IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Абе кой ви плаща да пишете петиции и други глупости. Сега с какво се разнасят нефтопродуктите? И откъде се захранва Нефтохима? 75% процента от Бургазлии нямат нищо против една тръба повече - това е резултата.
    Той Персийския залив би трябвало да се сгъстява от нефени разливи ама арабите не правят референдуми да спрат добива.

    Коментар


    • Отговор “не” на изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис са дали 96,75%.
      При нормални избори, такав избирателна активност с такъв резултат ...
      И някой "силно" купени медии, седнали да ми говорят за провал! Добре де, къде са тези, които искат да има тръба?!
      Бех мечка, сега ми се бичи нещо!

      Коментар


      • Откъде да знаем дали са изгодни, като крият договореностите??
        Подписах петицията.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от HIVE
          http://www.bgbui.com/

          Да си призная до този момент не бях запознат с подробностите относно петролопровода Бургас - Александруполис. Ако нещата стоят така както са описани, то риска за бъдеща екологична катастрофа изглежда е доста висок. Че петролопровод ще има, мисля няма място за спор. Но нека поне изберем "най-сигурния" проект и да се надяваме че и след 50 години Черно Море ще си остане черно само като наименование!

          Подкрепете Бургас (България). Подкрепете петицията!

          Аз вече го направих! А ВИЕ?

          http://www.bgpetition.com/burgas-ale...lis/index.html

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Цар Симеон Велики
            И като как ще "гръмне" реактор ВВР, че нещо не ми е ясно? И "колко българи починаха и колко се инвалидизираха поради инсулти след първомайския дъжд на 1986" ? Статистиката показва, че не повече от предишни години. Ако имаш някаква специална секретна информация кажи я. Знаеш ли, че през последните 5 години исултите и сърдечните удари са много повече отколкото през 1986год?
            ти очевидно смяташ,че през 1986 не се е случило нищо особено!интересно,че целият свят смята обратното!

            Коментар


            • ДЕМО ВЕРСИЯТА НА АЕЦ "БЕЛЕНЕ" СЕ ОКАЗА МЕНТЕ

              Площадката на АЕЦ “Белене”, изглежда, е единственият реален коз, с който държавата може да привлече потенциалните инвеститори. Въпросът е ще се окаже ли достатъчно тежък аргумент, когато преговорите започнат?

              всички помпозно подписани споразумения проектът за изграждане на АЕЦ "БеленеВъпреки " продължава да мирише на гнило. Управляващите явно не знаят колко в крайна сметка ще струва централата, какво ще се прави с отработилото ядрено гориво, нямат ясна представа кога реално ще влязат в експлоатация двата хилядника. Или знаят, но не искат да кажат и затова се разминават в изказванията си, отговаряйки уклончиво на всички въпроси. Стряскащото е, че през седмицата целият фарс се разигра и пред очите на депутатите от парламентарната Комисия по енергетика, които на 6 февруари имаха честта да изслушат информацията за подписаното споразумение между НЕК и руската "Атомстройекспорт" за изграждане на втората атомна. В комисията има експерти като дългогодишния директор на проекта АЕЦ "Белене" Петър Симеонов и ексшефовете в АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов и Иван Гризанов. Със сигурност те са разбрали, че данните, поднесени им от заместник-министъра на икономиката и енергетиката Галина Тошева, главния изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков и сегашния шеф на "Белене" Йордан Георгиев, по достоверност спокойно влизат в графата "по посока на Луната".

              На първо място се оказа, че уж фиксираната цена от 3.997 млрд. евро за изграждането на двата хилядника може и да се увеличи. Подобна възможност била записана в договора за строителство, сключен по правилата на Международната федерация на инженерите консултанти (ФИДИК). А според тях увеличаване на цената на обекта в възможно, ако поскъпнат основните строителни материали, които се използват - примерно бетон и арматура. Тоест, на фона на непрекъснато покачващите се цени на желязото на международните пазари, такова увеличение изглежда неизбежно.

