеното с tax return от американските данъчни, но за това пак ти трябва Form 1042-S от брокера, който може и да не ти го даде.
            Този удържан данък ти е задължение към американските данъчни. Отделно имаш задължение пред българските.
            Не съм сигурен но може би трябва да се подават декларации всяко тримесечие какви дивиденти си получил и то в лева, което означава че справките от брокера не са директно използваеми.
            Също получените дивиденти през миналата година трябва да ги обявиш в годишната данъчна декларация. Ако са ти удържани повече от 5% мисля че не дължиш данък в бг.
            Освен данък върху дивидентите, се плаща и данък върху реализираната печалба при продажба - 10% с годишната декларация.

            Една сделка с акции може да ти струва минимум от $1 до $12 в зависимост от брокера.
            За дивидентите освен удържания данък в повечето случаи няма други такси. Ако държиш акция от друга държава от тази в която е листната, чрез ADR има малка такса.
            Ако смяташ да купиш и държиш, без да търгуваш имай пред вид че може да има месечна такса, която се плаща ако правиш по-малко от определен брой сделки.
            Борсовите такси не са от голямо значение, а тези на брокера ти.
            Срещал съм брокер, които като го питаш за tax return те препраща само на една партньорска фирма, която отделно ще те таксува за консултация.
            Банковите преводи във валута започват от по голямото от 15EUR и 0.2%, 0.3%.
            Имал съм случай при който за захранване на сметка са ми вземани 2 пъти такси - една до сметката указана от брокера и една за превод от там до друга сметка на брокера.

            Коментар


            • Получаване и данъчно облагане на дивиденти от чужбина ?

              Привет,

              Почти съм сигурен, че въпроса ми е повдиган, но не успях да намеря отговор във форума.

              Тъй като колеги ме позамислиха за възможността от инвестиции на чуждестранни капиталови пазари, почнах да се чудя за няколко технически въпроса (извън самия избор в кои точно акции ще се инвестира).

              1.) Как се получават евентуално дивиденти ? (българския посредник, през който купя акциите има ангажимент да ми ги осигури по българската сметка или....)
              2.) Мисля че в чужбина дивидентите не са освободени (поне не навсякъде) от данък дивидент и май трябва да прилага спогодба за двойно данъчно облагане ?
              - някъде мога ли да прочета по-подробна информация в тази насока ?
              - евентуално да ми препоръчате посредник, който може да ме запознае с тази тематика;
              3.) Какви са транзакциионните разходи по купуване/продажба на акциите и получаване на дивиденти - имам предвид за банкови преводи и др. такива разходи (извън чисто борсовите такси, за които да кажем ще съм уведомен за дадената борса) ?

              Предполагам, някой който вече е инвестирал в чужбина, ще може да помогне с отговорите и/или да ме ориентира къде мога да се запозная с въпроса.


              Благодаря предварително !
            Working...
            X