              Впрочем отворен остана и въпросът за сеизмичната безопасност и екологичния риск от изграждането на АЕЦ "Белене". По думите на Любомир Велков България е получила уверението на Европейската комисия, че ядрената централа е най-добрият проект от всички, които сега се изпълняват на територията на общността. Йордан Георгиев пък добави, че въпросът за надеждността на площадката е бил обсъден още през юни 2007 г. и Брюксел е приел информацията, че строителството на втората атомна "се базира на доказани в практиката технически решения с нови системи за безопасност". Интересно е обаче защо цялата позиция не бе публично огласена, а на депутатите бяха представени само определени извадки от нея. "Това, което ни представяте тук, е някаква демо версия. По този начин се подценяват качествата на комисията", възмути се Иван Иванов от ДСБ. Той подчерта, че е много важно да се види въпросният документ, тъй като изграждането на 1600-мегаватовия трети блок на финландската АЕЦ "Олкилуото" се забави с близо две години заради изискването на Еврокомисията да издържа на евентуално разбиване на самолет в сградата, като продължи да работи.

              Най-горещите дебати в комисията се разгоряха около бъдещето на площадката, която повече от 20 години "отлежава" край Дунава. Независимият депутат Минчо Христов поиска да узнае каква е нейната цена, като апорт ли ще бъде използвана и какъв процент от мажоритарния (51%) държавен дял в "Белене" може да покрие тя? В отговор Любомир Велков заяви: "Площадката не е включена в цената на централата. Тя ще е апортна вноска в бъдещото дружество, което ще е собственик. Като цифра не мога да ви кажа колко струва, защото стойността й ще се договаря със стратегическия партньор, който изберем за миноритарния дял. Те ще пуснат свои независими оценители, ние също. Ако сега назова каквато и да е цифра, ще е спекулация". Впоследствие Велков опроверга собствените си думи, като отбеляза, че все пак цената на площадката е включена при определянето на стойността от 3.4-3.7 евроцента за киловатчас ток, който ще произвежда "Белене".

              "Ако толкова държите да получите подобна информация, елате да ви назначим в НЕК и подпишете декларация за конфиденциалност", не сдържа накрая нервите си шефът на електрическата компания. Зад удобното було на търговската тайна потъна и друг спорен въпрос - защо бяха продадени четирите парогенератора от доставеното вече оборудване за АЕЦ "Белене", след като от "Козлодуй" са предявили писмени претенции към тях? Според обясненията на Велков те са били предоставени на "Атомстройекспорт" на пазарни цени с отчитане на текущото им състояние. Но каква точно е цената, пак не се разбра. Съобщено бе, че имало договорка с руснаците цялото оборудване да бъде продадено в комплект и ако парогенераторите са били преотстъпени на АЕЦ "Козлодуй", останалата негодна техника щяла да отиде за... вторични суровини.

              Не е маловажно и че сегашните шефове в енергетиката и идея си нямат какво ще правят с ядреното гориво, което ще трябва за новата централа. На първо място не се знае кой ще доставя касетите с уран, тъй като подписаният на 18 януари тази година договор е за инженеринг, доставка, проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на блоковете на АЕЦ "Белене". С други думи, горивото така и не влиза в цитираната по-горе сума от 3.997 млрд. евро. В нея се включва единствено изграждането на инсталация за временно съхранение, като първоначално отработилото гориво ще се съхранява вътре при реакторите в специални херметични контейнери. Вариантите след това не са чак толкова много. България все още няма национално хранилище за погребване на радиоактивни отпадъци, а проектирането, изграждането и въвеждането в експлоатация на такова ще отнема поне 8-10 години и минимум 350 млн. евро, показват експертните разчети. Така единствената перспектива за ядрените остатъци от АЕЦ "Белене" ще е да се извозват в чужбина. Най-вероятната дестинация е Русия, където отива и отработилото гориво на АЕЦ "Козлодуй". Извозването е доста скъпа дейност, която ще натовари допълнително мегапроекта за изграждане на втора атомна централа. Само че за това сигурно ще се мисли, като му дойде времето.

              А иначе в парламентарната суматоха без отговор остана може би най-важният въпрос - какви са разходите, направени до момента от НЕК за проекта АЕЦ "Белене"? Защото те съвсем не са малко и ще продължават да се увеличават.
              http://milom.blog.bg/

              Коментар


              • И като как ще "гръмне" реактор ВВР, че нещо не ми е ясно? И "колко българи починаха и колко се инвалидизираха поради инсулти след първомайския дъжд на 1986" ? Статистиката показва, че не повече от предишни години. Ако имаш някаква специална секретна информация кажи я. Знаеш ли, че през последните 5 години исултите и сърдечните удари са много повече отколкото през 1986год?

                Коментар


                • За Атома-Само едно сериозно изпускане /не дай си боже да гръмне някой реактор/ и цялата полза от атома ще избледнее. Някои са забравили май колко българи починаха и колко се инвалидизираха поради инсулти след първомайския дъжд на 1986. Направо си беше кошмар. Тревата и почвата в родопите отчитаха 1-2 години след аварията въпреки промивката от дъждовете след това и силните наклони.
                  За Петролопровода-Само да ви информирам, че покрай мой имот минава подземен тръбопровод на Лукойл с диаметър 270мм. Сервитута му е 36м! Т.е нямаш право да строиш на 36 м от двете му страни.
                  Този за Алексанруполис сигурно ще с диаметър около 1м.
                  Тогава забранителната зона около него ще е 150м.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Grog
                    Бургас-Александрополис е изгодна сделка,след като предприятието е съвместно и си плащат за транзита какво?...,Но АЕЦ'Белене' си е чиста проба порнография и веднага следващото правителство трябва да е откаже,а днешното и президента да бъдат съдени,за национално предателство,и корупция в особенно гплеми размери!Казвате високотехнологични производства-такива руски няма!Не се учудвайте,че Ктитаи е отказал,не само,че е скъпа,неефективна,но и опасна руката ядрена технология!Много опасна!Има доста по модерни и безопасни Френски,Канадски,Американски,Японски,Германски и други алтернативи!Когато КГБ дойде на гости на УБО и на чашка решиха да подпишат договорите с личната заитересованност на Путин(Зщото именно негови,части фирми,чрез подставени лица,ще изпълняват тези проекти),а правителството и президента продадоха националните интереси,защото визши държавни служители получиха крупни суми,трябва да има съд!Днешното правителство и президента водят много опасна политика за България,която може отново да ни постави извън Европа!Българинът вече направи своя избор.

                    Коментар


                    • Посочвате за аргументи "факти", в които въобще не сте сигурни. За съжаление май никой не е изчислил нищо точно. Размятат се едни цифри, кой както му е изгодно.
                      1. Да забраним ли ножовете, защото са опасни - може да се убие човек с тях?
                      2. В цял свят има такива системи, но са направени с петорно подсигуряване.
                      3. Защо собствено ще избягат туристите?
                      4. Не е проблем безопасността, а че си даваме гъза без пари!
                      5. Аз лично ще гласувам "против" на референдума, за да се постараят с мерките при авария и компенсациите.

                      Коментар


                      • Вж. горе

                        Коментар


                        • Ако долното е вярно може да се окаже, че Белене ще бъде губеща инвестиция :-( В България е 1.769 тпе, а в ЕС 0.208 тпе. Това означава, че дори ако имаме в предвид икономическия ръст имаме потенциал за намаляване на патреблението на енергия със 70-80%!!!!
                          Ако държавата субсидира с 1-2 милиарда евро продажбата на енергоспестяващи крушки и изолацията на панелните жилища не ми се мисли какво ще правим с излишните мощности на Белене...


                          България води с обиколка в ЕС по енергийна неефективност
                          Зелени технологии срещу възможна криза в Европа препоръчва Световният енергиен съвет
                          Автор: Мария Атанасова, Светлана Ненова
                          днес, 20:57

                          [Reuters]

                          България е енергийно най-неефективната страна в Европейския съюз (ЕС), твърди разпространеният в сряда доклад на Световния енергиен съвет. Енергийната интензивност (съотношение между потреблението на енергия и равнището на БВП) на страната е оценена с коефициент 1.769 тпе (тон петролен еквивалент). Следващите в класацията са Словакия (1.368 тпе) и Естония (1.179 тпе). Средно за региона енергийната интензивност е многократно по-малка - 0.208 тпе.

                          Според анализаторите потенциалът за увеличаване на ефективността в новите страни - членки на ЕС, е много голям и това може да доведе до ускоряване на икономическия ръст.

                          Инвестициите в такива мерки у нас остават доста под предвидените средства за изграждане на нови мощности, показа проверка на "Дневник". Националният план за енергийна ефективност до 2015 г., приет преди две години, предвижда в сектора да се вложат 4.1 млрд. лв. Обемът е сравним с изграждането на първи блок на АЕЦ "Белене", чиято цената ще е най-малко 4 млрд. евро. Отделно изграждането на нова мощност на местни въглища в комплекса "Марица-изток" с най-съвременни екологични технологии и мощност около 600 мВт по предварителни оценки ще струва над 1 млрд. евро.

                          Според доклада в Европа възобновяемите енергийни източници трябва да се популяризират по-активно и да се направят по-привлекателни за инвеститорите. От излязъл също в сряда доклад на Европейската асоциация за вятърна енергия (EWEA) става ясно, че България е увеличила двойно мощностите си за производство на електричество от вятърна енергия за миналата година, но те са за скромните общо 70 мегавата.

                          В момента Европа, която е силно зависима от доставките на петрол и газ само от Азия и Русия, е един от енергийно най-неефективните региони в света, се казва още в доклада на Световния енергиен съвет. Основната препоръка в него е и диверсификацията на източниците, така че да се гарантира конкурентоспособността и устойчивото развитие на европейската икономика в дългосрочен план. Технологичните иновации, съобразени и с опазването на околната среда, са в основата на намаляването на уязвимостта и успешното справяне със задаващата се енергийна криза, предупреждават анализаторите.

                          Според българската енергийна стратегия приоритетни области остават проектите за смяна на горивото, намаляване на потреблението на гориво в промишлеността и повишаването на енергийната ефективност в държавните, общински и панелни сгради. За тази година сме предложили за съгласуване в Министерския съвет около 60 мерки за енергийна ефективност за публичните сгради и обследване за загубите на енергия в тях за 6 млн. лв., обясни изпълнителният директор на Агенцията за енергийна ефективност Таско Ерменков пред "Дневник".

                          Според ведомството за последните пет години енергийната интензивност в България е намаляла два пъти.
                          Какво още препоръчва съветът
                          Продължаване на дерегулацията на пазара на електричество - промяна на регулаторната рамка и олекотяване на административните процедури
                          Инвестиции в газова инстраструктура и повишаване на капацитета за складиране
                          Повишаване на ефективността на централите на въглища в Централна и Източна Европа
                          Нови технологични решения за управлението на ядрените отпадъци
                          Намаляване на административните пречки пред възобновяемите енергийни източници

                          http://dnevnik.bg/show/?storyid=456033

                          Коментар


                          • ТАЗИ СТАТИЯ ДА Я ПРОЧЕТАТ НЯКОИ "ТРЕТОКУРСНИЦИ" Трети и четвърти блок ще изплатят съоръжението, ако заработят пак
                            “Сименс” и “Арева” готови да доставят нов реактор за “Козлодуй”

                            Тодор ВарЧЕВ

                            СНИМКА: МОНИТОР
                            Евентуалното изграждане на седми блок в Козлодуй не е алтернатива на АЕЦ "Белене", твърди шефът на атомната ни централа Иван Генов (вдясно).
                            В АЕЦ “Козлодуй” е възможно да бъде построен седми блок по западноевропейска или американска технология. Това съобщи за “Монитор” изпълнителният директор на атомната ни централа Иван Генов. Такива реактори строят френската “Арева”, германската “Сименс”, както и американската “Уестингхауз”. Трите компании предлагат последно поколение ядрени мощности, които са подходящи и за нашата централа, припомни Генов.
                            След затварянето на четирите малки реактора на атомната ни централа в момента там работят само двата 1000-мегаватови блока ВВЕР. За модернизацията им бяха похарчени 500 млн. евро.
                            Компаниите “Арева”, “Сименс” и “Уестингхауз” пък бяха част от консорциума, който изпълни над 200 мерки за подобряване на работата и на безопасността на двата блока. Заради подобрения капацитет на полезно действие след модернизацията в момента пети и шести блок произвеждат по 1030-1040 мегавата ток, припомниха от атомната ни централа.
                            Нищо не ни пречи да мислим и за “Белене”, и за VII блок, и за III и IV блок. Колкото повече електроенергия произвеждаме, толкова по-добре за страната. В региона има страшен недостиг на електроенергия”, аргументира се Генов.
                            Според него за VII блок страната ни може да кандидатства за допълнителни средства от Европейския съюз. Това е реална възможност, ако приемем не руска, а европейска технология за реактора.
                            А ако започналата кампания за повторен пуск на III и IV блок, се увенчае с успех, строителството на новата ядрена мощност в Козлодуй ще се изплати от произведения от тях ток, каза Иван Генов.
                            Според него евентуалното строителство на седми блок в Козлодуй в никакъв случай не е алтернатива на АЕЦ “Белене”.
                            Той посочи, че новата мощност в Козлодуй може да даде ток много по-рано от първия блок на АЕЦ “Белене”, който трябва да бъде пуснат през 2013 година .
                            Шефът на атомната ни централа припомни още, че на площадката в Козлодуй има място за още един блок. Освен това там вече е изградена и необходимата инфраструктура, което значително ще поевтини проекта, аргументира се Генов. Представители на канадската компания “Брус пауър”, която проявява интерес към консеционирането на АЕЦ “Козлодуй” идват за преговори у нас утре. Канадската компания предлага да вземе на концесия не само спрените трети и и четвърти блок, но и пети и шести, добавиха от ръководството на атомната ни централа.
                            http://milom.blog.bg/

                            Коментар


                            • договоренностей обеспечило нашей стране большой член

                              Както казва Дарио Фо - "Грешката е вярна" или както е казал Гоце:
                              - Позволете да използвам неспецифична терминология и да кажа, че подписването на всички тези договорености осигури на нашата страна голям член. :-)

                              Ето и някои други впечатления на руския журналист Андрей Колесников за посещението на руския президент Путин в България:

                              -------------------------------------------------------
                              - Считаю, что все эти проекты способствуют диверсификации энергетических потоков,-- произнес Георгий Пырванов и еще одну фразу, предназначенную тоже прежде всего для внутреннего потребления.

                              На самом деле очевидно, что о диверсификации, о которой говорят многие чиновники ЕС, то есть об избавлении от газовой зависимости Европы от России, говорить у честного человека язык в такой ситуации не повернется.


                              /— Считам, че всички тези проекти способстват на диверсификацията на енергийните потоци, — произнесе Георги Първанов и още една фраза, предназначена също изключително за вътрешно ползване.

                              Всъщност е очевидно, че на ЧЕСТЕН ЧОВЕК едва ли ще му се обърне езика да говори в такава ситуация за диверсификация, за която говорят много чиновници в ЕС, т. е. за избавяне на Европа от газова зависимост от Русия./

                              ------------------------------------------------

                              В общем, в какой-то момент у меня сложилось впечатление, что российская делегация в этот раз приехала в Софию, чтобы купить эту страну на корню.

                              /Общо взето, в един момент придобих впечатлението, че руската делегация този път е дошла в София, за да изкупи до шушка тази страна./

                              ---------------------------------------------

                              Тут слово взял Георгий Пырванов и устами своего переводчика заявил на русском:

                              -- Позвольте использовать неспецифическую терминологию и сказать, что подписание всех этих договоренностей обеспечило нашей стране большой член.

                              По сути высказывание выглядело верным, но форма заставляла задуматься насчет того, что президент Болгарии как-то все-таки переволновался за эти два дня.


                              /Тук думата взе Георги Първанов и с устата на своя преводач заяви на руски:

                              — Позволете да използвам неспецифична терминология и да кажа, че подписването на всички тези договорености осигури на нашата страна голям член.

                              По същество изказването изглеждаше вярно, но използваната форма ни караше да се замислим, че президентът на България като че ли прекали с вълненията тези два дни./

                              -----------------------------



                              Източник: в-к "Коммерсантъ"
                              http://www.kommersant.ru/doc.aspx?Do...413&print=true
                              Don't work hard, work smart!

                              Коментар


                              • 1. Едва ли някой тук, вкл. и аз, е чел договорът специално за нефтопровода, както и секретните споразумения към него. Защото такива има, няма какво да се заблуждаваме.

                                2. Тия приказки за живот без армия, щото сме ставали транзитен център на руския нефт към Европа, нещо не ми хващат вяра.

                                3. Тези, които застрояват крайбрежието, са същите, които ще прекарват и тръбата. Просто 80% от туристическия ни и строителен бизнес по морето е пране на мръсни пари и играчите са едни същи.

                                4. Колегите, които пишат за това, че по-добре да сме се развивали енергийно и технологично по този начин, вместо да отиваме в каменната ера, ще им напомня, че и братушките се бяха засилили към космоса и блаженото комунистическо общество, а после се чудеха как да крият и как да обясняват на Европа що онова чудо, наречено Чернобил за малко да я върне към същата тази каменна ера.


                                5. Цени, статистики, стратегии, планове и договорчета нямат за мен никакво значение, когато ще гледам от терасата си почернелия Бургаски залив. Бетонните хотели по ще ги преживея, все някога и те ще паднат, и дървета на тяхно място може отново да се засадят. Ама морето не е кухненска мивка да я минеш с препарата и да я зачистиш.

                                Накрая - да на газопровода, не на нефтопровода/ американски или руски, не ми дреме/, за Белене ще се въздържа. И като цяло американо-руското нефтено лоби да го д...ат. Както и българските им лакеи.

                                Коментар

                                Working...
                                X